Portretizimi i arteve nepermjet piktures,skultures ,qeramike,pocelan,druri,ar,argjent etj.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
KENDI I FESTAVE TE NDRYSHME
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4580
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
KENDI I FESTAVE TE NDRYSHME, Posted 18 Gusht 2009, 19:32
Perse eshte 1 Qershori festa nderkombetare e femijeve?
Imazh

Dita e femijeve eshte vendosur me daten 1 Qershor sepse me kete date eshte mbajtur konferenca boterore e mireqenies se femijeve ne Geneve ne 1925. Ne fakt 1 Qershori e ka origjinen nga Shtetet e Bashkuara dhe Kina, por nuk ka te beje me komunizmin.

Ne vitin 1925 konsulli i pergjithshem Kinez ne San Francisko mblodhi sebashku nje numer te konsidesueshem femijesh jetim Kineze te celebronin ne festivalin e '' Anijes se Dragoit ''. Kjo gje koncidoi te ishte ne te njejten dite me konferencen ne fjale.

Festa e 1 Qershorit filloi te festohet pas dy vitesh. Shume vende te botes e kane pranuar ate si festen nderkombetare te femijeve dhe realizojne festime te cilat kane si qellim te rrisin vemendjen ne drejtim te mireqenies se tyre.
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Posto një përgjigje 1 postim · Faqe 1 prej 1
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 12 Maj 2021, 08:00
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari