Dedikuar poltikes dhe mjeteve te komunikimit te mases shqiptare ne menyre qe te japim mendimin tone ne lidhje me mbarevatjen e jetes poltike shqiptare. Te japim apo krijojme nje ide te re poltike qe revolucionon aktualitetin.Miresevini
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 10 postime · Faqe 1 prej 1
Hashim Thaçi e dorzoi Kosovën - kasapve - Serbisë
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Atifete Jahjaga hesht, asnjë fjalë rreth përfaqësimit të Kosovës me Rezolutën 1244
Burri i presidentes ashtë kushëri me zev-kryeministrin e Kosovës - Hajredin Kuçin - një femër pro serbe

Imazh
Çka i duhet presidentes Atifetes Kosova Republikë, kur ashtë strukë rehat në presidencë me rrogë të majme, përfitime e rehat. Rroftë rehatija e Poshtë Kosova Republikë!
RRoftë Kosova me Fusnotë! Urraaaaaaaa!

Publikuar te Marten, 21 Shkurt 2012
Shkruar nga "SOT NEWS"

Ashtu sikurse edhe herëve të kaluar, Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga nuk është deklaruar rreth pranimit të përfaqësimit të Kosovës me Rezolutën 1244. Ajo ka mbledhur në një darkë përfaqësues ndërkombëtar. Para tyre ajo ka thënë se pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, e se si e tillë do të anëtarësohet edhe në organizatat ndërkombëtare. Në mesin e mysafirëve ishin edhe ambasadorët e Quint-it. Këta të fundit janë parë në orët e mbrëmjes të dalin nga ndërtesa e qeverisë, ku janë takuar me kryeministrin Hashim Thaçi.
------------------------……….


Thaçi i quan antiamerikanë e antieuropianë kundërshtarët e fusnotave

21 Shkurt, 2012
TemA Online

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi, i ka quajtur antiamerikanë dhe antieuropianë të gjithë ata që kanë dilema për përdorimin e fusnotës së Rezolutës 1244, raporton KTV-ja.Në takimin e Këshillit Ndërministror për Integrime Evropiane, kryeministri ka thënë se kjo qasje negative ,që e dëshiron Kosovën e izoluar, nuk do të lejohet dhe se e ardhmja e vendit dhe e gjithë rajonit është në Bashkimin Evropian. Sipas tij, përfaqësimi rajonal dhe rregullimi i brendshëm i Kosovës janë dy çështje të ndryshme dhe se Kosova tani e tutje do të përfaqësohet në nismat rajonale me Deklaratën e Pavarësisë së Kosovës, Mendimin Këshillëdhënës të GJND-së dhe Rezolutën 1244, e cila njeh integritetin territorial të Kosovës.
Megjithatë, kryeministri nuk ka folur për përmbajtjen tjetër të Rezolutës 1244, të cilën ai dhe qeveria e tij e kanë quajtur të tejkaluar dhe të vdekur që nga shpallja e pavarësisë. Ndryshimi i pozicionit të Kosovës erdhi pas vizitës së zëvendëssekretarit amerikan, William Burns.Ndërkaq, kreu i ekipit të Serbisë në bisedimet me Kosovën, Borisllav Stefanoviq, ka thënë se për Serbinë është e papranueshme çdo zgjidhje lidhur me përfaqësimin rajonal të Kosovës, në të cilën përmendet Deklarata e Pavarësisë së saj. /KD
..--------------------------------------------………………
DPA: Fusnota e deklaron Kosovën pjesë të Serbisë
21 Shkurt, 2012
TemA Online
Pas disa muajsh ndërprerjeje këtë të martë do të fillojnë negociatat mes Beogradit dhe Kosovës, e cila para 4 vjetësh shpalli pavarësinë. Në një analizë të zhvillimeve të fundit agjencia gjermane e lajmeve DPA shkruan se delegacionet e të dyja palëve pritet të gjejnë një zgjidhje për përfaqësimin e Kosovës në konferencat ndërkombëtare. Kompromisi për këtë çështje është kërkesë qendrore e Bashkimit Evropian ndaj Beogradit, i cili deri më tani ka bojkotuar të gjitha takimet multinacionale, nëse në to kanë marrë pjesë përfaqësuesit e Prishtinës. Sipas DPA-së, propozimi që ka bërë Bashkimi Evropian për zgjidhjen e problemit të përfaqësimit të Kosovës paraqet një kundërthënie në vetvete. Në tabelën me emrin e Kosovës do të ketë dy fusnota, njëra e deklaron Kosovën si pjesë të Serbisë, tjetra nënvizon pavarësinë e saj. DPA-ja nënvizon se ndërmjetësi i BE-së, Robert Cooper, deri më tani ka njoftuar për disa kompromise, por menaxhimi i përbashkët i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë është aq i komplikuar, saqë nuk do të mund të zbatohet edhe për një kohë të gjatë. Edhe qarkullimi i lirë i mallrave do të mbetet një ëndërr.
DPA-ja shkruan më tutje se Serbia nuk ka plotësuar asnjë kërkesë të BE-së që nga samiti i dhjetorit, kur asaj iu refuzua statusi i kandidatit. “Praktikisht nuk është përmbushur asnjë kërkesë, por janë ndërtuar disa fshatra të Potemkinit”. Qëllim i kësaj politike të Brukselit dhe të shumë vendeve të BE-së, sipas DPA-së, është që Serbia të marrë statusin e vendit kandidat. DPA-ja përkujton se ditëve të fundit misioni i BE-së në Kosovë, EULEX, dhe trupat e NATO-s (KFOR) njoftuan se barrikadat e ngritura nga serbët në verë në veri të Kosovës tashmë janë hequr. Po ashtu, sipas këtyre organizatave, pikëkalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak janë të hapura. Lajmi erdhi tamam me kohë, sepse Brukseli kërkon nga Beogradi të mundësojë qarkullimin e lirë të KFOR-it dhe EULEX-it. Por, sipas DPA-së, ata që kanë ngritur barrikadat dhe autoritetet e komunave serbe në veri të Kosovës menjëherë i kanë përgënjeshtruar këto njoftime. Bllokimi i rrugëve vazhdon, shkruan DPA-ja.
Kjo agjenci po ashtu rikujton se Bashkimi Evropian kishte deklaruar se Serbia ka bërë “hapa shumë të mëdhenj” në reformimin e sistemit të korruptuar gjyqësor. Por, sipas DPA-së, ishte gazeta gjermane “Süddeutsche Zeitung”, e cila në fund të dhjetorit citonte një raport konfidencial të ekspertëve juridikë të Komisionit Evropian, ku pjesë të reformës së kryer në Serbi quheshin “shembull shkollor për përqeshjen e drejtësisë”. Në këtë raport po ashtu kritikohej ndikimi i politikës në drejtësinë serbe. Me gjithë këto fakte, duket se BE-ja është e gatshme t’ia hapë portat Serbisë.
----------------------------------------------------,,,,,,,,,

3 Pergjigje per DPA: Fusnota e deklaron Kosovën pjesë të Serbisë

1. (Pa)Varësia nga RFJ - Rezoluta 1244 -- 21 Shkurt, 2012 në 1:43 pm

02. Mirëpret pranimin nga ana e RFJ-së të parimeve dhe të elementeve të tjera të cekura në paragrafin 1 më sipër, dhe kërkon bashkëpunimin e plotë të RFJ-së për zbatimin e tyre të shpejtë;

04. Vërteton se pas tërheqjes do t’i lejohet kthimi një numri të personelit ushtarak dhe policor jugosllav dhe serb në Kosovë për t’i ushtruar funksionet në përputhje me aneksin 2.
Vendos që përgjegjësitë kryesore të pranisë civile ndërkombëtare të përfshijnë: a) Përkrahjen për krijimin e një autonomie dhe vetëqeverisjeje përmbajtësore në Kosovë deri në zgjidhjen përfundimtare, duke marrë tërësisht parasysh aneksin 2 dhe marrëveshjet e Rambujesë.
Kërkon një proces politik drejt krijimit të një marrëveshjeje të përkohshme politike që mundëson për një vetëqeverisje përmbajtësore për Kosovën, duke marrë në tërësi parasysh marrëveshjet e Rambujesë dhe parimet e sovranitetit dhe të tërësisë territoriale të RFJ-së dhe të vendeve të tjera në rajon.
Krijmi i një administrate të përkohshme për Kosovën si pjesë e një pranie civile ndërkombëtare, nën të cilën populli i Kosovës mund të gëzojë autonomi përmbajtësore në kuadër të RFJ-së.
Një marrëveshje ushtarake-teknike, e cila do t’i përcaktojë, ndër të tjera, modalitetet plotësuese, duke përfshirë rolet dhe funksionet e personelit jugosllav/serb në Kosovë.
-----------------------------------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,
Hashim Thaçi hesht pas kritikave të Jasharëve
ImazhImazh

20 Shkurt, 2012
TemA Online

Kryeministri i Kosovës dhe kryetari i komunës së Skenderajt kanë heshtur 24 orë pas kritikave të nipit të familjes Jashari dhe deklaratave se ata nuk hyjnë në Kullën e Jasharëve për shkak të kritikave të fundit të familjes.
KTV-ja ka raportuar se ka qenë e pamundur vënia e kontaktit me kryeministrin Thaçi apo kryetarin Lushtaku për t’i marrë qëndrimet e tyre përkitazi me kritikat e Murat Jasharit.
Një ditë më herët, Murat Jashari ka kritikuar qeverisjen e vendit duke thënë se situata e tanishme nuk dallon shumë nga ajo e viteve të 90-ta, kur njerëzit largoheshin nga vendi për shkak të kushteve të rënda. Ai ka shtuar se është koha e fundit për t’u ndërruar kjo klasë e politikanëve.
7 Pergjigje per Hashim Thaçi hesht pas kritikave të Jasharëve
1. Sali Serbi = SS (Sigla demaskuese e Sali Berishes) -- 20 Shkurt, 2012 në 12:09 pm
Nenvizoj shprehjen e Murat Jasharit:situata e tanishme nuk dallon shumë nga ajo e viteve të 90-ta, kur njerëzit largoheshin nga vendi për shkak të kushteve të rënda.
Eshte e njejta situate edhe ne Shqiperi dhe te duket sikur punohet qellimishte per te krijuar ate klime pasigurie qe i detyron shqiptaret te braktisin vendin.Pas 20 vjetesh , ne Shqiperi, jo vetem qe situata nuk u permiresua por pasiguria eshte bere kercenuese per vete jeten e qytetarit.Ne se dikush kerkon te kthehet ne vend, te afermit e tij alarmohen dhe insistojne te kunderten duke u shprehur: Ku do kthehesh ne fer?
Jane gati 1 miljon shqiptar te Shqiperise qe kane braktisur vendin dhe asnje shenje shprese nuk duket ne horizont per krijimin e kushteve te sigurise elementare qe ata te joshen te kthehen ne Atdhe. Eshte nje energji e jashtezakoneshme nga e cila perfitojne vende te tjera nderkohe qe investimi eshte i popullit tone. Sa te tille kane braktisur Kosoven qysh 30-40 vjet me pare.E stshmja te kujton ate kohe kur shteti jugosllave u jepte pasaporta kosovareve qe te realizonte boshatisjen e Kosoves ne favor te dyndjeve serbe.Mos vall politikanet e sotshen , ketu ne Shqiperi e ne Kosove punojne per interesat e Serbise me kete klime pasigurije qe kane krijuar ne vend?????


Përgjigjjuni
o zhaku i pamposhtur -- 20 Shkurt, 2012 në 10:40 pm
shume drejt e ke thene ss…eshte per tu habitur politika qe ndiqet ne kosove dhe ne shqiperi,duket si e miredirigjuar fatkeqesisht….megjithate dua te uroj te gjithe shqiptaret:qofte i paharruar dhe i respektuar heroizmi dhe qendresa e jasharajve legjendare kundra okupatorit serb,qofte i paharruar dhe i nderuar nder breza kujtimi per atdhetarin legjendar adem jashari!!

Përgjigjjuni

2. bora -- 20 Shkurt, 2012 në 1:26 pm
Nese e ka kush te drejten qe te flase per kosoven a e ka familja jashari a nuk duhet ta kete kush, por nuk e kuptoj se cfara te pafetyre jane drejtuesit e qeverise sot si kendej ashtu dhe adej nga kosova ku qdhe ne diten e pavarsise se kosoves bejne lojra politike ne korriz te atyre qe kane derdhur gjak per ate pavarsi qe kryministri i kosoves dhe i shqiperise e injorojne.dhe kjo nuk eshte e paqellimshme por dyshoj se keta ecin nepermjet te njejtit mocal.

Përgjigjjuni
o tourkofagos -- 20 Shkurt, 2012 në 4:26 pm
pune korrakesh…..

Përgjigjjuni
 leonardi antwerpen -- 21 Shkurt, 2012 në 12:02 pm
pune gojori…

Përgjigjjuni
3. ilir -- 20 Shkurt, 2012 në 5:44 pm
po si more vellezer mund te flase ky serbi per famljen Jashari pasi ky morr eshte informatori qe i ka kaluar informacionin sherbimit sekret serb per Ademin dhe te vellain qe ndodheshin ne shtepi.dhe ju i dini si shkuan ngjarjet!!!!!!!!! had tung gjithe kosovareve.

Përgjigjjuni
4. ivani i madh -- 20 Shkurt, 2012 në 9:18 pm
nderime e respekt per gjakun qe derdhi familja Jashari.Familja Jashari per lirine e kosoves gjakun dhane qe Thaci me hajdutet te ndajne parane ai pergjigje si kethen se ska sy e faqe se do jete hajn e polaco.

-----------------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Thaçi: Përfaqësimi rajonal - zgjidhja më e mirë e mundshme për Kosovën
Imazh

E hënë, 20 Shkurt 2012
Besim Abazi, Zëri i Amerikës
Keni dhe videon:
[youtube] http://www.voanews.com/albanian/news/Al ... 02953.html[/youtube]
Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës, se pajtimi për mënyrën e përfaqësimit të Kosovës në forumet rajonale, nuk është zgjidhja ideale, por është zgjidhja më e mirë e mundshme. Në intervistën dhënë korrespondentit tonë në Prishtinë, Besim Abazi, ai tha se rezoluta 1244 ndërlidhet drejtpërdrejtë me tërësinë tokësore të Kosovës dhe është përmendur disa herë edhe në dokumentin e shpalljes së pavarësisë. Kjo rezolutë, bashkë me deklaratën e pavarësisë dhe opinionin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, tha ai, janë dokumente ndërkombëtare që e plotësojnë njëra tjetrën në fuqizimin e shtetit të Kosovës.
Zëri i Amerikës: Zoti Kryeministër, pajtimi juaj që Kosova të paraqitet në forumet rajonale me një shënim, që do të përfshinte edhe Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB- së, ka nxitur shumë reagime në të cilat thuhet se kësisoj ju keni hequr dorë nga shtetësia? Si ju përgjigjeni?
Hashim Thaçi: Unë respektoj lart opinionet e paraqitura, të ndryshme rreth problematikave në Republikën e Kosovës. Të të gjithë njerëzve në opinionin publik, të spektrit politik. Ky është viti 2012, viti i përmbylljes së mbikëqyrjes së pavarësisë, viti i konsolidimit dhe forcimit të shtetit tonë. Kemi fituar 88 njohje. Është viti i perspektivës evropiane për Republikën e Kosovës. Kemi realizuar deri më tani shtatë marrëveshje apo konkluzione të përbashkëta me shtetin e Serbisë si shtet i Kosovës, dialog ky teknik i udhëhequr nga BE-ja me mbështetjen e drejtpërdrejtë dhe të fuqishme të SHBA-ve. Edhe sa i përket konkluzionit për bashkëpunim regjional, Kosova do të përfaqësohet me deklaratën e pavarësisë së 17 shkurtit 2008, me dokumentin e presidentit (Martti) Ahtisaari, si bazë për deklaratën e pavarësisë, në përputhshmëri me opinionin e Gjykatës Ndërkombëtare që e rikonfirmoi edhe ndërkombëtarisht shtetin e pavarur dhe sovran. Por, edhe duke respektuar gjithmonë Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, e në të njëjtën kohë edhe me Rezolutën 1244 që respekton dhe garanton integritetin territorial të Republikës së Kosovës, por edhe prezencën e NATO-s në Kosovë. Duhet të kemi parasysh se jo të gjitha vendet në rajon e kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe ato vendime u takojnë atyre vendeve se kur do t’i marrin. Prandaj, nuk është zgjidhja ideale, por është zgjidhja më e mirë e mundshme në realitetin aktual të bashkëpunimit regjional dhe perspektivës evropiane për Republikën e Kosovës.
Zëri i Amerikës: Por, zoti Kryeministër, kritikët ju rikujtojnë se vetëm pak ditë më parë ju thatë se nuk do të hiqni dorë nga Republika, madje këtë nuk do ta bëni edhe nëse të gjithë të tjerët pajtohen me një gjë të tillë? Çfarë ndodhi ndërkohë që ju ndryshuat qëndrim?
Hashim Thaçi: Unë plotësisht jam i përkushtuar që të gjitha vendimet të jenë në përputhshmëri me deklaratën e pavarësisë së Kosovës të 17 shkurtit 2008 dhe kjo po ndodhë. Në përputhshmëri me kushtetutën e ligjet e Kosovës, me dokumentin e presidentit Ahtisaari. Prandaj ne do të vazhdojmë të bashkëpunojmë me të gjithë aktorët ndërkombëtarë edhe me BE-në edhe më SHBA-të dhe me prezencën e NATO-s. Rezoluta 1244, ndërlidhet drejtpërdrejtë me integritetin territorial të Kosovës. Rezoluta 1244 është e përmendur disa herë edhe në dokumentin e shpalljes së Kosovës të pavarur e sovrane. Kështu që këto janë dokumente ndërkombëtare që e plotësojnë njëra tjetrën në fuqizimin e shtetit të Kosovës. Por, në aspekte të ndryshme, unë e kam përmendur edhe më herët, kjo rezolutë ka qenë dhe mbetet e tejkaluar, por kjo rezolutë, është në brendësi dhe substancë të deklaratës së pavarësisë së Kosovës. Por, e ritheksoj edhe njëherë, Kosova do të përfaqësohet në përputhshmëri dhe me deklaratën e pavarësisë së Kosovës.
Zëri i Amerikës: Por jo si Republikë, siç e përcakton kushtetuta e saj?
Hashim Thaçi: Kosova është shtet i pavarur dhe sovran dhe deklarata e pavarësisë së saj i përcakton të gjitha. Dhe është shumë e qartë, për të gjithë, pa dallim.
Zëri i Amerikës: Cilat janë përfitimet e Kosovës nga ky kompromis, sepse qartazi bëhet fjalë për një kompromis?
Hashim Thaçi: Bëhet fjalë për një konkluzion të përbashkët në interesin e dy shteteve dhe popujve tanë, të bashkëpunimit regjional, të perspektivës evropiane të rajonit, të integrimit në 36 organizata regjionale, por edhe në pakon konkrete evropiane për liberalizimin e vizave, marrëdhënieve kontraktuale, tregtare me BE-në. Anëtarësimin e shpejt të Kosovës në BERZH, si dhe fillimin e procesit të stabilizim-asociimit. Dhe afrimin e shpejtë të Kosovës drejt strukturave euro-atlantike edhe drejt partneritetit për paqe, por edhe drejt perspektivës konkrete evropiane. Kjo është politika e integrimeve dhe jo e izolimit.
Zëri i Amerikës: Zoti Kryeministër, me lejoni të kthehem prapa. Liberalizimi i vizave dhe marrëdhëniet kontraktuale e tregtare ishin edhe më parë pjesë e agjendës...
Hashim Thaçi: Tash kemi zotimin e përshpejtimit të kësaj agjende konkrete evropiane dhe ky është një zotim i përbashkët edhe i BE-së në koordinim të ngushtë dhe me mbështetje të fuqishme edhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.
Zëri i Amerikës: A ishte trysnia evropiane dhe amerikane vendimtare?
Hashim Thaçi: Realisht, fillimisht ka qenë vetëm propozimi për rezolutën 1244, një propozim që është refuzuar në mënyrë kategorike nga ana ime. Sot, kemi të integruar në formulimin e fundit deklaratën e pavarësisë së Kosovës dhe opinionin e GJND-së, që rikonfirmon pavarësinë e Kosovës edhe ndërkombëtarisht. Pra, nga e shtuna kemi progres në integrimin e propozimeve të Kosovës. Përndryshe, në asnjë rrethanë, vetëm me përfshirjen e Rezolutës 1244 nuk do të vinte në konsiderim.
Zëri i Amerikës: A nuk druani se Kosova mund të kalojë më keq se sa Maqedonia e cila po i vuan pasojat e atij shënimi për shkak të mospajtimit të Greqisë me emrin e saj. Kosova ndërkaq mospajtimet me Serbinë i ka më të thella?
Hashim Thaçi: Ne kemi shënuar sukses të jashtëzakonshëm. Kemi 88 njohje. Por, në të njëjtën kohë kemi sfida dhe ballafaqime. Serbia nuk e ka njohur Kosovën. Ky konkluzion që po arrihet gradualisht, është një konkluzion që respekton realitetet e Kosovës së pavarur dhe sovrane, por edhe realitetin e mosnjohjes nga Serbia. Prandaj, ne duhet të lëvizim në këtë zgjidhje të balancuar, një zgjidhje që e konsolidon shtetin e Kosovës, por në të njëjtën kohë, nuk do të jetë e refuzueshme edhe prej vendeve të rajonit.
Zëri i Amerikës: Do ta pranojë Serbia një gjë të tillë?
Hashim Thaçi: Në çdo rrethanë deklarata e pavarësisë do të jetë në formulimin përfundimtar, do të jetë opinioni i GJND-së dhe do të jetë edhe rezoluta 1244. Është në autoritetin e Beogradit e pranon apo nuk e pranon.
Zëri i Amerikës: Edhe analistë të huaj kanë tërhequr vërejtjen se shënimi apo fusnota, do të mbyllë në kurth Kosovën duke e bllokuar atë. A keni drojë se kjo mund të forcojë kundërshtimet e atyre që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës?
Hashim Thaçi: Për Kosovën, po vijnë njohje të reja çdo ditë gati. Ka pasur opinione të ndryshme nga faktori ndërkombëtarë, ka pasur trysni prej disa faktorëve ndërkombëtarë që të pranohet në formulim vetëm rezoluta 1244. Ka qenë e refuzuar në mënyrë kategorike nga ana e institucioneve të Kosovës. Tani, ne kemi propozuar përfshirjen në formulim, në substancën e kësaj marrëveshjeje deklaratën e pavarësisë dhe opinionin e GJND-së. Prandaj, ky është versioni që respekton vullnetin e qytetarëve të Kosovës, deklaratën e pavarësisë së Kosovës, shtetësinë e Kosovës, kushtetutën dhe ligjet e saj.
Zëri i Amerikës: Po u kthehem prapë tek vendet që nuk e kanë njohur Kosovën. A nuk do t’u shërbejë atyre si një mundësi për të zvarritur edhe më tej procesin e njohjes, meqë Kosova po pranon të paraqitet pa Republikë?
Hashim Thaçi: Kosova do të paraqitet si vend i pavarur dhe sovran. Pesë vende të BE-së, ende nuk e kanë njohur pavarësinë. Por, BE-ja është unike në mbështetjen e agjendës evropiane për Kosovën. Kjo agjendë padrejtësisht deri më tani është vonuar për Republikën e Kosovës nga disa pengesa të disa vendeve që nuk e kanë njohur ende pavarësinë, apo disa pengesa të tjera burokratike. Ne kemi punuar në mënyrë të njëanshme sa i përket procesit të liberalizimit të vizave dhe disa procese të tjera evropiane. Por, e ritheksoj edhe njëherë, do të kemi vështirësi, por një është e sigurt. Kosova do të lëvizë shpejt drejt integrimeve në strukturat euroatlantike.
Zëri i Amerikës: Zoti Kryeministër, a është ky kompromis një favor që i bëhet pushtetit aktual në Serbi para se të marrë statusin e vendit kandidat për anëtarësim në BE dhe zgjedhjeve që do të mbahen atje në maj të këtij viti?
Hashim Thaçi: Nga vendimet e institucioneve të Kosovës, Serbia nuk ka përfituar kurrë dhe nuk do të përfitojë. Kosova është shtet sovran i veçantë, Serbia është shtet i veçantë. Nuk është një agjendë. Të dyja vendet do të jenë pjesë e BE-së dhe e NATO-s. Fqinjësia e mirë ndihmon njëra tjetrën. Dhe në anën tjetër raportet e ndera e pengojnë njëra – tjetrën. Ne kemi fituar betejat me Serbinë edhe në Rambouillet edhe pas Rambouillet edhe ne Vjenë edhe me bërjen e Kosovës së pavarur. Edhe tash në procesin e njohjeve. Bashkimi Evropian e ka agjendën e vet të ndarë për Serbinë dhe agjendën e vet të ndarë për Kosovën. Kështu që, filozofia ime është që Kosova sa më shpejt të lëvizë drejt strukturave euro-atlantike dhe kjo po ndodhë gradualisht me gjithë vonesat, por jemi të fundit që jemi pavarësuar dhe kemi fituar lirinë. Por edhe që gjithë rajoni të evropianizohet. Ne me vendimet ose mos vendimet tona, as nuk e pengojmë, as nuk e ndihmojmë Serbinë për t’u integruar në BE. Dhe BE-ja bën vlerësimin e implementimit të kritereve për secilin shtet veç e veç.
-----------------------------------------,,,,,,,,,,,,

Disa pyetje Kryeminstrit të Republikës së Kosovës z. Hshim Thaqit
Imazh

Nga Agim Gashi

Kryeminstri i Republikës së Kosovës Hashim Thaqi, para tri javësh në Kuvendin e Republikës së Kosovës deklaroi se Rezoluta 1244 është e tejkaluar.
Kryeminstri i Republikës së Kosovës Hashim Thaqi, sot pranoi që fusnota ti vehet Republikës së Kosovës dhe të kthehet Rezoluta 1244 në vend të fjales Republikë ku Republika e Kosovës u shpall shtet sovran dhe i pavarur më 17 shkurt 2008.
Ajo që më shtyri ti shkruaj këto pak fjalë ishte sulmi i Kryeministrit Thaqi bërë të gjithëve atyre që e kundershtojnë fusnoten. Ai sot në mbledhjen e qeverisë tha:“Të gjithë ata që janë kunder fusnotes, janë antiavropian e antiamerikan“.
Tani unë i bëj pyetje Kryeminstrit Thaqi:A nuk është kjo parullë e jotja e njejtë si e pas luftes kur Ti dhe bashkëmendimtarët tu thonit:Ai që është me Rugoven është tradhëtar?!
Po si mund të jenë antievropian dhe antiamerikan ata që e duan atdheun, ata që kanë frikë për të ardhëmen e atdheut, ata që nuk duan që fjala Republikë ti hiqet Kosovës e të na kthehet Rezoluta 1244 e cila në brendinë e saj lejon edhe kthimin e policisë, ushtrisë e personelit tjeter serb në Kosovë?!
Ai që e do Kosovën do ta duaj patjeter edhe Amerikën!
Ai që e do Kosovën do ta duaj patjeter edhe Evropën!
Këto dy dashuri janë të lidhura aq ngushtë në zemrat shqiptare të cilët nuk e konsiderojnë Kosovën si prone private të tij ashtu si e konsideron Ti z. Kryeminister. Edhe këto vendime që po i merr ti pa e përfillë Presidencën, Kuvendin dhe pa e pyet popullin dhe pa e përfillë as ligjin e Kushtetuten, mua më duken se janë antiatdhetare dhe antiamerikane e evropiane.
As atdheu ynë, as Amerika e as Evropa nuk thonë mos të rrespektohet Kushtetuta, most të përfillet Kuvendi e most të pyetet populli.
Sa je lavdëruar në qarkullimin e lirë të mallrave me Serbinë? A të mbeti ëndërr kjo dëshirë për të cilën përdore edhe policinë me të gjitha mjetet tjera, por edhe propoganden e cila e tëra i gjason stalinizmit të paster? Serbia nuk ta përfill këtë marrveshje as 00.01 %!
Unë si artist, këngëtar e poet, nuk Ju kam bërë ndonjëherë pyetje të tilla sepse nuk doja të futem në politikën e Juaj së cilës as nuk i kam besuar e as nuk i besoj fare. Edhe pse nuk ju bëra pyetje më herët, edhe pse nuk u futa në politikën e Juaj, unë isha i ndjekur, i kërcnuar, i maltretuar tash e dymbdhjet vite, e asnjëherë i rrespektuar nga ky shtet për të cilin tridhjetë vite më shumë se Ju i kam kontribuar. Asgjë nuk kurseva për atdheun dhe lirinë së cilës akoma nuk ia di shijen e vërtetë. Dhashë para, vite burgjesh, gjak e djersë për të mbetur i përbuzur, pa plang e voter, mërgimtar i vuajtur dhe i sëmurë.
Nuk jemi antiamerikan e as antievropian z. Kryeministër sidomos ne mërgimtarët të cilët edhe jetojmë e veprojmë në Evropë e Amerikë dhe të cilët Ju dhe qeveria e Juaj na la edhe pa u regjistruar si qytetar të atdheut tonë.
Në vend të bashkimit dhe mbjelljes së dashurisë , Ju keni arritë ta fusni urrejtjen, inatin dhe përqarjen. Asnjë herë historia kombtare nuk njef një përqarje të tillë në popull sa kjo që Ju arritët ta mbjellni në atdheun e lashtë të dardanëve.

Duhet të ndryshoni ju apo populli z. Kryeministër?
A mos u ngrit lugat rezoluta 1244?
Në vend të “Mirësevini në Republikën e Kosovës“, tani duhet të themi:”Mirësevini në Kosovën e fusnotes”!
Prap me rrespekt
Agim Gashi-Gjermani me qindramijëra mërgimtar tjerë të një mendimi!
Düren 20.02.2012

koment

Zotëri poet e kangtar e mjaft atdhetar më kujtove me kët shkrim t'uejin se kur jo Shqipnia, por enver Hoxha me bandën e tij sllave antishqiptare i kërcënonte popullin shqiptar në fillim të çlirimit para kutive të votimit pasi ishin prishë vetëm politikisht në kohë votimesh; Ishin dy kutia votimit në qendrën e votimit;
Njëra për Enverin e tjetra për Titon.
Ato votimet baheshin me gogla, që kur binte te kutia e Titos bante zhurmë dhe personi arrestohej e shquhej krahësh e u nënshtrohej tmerreve të torturave kanibaliste. Të jesh i sigurt se ai që votonte te kutia e Titos nuk e bante se e donte, por t'i shprehte Enverit dhe klikës kanibale se ishte kundra regjimit. Hashim Thaçi ka si kopje Enverin dhe praktikat e tija. Asht një inventar lum miku mbi 900 kosovar shqiptar të likujduem pas vitit 2000, që i ngarkohet nga Kosova si përgjegjës dhe autor Hashimi me bandën e tij që dihen botërisht. Miqsisht ma merr shoqnisht;

Liria
Koment

Heshtja e juej z. Agim Gashi dhe e gjithë klasës patriote kosovare nuk ju falet heshtja sepse ju padashje jeni ba përgjegjës i tradhtisë të Hashim Thaçit. Hashimi asht ditë qysh kur ndaloi 1 muej bombardimin mbi


-----------------------------------,,,,,,,,,,,,,
Interpretimi teorik i REZOLUTËS 1244 nga prof. Dr. Mehdi HYSENI

REZOLUTA 1244 ËSHTË ASIMETRIKE ME REPUBLIKËN E KOSOVËS

BAROMETRI DIPLOMATIK


Nga Prof. Dr. Mehdi HYSENI
Imazh
*** Ose Rezoluta 1244, ose Deklarata e pavarësisë së Republikës së Kosovës (17.02.2008). Të dyjat nuk hyjnë në të njëjtin “thes” të qeverisë së Kosovës , sepse e përjashtojnë njëra-tjetrën.
*** Derisa Beogradi këmbëngul që të zbatohet Rezoluta 1244 e KS të Kombeve të Bashkuara, kjo do të thotë se është në interes të Serbisë, jo të Republikës së Kosovës. Ndryshe, sikur Rezoluta 1244, të ishte simetrike me përmbajtjen e Deklaratës së shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës(17 shkurt 2008), Beogradi kurrë nuk do t’i referohej Rezolutës 1244. Këtë, duhet ta mbajnë parasysh si qeveria, ashtu edhe parlamenti I Republikës së Kosovës.
Nëse Serbia nuk pajtohet që Kosova me emër dhe me mbiemër(REPUBLIKA E KOSOVËS), të përfaqësohet në konferencat rajonlae, ai është problem i Beogradit, jo i Prishtinës. Ai problem, duhet të zgjidhet në Beograd, jo në Prishtinë, sepse nuk mund të bëhet kurrfarë kompromisi politik në kurriz të Deklaratës së shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës, e cila është ASIMETRIKE me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.
Ata shtetarë dhe liderë politikë të Kosovës që për hir të arritjes së kompromosit politik me Serbinë dhe me BE-në, e pranojnë Rezolutën 1244 (ashtu siç po i konvenon Serbisë), në mënyrë që nën etiketën e saj, Kosova, të prezentohet dhe të përfaqësohet në takimet rajonale, e pranuan se pranuan, botërisht e kundërshtojnë Deklaratën e shpalljes së Republikës së Kosovës (17 shkurt 2008), sepse pas kësaj date historike, politike, kushtetuese, kombëtare dhe ndërkombëtare të Republikës së Kosovës, Rezoluta 1244 e KS të Kombeve të Bashkuara, juridikisht është e pavalefshme dhe e pazbatueshme në Kosovë.
Shumë e thjeshtë, është për t’u kuptuar pse Beogradi nuk heq dorë nga Rezoluta 1244 e KS të Kombeve të Bashkuara, pse po kërkon revizionimin e statusit politik , juridik dhe kushtetues të Republikës së Kosovës. Së pari, për të copëtuar Veriun e Kosovës, e pastaj (gradualisht), edhe kantonizimin e saj sipas enklavave serbe. Kjo është përmbajtja e formulës së kompromisit politik e Beogradit, që është në funksion të dekompozimit të territorit të Republikës së Kosovës.
Prandaj, përpos emërtimit Republikë, e cila si e tillë, edhe është njohur nga 88 shtete të Bashkësisë ndërkombëtare, qeveria e Kosovës nuk ka asnjë arsye ligjore dhe kushtetuese, që të shërbehet me “fusnota” të panevojshme dhe të dëmshme për pavarësinë dhe për sovranitetin e Republikës së Kosovës.
Derisa qeveria e Kosovës ka dhënë pëlqimin që në “thesin” e fusnotave të propozuara, të futet edhe Rezoluta 1244 e KS të Kombeve të Bashkuara, ashtu siç ka propozuar dhe diktuar Beogradi zytar, atëherë, po del se, vërtet, për qeverinë e Kosovës, nuk është i rëndësishëm emërtimi Republikë, por Rezoluta 1244, e cila e mohon pavarësinë e Republikës së Kosovës.
Ky është një vendim absurd joligjor dhe jokushtetues i qeverisë së Republikës së Kosovës, sepse deri tani, asnjë shtet i bashkësisë ndërkombëtare, duke përfshirë Amerikën dhe BE-në, nuk e kanë njohur Republikln e Kosovës, duke u bazuar juridikisht në Rezolutën 1244 të KS të OKB-së, por në Deklaratën e shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës, më 17 shkurt 2008.
Konradikta e politikës ditore, herë kështu, herë ashtu!
Së pari, më 2 shkurt 2012, kryeministri i qeverisë së Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar për “ALFA TV”-në , se :” REZOLUTA 1244 ËSHTË E TJEKALUESHME, ndërsa shteti sovran dhe i pavarur i Kosovës është i përjetshëm…” (http://www.infoglobi.com/02/02/2012).
Atëherë, nga doli konstatimi i dytë kontradiktor me të parin, kur kryeministri Hashim Thaçi, e përgënjeshtron vetëvetën, duke pohuar se “ Me pavrësi, me GJND dhe me Rezolutën 1244 në nismat rajonale”.(http://www.radioevropaelire.org/19/02/2012).
Po, nuk bën kështu, kaq shpejt, ta ndryshojmë mendimin, para dite, jo Rezolutës 1244 (sepse i ka skaduar afati i përdorimit), kurse pas dite, PO! – Atëherë, cilit vlerësim, në këtë rast, duhet besuar lexuesi, të parit, apo të dytit?
Nëse i besohet të parit, atëherë, politika kontradiktore e kryeministrit Hashim Thaçi, të akuzon për kundërshtimin e vizionit “evropian dhe amerikan” të Kosovës, sepse ke lënë jashtë “Rezolutën 1244”!?
Mirëpo, në këtë rast, Hashimi harron se, edhe vetë e ka quajtur të “tejkalushme Rezolutën 1244”. Mirëpo, kur partnerët ndërkombëtar “ia kanë ngrehur veshin” për hudhjen poshtë të Rezolutës 1244, ai disa javë më vonë e ndërroi mendimin e tij, duke theksuar se “Rezoluta 1244 është e pranueshme, sepse mbron integritetin territorial të Kosovës”. Kjo nuk është e vërtetë, me gjithë ndryshimin absurd dhe kontradiktor të mendimit të kryeministrit Hashim Thaçi, sepse Rezoluta 1244 e mohon pavarësinë dhe tërësinë territoriale të Kosovës.

-Krejtësisht, do të kishte qenë i kuptueshëm dhe i pranueshëm kosntatimi i DYTË politik i kryeministrit Hashim Thaçi, sikur në përmbajtjen e tij, të mos figuronte Rezoluta 1244 e KS të Kombeve të Bashkuara, e cila de fakto dhe de jure e përjashton pavarësinë e Kosovës, si dhe mendimin pozitiv këshillëdhënës të GJND-së të datës 22 korrik 2010, sipas së cilit, shpallja e pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt 2008, ishte në përputhje me normat dhe me parimet e së drejtës ndërkombëtare.
Kur të përkthehet në guhën juridike të së drejtës kombëtare dhe ndërkombëtare, kjo përmbajtje e “thesit” të pavarësisë së kryeministrit Hashim Thaçi, do të thotë pa emërtimin Republika e Kosovës në përfaqësimin dhe në prezentimin e saj në sesionet, në konferencat dhe në nismat e ndryshme rajonale, sepse Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara nuk e njeh pavarësinë e Republikës së Kosovës. Kjo është arsyeja kryesore, pse Rezoluta 1244 e KS të OKB-së, nuk duhet pranuar si “fusnotë” e prezentimit të Republikës së Kosovës, as në konferencat rajonale e as në ato me karakter ndërkombëtar.
Si në kuptimin politik, ashtu edhe në atë juridik ndërkombëtar, Rezoluta 1244 e KS të OKB-së e mohon Deklaratën e shpalljes së pavarësisë së Kosovës (17 shkurt 2008), si dhe mendimin këshillëdhënës të GJND-së (22 korrik 2010), sepse në asnjë nen dhe, në asnjë paragraf të saj nuk flitet për të drejtën e pavarësimit të Kosovës. Kjo, është edhe arsyeja pse KS i Kombeve të Bashkuara, nuk e ka anuluar Rezolutën 1244, e cila është pengesa kryesore për miratimin e një Rezolute të re sipas së cilës Kosovës, do t’i njihej subjektiviteti juridik ndërkombëtar nga ana e Kombeve të Bashkuara.
Pikërisht, pse Rezoluta 1244 e mohon pavarësinë e Kosovës, politika dhe diplomacia serbe e Beogradit po përdor të gjitha mjetet për copëtmin territorial dhe për izolimin e Republikës së Kosovës si planin rajonal, ashtu edhe në atë ndërkombëtar.
Mbi këtë bazë sekretari i Përgjitshëm i KS të Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Moon e pat miratuar edhe Planin “gjashtë pikësh” të Beogradit për EULEX-in, të cilin qeveria e Kosovës, e përqafoi, pa asnjë rezervë.
Natyrisht se, NATO-ja(KFOR-i) dhe UNMIK-u janë stacionuar në Kosovë, në bazë të Rezolutës 1244 të KS të OKB-së, por kjo Rezolutë nuk nënkupton edhe njohjen e pavarësisë së Republikës së Kosovës. Në këtë pikëvshtrim, nuk mund të bëhet kurrfarë manipulimi politik e as juridik, sepse sikur të ishte ashtu, siç ka deklaruar kryeministri Hashim Thaçi, tanimë, që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, Republika e Kosovës, do të kishte qenë njohur nga ana e KS të Kombeve të Bashkuara.
Duhet të vëmë në dukje faktin se, që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt 2008, Rezoluta 1244 e KS të KB-së, nuk garanton integritetin territorial dhe sovranitetin e Kosovës, por qeveria e Kosovës dhe KFOR-i janë ata faktorë kryesorë të ligjshëm, që garantojnë tërësinë territoriale të Republikës së Kosovës, jo kurrfarë UNMIK-u, as Rezolute 1244, tanimë e skaduar si në kuptimin juridik, ashtu edhe në atë kushtetues.
Mirëpo, nëse emërtimi Republika e Kosovës, zëvendësohet me fusnota të kompromisit të keq politik (siç është Rezoluta 1244), të propozuara nga Beogradi, atëherë, kuptohet që, jo vetëm agjenda evropiane, por edhe ajo ndërkombëtare e saj, do të jetë e zymtë, si dhe një pikëpyetje e madhe, për shkak se Rezoluta 1244, do t’i sfidojë atributet shtetërore të Republikës së Kosovës.
Së fundi, pse me çdo kusht Kosova, duhet të marrë pjesë në takimet rajonale nën etiketën e Rezolutës 1244, pa emërtimin e saj të saktë-Republika e Kosovës, duke qenë se Rezoluta 1244 nuk e njeh pavarësinë e Republikës së Kosovës, pala shqiptare, nuk është e obliguar të marrë pjesë në asnjë konferencë a samit rajonal ose everopian, pavarësisht nga ushtrimi i trysnisë dhe i diktatit të BE-së.


DEGRADIMI I EMRIT KUSHTETUES TË KOSOVËS-“REPUBLIKA E KOSOVËS”!?...
Imazh

Naim Kelmendi

Imazh
1.
Deklarata e Soren Jessen Petersen, i cili ishte edhe shef i UNMIK-ut në Kosovë, që në intervistën e tij në “Zërin e Amerikës”, ditari në gjuhën shqipe, me 23 shkurt, e që u lajmërua për emetim, si e plotë, për të nesërmen, por që u ndalua të emetohej,,një pjesë e asaj fjale është kështu në sa vijon:”Tani pothuajse nga një derë e pasme,po diskutohet përsëri për statusin,ndërkaq Kosova është vënë nën presion të madh,me sa kuptoj unë,që të marrë pjesë në forumët rajonale duhet të identifikohet si Kosovë,dhe pastaj kjo shoqërohet me një asterisk dhe një referencë për rezolutën dhe Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë” dhe vijon “Nuk kuptoj se pse duhet që Kosova ta bëj këtë kompromis.22 vende të Bashkimit Evropian e kanë njohur pavarësinë e Kosovës,87 vende në gjithë botën e kanë bërë një gjë të tillë,dhe vetëm 5 vende të BE-së që nuk e kanë bërë një gfjë të tillë,duket se po përcaktojnë se çfarë duhet të bëhet.Dhe mendoj se kjo është shqetësuese”,duke vijuar edhe se “Dialogu mes Serbisë dhe Kosovës është i rëndësishëm,ashtu si dhe pjesëmarrja e Kosovës në aktivitete ndërkombëtare,por duhet ta pyesin veten se çfarë çmimi duhet të paguajnë,ndërkaq unë mendoj se Kosova po paguan një çmim shumë të lartë”.Ai me jkëto kundërshtoi hapur kompromisin që po bënte Kosova në Bruksel në dialogun Prishtinë-Beograd, sikur edhe ndodhi një ditë më vonë,më 24 shkurt,për parfaqësimin e Kosovës në forumet rajonale dhe evropiane,duke hequr emrin e saj ksuhtetues Republika e Kosovës,dhe duke vënë në funsotë vetëm Rezolutën e Këshillit të Sigurimit 1244,dhe deklaratën e GJND-së.Mbase Petersen e sqaroi më pak fjalë tërë këtë situatë,duke thënë se, “Kosova po paguan një çmim të lartë”, dhe se “Nga një derë e pasme, po diskutohet përsëri për statusin…”.

2.
Është vetë kryeminstri i Kosovës Hashim Thaqi,që më gojën e tij, duke e përsëritur sa e sa herë në secilën paraqitje para opinionit të Kosovës,nga secili takim i tij, se “kurrë nuk do të ketë asnjë marrëveshje për përfaqësimin e Kosovës,pa emrin kushtetus të saj, si Republika e Kosovës”,dhe se në fusnotë nuk do të ketë as rezolutë 1244,sepse sipas tij,ajo dihet se tashmë është e vdekur dhe i takon historisë. Këtë e ka theksuar pikërisht një ditë para marrveshjes në Bruksel të kryenegociatores TAhiri,në një media të Kosovës,në përgjigjen se,çka nëse në fusnotë nuk do të jetë Deklarata e pavarësisë 17.shiurt 2008,ai pati thënë prerazi se nuk do të ketë marrëveshje,pra do të prishet marrëveshja.Asnjëra nga këtu nuk ndodhi në Brukselpor u ba ashtu sikur doli më pastaj,pa fjalën republikë e Kosovës dhe as pa dekalaratën e pavaërsisë,por vetëm me rezolutën 1244,sikur tashmë po thuhet se paskësh mundësi edyhe i vdekuri të ngjallet,ngase rezoluta 1244,sikur u theksua si e vdekur,ajo u ngjall sërish që të vendoset në fusnotë për përfaqësimin e Kosovës në nismat dhe forumet rajonale dhe ato evropiane,dhe poashtu edhe mendimi iGJND-së për shpalljen e pavaësisë pa paragjykuar statusin.Pra,me një fjalë kryeministri Hashim Thaqi gjatë tërë kohës ka manipuluar opinionin dhe nga të gjitha ato që ai ka pohuar se nuk do të ndodhin,pikërisht ato kanë ndodhur në dialogun e Brukselit në mes të Prishtinës dhe Beogradit në përmbajtjen e funsotës për përfaqësimin e Kosovës.Dmth këtë përfaqësim në këtë mënyrë të Kosovës me këtë fusnotë,Serbisë i është dhënë një adut i fortë që tashmë në nivelet ndërkombëtare t’i pengojë njohjet e Kosovës nga shtetet që duan ta njohin Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran,sepse ajo do t’u thotë se Kosova nuk është shtet,dhe ka dhe mjaft nivele të tjera që do të bëjë pengesa Serbia në drejtim të Kosovës.Ka dhe një fakt tjetër që qeveria e Kosovës ia ka fshehur vazhdimisht opinionit.Që nga fillimi i dialogut ajo kurrë nuk ka pranuar se në Bruksel dialogu në mes të Prishtinës dhe Beogradit ishte politik,por është thënë saherë se bisedat Prishtinë-Beograd janë teknike,por ja se tashmë doli se paskëshin qenë edhe politike,dhe pikërisht esenca e tyre paskësh qenë politike,kështu duke prekur edhe te statusi politik i Kosovës në përfaqësimin rajonal të Kosovës,tashmë jo me emrin e vet kushtetues si Republika e Kosovës,por me rezolutën 1244 të KS të OKB-së dhe me deklarimin e GJND-së për shpalljen e pavarësisë.Pra duhet thënë se në këtë rast është shkelur edhe deklarata e Kuvendit të Kosovës për atë se kinse në dialogun Kosovë-Serbi,janë vënë vijat e kuqe se për mund dhe për çka nuk mund të bisedohet me Serbinë.As kjo nuk doli ashtu.Ato që po mer tash Kosova nga Brukseli si “dhuartë”në raport me Serbinë, e cila po merr statusin e vendit kandidat në BE,s’janë asgjë më shumë se detyra të reja në fillim të rrugës së integrimeve evropiane.

3.
Sado që kryeministri i Kosovës Hashim Thaqi dhe qeveria e tij, po mundohet të marrë përkrahjen e disa ndërkombëtarëve për arritjen e marrëveshjes në Bruksel, për përfaqësimin e Kosovës në nismat rajonale dhe evropiane në forumet dhe organizmat që janë të natyrës ekonomike e financiare etj, në të vërtetë emri kushtetues i Kosovës është degraduar, pra është hequr dorë nga emri kushtetues i saj që është i garantuar edhe me kushtetutën e shtetit. Këtë e ka bërë vetë kryeministri me të deleguarën e tij në negociata, e që këtë edhe publikisht po ia atribuon vetes.Ai poashtu po e luan edhe lojën më hipokrite dhe më të ulët duke kategorizuar dhe duke akuzuar forcat politike që nuk janë të një pajtimi me atë se, kinse këto na qenkan “antiamerikane” dhe poashtu pseudointelektualë ata që nuk e pranojnë më të njëjtën mendësi sikur ai fusnotën. Kjo është vetëm një lojë fare e ulët dhe hipokrizia e radhës e papërgjegjshmërisë së tij, sikur thua e ka patrinizuar tërë shtetin e Kosovës.E vërteta është krejtë ndryshe dhe në rrethanat dhe proceset e ardhsme nëpër të cilat do të kalojë Kosova do të vërtetohen se sa e papërgjegjshme dhe sa e dëmshme është treguar kjo qeveri në raport me Kosovën. Nga tëra ato nivele që ishte ngritur dikur Kosova me imazhin e saj në arenën ndërkombëtare edhe para lufte, por edhe pas saj deri me vdekjen e presidentit historik dr.Ibrahim Rugova, tashmë po vërehet për çdo ditë se në çfarë niveli të ulët e kanë katandisur shtetin e Kosovës qeveria e njerëzve të korruptuar dhe e krimit të organizuar, të cilët e kanë kokën e zënë nën këmbët e veta dhe të bërat e tyre u rrijnë si shpata e Demokleut mbi kokë, për të cilat mbase se një ditë do të përgjigjen vetë, por tagrin e tyre po e paguan edhe populli i Kosovës dhe e ardhmja e tij. Shpëtimi i tërë kësaj janë vetëm Shtetet e Bashkuara të Amerikës,të cilat janë miket më të sinqerta dhe aleati më i natyrshëm i shtetit të Kosovës.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Tradhtia kolektive e Kosovës

Imazh
Arkitektët e Aktit të Rikthimit të Rezolutës 1244, të braktisun nga Serbia dhe Kosova


Çohuni Nora e Këlmendit, Avni Rustema nga Shqipnija, Millosh Kobiliqa!
Hashim Thaçi e shiti Kosovën kasapve shekullorë; Beogradit e Moskës!

TË RRËZOHET QEVERIA DHE TË SHPËRNDAHET PARLAMENTI URGJENTISHT!
Hashim Thaçi t'u bahet Gjyqi Popullor në KOSOVË!
NË LUFTË PATRIOTAT NË MBROJTJE TË REPUBLIKËS TË KOSOVËS!


Hashim Thaçi, biri i Beogradit e ka shtang edhe vetë presidentin z.Tadiç, kur mësoi nga goja e qelbun e TIJ se Rezoluta 1244 asht kushtetuta e Kosovës dhe nuk duem status Republikë sepse përndryshe rrëzohet nga pushteti me soj e kodosha të rinj drogaxhinj e madje bukurosha. Anglia, kurva e Europës edhe sot manifestoi hapun,mbështetjen e opsionit serbë, ndërsa SHBA ban lojën e Izraelit dhe të Moskës. Si shpjegohet se 12 44 e patën braktisë edhe vetë serbët e tash Hashimi në këmbim të hekurave në duar, të arrestimit për tregtinë e organeve të njeriut nga Dik Martin i dhuroi Kosovën kasapve të Ballkanit, Serbisë. E gëzoftë Serbia dhe Moska – Kosovën?!
12 44 asht kushtetuta e pandryshueshme e Kosvës, që e lenë nën ombrellën e demarkacionit juridik të pandryshueshme. Ky produkt erdhi nga negociatat e fshehuna të Hashim Haxhi e Hyra Thaçit me BI apo UDB-ën e Beogradit dhe të KGB-ës.Tash ju politikanë pasurojuni dhe bani medemek se jeni patriota e për të justifikue rrogat, vjedhjet, karrierën çoheni si gjarpërinj nëpër ekrane, nxjerrni lotë krokodili e doni t'i hani kryetin Hashim Thaçit. Gjithë klasa politike, akademike e qindra e mijra profesora e magjistra fryhen për patriotizma, baheni trima pas luftës. Kjo komedi e klasës akademike-politike janë estrada groteske të shekullit XXI.

Përse u caktue Ambasada e Prishtinës në Tiranë midis dy ambasadave sllave nga Sali Berisha?
ImazhImazhImazh
Ambasada Ruse -----------Ambasada e Kosovës ----------Ambasada e Serbisë
Ambasada shqiptare e Kosovës ashtë dhuratë e Sali Berishës, ku qarkullojnë nëntokë nëmes ambasadave ruse-shqiptare dhe serbe ndodhet midis ambasadave ruse dhe serbe - Ironia e shekullit


Nuk ka ma ironike dhe absurd fakti që ambasada e Kosovës në Tiranë u vendosë në mes dy ambasadave thellsisht antishqiptare në shekuj edhe sot në kapërcimin e dymbëdhjetvjeçarit të parë të shek. XXI. Kush ja bani kët peshqesh dhe pse e pranoi Kosova kët hartë planimetrie të institucionit diplomatik të Kosovës në një realitet absurd???
Ishte dhuratë e filo rusit-serbë-arabë, Sali Berishës në dakordancë të njejtë me kreun e Kosovës, po filo serbi-arabë, gangsteri kriminel Hashim Thaçi. Pra fatet e Kosovës vendosën tashmë edhe në Tiranë midis rusëve-serbve dhe shqiptarve sllavo-arabë.
Nuk e di se çfarë fakti tjetër i dukshëm i duhet shqiptarve për ta marrë veshë se si luhet tragji-komedia në Tiranë për fatet e shqiptarve të popullit martir të Kosovës nga gangsterët si Sali Sheqere Rama me Hashim Thaçin në kohë paqe e me plot intriga kollarësh e përbetimesh patriotike-folklorike.
Për çudi duhet me thanë se heshtën shtabet e partive, shoqatave civile e patriotike, të ish UÇK-ës dhe shqiptarët brenda dhe jashtë trollit shqiptar?
Heshtja e tyne vulosi TRADHTINË E DY LIDERVE SI HASHIM THAÇI ME sadrazemin SALI RAHMË E SHEQERE BERISHA.
KSHTUQË SHQIPTARËT TË MOS KËRLESHEN NESËR KUR KOSOVA TË RIKTHEHET ME PAQE NË STROFKULLËN GJAKSORE TË SERBISË.

Veç ka një teori që asht dëshmue plotsisht nga shitja de jure se de facto ka kenë qëkur hypi në pushtet Hashimi Thaçi me brezin e bijve komunist e tepër të dyshimtë nga familjet e tyne si shërbëtora të njohun me kohë të Beogradit.
Ku janë Shoqatat e Veteranve e të plagosurve të Kosovës? Përse heshtni ndaj kësaj akti tradhtie të liderit t'uej musliman Hashim Thaçit? Heshtja e juej shembullore dëshmon atë se ju paskeni luftue jo për Kosovën e lirë, por për të zhvatur pushtetë, për të ba karrierë, poste, para, pornografi,....Me këtë heshtje konkrete në ditë të zezë të Kosovës vuloset se ju paskeni kenë shërbëtorët e Beogradit.
Vetëm me vepra dëshmohet morali i Kosovës në ditë ma të zymta sepse pranoi të futej nën litarin e Beogradit e Moskës edhe njiherë. E ksaj rradhe ka me kenë skllavërimi ma përfid dhe shumë krena patriotësh do të vazhdojnë të likujdohen nën komandot e policisë filo serbe të Hashim Thaçit me mbështetjen e bukuroshes presidentes të Kosovës analfabete dhe antishqiptare, muhaxhires Jajahajaaaaaaaagaaaaaaa...iia, që sa herë që flet vetëm mashtron dhe përkrah idolin e saj gangsterin Hashim Thaçin! Rrnofshin e kurrë mos vdekshin tradhtarët e Kosovës! Se kshtu e meriton Kosova, se nuk e don lirinë, por vetëm burg, lotë, gjak, mjerim, tradhti,………..


Tradhtia ashtë Faji kolektive i Kosovës!


Përse lejoi nën sytë e mendjen e tyne tradhtinë?
A thua asht klasa politike – arkitekturë e Beogradit?
Veni re o miqë patriota shqiptar se nuk guxoj të them miqë shqiptar se si,,, pas pilafit çohen liderë politikanë të rruar e me kollare e të rehatuem nga pederastët nga parti të ndryshëm e shoqata cirivile, harrova civile çirren si histerikë kundra tradhtisë të Hashim Thaçit? A thue nuk e dinin se kush ishte dhe kush i dha pushtetin këtij hajduti pantallonash në Zvicër, që ka për zemër Beogradin e Moskën dhe aty ka me dhanë shpirtin si shumë tradhtar!?? A thue nuk e dinin përmbajtjen e kabinetit qeveritar, ku mbas Thaçit ishte agjenit i Moskës, antishqiptari Bexhet Pacolli, etjerë bukurosha pederastë ministra.?
A thue se nuk e dinin për negociatat e fshehuna të tipit hajdut të tij me agjenturën e Serbisë dhe të Moskës? Të gjitha i dinin.


Përse nuk e festoi Hashim Thaçi Pavarsinë në Kosvë, por në ambasadat ruse e serbe me Berishën në Tiranë?
Mbështetja nga Tirana

17 shkurti 2012 – Katër vjetori i ”Pavarsisë” – Akti i Tradhtisë të Kosovës në Tiranë!

Imazh
Përurimi i Ambasadës të Kosovës në Tiranë më 17.2.2012 midis ambasadave ruse dhe serbe te ish Blloku- ish kryeqendra e hartimit të intrigave dhe projekteve antishqiptare

Të jeni të sigurtë se Tirana ishte dhe mbeti kryeqendra e intrigave, vrasjeve spektakulare, prapaskenave dhe negociatave vetëm kundra shqiptarve në bashkëpunim me Beogradin, Moskën dhe Athinën. Dhe asnjë negociatë kundra tradhtarve dhe armiqve shekullorë nuk asht projektue në Tiranë. Tirana mbeti kryeqyteti i bllokmenve të kuq tradhtar.
Data 17 shkurt i 2012 u vue katër firma e katër vula në tre ambasada;
- Në Ambasadën Rusë
- Në Ambasadën Serbe
- Në Ambasadën e Prishtinës

U vunë Aktit të Tradhtisë katër firma e katër vula Ditën e Katër Vjetorit të Pavarsië të Kosovës prej dy çallmaxhinjve neo-otoman; kryeministrave, përkatsishtë bakalat - efendinjë Sali Rahmë e Sheqere Berisha me Hashim Thaçi dhe dy amabasadorve rusë e serbë përkatsisht ambasadori serb Miroljus Zariç dhe ambasadori rusë Leonid Grigorieviç Abramov/ Абрамов Леонид Григорьевич.
Dita që u inaugurue Ambasada e Kosovës e ndodhun midis ambasadës të Moskës dhe Beogradit ishte dita ku u miratua dhe mori bekimin dhe ju vue vula e Tradhtisë së Hashim Thaçit nga kryeministri otoman-sllav, Sali Ram Sheqere Berisha i Viçidolit. E mbas inaugurimit të ambasadës të Kosovës duhet të kenë shkue te komshitë e miqve shpirtnorë të dy liderve si te ambasada ruse dhe ajo serbe, nga ku kanë marrë garancinë dhe mbështetjen e pushtetit tyne në dy kryeqytete shqiptare.
Vetëm kaq duhet kuptue: Pse u ndërtue ambasada e Prishtinës midis dy ambasadave armike me genë në shekuj të Kosovës dhe Shqipnisë?
A nuk kishte tjetër vend në Tiranë, por midis dy ambasadave terroriste antishqiptare në shekuj? E pra sipas Thaçit dhe berishës bahen ma mirë prapaskenat pa u pa nga gazetarët dhe shërbimet sekrete amerikane,……..në pozicionin aktual të tre ambasadave pranë njena tjetrës, që qarkullojnë me tunele lëvizjet e ambasadorve dhe agjentve sepse ndodhen në zonën e ish Bllokut, ku të gjitha vilat e diktatorve lidheshin me tunele nën tokë, ku edhe sot ekzistojnë. Rrnoftë Sali Berisha me Hashim Thaçin dhe me ambasadorat e Prishtinës, Beogradit dhe të Moskës!!!!!!!!!!!
E gëzoftë Kosovën përjetë e mot Beogradi dhe Moska! S'ka ma synet, s’ka më çallma e sapllaqe me la me nder efendive b….. e as me folë shqip, por rusisht e serbisht dhe shqipja ka me kenë gjuhë e dytë. A doni ma o kosovar që bani sikur nuk dinit gja, bani sikur doli e papritun nga hana kjo tradhti e pastër në 2012??? Mos u hiqni patriota se nuk i hanë daja ma fiqtë e thata! Akej!!!!!!


Kushtrim: Luftë Çlirimtare kundër Tradhtarve Kolektivë!

I.
TË RRËZOHET QEVERIA DHE TË SHPËRNDAHET PARLAMENTI URGJENTISHT!

II.
T'u bahe Gjyqi Popullor në Kosovë Hashim Thaçi me presidenten Atifete Jahjaga si TRADHTAR të KOSOVËS!
Imazh

III.
NË LUFTË PATRIOTA NË MBROJTJE TË REPUBLIKËS TË KOSOVËS!
Për një Kosovë pa klasën politike e akademike tradhtare!


[b]Të formohet një Qeveri e Shpëtimit Kombtar pa Tradhtar, pa ish UÇK-ën e liderë me shtabet e tyne partiake, që lejuan Hashim Thaçin të shiste Kosovën


Ta marrin timonin shqiptarët e Kosoves duke përfshirë jo vetëm shqiptar muslimanë, por edhe shqiptar katolik(të përjashtuar barbarishtë qysh me uzurpimin terrorist të Hashim Thaçit me bandën e tij nga çdo e drejtë përfaqsimi në qeveri, pa asnjë ministër katolik, pa asnjë zev-ministër, shef, drejtor, zev-drejtor, kryetar komune, gjykate, prokurori.....
Të zbojnë Hashimin me bandën qeveri! Të rrëzohet parlamenti!
[/b]


Për atdhetarë të Kosovës!
Nëse doni të dëshmoni ju politikanë të kamun nga pasuria e grabitun e popullit të Kosovës, se distancoheni dhe jeni kundra Hashim Thaçit, Bexhet Pacollit dhe presidentes Kosovës largohuni nga ministritë, prishni qeverinë dhe shpërndani parlamentin urgjentë dhe rrëzoni Hashim Thaçin me bukuroshat pederastë ministra dhe muhaxhiren që hiqet si patriote, ish zev-shefe e policisë, shërbtore e verbët e makinës shtetnore filoserbe, presidenten Atifete Jajahhhhh------haaaaaa –gaga—gaa aaa. Të ndëshkohen si sadamët dhe gadafët i rrahun me kamzhikë hekuri,…..
Përndryshe pranoni botrishtë Aktin e Tradhtisë Kolektive të Kosovës. E keqja tashmë u ka ardhë prej klasës politike, akademike dhe shoqatave civile e ato të UÇK-ës,….
Kosova asht la me gjak patriotësh dhe nuk ka ma gjak e jeta njerzish për të rinisë luftra tashmë kundra armiqve të brendshëm shqiptar. Lufta duhet të jetë brenda Kosovës ndaj tradhtarve kolektive.

Millosh Kobili
E mërkurë, më dt. 22.2.2012
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Qendrimet e politikës si në Kosovë dhe në Shqipni për Heqjen e emnit Republikë të Kosovës


Politika zyrtare e ShqipnisëPresidenti Bamir Topi vlerëson marrëveshjet më të fundit të arritura mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel

Imazh


Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Prof. Dr. Bamir Topi, vlerëson si një arritje të rëndësishme marrëveshjet në dialogun e fundit midis Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Serbisë, për bashkëpunimin rajonal dhe mbi zbatimin e menaxhimit të integruar të kufirit.

Këto marrëveshje, të arritura me një vullnet politik të përbashkët dhe me mbështetjen e fuqishme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, nuk cënojnë parimet e pavarësisë së Kosovës, si shtet i pavarur, që tashmë njihet zyrtarisht nga 88 vende anëtare të OKB-së, dhe as integritetin territorial dhe sovranitetin e vendit.
Presidenti i Republikës së Shqipërisë thekson se marrëveshjet e mësipërme midis Kosovës dhe Serbisë, jo vetëm i kontribuojnë paqes dhe stabilitetit në rajon, por janë një hap konkret drejt rrugës së përbashkët në integrimin evropian. Ato i shërbejnë pjesëmarrjes me të drejta të plota të Kosovës në të gjitha veprimtaritë rajonale, paqes dhe prosperitetit të popujve të Ballkanit, si pjesë e rëndësishme e Evropës demokratike.

E premte, 24.II.2012
Shtypi pranë Presidencës
Tiranë


Kryeministri Berisha vlerëson marrëveshjen e arritur në Bruksel midis Kosovës dhe Serbisë
Imazh

Kryeministri Berisha vlerëson marrëveshjen e arritur në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë si një akt të një rëndësie të veçantë, që bën të mundur përfaqësimin e Kosovës në procesin e integrimit rajonal dhe Europian si shtet dhe vend i pavarur.

Kjo marrëveshje është shumë e rëndësishme jo vetëm për normalizimin e marrëdhënieve bilaterale Kosovë – Serbi, por edhe për bashkëpunimin, paqen dhe stabilitetin rajonal.
Vërtet marrëveshja parashikon përdorimin e një fusnote si një kompromis ndërmjet palëve, por pranimi i saj nga pala serbe është pranimi de facto dhe de jure i Kosovës si shtet dhe vend i pavarur.

E vërteta e pakundërshtueshme është se pas 17 shkurtit të vitit 2008, domethënë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës dhe njohjes së Kosovës si shtet i pavarur nga SHBA, Franca, Britania, Gjermania, Italia, Japonia dhe mbi 90% e vendeve të lira të botës dhe pas vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës, Rezoluta 1244 e OKB-së është thjesht një relike në arkivën e një kohe që nuk kthehet kurrë më, një letër e vdekur që nuk i besojnë as ata që e citojnë.

E premte, 24.II.2012
Shtypi pranë Kryeministrisë
TiranëPolitika Zyrtare e Kosovës

Kryeministri Hashim Thaçi: Marrëveshja e sotme i sjellë shtetit të Kosovës integrimet evropiane dhe e bën Kosovën, Kosovë Evropiane
Imazh


Prishtinë, 24 shkurt 2012

Fjala e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi në konferencën e sotme për media

Të nderuar përfaqësues të medieve, Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës,

Sot, Qeveria e Republikës së Kosovës ka arritur një marrëveshje jashtëzakonisht të rëndësishme në Bruksel, atë për përfaqësimin e Shtetit të Kosovës në mekanizmat rajonal dhe me gjerë.
Prandaj, lirisht mund të them se përderisa marrëveshja e Rambujesë i solli Kosovës lirinë, marrëveshja e Ahttisarit i solli pavarësinë, marrëveshja e sotme i sjellë shtetit të Kosovës integrimet evropiane dhe e bën Kosovën, Kosovë Evropiane.
Dhe nuk po flas këtu për liberalizimin e vizave, apo marrëveshjen tregtare, por për Procesin e Stabilizim-Asocimit, që është hapi i parë zyrtar në procesin e anëtarësimit të Kosovës në familjen e madhe Evropiane.
Kosova anëtarësohet, përfaqësohet, flet në emër të saj dhe ka fuqinë dhe autoritetin e nënshkrimit në të gjitha institucionet multilaterale si shtete të barabarta.

Të nderuar përfaqësues të medieve, Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës

Unë jam shumë i vetëdijshëm që formula në fusnotë nuk është ideale, por është më e pranueshmja për momentin politik që po kalon shteti i Kosovës. Por, e theksoj, se kjo formulë është e përkohshme.
Unë jam i vetëdijshëm që veprimi i qeverisë nuk është shumë populist, por jam i bindur është në të mirë të vendit.
Por, thelbi i të qenurit lider apo edhe kryeministër, qëndron në marrjen e vendimeve serioze dhe shpesh herë edhe të vështira.
Ky vendim që kam marrë në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, ka qenë pikërisht i tillë.
Por, si Kryeministër, unë jam shumë i bindur që kemi ndërmarrë vendimin e duhur për të ardhmen evropiane të shtetit të Kosovës.
Kosova, me këtë marrëveshje u përcaktua për integrim, dhe jo izolim.
Kosova u përcaktua ta përfaqësoj vetveten e jo të përfaqësohet nga të tjerët.
Me këtë marrëveshje e larguam përgjithmonë UNMIK-n nga tavolina e përfaqësimit të Kosovës
Kjo marrëveshje, ne asnjë rrethane nuk e zbeh në asnjë rrethanë shtetësinë e vendit tonë. Përkundrazi, e forcën atë, duke i dhënë Kosovës vendin e saj të merituar në të gjithë mekanizmat ku do të përfaqësohet.

Të nderuar përfaqësues të medieve, Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës

Gjatë ditëve të kaluara dhe sot kam qenë në kontakt dhe konsulta të vazhdueshme me partnerët tanë, me SHBA-të, Britaninë e Madhe, Gjermaninë, Francën, Italinë, Turqinë, Shqipërinë etj.

Kam marrë garancat e plota që marrëveshja për bashkëpunim dhe përfaqësim rajonal do të jetë çelësi për integrimin evropian të Kosovës.

Si lider politik dhe kryeministër i vendit dhe shërbyes për të gjithë qytetarët e Kosovës, unë kam përgjegjësi që të shoh përtej politikave dhe kalkulimeve të ngushta ditore.

E kam për detyrë të jem i përgjegjshëm dhe të ushtroj përgjegjësinë për të ardhmen e vendit tim.

Kam obligim të dal jashtë çdo kornize politike partiake, politike elektorale. Për të ardhmen e qytetarëve të vendit tim.
Unë jam i bindur, dhe koha do ta vërtetojë, që vendimi i sotëm do të fuqizojë subjektivitetin tonë ndërkombëtar, do ta fuqizoj shtetin tonë dhe të ardhmen tonë.
Të nderuar qytetarë te Republikës se Kosoves
Asnjëherë, me asnjë kusht, me asnjë çmim nuk do të pranoja asnjë marrëveshje që nuk e fuqizon shtetësisë tonë.
Sovraniteti dhe rregullimi ynë i brendshëm kushtetues assesi nuk guxon të ngatërrohet me përfaqësimin në forumet rajonale.
Kosova ka qenë Republikë edhe dje, kur në këto forume rajonale është përfaqësuar nga UNMIK-u dhe me mbishkrimin 1244, dhe do të vazhdojë të jetë republike edhe sot, kur do të përfaqësohet nga Institucionet e Kosovës, pa UNIMIK, dhe me fusnotë të balancuar me Opinionin e GJND-së për Deklaratën e 17 shkurtit për Pavarësinë.
Si politikanë të përgjegjshëm ne ua kemi borxh atyre që dhanë jetën dhe çdo që që patën, e mbi të gjitha, ua kemi borxh fëmijëve tanë ndërtimin e Kosovës se re Kosoves evropiane. Dhe integrimin ne NATO dhe BE.
Si kryeministër, nuk do të ndalem së punuari për këtë qëllim, për këtë vizion: Kosovën e pavarur, sovrane dhe evropiane.
Unë e di që ky është vizioni i qytetarëve të Kosovës, e di që ky është vizioni që na bashkon. Kosova evropiane duhet të na bashkojë të gjithëve, pa dallime partiake, etnike, religjioni apo lokaliteti.
Sistemi i vlerave euroatlantike duhet ta rrisë unitetin politik dhe qytetar në Kosovë.
Partneriteti evropian dhe miqësia e përjetshme me SHBA-të duhet të na afrojë me njeri tjetrin edhe me shumë.
Mbi të gjitha rruga, qëllimi dhe vizioni ynë për integrimin e shtetit të Kosovës sa më shpejtë në NATO dhe Bashkim Evropian, është realiteti i bashkimit tonë.
Sot secilin nga ne na thërret ndërgjegje për të dalë mbi interesat politike, partiake, mbi egot personale - në shërbim të Kosovës Evropiane.

Ju faleminderit!


Deklarata e Presidentes së Republikës së Kosovës për marrëveshjet e arritura në Bruksel
Imazh


Presidentja e Republikës së Kosovës zonja Atifete Jahjaga e ka vlerësuar pozitivisht arritjen e marrëveshjeve në Bruksel ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian për përfaqësimin në organizatat rajonale të Republikës së Kosovës dhe për menaxhimin e integruar të kufijve.
E premte, 24 shkurt 2012
Presidentja e Republikës së Kosovës vlerëson se dialogu që po zhvillohet në Bruksel ndërmjet dy shteteve sovrane dhe të pavarura, dy vende fqinje e të barabarta, ndihmon në normalizimin dhe shtendosjen e marrëdhënieve, në lehtësimin e jetës e të punës së qytetarëve dhe qarkullimin e lirë të njerëzve dhe të mallrave. Konkretizimi i rrugës evropiane për Republikën e Kosovës, me vendosjen e marrëdhënieve kontraktuale me BE-në dhe me fillimin e studimit të fizibilitetit për Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, do të përshpejtojë integrimin e Kosovës në BE dhe do të mundësojë thellimin dhe zbatimin e reformave në vend.

Republika e Kosovës e ka të ardhmen në integrimet euroatlantike, si anëtare e Bashkimit Evropian dhe NATO-s. Kjo rrugë e integrimeve është aspiratë e të gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës, pa dallim, dhe ajo nuk ka alternativë tjetër.
Marrëveshjet e arritura ndihmojnë këto procese dhe sigurojnë përfaqësimin e barabartë dhe si shtet sovran të Republikës së Kosovës në organizatat dhe mekanizmat rajonalë dhe ndërkombëtarë. Presidentja e Republikës së Kosovës zonja Atifete Jahjaga i bënë thirrje të gjitha institucioneve, partive dhe subjekteve politike dhe të gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës që t’i japin mbështetje konkrete kësaj marrëveshjeje, të gjithë procesit të dialogut dhe rrugës së Republikës së Kosovës shtet sovran dhe i pavarur në proceset e integrimeve euroatlantike.
Presidentja e Republikës së Kosovës zonja Atifete Jahjaga i falënderon Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës për gjithë ndihmën dhënë procesit të dialogut dhe arritjes së marrëveshjeve.

E premte, 24.II.2012
Shtypi pranë Presidencës
Tiranë


''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Politika Zyrtare e SHBA për Heqjen e fjalës Republikë të Kosovës
E premte, data 24.II.2012

Intervista e Ambasadorit Kristofer Dell me Zërin e Amerikës
Imazh


23 shkurt 2012

Zëri i Amerikës: Zoti Ambasador, së pari ju faleminderit shumë për kohën tuaj.

Christopher Dell: Ju faleminderit për kërkesën tuaj.

Zëri i Amerikës: Zoti Ambasador, Kosova po hyn në një periudhe të re të përfaqësimit rajonal me një shënim të veçantë gjë që ka nxitur shumë reagime. Si e shihni ju këtë proces?

Christopher Dell: Mendoj se në pikëpamje afatgjate, shënimi (fusnota) do të jetë e tillë në histori. Me fjalë të tjera, nuk është çështja kryesore, është e parëndësishme. Çështja e rëndësishme është se Kosova do të jetë anëtare e organizatave, do ta përfaqësojë vetveten me të drejtën e saj dhe përfaqësuesit e popullit të Kosovës, do të jenë të pranishëm në të gjitha forumet rajonale duke u përkujdesur për interesat e vendit. Rruga nëpër të cilën vendi krijon dhe ndërton sovranitetin nuk është nëpërmjet simboleve. Sigurisht, flamujt janë të mirë, janë të rëndësishëm, na identifikojnë, por sovraniteti i vërtetë bëhet nëpërmjet ushtrimit të tij. Kjo është ajo që Kosova ka përfituar nëpërmjet kësaj marrëveshjeje. Përveç kësaj, natyrisht, kjo vendosë themelet për një marrëdhënie më të ngushtë ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian. E di se shume skeptikë, shumë të ashtuquajtur intelektualë dhe analistë mendojnë se kjo e kurthon Kosovën në njëfarë getoje në të ardhmen. Unë mendoj se ata e kanë shumë gabim. Mendoj se ata e kanë kuptuar gabim. Ajo që do të ndodhë është se kjo do të hap rrugën e ardhmërisë evropiane të Kosovës, për liberalizimin e vizave, për marrëdhëniet tregtare dhe mbase edhe për anëtarësimin e plotë në Bashkimin Evropian. Ju e filluat duke thënë se kjo është marrëveshje historike dhe unë pajtohem. Mendoj se është historike dhe mendoj se i gjithë debati mbi simbolet dhe fusnotat në afat më të gjatë do të shihet si fusnota në rrëfimin kryesor.

Zëri i Amerikës: Por, ambasador, liberalizimi i vizave dhe marrëdhëniet tregtare me BE-në janë përmendur edhe para këtij kompromisi. Çfarë fiton konkretisht Kosova në shkëmbim të këtij kompromisi?

Christopher Dell: Pikëpamja ime është se nëse Bashkimi Evropian, unë nuk i përfaqësojë vendet e BE-së dhe nuk pretendojë të flas në emër të tyre, por nëse Kosovës i është ofruar studimi i fizibilitetit që çon drejt marrëveshjes për stabilizim – asocim, mendoj se keni lëvizur konkretisht në rrugën evropiane për të paktën pesë vjet më shpejt se ku do të ishit përndryshe. Nëse e marrim udhërrëfyesin për liberalizimin e vizave brenda disa javësh, jam i sigurt se do të ecni përpara për të paktën 12 deri në 18 muaj me shpejt sesa që do të përparonit në të kundërtën. Mendoj se këto janë arritje të vërteta. Plus, ju keni fituar të drejtën ta lini UNMIK-un jashtë kur shkoni në takimet rajonale dhe të flisni për veten duke mbrojtur interesin tuaj dhe duke u përkujdesur për interesat tuaja. Nuk vareni më nga ndonjë burokrat i humbur rus, i cili gjoja është atje për të përfaqësuar vendin tuaj.

Zëri i Amerikës:
Por, shumë njerëz janë skeptikë ndaj këtij kompromisi të ri. Ata thonë se Kosova do të vihet në kurth, do të ngecë duke marrë si shembull Maqedoninë e cila ka ngecur për shkak të shënimit me Greqinë, ndonëse ato nuk kanë telashe territoriale siç ka Kosova me Serbinë?

Christopher Dell: Maqedonia ka ngecur për shkak se i ka kushtuar më shumë rëndësi simboleve sesa aspektit praktik. Kritikët kanë të drejtë, por për arsye të gabuara, sepse ata e kanë bërë simbolizmin çështje e jo thelbin. Maqedonia e ka vënë veten në një qoshe prej nga nuk di si të dalë. Nëse Maqedonia nuk do të varej pas çështjes së emrit, sot do të ishte anëtare e NATO-s dhe këtë e dimë të gjithë nga periudha e takimit të NATO-s në Bukuresht disa vjet me parë. Mësimi që duhet të mësohet nga e tërë kjo është se kritikët e kanë kuptuar mbrapsht. Ju duhet të ecni thelbësisht përpara dhe jo të lini vetveten që të shpërqendroheni nga simbolet. Kjo është ajo që mendoj se Lidhja Demokratike e Kosovës po bën gabim historik si parti. Kjo është parti, që në kohën kur drejtohej nga dr. Rugova, ishte pjesë e plotë e të gjitha proceseve që ndihmuan Kosovën të fitojë pavarësinë, përfshirë negociatat në Vjenë dhe pranimin e planit të Ahtisaarit. Ajo çka shohim sot është një prapakthim befasues ku Lidhja Demokratike po e radhitë, për fat të keq, vetveten me partitë që janë antiamerikane dhe antievropiane. Nuk di si ta shpjegoj këtë, përveç që kryetari Mustafa është këshilluar shumë keq nga ish ministri i jashtëm, i cili duket se mendon që duke lënë çështjen e simboleve të ngadhënjejë..., ai di më mirë, ai e di se kjo është më shumë një lojë politike e dizajnuar për t’i shërbyer interesave të partisë si parti në opozitë se sa një përpjekje serioze për të punuar për interesat e vendit në tërësi.

Zëri i Amerikës:
Por, zoti ambasador, zoti Mustafa, LDK-ja dhe kundërshtarët tjerë janë të shqetësuar se ky kompromis do të dëmtojë shtetësinë e Kosovës?

Christopher Dell:
Sërish po e them, mendoj se e kanë gabim. Thjeshtë dhe qartazi e kanë gabim. Shtetësia e Kosovës forcohet nëpërmjet ushtrimit të shtetësisë. Ajo nuk ushtrohet duke u mbështjellë me flamur e duke thënë: “Unë jam Kosova, unë jam e lirë”. Jo. Ju e fitoni shtetësinë duke punuar për të. Ju e fitoni shtetin duke e ndërtuar atë. Ju e fitoni vendin në komunitetin ndërkombëtarë duke punuar për të dhe duke punuar me të tjerët. Jo duke qëndruar ulur në shtëpi, duke pirë kafe tërë ditën në ndërtesën e Parlamentit dhe duke shitur mend për simbole dhe formula të pakuptimta. Kemi parë komente të mira nga analistë seriozë ndërkombëtarë të cilët vërejnë se për të gjitha arsyet praktike, Rezoluta 1244 është e vdekur. Ajo është në libra, sepse vende të caktuara që kanë të drejtë vetoje në Kombet e Bashkuara, nuk duan të lejojnë heqjen e saj nga librat. Por, në pikëpamje praktike, nuk ka kuptim. Dhe këtu qëndron rëndësia e vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të para një viti e gjysmë, se pavarësia e Kosovës nuk është në kundërshtim me rezolutën 1244, që nuk ka asgjë të paligjshme në pavarësinë e Kosovës. Kuptimi i saj është se rezoluta 1244 nuk ka më vlerë. Kjo sigurisht që është pikëpamja e të gjitha vendeve që e kanë njohur Kosovën, të cilat përfaqësojnë nëse jo shumicën e vendeve në botë, atëherë shumicën e demokracive liberale me të cilat Kosova dëshiron të identifikohet.

Zëri i Amerikës: Z. Ambasador, thatë se LDK-ja po tingëllon si disa parti antiamerikane dhe antievropiane. Mendoni që Vetëvendosje është ashtu apo...?

Christopher Dell:
Të gjithë i dimë partitë që kanë zënë qëndrime kundër rrugës evropiane të Kosovës, kundër marrëdhënieve më të mira me Serbinë, kundër përmirësimit të mundësive për bujqit dhe afaristët e Kosovës, të cilat shikojnë prapa në të kaluarën e mitizuar për dominimin shqiptarë të ardhmërisë, që është më shumë ardhmëri e izolimit sesa e integrimit evropian. Mendoj se e dimë se për kë po flasim dhe gabimi më i madh i LDK-së është që të identifikohet me ndjenja të tilla duke mbështetur, për shembull rezoluta në Parlament apo duke kritikuar qeverinë, që po bënë gjithë çfarë mundet për të çuar Kosovën përpara në rrugën evropiane.

Zëri i Amerikës: A është ky kompromis një hapi i madh për të ndihmuar Serbinë që të marrë statusin e vendit kandidat për anëtarësim në BE dhe për të ndihmuar presidentin serb Boris Tadic që të fitojë zgjedhjet? A është kjo fatura që po e paguan Kosova?

Christopher Dell: Nuk shoh se si paguan Kosova ndonjë faturë. Ju e dini më mirë se kushdo, se duke pasur një Serbi antidemokratike e nacionaliste nuk është e shëndetshme për Kosovën, nuk është e shëndetshme për rajonin. Ne të gjithë e kuptojmë se integrimi i Serbisë në strukturat evropiane është gjë e mirë, jo vetëm për Serbinë, por për të gjithë që jetojnë në këtë fqinjësi. Për më tepër, jam i bindur se shumica e vendeve të Bashkimit Evropian tashmë e kanë ndarë mendjen që Serbisë t’i jepet statusi i kandidatit. Kosova nuk po paguan faturë. Ajo po përfiton diçka shumë të rëndësishme nga kjo. Nëse Serbia është e kënaqur me rezolutën 1244, që disi paska rëndësi të madhe, në rregull. Le t’i lëmë që të besojnë në këtë. E rëndësishme është se do të përfaqësoni veten, statusi juaj si partner i barabartë është njohur dhe siç thashë më herët, mendoj se kjo e ka çuar jashtëzakonisht përpara rrugën tuaj evropiane. Kjo madje as që ishte diskutuar dhjetë ditë më parë. Fakti se mund të ecni përpara me marrëveshjen për stabilizim asocim, me marrëdhëniet tregtare e kontraktuale, me liberalizimin e vizave, duke u bërë anëtar i BERZH-it. Këto janë arritje të mëdha në diç më shumë se një javë. Unë shoh një ndryshim të vërtetë të qasjes së vendeve të Bashkimit Evropian. Ju nuk po paguani faturë. Ju po merrni diçka në shkëmbim të demonstrimit të përkushtimit ndaj vlerave dhe standardeve evropiane dhe vullnetit për të qenë anëtar konstruktiv i familjes evropiane.

Zëri i Amerikës:
A do të qëndrojnë SHBA-të në mbështetje të Kosovës në këto zhvillime, në këtë kompromis?

Christopher Dell: Natyrisht. Nuk duhet të më intervistoni që të jeni të sigurt për këtë. Hiq më pak, por vet sekretarja Clinton ia tha këtë kryeministrit në një bisedë telefonike dhe këtë e lexova sot në mëngjes në telegramin nga Uashingtoni, se Shtetet e Bashkuara nuk do të kërkojnë kurrë nga Kosova që të bëjë diçka që do të dëmtojë sovranitetin e saj, pavarësinë apo tërësinë e saj tokësore. Ne kemi qenë miqtë tuaj, kemi qenë me ju në të mirë e në të keq, qysh prej para luftës, gjatë luftës dhe gjatë pavarësimit. Nuk duhet të shpenzoj shumë kohë për të bindur popullin e Kosovës se Amerika është miku i tyre dhe që gjithmonë do të jemi në anën tuaj, do të jemi në krah duke u përkujdesur për interesin tuaj. Nuk ka asnjë arsye për të dyshuar në këtë apo se kjo do të ndryshojë.

Zëri i Amerikës: Z. Ambasador, ju faleminderit shumë.

Christopher Dell:
Shumë faleminderit.

Shtypi i Ambasadës të SHBA- Prishtinë
E enjte, 23.II.2012


Deklaratë e Sekretares Hilari Klinton - Marrëveshjet e arritura mes Kosovës dhe Serbisë
Imazh

24 shkurt 2012

Sot, Kosova dhe Serbia kanë bërë edhe një hap të rëndësishëm drejt ardhmërisë së tyre të përbashkët evropiane duke arritur marrëveshjet në dialogun e lehtësuar nga BE-ja lidhur me përfaqësimin e Kosovës në forumet rajonale dhe një protocol për Menaxhimin e Integruar të Kufirit. Dëshiroj të falënderoj Bashkimin Evropian për lehtësimin e këtyre diskutimeve dhe që ka ndihmuar këto dy shtete që të realizojnë një të ardhme më të ndritur.
Ky është një hap i rëndësishëm për Kosovën. Këto marrëveshje janë në përputhje me pavarësinë, integritetin territorial, dhe sovranitetin e Kosovës, dhe e lëvizin Kosovën përpara dhe më afër integrimit të plotë evropian të cilin Shtetet e Bashkuara vazhdojnë ta përkrahin. Kosova tash do të ulet në tavolinë në forumet rajonale si partnere e barabartë, ku do ta përfaqësojë veten dhe do të flasë për veten.

Ne poashtu shpresojmë se këto marrëveshje do t’i hapin derën kandidaturës së Serbisë për BE. Përparimi i Serbisë drejt integrimit evropian është gjë e mirë për Serbinë, mirë për Kosovën, dhe mirë për të ardhmen e tërë rajonit. Ne presim që dialogu i lehtësuar nga BE-ja të vazhdojë lidhur me çështjet tjera që ndikojnë në jetën ditore të qytetarëve të të dyja shteteve.
Shtetet e Bashkuara kanë një miqësi të fortë dhe të qëndrueshme me Kosovën dhe Serbinë. Ne kemi përkrahur këtë proces që nga filimi, dhe ne përshëndesim përkushtimin dhe vendimet e vështira që ishin të domosdoshme që të bëhet përparim. Dëshiroj të lëvdoj të dyja qeveritë për fleksibilitetin e tyre dhe punën e vështirë që e kanë bërë gjatë këtij dialogu. I inkurajoj popujt e Kosovës dhe Serbisë që të zbatojnë këto marrëveshje me mirëbesim, dhe që të përkrahin përparimin që është bërë. Të dyja shtetet mund jenë të sigurta për një të ardhme paqësore dhe prosperuese si pjesë e një Evrope të tërë

Shtypi i Ambasadës të SHBA- Prishtinë
E enjte, 23.II.2012
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Politika Zyrtare e Anglisë dhe e Gjermanisë për Heqjen e fjalës Republikë të Kosovës
E premte, data 24.II.2012


Sekretari i Jashtëm i Anglisë, William Hague mirëpret dialogun e ndërmjetsuar nga BE; Kosovë - Serbi
Imazh
Ministri i Jashtëm i Anglisë William Hague- 50 vjeç me ish ndihmësin e tij Chris Myers, 25 vjeç. I akuzuar ministri anglez i martuar dhe me fëmijë se ndante shtratin me këtë djalosh 25 vjeç


24 shkurt 2012
Sekretari i Jashtëm William Hague tha se përparimi i sotëm, vazhdimi i Dialogut të do të sigurojë angazhimin e dyja vendeve të ecin në rrugën drejt një të ardhmeje më të qëndrueshme dhe të begatë.

Sekretari i Jashtëm i Anglisë . William Hague deklaron

"Unë e mirëpresë njoftimin e sotëm të atës 24.II.2012, se Kosova dhe Serbia kanë arritur marrëveshje për bashkëpunim rajonal dhe të zbatimit të menaxhimit të integruar të kufirit të tyre të përbashkët. Unë gjithashtu kam mirëpritur propozimin e Komisionit për të nisur një studim fizibiliteti për një Marrëveshje Stabilizim-Asociimit ndërmjet Kosovës dhe BE-së.
"Unë e përgëzoj Presidentin Tadiç dhe kryeministrin Thaçi për gatishmërinë e tyre për të vënë mënjanë sfidat e së kaluarës dhe për të treguar guximin e nevojshëm për arritjen e këtyre marrëveshjeve, të cilat janë vendimtare për të siguruar se të dy, Kosova dhe Serbia të vazhdojnë progresin e tyre drejt anëtarësimit të ardhshëm të Bashkimi Europian.
"Britania e Madhe mbetet përkrahës e fortë e zgjerimit të BE-s në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor. Unë i bëj thirrje edhe Kosovës dhe Serbisë që të mbeten të angazhuar në mënyrë konstruktive në dialogun ndërmjetsues të BE. Duke u bazuar në arritjen e sotme, ka vazhduar angazhimi i Dialogut, që do të promovojë bashkëpunimin, përmirësimin e jetës të qytetarëve të tyre dhe për të siguruar, që dy vendet të ecin në rrugën drejt një të ardhmeje më të qëndrueshme dhe të begatë. "Gjermania do të mbështesë kandidaturën e Serbisë në BE
Imazh
Guido Vestervele, 51 vjeç, ministër i jashtëm, protestant me të dashurin Mikel Mronz, 45 vjeç, tregtar


E premte, shkurt 24, 2012

Ministri i Jashtëm gjerman Guido Vestervele thotë se Gjermania mbështet fuqimisht ofertën e Serbisë për t'u bashkuar me Bashkimin Europian dhe do të donte për të parë atë në dhënien e statusit të kandidatit në takimin e javës së ardhshme.
Vestervele po fliste me homologun e tij serb Vuk Jeremiç, gjatë një vizite më parë të paralajmëruar sipas bisedimeve në Beograd më 23 shkurt.
Vizita erdhi si përfaqsues i BE-s sipas bisedimeve të ndërmjetësuara në Bruksel mes Serbisë dhe Kosovës në një përpjekje për të arritur një marrëveshje që do të lejojë që Kosova të marrë pjesë në takime rajonale.
Serbia - i cili refuzon të njohë pavarësinë e Kosovës - momentalisht kundërshton këtë.Udhëheqësit e BE-s e shtyn një vendim për t’i dhanë statusin e kandidatit Serbisë në dhjetor të 2011 për shkak të mungesës së përparimit të bisedimeve Serbi-Kosovë.
Vestervele, i cili u takua gjithashtu me Presidentin Boris Tadiç, tha se Serbia "ka përparuar shumë" që atëherë dhe ishte afër golit.

E premte, shkurt 24, 2012

RFERL
U mmorë nga turkishweekly.ne
U pregatitë në shqip – Bep Martin Pjetri

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Imazh
Politika Zyrtare e BE-s për Heqjen e fjalës Republikë të Kosovës
E premte, data 24.II.2012

Deklaratë e Përfaqësuesve të Lartë, Catherine Ashton dhe Komisioneri Stefan Füle
“Mbi marrëveshjet e arritura në Raundin e dialogut të fundit Beograd-Prishtina

Imazh
Katerina Ashton me Stefan Füle(dyshohet si agjent i KGB-ës)


BASHKIMI EUROPIAN
Bruksel, 24 shkurt 2012
A 81/12


Katerine Ashton, Përfaqësuese e Lartë e Bashkimit për Punë të Jashtme dhe Politikën e Sigurisë dhe Nënkryetari i Komisionit, Stefan Fule, Komisioneri për Zgjerim dhe Politikën e Fqinjësisë europiane bëri sot deklaratën e mëposhtme:
Ne mirëpresim marrëveshjet e arritura sot në bashkëpunimin rajonal dhe në implementimin e
menaxhimit të integruar të kalimit kufitar (MIK). Këto marrëveshje janë një hap i madh përpara.
Ato janë të rëndësishme jo vetëm për Serbinë dhe Kosovën, por për stabilitetin e rajonit dhe në këtë mënyrë për krejt rajonin e BE-s.
Të gjitha Shtetet Anëtare të BE-së kanë dhënë mbështetjen e tyre për zgjidhjen e Përgjithshme të OKB-së Asamblesë të Shtator 2010 si mueji i nisjes të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës. Qëllimi i kësaj Dialogut është që të ndihmojë të dyja palët të arrijnë progres në rrugën e tyre drejt Europës.
Në këtë kontekst, Përfaqësuesja e Lartë /Zev- Presidente e BE-s, Ashton tha: "Unë dua të përgëzoj të dy palët në këto dy marrëveshje të konsiderueshme apo substanciale si;
I.
Një vë në formë operative marrëveshjes mbi menaxhimin e integruar të kalimit kufitar.

II.
Tjetër konsolidon bashkëpunimit rajonal dhe siguron që të dy palët të jenë të përfaqësuar siç duhet.


Të dyja këto janë hapa të mëtejshëm së bashku në rrugën evropiane. "

Dobia e Marrëveshjes Bilaterale

- Serbia nmerrë Statusin për në BE

Sa i përket Serbisë, kjo marrëveshje për bashkëpunim rajonal dhe IBM janë veçanërisht të mirëpritur në diskutimet e para në Këshillin e Europës në javën e ardhshme lidhur me statusin e kandidatit për Serbinë.

- Kosova fiton të drejta të njëjtë përfaqsimi rajonale dhe avancon matej marrëdhaniet me BE-n
Përsa i përket Kosovës, kjo është e rëndësishme se ajo e bën Kosovën një pjesëmarrës të plotë në të drejtën e vet në Takimet dhe ngjarjet rajonale dhe do të lejojë për përparimin e mëtejshëm të marrëdhënieve kontraktuale me BE. Kosova kështu do të ndjekin të njëjtin kurs Europian si gjithë të tjerët në Ballkanin Perëndimor, në përputhje me perspektivën e saj europiane.

Detyra e Re
Në këtë dritë, Komisioni propozon për të nisur një studim fizibiliteti për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit ndërmjet Kosovës dhe BE-së.

Komisioneri Füle theksoi se "marrëveshja demonstron një angazhim në të dy anët e tyre në të ardhmen e përbashkët europiane. Marrëveshja e sotme gjithashtu përforcon bashkëpunimin rajonal, në të mirë të
Marrëdhënieve të fqinjësisë dhe të zgjerimit të tematikave të ditës në rajonin e Ballkanit Perëndimor ".

Shtypi - P R E S S
FOR FURTHER DETAILS:
Michael Mann +32 498 999 780 - +32 2 299 97 80 - Michael.Mann@eeas.europa.eu
Maja Kocijancic +32 498 984 425 - +32 2 298 65 70 - Maja.Kocijancic@ec.europa.eu
Sebastien Brabant +32 498 986 433 - Sebastien.Brabant@ec.europa.eu
COMM-SPP-HRVP-ASHTON@ec.europa.eu
http://www.eeas.europa.eu

Shënim; Metodika e nënvizimit dhe i selektivitetit në disa pika dhe rrjeshti Detyra e Re u shtua nga autori përgatitor i landës për me e ba ma të kjartë.
U pregatitë në shqip – Bep Martin Pjetri

E shtunë, më datën 25.II.2012
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Personalitete të huaj kundra Fusnotes të Kosovës - 24.II.2012
Imazh
Kosova përfundoi si Fusnota e Palestinës, që nuk ka shtetë e nuk lejohet me fusnotë të baji kurrë shtetëSoren Jessen-Petersen ashtë kundër Politikës Zyrtare të Anglisë, SHBA, Gjermanisë dhe BE-s për Heqjen e fjalës Republikë të Kosovës të së premtes të datës 24.II.2012

Soren Jessen-Petersen: Rezoluta 1244 i ka kaluar koha dhe ashtë hedhur nga Vendimi i Gjykatës për Pavarsi të Republikës të Kosovës
"Kosova nuk duhet të bëjë kompromis"

Imazh

E enjte, 23 Shkurt 2012
Zëri i Amerikës


sh-shefi i UNMIK-ut në Kosovë, Soren Jessen-Petersen është i shqetësuar që dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit për çështje teknike, është kthyer në thuajse një rifillim të bisedimeve për statusin e Kosovës. Në një intervistë që i dha Zërit të Amerikës përpara arritjes së marrëveshjes Kosovë-Serbi në Bruksel, zoti Petersen thekson se statusi është përcaktuar dhe rezolutës 1244 i ka kaluar koha. Zoti Petersen shtoi se Serbia duhet të futet në rrugën e integrimit të Bashkimit Evropian, por më parë duhet t’i vihet kusht që të mos bllokojë pjesëmarrjen e Kosovës në forume ndërkombëtare.

Zëri i Amerikës:
Në Bruksel u mbajtën bisedime mes Prishtinës dhe Beogradit dhe një nga çështjet e diskutuara ishte ajo e kompromisit që do të bënte të mundur pjesëmarrjen e Kosovës në aktivitete ndërkombëtare. Kosova ka ofruar ndërkohë një lëshim duke pranuar përmendjen e rezolutës 1244 si shënim. Cili është mendimi juaj?

Soren Jessen-Petersen:
Nuk duhet të harrojmë që ky dialog filloi për të diskutuar çështje teknike mes dy fqinjëve, si edhe besoj me synimin për të krijuar mirëkuptim. Tani që i erdhi radha diskutimit për pjesëmarrjen e Kosovës, ky dialog nuk është më për çështje praktike, por pothuasje një rifillim i bisedimeve për statusin e Kosovës. Mendoj se kjo është shqetësuese. Përsa më takon mua dhe shumë njerëzve të tjerë, është fakt që çështja e statusit është vendosur. Mandati i rezolutës 1244 për zbatimin e të cilit unë isha ngarkuar në detyrën time në Kosovë, parashikon mes të tjerash se i dërguari i posaçëm duhet të lehtësojë procesin që çon në përcaktimin e statusit të Kosovës. Kjo është realizuar. Procesi i statusit ka përfunduar. Tani, pothuajse nga një derë e pasme, po diskutohet përsëri për statusin dhe Kosova tani është vënë nën një presion të madh, mesa kuptoj unë, që të pranojë që për të marrë pjesë ata duhet të identifikohet si Kosovë dhe pastaj kjo të shoqërohet me një referencë për rezolutën dhe Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Nuk e kuptoj se pse duhet që Kosova ta bëjë këtë kompromis. 22 vende të Bashkimit Evropian e kanë njohur pavarësinë e Kosovës, 87 vende në gjithë botën e kanë bërë një gjë të tillë dhe vetëm 5 vende të BE-së që nuk e kanë bërë një gjë të tillë, duket se po përcaktojnë se çfarë do të bëhet. Dhe mendoj se kjo është shqetësuese. Unë mendoj se dialogu mes Serbisë dhe Kosovës është i rëndësishëm dhe që Kosova të marrë pjesë në aktivitete ndërkombëtare, por duhet ta pyesim veten se çfarë çmimi i duhet të paguajë dhe unë mendoj se po paguan një çmim shumë të lartë.

Zëri i Amerikës:
Cila do të ishte për mendimin tuaj një rrugë alternative realiste për të zgjidhur këtë situatë?

Soren Jessen-Petersen:
Unë nuk e di nëse një alternativë e tillë është realiste, por shumë nga ne duam që Serbia të marrë statusin e kandidatit në Bashkimin Evropian pasi Serbia është një vend i rëndësishëm për Evropën dhe rajonin, por megjithatë do të doja që Bashkimi Evropian ta ftojë Serbinë, por me disa kushte dhe një prej tyre duhet të jetë – dhe nuk besoj që është vonë për një gjë të tillë – që Serbia të marrë statusin por të pranojë të mos bllokojë Kosovën në takime ndërkombëtare. Nuk besoj se BE-ja duhet të këmbëngulë që Serbia të njohë Kosovën, por Bashkimi Evropian duhet thjesht të këmbëngulë që Serbia të mos përdorë statusin e kandidatit apo më pas të anëtarit për të penguar pjesëmarrjen e Kosovës. Kjo do të kishte qenë rruga e duhur. Por në fakt tani po i kthejmë gjërat përmbys dhe presioni po bëhet ndaj vendit që nuk do të ftohet të hyjë në Bashkimin Evropian dhe tani Kosova duhet të bëjë kompromis që Serbia të hyjë në Bashkimin Evropian.

Zëri i Amerikës:
A nuk mund të shihet kjo thjesht si një çështje simbolike pa pasoja nga ana praktike?

Soren Jessen-Petersen:
Po të përpiqeshim që të shihnim anën pozitive, atëherë mund të thuash se duke përfshirë një referencë për 1244-ën, e cila parashikonte një proces që çonte në përcaktimin e statusit dhe pastaj ta balancoje këtë me opinionin e Gjykatës së Lartë të Drejtësisë që deklarata e pavarësisë nuk ishte e paligjshme, pothuajse mund të thuash që të dyja ato shënime (fusnota) e pranojnë që Kosova është e pavarur. Ky do të ishte një lloj interpretimi pozitiv. Por për mendimin tim – dhe kjo vjen nga dikush që punoi shumë për zbatimin e 1244-ës – kjo rezolutë i takon së kaluarës. Kosova është e pavarur, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë e ka konfirmuar këtë, prandaj të kesh një shënim të tillë do të thotë të ringjallësh dyshimin për statusin e Kosovës. Për rreth 110 vendet që nuk e kanë njohur Kosovën dhe shumë prej tyre janë në procesin e shqyrtimit të qëndrimit të tyre, disa prej tyre do të shtrojnë pyetjen: ne mendonim se kjo ishte zgjidhur, ne na ishte kërkuar që të njihnim një vend me status të përcaktuar.

Zëri i Amerikës:
Fakti që pesë vende të Bashkimit Evropian nuk e kanë njohur Kosovën, a nuk i dobëson përpjekjet e BE-së, duke pasur parasysh që nuk ka pasur ndonjë sinjal se ato mund ta ndryshojnë qëndrimin?

Soren Jessen-Petersen:
Sigurisht dhe këtë e shohim tani, një situatë e tillë e bën Bashkimin Evropian kaq të dobët saqë është pozicioni i këtyre pesë vendeve që po dikton rrugën e BE-së për çështjen e dialogut, ku gjithë presioni po vendoset mbi Kosovën që nuk njihet nga këto vende, në vend që të jenë 22 vendet që kanë njohur Kosovën të shkojnë tek Serbia dhe t’i thonë që ne do të donim t’ju kishim mes nesh por duhet të mos bllokoni pjesëmarrjen e Kosovës në aktivitete ndërkombëtare. Është e qartë që pozita e Bashkimit Evropian është e dobësuar duke mos qenë e bashkuar për çështjen e Kosovës dhe kjo është për të ardhur keq sepse në fund të fundit asnjë nga këta pesë vende nuk e kanë marrë këtë qëndrim të mosnjohjes për shkak të ndonjë shqetësimi të madh lidhur me Kosovën, apo Serbinë, apo ndonjë interesi atje, por vetëm për arsyet e tyre të brendshme për mosnjohje.

Zëri i Amerikës:
Gjendja në Veri është ende e tensionuar dhe një gjë e tillë gjithashtu risolli në skenë debate për të ardhmen e asaj zone. A shihni ndonjë zgjidhje për atë zonë?

Soren Jessen Petersen: Përsa kohë të mbetet e pazgjidhur do të vazhdojë të jetë një çështje e vështirë mes Serbisë dhe Kosovës dhe pengesë për përmirësimin e marrëdhënieve dypalëshe. Nuk besoj se ka ndonjë dyshim që trazirat në veri vazhdojnë përsa kohë Beogradi të vazhdojë mbështetjen. E di që Beogradi së fundmi ka mbajtur disa qëndrime të forta kundër disa veprimeve të banorëve në veri, megjithatë nëse nuk do të kishte pasur mbështetjen e Beogradit ky problem nuk do të vazhdonte të ekzistonte. Njëkohësisht mua dhe shumë njerëzve të tjerë na duket e çuditshme, se problemi i vërtetë për Serbinë ishte së pari që Kosova do të bëhej e pavarur dhe po ashtu fakti që shumë nga monumentet e rëndësishme, kishat e tyre janë në Kosovë dhe plani Ahtisaari i merrte parasysh shqetësimet legjitime të Serbisë për qasje dhe siguri të atyre vendeve. Asnjë prej këtyre objekteve nuk është në Veri. Pra mendja të shkon se Veriu po përdoret për të mbajtur një gjendje të vazhdueshme pasigurie, instabiliteti dhe trazirash në Kosovë. Dhe përsa kohë kjo çështje nuk zgjidhet, kjo gjendje do të vazhdojë.

Zëri i Amerikës: Çfarë mund të bëjë Prishtina për të përmirësuar kushtet atje?


Soren Jessen-Petersen: Atë që bëmë ne ndërkombëtarët, por që dështuam. Momenti për të zgjidhur çështjen e Veriut ishte sapo hynë ndërkombëtarët, por kishte aq shumë përparësi të tjera saqë ishte e vështirë. Por në momentin kur kishte arritur në pikën e një konflikti të ngrirë, të pazgjidhur, ishte e vështirë. Ajo që ne u përpoqëm të bënim ishte fillimi i një dialogu me Kryetarët e Bashkive në veri dhe duke u sugjeruar se çfarë mund të ofronte Prishtina përsa i takon mbështetjes financiare dhe infrastrukturës. Unë vetë kam pasur disa biseda shumë të mira në atë kohë me drejtuesit lokalë. Por sa herë që arrinim diçka, bllokohej nga Beogradi. Beogradi nuk donte që kjo të vazhdonte. Unë e kuptoj që qeveria e Kosovës, ka bërë përpjekje por unë besoj se çfarëdo përpjekje të bëjnë ata do të bllokohen nga Beogradi. Të gjithë e dimë që ka njerëz që nuk e duan pavarësinë e Kosovës, por njëkohësisht duan një farë normaliteti dhe jo këto tensione të përhershme. Pra ka një hapësirë për veprim por përsa kohë që të diskutohet kjo çështje e statusit që siç thashë është rihapur, përsa kohë nuk është mbyllur, Veriu do të vazhdojë të përdoret për të ngjallur tensione.

Intervistoi Keida Kostreci z.Petersen këtu në Uashington në emisionin Ditari.Janush Bugajski: Pjesëmarrja pozitive, fusnota negative
Imazh
Drejtori i Institutit të Studimeve Strategjike për demokracitë e reja europiane dhe ballkanike

E mërkurë, shkurt 29, 2012 Kosova 10:35
Fatmir Bujupi

"Marrëveshja do ta sjellë qeverinë e Kosovës në forumet ndërkombëtare me Serbinë. Por, anë negative mendoj se është kjo fusnota, e cila është potencialisht dëmtuese", thotë Janush Bugajski, nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, me seli në Uashington, në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë.
Imazh
Kjo tablo paraqet se si trajtohen shtete me fusnota, kryesisht ndaj kombeeve islamike e egër sikur ashtë Kosova

RADIO EVROPA E LIRË
Çështje aktuale është marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për përfaqësimin e Kosovës me fusnotë në takimet rajonale dhe ndërkombëtare. Opozita në Kosovë është shumë kritike për këtë marrëveshje, e cila, nga ana tjetër, është mirëpritur nga komuniteti ndërkombëtar, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian. Sipas jush, a është kjo marrëveshje diçka që do ta dëmtojë Republikën e Kosovës?

JANUSH BUGAJSKI
Besoj se marrëveshja mund të shikohet në dy mënyra: pozitivisht dhe negativisht. Pozitivisht – se ajo do t'i mundësojë qeverisë së Kosovës për të marrë pjesë në forumet ndërkombëtare me Serbinë. Kjo është shumë e rëndësishme për Kosovën, pasi është pjesë e nismave rajonale dhe organizatave ndërkombëtare.
Megjithatë, anë negative mendoj se është kjo fusnotë, e cila është potencialisht dëmtuese, pasi nëse e shikoni terminologjinë, ajo aktualisht e vë në pyetje statusin e Kosovës, meqë thotë se statusi final nuk është i paragjykuar, që mund të nënkuptohet se është i pazgjidhur.
Unë mund ta paramendoj një situatë ku Serbia do të vazhdojë ta sfidojë Kosovën, duke e theksuar këtë marrëveshje, duke theksuar se më nuk quhet Republikë në këto forume ndërkombëtare dhe duke deklaruar se përfundimisht kërkohet zgjidhje. Pra, shoh probleme të ardhshme si pasojë e kësaj marrëveshjeje dhe nuk jam i befasuar me kundërshtimet në Prishtinë ndaj fusnotës dhe heqjes së termit Republikë.

RADIO EVROPA E LIRË
Por, aty po ashtu gjendet edhe mendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për pavarësinë e Kosovës...

JANUSH BUGAJSKI
Po, por nuk thotë se kjo marrëveshje e njeh pavarësinë e Kosovës. Ajo thotë se nuk e paragjykon statusin e Kosovës dhe nëse ju nuk e paragjykoni statusin, kjo nënkupton se është status i pazgjidhur, megjithqë me të vërtetë statusi është i zgjidhur, pasi pavarësia është deklaruar dhe ajo është njohur nga afërsisht 90 shtete.
Marrëveshja e vë në pyetje përsëri legalitetin e pavarësisë së Kosovës, duke thënë se paragjykon. Me fjalë të tjera, nëse diçka nuk paragjykohet, logjikisht do të nënkuptohet se nuk është zgjidhur. Ky është pozicioni i qeverisë së Serbisë prej fillimit.

RADIO EVROPA E LIRË
Në përgjithësi opozita në Kosovë është shumë kritike për gjithë procesin e dialogut me Serbinë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, duke thënë se këto biseda po e ndihmojnë Beogradin, për të arritur statusin e kandidatit në Bashkimit Evropian. Qeveria i mbron bisedimet duke thënë se do ta ndihmojnë rrugën e Kosovës në integrimin evropian dhe lëvizjen e lirë. Si e vlerësoni ju këtë dialog?

JANUSH BUGAJSKI
Mendoj se dialogu ndërmjet Kosovës e Serbisë është i rëndësishëm dhe çdoherë duhet të ketë dialog. Por, dialogu duhet të ketë rezultate të caktuara, nga të cilat përfitojnë të dy palët. Pasi Serbia qartazi po përfiton nga dialogu, meqë duket se tash do ta ketë statusin e kandidatit për BE, shtrohet pyetja se çka po fiton Kosova?
Në rregull, ka fituar përfaqësim potencial në organizata ndërkombëtare dhe forume, por ende nuk ka një plan drejt kandidaturës për në BE, drejt një statusi në BE. Shpresojmë se kjo do të zgjidhet më vonë këtë vit. Me fjalë të tjera, që Kosova të lëvizë nga të, qenit subjekt i BE-së, nën misionin EULEKS, te kandidatura ose aspiranti potencial për anëtarësi në BE.
Nuk mendoj se kjo do të arrihet në bisedimet me Serbinë, por sigurisht që duhet të ketë biseda me Bashkimin Evropian, për të ardhmen e vendit. Në të kundërtën, ju do të mbeteni në këtë situatë të paqartë, ndërsa Serbia lëvizë përpara.

RADIO EVROPA E LIRË
Serbët në pjesën veriore të Kosovës ende nuk e njohin pavarësinë e Kosovës dhe institucionet e Kosovës. Poashtu, kishte edhe referendum për këtë çështje. Qeveria e Kosovës dhe komuniteti ndërkombëtar thonë se atje operojnë struktura paralele të Serbisë dhe se kjo duhet të ndalet. Çka mendoni, a ekziston ndonjë mundësi për integrimin e këtij komuniteti brenda institucioneve të Kosovës, ashtu siç ka ndodhur me serbët, që jetojnë në pjesët e tjera të Kosovës?

JANUSH BUGAJSKI
Besoj se statusi i veriut të Kosovës mund të zgjidhet dhe duhet të zgjidhet gjatë bisedave me Serbinë, me presion më të fuqishëm të BE-së dhe të Shteteve të Bashkuara. Nëse ka pasur presion ndaj Kosovës për të bërë kompromis për emër në përfaqësimin në strukturat rajonale, atëherë duhet të ketë presion ndaj Serbisë për t’i tërhequr të gjitha strukturat paralele nga Kosova dhe ta pranojë integritetin e plotë politik dhe administrativ të Kosovës si një shtet. Mendoj se tash duhet të ketë presion të njejtë ndaj serbëve, siç pamë presion ndaj kosovarëve gjatë disa javëve të kaluara.

RADIO EVROPA E LIRË
Ju e përmendët një status për pjesën veriore.Çka do të thotë kjo, sipas jush?

JANUSH BUGAJSKI
Beogradi dhe serbët lokalë, për momentin, kanë arritur në një konkluzion se çfarëdo bisede për ndarje do të krijonte probleme të mëdha për kandidaturën në BE. Si rezultat i kësaj, ata tash po flasin për autonomi, status special, po e shtrojnë modelin e sistemit dy-entitetësh në Bosnjë... me fjalë të tjera, po shikojnë për çfarëdo lloj formule, sipas së cilës komunat veriore nuk do të ishin pjesë e autoritetit të qeverisë në Prishtinë.
Çfarëdo vendimi i tillë, mendoj se do të jetë i keq, pasi do të krijojë një konflikt të ri ndërmjet veriut dhe pjesës tjetër të vendit dhe do ta lejonte Serbinë të vazhdojë të ushtrojë presion ndaj Prishtinës. Për këtë arsye, mendoj se këto katër komuna duhet të integrohen plotësisht në shtetin e Kosovës. Kjo duhet dhe do të jetë temë e bisedimeve gjatë muajve të ardhshëm.

RADIO EVROPA E LIRË
A është kjo e mundshme me planin Ahtisari?

JANUSH BUGAJSKI
Plani Ahitsari nuk është i implementuar plotësisht, pasi, siç themi ne, për tango nevojiten dy vetë. Të drejta të zgjeruara minoritare dhe decentralizim të zgjeruar janë të përfshira në planin Ahtisari, por ato nuk janë pranuar dhe autoritzuar nga autoritetet e vetëshpallura në veri të Kosovës.
Derisa plani Ahtisari të mos zbatohet në gjithë Kosovën, në mënyrë Kushtetuese dhe në bazë të ligjeve të tjera, atëherë Kosova ende nuk do të operoj plotësisht sipas marrëveshjes së planit. Plani duhet të implementohet në gjithë vendin, jo vetëm në një pjesë të tij.

RADIO EVROPA E LIRË
Zoti Bugajski, ka pasur raporte se Shtetet e Bashkuara do t’i tërheqin disa ushtarë nga Evropa. Kjo është pranuar me shqetësim në Kosovë. Si e shihni ju praninë e ardhshme ushtarake dhe politike të Shteteve të Bashkuara në Kosovë?

JANUSH BUGAJSKI
Tash për tash, mendoj se Uashingtoni ka deklaruar se prania e trupave amerikane në Kosovë do të vazhdoëj. Do të ketë tërheqje të trupave amerikane nga Evropa Perëndimore, e veçanërisht nga Gjermania dhe Italia.
Llogaritet se kjo nuk do të krijojë vakuum të sigurisë dhe se Shtetet e Bashkuara, në çfarëdo rasti, mund të kthehen nëse është nevoja. Nuk është i nevojshëm numër i madh i trupave në Kosovë. Ajo që duhet është prania e trupave amerikane me potencial për përgjigjje të shpejtë, hyrje të shpejtë në rast të ndonjë problemi të madh, ndonjë konflikti të brendshëm.
Por, ndonjë lloj i këtillë i konfliktit në Kosovë ndoshta nuk do të zgjidhet lehtë nga ushtarët e NATO-s ose trupat e SHBA-ve. Mendoj se ajo që duhet është një forcë shumë më e fuqishme në Kosovë, për të parandaluar trazira, për t’u angazhuar në kontrollin e masës, parandalimin e ndonjë sulmi kundër civilëve. Pra, një forcë e këtillë nevojitet.
Mendoj se forca e brendshme e Kosovës duhet të përmirësohet, të rritet dhe të bëhet më efektive. Kuptohet se trupat e Shteteve të Bashkuara do të jenë të pranishme, por nuk është e nevojshme që ato të jenë të pranishme në formë masive.

RADIO EVROPA E LIRË

Siç u theksua, deri tash Kosovën e kanë njohur 88 shtete. A është ky numër i vogël ose i mjaftueshëm, katër vite pas Deklaratës së Pavarësisë?

JANUSH BUGAJSKI
Besoj se numri duhet të ishte më i lartë. Nuk mendoj se, veçanërisht në fazat e para, është bërë mjaft nga Uashingtoni ose Brukseli, për të mbledhur njohje jashtë Evropës, veçanërisht në botën arabe dhe më gjërësisht në atë myslimane.
Nuk mendoj se vetë qeveria në Prishtinë ka bërë mjaft në vitin e parë, që të arrijë njohje. Por, kuptohet se politika e Serbisë, e veçanërisht gjatë katër viteve të pavarësië, është që të parandalohen vendet nga njohja e Kosovës.
Numri 88, pas katër vitesh, supozoj se është një arritje, por do të pritja që ky numër të jetë së paku 100, deri tash. Mendoj se angazhimi për njohje duhet të shtohet tash me pjesëmarrjen në grupimet rajonale. Prishtina duhet të bëjë presion për këtë çështje, që t’i bindë kryeqytetet e tjera, se tash është më tepër e njohur gjërësisht në Evropë dhe në rajon, se që ishte më parë.

U morë nga http://www.evropaelire.org

Vërejtje
Qeveria, liderët me shtabet partiak dhe mijra profesora e akademika si dhe shoqata e UÇK-ës me të tjera shoqata rrumpalla të Kosovës me në krye jadutin e pantallonave të Zvicrës, Hashim Thaçi, që vetëm grabisin paratë e taksave të popujve të Europës dhe SHBA-s, që janë të lidhur si mishi me kockën me Serbinë, Moskën dhe Botën Arabe e veçnërisht me Neo-otomanin më të rrezikshme të rajonit ballkanik dhe të Europës efendin e sapllaqeve Rexhep Tahiyp Erdogani me rrumpallat e tij çallmaxhinjë rilexoni tekstin:
Bugajski:Kosova nuk duhet të bjerë në gjumë!
October 31, 2008Eliot Engel, Anëtari Kongresit të SHBA-s i pakënaqun me BE-n, për përkrahjen disproporcionale, të pabarabartë që i ban Serbisë, që lau me gjak Kosovën - Martire si dhe Ballkanin
Ma shumë humbi se fitoi Kosova me dëshirën e Hashim Thaçit dhe e serbve

Imazh

Kosova e Serbia me të ardhme në BE dhe NATO
Anëtari Kongresit të Shteteve të Bashkuara, Eliot Engel, thotë se e ardhmja e Kosovës dhe e Serbisë është në integrimet evro-atlantike

29/02/12

Uashington

- Anëtari Kongresit të Shteteve të Bashkuara, Eliot Engel, thotë se e ardhmja e Kosovës dhe e Serbisë është në integrimet evro-atlantike.
“E ardhmja e Kosovës, e Serbisë dhe e të gjitha vendeve të Ballkanit është brenda strukturave kryesore evro-atlantike, NATO-s dhe Bashkimit Evropian”, tha zoti Engel dhe shtoi se “kjo nënkupton se vendet e rajonit e ndajnë fatin e përbashkët dhe duhet të vlerësohen nga standardet e përbashkëta të respektit për fqinjët e tyre”.
Mëtutje, kongresmeni Engel, që është anëtar i Nënkomitetit për Evropën në Dhomën Përfaqësuese të Shteteve të Bashkuara dhe kryesues i grupit për çështje shqiptare në Kongres, ka shprehur “kënaqësinë se nën marrëveshjen aktuale, Kosova do të ulet me pllakën e emrit të vet dhe e ka lavdëruar kryeministrin Hashim Thaçi dhe qeverinë e tij, për marrjen e vendimit të guximshëm dhe të vështirë për ta lëvizur procesin përpara”.
Në deklaratën e tij të sotme, dërguar Radios Evropa e Lirë, Eliot Engel, thekson se kjo marrëveshje e pritur gjatë, ishte e mundshme “vetëm për shkak se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, kanë siguruar se Serbia më nuk do ta bllokojë Kosovën në pjesëmarrje të drejtë në tryezë si një shtet i pavarur” dhe shton se “sekretarja e shtetit, Hillari Klinton, ka meritë të lartë për garantimin se e drejta e Kosovës, si një vend sovran, mbetet e sigurt gjatë negociatave dhe se Shtetet e Bashkuara qëndrojnë me miqtë e tyre në Ballkan dhe në mbarë botën”.
Në vazhdim të deklaratës, përfaqësuesi Eliot Engël, thekson se “kjo nuk është e mjaftueshme dhe e di se është bërë progres dhe e përshëndes studimin për një Marrëveshje për Stabilizim Asocim për Kosovën” dhe shton se

SHBA e pakënqun me përkrahjen disproporcionale të Serbisë terroriste në raport me Kosovën - Martire Viktime
“mbetem i pakënaqur që BE-ja ishte e ngadalshme në zgjerimin e përfitimeve të njejta për Kosovën, që u janë dhënë shteteve të tjera, bile duket se me gjasë do të avancohet Serbia te statusi i kandidatit, para normalizimit të raporteve me Kosovën”.

Detyrat e BE-s për Kosovën
Ai konsideron se “nga liberalizimi i vizave, anëtarësimi në BERZH e deri te Marrëvshja për Stabilizim Asocim, Bashkimi Evropian duhet të punoj fuqishëm dhe të lëvizë shpejt në përpjekjet për inkorporimin e Kosovës në strukturat evropiane dhe të siguroj se Serbia aktualisht i implementon marrëveshjet, që i ka nënshkruar me Kosovën”.

SHBA dhe BE duhet të mbajë nën vëzhgim Serbinë që të mos injoroi zbatimin e marrëveshjeve
Në këtë kuadër, zoti Engel, mendon se “Shtetet e Bashkuara dhe BE-ja mund të shikojnë në mënyrë tjetër kur Serbia injoron marrëveshjet e arritura me Kosovën” dhe shton se “ne duhet ta mbajmë Serbinë përgjegjëse duke mos i zgjeruar përfitimet e mëtejshme për Beogradin, derisa t’i plotësoj të gjitha kushtet e specifikuara të BE-së dhe t’i implementojë marrëveshjet që i ka nënshkruar”.
Në fund të deklaratës, ai thotë se “SHBA duhet të qëndrojnë me popullin e Kosovës, duke synuar mënyra shtesë për ta mbështetur shtetin e ri, përfshirë programin e Sfidës së Mileniumit dhe duke i bërë presion BE-së, që ta ndalë zvarritjen e ardhmërisë evropiane të Kosovës”.

U morë Lajmonline.com
Shënim; Nëntemat u vendosën nga redaksia proletari.com
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Jan Klif(Cliff): Londra ishte kundër rezolutës 1244, pra kundër fusnotës
Imazh

07/03/2012 12:27

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Jan Klif, ka thënë se shteti i tij ka qenë i vetëm kundër përfaqësimit të Kosovës në nismat rajonale me fusnotë, e cila do t’i referohet Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB së. Ai thotë se në diskutimet e mëhershme që janë bërë në BE, Britania e Madhe ka qenë për heqjen e referencës së Kosovës nën Rezolutën 1244 nga dokumentet e BE së.
“Ne gjithmonë i kemi parë këto referenca në dokumentet e BE-së si heqje e statusit dhe sovranitetit të Kosovës, pasi kjo nënkupton që statusi i Kosovës është një çështje e hapur ende”, ka thënë Klif për gazetën “Zëri”.

Mirëpo, sipas ambasadorit, marrëveshja e arritur për fusnotën “nuk thotë më se Kosova është nën rezolutën e Këshillit të Sigurimit 1244, por në përputhje me 1244 që është pra një formulë shumë e rëndë dhe ajo që është shumë e rëndësishme, formula është e balancuar nga referenca në mendimin këshillëdhënës të GJND-së rreth deklaratës së pavarësisë së Kosovës”.
Ambasadori Klif mendon se Kosova me këtë marrëveshje ka bërë një veprim strategjik.

/ Kosova.comAmbasadori anglez në Kosovë, Jan Klif(Ian Cliff.): Qeveria e Hashim Thaçit e ka detyrë të heqë barrikadat në Veri
Çështja e territorit të Kosovës ashtë një çështje e mbyllur

Imazh

Përgjegjësia për të hequr barrikadat i takon Qeverisë së Kosovës, por jo me ROSU(Regional Operational Support Unit - Njësia e Mbështetjes Operative Rajonale) dhe FSK-së(Forca e Sigurisë të Kosovës), ku ndërkombëtarët do ta mbështesi qeverinë e Kosovës ka deklaruar ambasadori britanik në Kosovë, Ian Cliff.

Prishtinë:
Strukturat kriminale serbe në veri të Kosovës kanë lidhje të ngushtë me kriminelët serbë e jugut, tha Kliff.
"Megjithatë, unë besoj se është një sekret i hapur se disa nga figurat kryesore kriminale në veri, kanë lidhje shumë të fuqishme me shifrat kriminale të jug të lumit Ibër në Mitrovicë, dhe ata nuk do të jenë në gjendje të veprojë pa pasur këto lidhje", tha Kliff në një intervistë për të përditshme "Zëri".
Ambasadori Kliff tha se territori i Kosovës është një rast i mbyllur, ndërsa korrupsioni, siç tha ai, ai është i përfshirë në strukturën në tërësi të shoqërisë kosovare.

05.12.2011 • 09:18
http://infoglobi.com
U pregatit në shqip nga Bep Martin Pjetri

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


James/Xhejms Pettifer: Kosova në rrezik

E diel, më 18.III.2012

Analisti për çështjet politike të Ballkanit dhe profesor në Universitetin e Oksfordit, James Pettifer, duke analizuar situatën dhe zhvillimet e fundit në Kosovë, në një intervistë në Top Channel, lëshon alarmin se në Kosovë situata mund të përkeqësohet.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës po e zbehin vëmendjen ndaj Kosovës dhe po ia kalojnë përgjegjësinë Bashkimit Europian.TCH: Si do ta komentonit situatën aktuale në Kosovë ndërkohë kur Serbia është duke tentuar të zhvillojë zgjedhje atje?

James Pettifer:
Jam i përshirë me cështjet e Kosovës këto 25 vitet e fundit në mënyra të ndryshme. Më duhet të them situata e tanishme është shqetësuese. Kosova ka bërë disa hapa prapa. Situata në Veri është e paqëndrueshme që për mendimin tim po përkeqësohet. Cdo këndvështrim realist mund të mbërrijë në përfundimin se atje gjërat janë duke u përkeqësuar.


TCH: Kush janë fajtorët për këtë situatë?

James Pettifer:
Beogradi nuk do të pranojë realitetin e sotëm pasi duan ta trajtojnë veriun e Kosovës sikur të ishte një pjesë e Bosnjës, që sikurse edhe ambasadori britanik e ka thënë, nuk është e tillë pasi situata ligjore është krejt e ndryshme. Fatkeqësisht qeveria e Kosovës ka bërë disa gabime serioze duke bërë lëshime që nuk duhet të kishin ndodhur. Sic mund ta dini unë kam qenë një mik i zotit Thaçi për shumë vite dhe kemi publikuar edhe një libër. Jemi përballë një problemi siç është ai FUTNOTES që ishte një gabim i madh strategjik për Koasovën.

TCH: Kur thoni një gabim serioz, cfarë keni parasysh me këtë? Mund të na thoni më shumë rreth këtij gabimi?

James Pettifer:

Kryeministri Thaci do të realizojë një takim me presidentin Obama dhe kjo është padyshim një dicka e mirë. Por pozicioni strategjik në Kosovë është ndryshe. Sipas mendimit tim ndihma amerikane për Kosovën nën admistratën Obama sa vjen dhe zbehet. Këtë e simbolizon edhe largimi trupave amerikane nga kampi i Bondstillit. Nuk shikoj ndonjë lidership të fortë amerikan me sytë nga Kosova sic e pamë gjatë administratës së Bushit.

TCH: Përse është duke ndodhur kjo zbehje interesi për Amerikën ndaj Kosovës?

James Pettifer:

Mendoj se është mëse i dallueshëm qëndrimi i administratës Obama që këkon të ketë një zgjidhje europiane për Kosovën dhe këtu s’ka asgjë të keqe. Por nuk duhet të harrojmë atë që quhet Gjeo-Politika për hapat përpara që janë bërë në Ballkan falë ndihmës amerikane. Në Bosnjë lufta nuk do të kishte përfunduar pa ndërhyrjen amerikane, Dejtoni nuk do të ndodhte pa përfshirjen e amerikanëve, sikurse lufta në Kosovë nuk do të ishte e frytëshme pa mbështetjen amerikane. Më shqetëson roli diplomacisë e vecanërisht i Robert Cooper dhe Baroneshës Ashton të cilët kanë harruar leksionet e viteve 1990.
Imazh

TCH: James, pikturuat një tabllo gri për Kosovën. Përballë këtij realiteti a është e drejtë të arrihet në përfundimin se Veriu mund të konsiderohet i humbur për Kosovën?

James Pettifer:
Po, më vjen keq ta pohoj. Humbja e veriut do të ndodhë. Mundësitë që kjo të ndodhë janë reale. Ekziston mundësia e nisjes së një konflikti që se kemi parë 5 apo 10 vitet e fundit.


TCH: Cili është mendimi juaj për lëvizjen Vetëvendosja?

James Pettifer:
Ata janë duke okupuar një pjesë të mirë në politikën kosovare pasi plani Ahtisari nuk i jep Kosovës një pavarësi të plotë. Udhëheqja e Vetëvendosjes duhet ta kalojë fazën e protestave politike. E di që kanë tentuar ta bëjnë këtë herë pas herë në parlament dhe kjo është një dicka e mirë. Ata duhet të shpalosin politika të qarta si përshëmbull do të pritej me interes një program alternativ ekonomik për Kosovë

http://www.top-channel.tv
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Bekim Haxhiu: Albin Kurti është agjent serb, faktet i kam dorëzuar në Kuvend
Imazh
Bekim Haxhiu,ish oficer i SHIK-ut dhe sot deputetë i Hashim Thaçit dhe Albin Kurti, deputet dhe kryetar i Lëvizjes të Vetvendosjes Kosovë

Premten, 10 Shkurt 2012

Agjensia e Lajmeve SOT

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu as dje nuk i publikoi faktet e paralajmëruara rreth pyetjeve që i ka shtruar kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Haxhiu pohon se ka prova kompromentuese për Albin Kurtin. Gjatë një konference për media, Haxhiu tha se faktet ia ka dorëzuar kryetarit të Komisionit parlamentar për mbikëqyrjen e Agjencisë Kosovare për inteligjencë, Florin Krasniqi, dhe sipas Haxhiut ai duhet t’i bëjë publike. Edhe pse kishte premtuar se më 8 shkurt të këtij viti do t’i paraqes për opinion faktet siç ka pohuar më parë për marrëdhëniet e liderit të Lëvizje Vetëvendosje, Albin Kurti me serbë, deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu nuk e ka bërë një gjë të tillë. Në konferencën për media, deputeti Haxhiu tha se faktet i ka dorëzuar kryetarit të Komisionit parlamentar për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kosovar të Inteligjencës, Florin Krasniqi. Haxhiu madje edhe pse ka premtuar tha se mediave nuk do t’ua jap këto fakte.“Unë dje në mënyrë institucionale i kam protokolluar dhe dorëzuar kryetarit të Komisionit parlamentar për Mbikëqyrjen e Agjencionit Kosovar të Inteligjencës, faktet për takimet dhe korrespodencat e Albin Kurtit me strukturat kriminale paralele të Serbisë. I mbetet Florin Krasniqit nëse dëshiron që këto fakte t’i publikoi”, theksoi ai. Deputeti i PDK Haxhiu thotë se ka caktuar datën 8 shkurt në mënyrë që Kurti të shpjegohet para qytetarëve për takimet e tij më serbët. Ai madje ka kërkuar nga Kurti që të jetë transparent në këtë çështje edhe pse vet u kishte premtuar gazetarëve transparencë lidhur me faktet që ai posedon.“Ndaj shqetësimin me të gjithë qytetarët e Kosovës për heshtjen e Albin Kurtit, ikjen e tij nga përgjegjësia që të jetë transparent para qytetarëve të Kosovës”, tha ai. Haxhiu siguroi se ai nuk po zmbrapset nga deklaratat e tij, por se të gjitha që i ka thënë janë të vërteta. “Ka pasur spekulime në disa media se unë jam zmbraps nga kërkesat dhe faktet e paraqitura gjë që nuk është e vërtetë. As një milimetër nuk jam zmbraps, përkundrazi faktet i kam deponuar në institucione”, pohoi më tej Haxhiu. Deputeti Haxhiu tha se faktet e tjera bashkë me dëshmitarë është i gatshëm t’i paraqes në gjykatë, nëse Albin Kurti dëshiron të ballafaqohet me të. Haxhiu po ashtu ka mohuar të ketë presione nga brenda apo jashtë që të heshtë këtë çështje.

Letra

Në letër thuhet se Albin Kurti në muajin janar 2004 ka mbajtur takim me struktura kriminale të Serbisë. “Takimi është mbajtur në fshatin Binçë, komuna e Klinës në shtëpinë e familjes Donqiq, (Boban e Golub Donqiq) të dy pjesëtarë të strukturave kriminale të Serbisë. Boban Donqiq, kapiten i uhstris së Serbisë, ndërsa Golug Donqiq pjesëtarë i Sigurimit shtetëror të Serbisë (BIA). Policia e Kosovës i kishte ndaluar ata në makinën Golf në të cilën ndodheshin Dardan Velija e Golub Danqiq ulur përpara, ndërsa Jellena Bjellica, Vlora Bajqinovc dhe Albin Kurti ulur prapa. Albin Kurti ishte i mbuluar me qebe”, thuhet në letër.
---------------------------------,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


Kush është e dashura e Albin Kurtit?


Shifnin të dashurën norvegjeze të Albin Kurtit
Dihet se Nordikët protestantë janë fund e krye me gjakun dhe shpirtin e serbve, sllavëve dhe me Rusinë- të lidhur me ortodoksinë

2 Mars, 2012 |
TemA Online
Nuk është hera e parë që Albin Kurti flet për të dashurën e tij norvegjeze. Portali Indeksonline ka raportuar para një viti për lidhjen e Kurtit me norvegjezen Rita e cila për një kohë të gjatë ka jetuar dhe punuar në Kosovë. Madje ka qenë mjaft e angazhuar në disa projekte dhe ka shkruar në shtypin kosovar.
Sikurse kemi raportuar edhe më herë bazuar në burimet tona, por e risjellim tekstin. Ajo quhet Rita Augestad Knudsen dhe momentalisht është duke studiuar doktoraturën në LSE (London School of Economics) në Britani të Madhe, për historinë ndërkombëtare, PhD. Gjatë tërë kohës, Albin Kurti edhe në Kosovë ka dal publikisht me të, e veçmas ajo e ka vizituar ndonjëherë edhe në zyrë.
Imazh
Agjenti i Serbisë Albin Kurti, i maskuar nga agjentja nordike bën dashuri për të tradhtuar Kosovën
Mjerë populli i Kosovës se kush e udhëheq Kosovën agjenta sllavë e nordikë

Dy vendet më të shpeshta jashtë, edhe pse Kurti udhëton rrallë, kanë qenë Norvegjia e së fundi Britania, ku Kurti mbajti edhe disa ligjërata. Atje për të kaluar edhe pak kohë me Ritën./IO

''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4570
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Tradhtia në krye të Kosovës
Imazh
Fitoi banda serbe në Kosovë sepse ja dorzoi Hashim Thaçi me parlamentin dhe qeverinë sbashku me BE-n Mitrovicën


Nga Prof Dr Eshref Ymeri
Imazh
Në emisionin e lajmeve të TV Top Channel të orës 19-30 të datës 13 mars 2012, telespektatorët morën edhe njoftimin e mëposhtëm:
“Duket se bisedimet politike rreth çështjes së veriut të Kosovës po bëhen të pashmangshme. Ishte ndërmjetësuesi i BE-së në bisedimet Prishtinë-Beograd, Robert Kuper (Cooper), i cili, duke përgënjeshtruar zyrtarët e Prishtinës, konfirmoi se do të ketë bisedime politike edhe për Veriun”.
Nga ky njoftim bëhet fare e qartë se ndërmjetësuesi i Bashkimit Evropian Robert Kuper është përfaqësuesi faktik i Serbisë në bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit. Evropa, si gjithmonë, që prej vitit 1878 dhe deri tani, ka nëpërkëmbur dhe përbuzur kombin shqiptar, duke u radhitur haptazi në krahun e shovinizmit sllavogrek. Ky Robert Kuperi domosdo që ka edhe sponsorizimin e padiskutueshëm të politikës ruse, e cila që prej Kongresit të Berlinit dhe deri në ditët tona, kombin shqiptar e ka pasur dhe vazhdon ta ketë halë në sy. Por faji në këtë mes nuk është as i Evropës dhe as i Rusisë që qëndron pas saj. Faji është i mbarë popullit shqiptar në trekëndëshin Tiranë-Prishtinë-Shkup, që nxjerr në krye politikanë mercenarë, tradhtarë, të shitur kokë e këmbë te Evropa, te kjo varrmihëse e kombit shqiptar. Sllavët serbomaqedonas, duke vepruar në sinkron me Evropën dhe Rusinë në prapavijat e saj, po e shtojnë presionin pë zhvlerësimin e pavarësisë së Kosovës dhe për çfaktorizimin e popullit shqiptar të Maqedonisë. Vrasjet dhe keqtrajtimet e shqiptarëve të Maqedonisë janë shndërruar në një dukuri të përditshme. Shovinizmi grekoleckaman i bën presion qeverisë shqiptare se pse ka futur në koalicionin qeveritar Partinë e zotit Shpëtim Idrizi dhe pse ka dënuar dhunuesin e varrezave të Boboshticës, Naim Dishon. Hesht qeveria Thaçi për deklaratën shoviniste të shovinistit Robert Kuper, të cilit duhej t’i tregonte vendin. Jo, Thaçi hesht, sepse ai është jo kryeministër i popullit shqiptar të Kosovës, por kryeministër i pakicës serbe të Kosovës, sepse ai është tradhtar i popullit shqiptar të Kosovës. Hesht Thaçi sepse shumë vite më parë ka bërë plane për shkëmbimin e Veriut të Kosovës me Luginën e Preshevës, pra, për shkëmbimin e një territori shqiptar me një tjetër territor shqiptar. Pra, pas deklaratës shoviniste të Robert Kuperit, rezulton se ideali i heroit Adem Jashari dhe i mbarë dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, paska mbetur në mes të rrugës. Në këto kushte, populli shqiptar i Kosovës duhet të heqë dorë nga letargjia politike dhe të rreshtohet rreth Lëvizjes Vetëvendosja, për të bërë të mundur heqjen qafe të tradhtisë së Thaçit, të këtij mercari të shitur të Beogradit.

Tribuna Shqiptare
13 Mar 2012
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 10 postime · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 7 vizitorë
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 25 Janar 2021, 22:59
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari