Faqe 1 prej 1

SKULPTORI I MADH - ODHISE PASKALI

PostPostuar: 28 Qershor 2009, 00:01
nga Laert
ODHISE PASKALI

Imazh

Odhise Paskali, (22 Dhjetor 1903-13 Shtator 1985) lindi në Përmet. Studioi për Letërsi dhe Filozofi në Torino të Italisë, ku më pas vazhdoi studimet për histori arti në vitin 1927. Vite më vonë, në 1931 krijoi shoqërinë "Miqtë e artit". Në periudhën 1932-1937, në disa qytete të Shqipërisë, u ngritën disa monumente skulpturore, punime të autorit.

Skulptori i Popullit është i njohur për rreth 600 vepra në skulpturë, por mbi të gjitha në krijimtarinë e vet të larmishme janë të njohura veprat:

Veprat artistike
"I urituri",
"KETI",
"Malesori",
"Lufëtari Kombëtar",
"Themistokli Gërmenji", në Korçë;
"Ushtari i panjohur",
"Naum Veqilharxhi", bust në bronx , në Korçë;
"Partizani fitimtar" (Mathauzen, Austri) 1968;
Monumenti i Skënderbeut në Tiranë me bashkautorë;
"Naim Frashëri"
"Jeronim De Rada"
"Vojo Kushi"
"Fan Noli"
"Onufri"
"Ahmet Zogu"
"Enver Hoxha"
"Çerçiz Topulli"
"De Rada"
"Pashko Vasa"
"Migjeni"
"Isa Boletini"
"Idriz Seferi" e shumë vepra të tjera.

Për të gjithë ata që e kanë vlerësuar, vepra e tij mbetet një shkollë e vërtetë arti.

DISA PUNIME TE SKULPTORIT- ODHISE PASKALI

PostPostuar: 28 Qershor 2009, 00:10
nga Laert
ImazhImazhImazhImazhImazhImazh

Re: SKULPTORI I MADH - ODHISE PASKALI

PostPostuar: 28 Qershor 2009, 08:11
nga ksanthi
Shume te bukura keto skulpturat.

[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari