Nje prezantim i shkurter mbi vehten ndihmon ne njohjen me njeri-tjetrin.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 23 postime · Faqe 2 prej 3 · 1, 2, 3
Pershendetje proletaresh!
Drejtues

Poste: 9
Antarësuar: 03 Korrik 2009, 00:37
Re: Pershendetje proletaresh!, Posted 03 Korrik 2009, 02:00
kokërrmeli shkroi:Vdekje Marksizmit...
Liri Popullit. :dru:
Me thuani te bindem! Marksizmi eshte per anatema. Po shtetet Skandinave ne baze te cilit princip u zhvilluan! Po plani Nju Dill (New Deall), më thoni deshtoj ?!

Jam i mendimit se kemi nevoje te flasim pa dorëza, dhe pa paragjykime!
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 1010
Antarësuar: 27 Janar 2009, 01:10
Re: Pershendetje proletaresh!, Posted 03 Korrik 2009, 02:15
kokërrmeli shkroi:Vdekje Marksizmit...
Liri Popullit. :dru:

Ska diktator ketu mos u tremb :mandi:
Paqja eshte mbreti i kultures, lufta ushtari i saj
Chi è in equilibrio non evolve
.
(shkruar nga une)
Testo shpejtesine e internetit tuaj
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4580
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pershendetje proletaresh!, Posted 03 Korrik 2009, 08:35
Marksizmi eshte per anatema. Po shtetet Skandinave ne baze te cilit princip u zhvilluan! Po plani Nju Dill (New Deall), më thoni deshtoj ?!

Jam i mendimit se kemi nevoje te flasim pa dorëza, dhe pa paragjykime!
kokërrmeli shkroi:Vdekje Marksizmit...
Liri Popullit. :dru:


Me thuani te bindem! Marksizmi eshte per anatema. Po shtetet Skandinave ne baze te cilit princip u zhvilluan! Po plani Nju Dill (New Deall), më thoni deshtoj ?!

Jam i mendimit se kemi nevoje te flasim pa dorëza, dhe pa paragjykime!

E kam te veshtire t'i pergjigjem pyetjeve tueja sepse nuk kam njohuri per sa ju flitni mesiper. Te lutem na spjego rreth atyre pyetjeve e mandej ecim metej. :flm per mirekuptim!
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Drejtues

Poste: 91
Antarësuar: 01 Korrik 2009, 23:01
Re: Pershendetje proletaresh!, Posted 03 Korrik 2009, 09:38
Taulant,

Nuk e kam kuptu pyetjen e Marksizmit ne lidhje me anatemen dhe vendet skandinave. Nese mundesh me e shtjellu pak ma nej te lutem :flm
Përgjigju duke Cituar
Drejtues

Poste: 9
Antarësuar: 03 Korrik 2009, 00:37
Re: Pershendetje proletaresh!, Posted 03 Korrik 2009, 16:34
Per arsye te ndikimeve politike, per ceshtjet aktuale te zhvillimit te proceseve, per degjenerimin e procesit qe quhej sistem socialist, shqyrtimet e marksit per shoqerinë, jane akoma aktuale, me vlera dhe shume shkencore!

Edhe perse ne boten e ndaluar , ku Marxi ishte person nongrata, me nje kujdes te vecante arriten ta zberthejne dhe ta zbatojne shkencen e tij, ndersa, atje ku ai u be idol, u keqperdor ne zbatimin praktik!
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 608
Vendodhja: Italy
Antarësuar: 05 Mars 2009, 19:37
Re: Pershendetje proletaresh!, Posted 04 Korrik 2009, 10:11
Mire se erdhe , kalofsh bukur me marksizmin perqafuar.
Imazh
Përgjigju duke Cituar
Drejtues

Poste: 9
Antarësuar: 03 Korrik 2009, 00:37
Re: Pershendetje proletaresh!, Posted 04 Korrik 2009, 12:17
Ne jeten tone te perditeshme, del ne shesh nje trumbetim!

Duam te kemi nje shpirt te ri, ngjashëm si ai shpirti proletar,

dhe pavetedishem kuterbojme nje shpirt mikroborgjes,


edhe pse per mikroborgjezi nuk kemi kapital dhe tradite!
Përgjigju duke Cituar
Drejtues

Poste: 91
Antarësuar: 01 Korrik 2009, 23:01
Re: Pershendetje proletaresh!, Posted 04 Korrik 2009, 15:45
Edhe pse Kapitalin e kam pas n'shpi, s'e kam lexu. Ka ken koha qe duhej me pas libra te xhaxhit te shpia plus nji o dy shtojca te t'njejtit format. Por edhe ta kisha lexu at'her s'kisha me kuptu asgja. N'shkoll shyqyr n'a e hoqen si land msimi. Ça kam lexu kan ken prej studjusve te tjer pra ça di e di pa ate anen ideologjike qe ishte ne vend tonin. E me ça kam kuptu asht se marksizmi n'a flet vetem per anen ekonomike te shoqeris. Ai ka ken i pari qe ka kuptu qe komunizmi asht n'thelb prirja ma e fundit e ekonomis. Por per tu arrit kjo duhej nji globalizim, nji planetarizim i ekonomis dhe qe komunizmi kurr s'kishte per tu realizu nese ishte vetem si shprehje gjeografike e percaktume. Komunizmi asht per kapitalizmin ajo qa feudalizmi ka ken per sistemin skllavopronar, me t'vetmin ndryshim qe s'ka ma gja tjeter mas komunizmit. Pra edhe nji her asht piksynimi ma i fundit i ekonomis. E kjo arritje vjen si rezultat i nji lufte klasash, asaj puntore, pra prodhuese dhe asaj 'drejtuse' qe zotnon kapitalin. Pra shumica merr fuqin, e ne ket kuptim komunizmi asht demokracia e ekonomis. Nji gja e till do t'sillte edhe barazin shoqnore.
I vetmi problem asht qe filozofia marksiste asht thjesht nji filozofi e punes ku individi fshihet para interesit t'perbashkt. Asht e vertet qe 'e gjitha' asht superiore se pjest qe e perbajn. Por s'duhet t'harrohet qe kjo 'e gjitha' per te cilen bahet fjal ktu asht si organizmi i gjall : te gjitha organet qe e perbajn duhet te funksionojn siç duhet. Marksi edhe nji her, ça s'ka marr parasysh asht botkuptimi i njerit, por thjesht e ka studiu ate si nje hallke perberse. Problemi qendron se njerzit s'jan te barabart, gjithsecili ka veçansit e veta. S'jan te tan te aft njisoj, s'jan te tan te squt njisoj, s'jan te tan artista njisoj edhe kshtu me rradh. E qe nji sistem i till t'funsionoj duhet me funksionu edhe drejtsia. Por drejtia prej natyres krijon 'pabarazi'. Ka dy lloj drejtsish, njana asht matematike, qe shprehet me konceptin " nji per ty, nji per mu". Tjetra asht drejtsia 'shperndarse' ose e perpjestushme "ti je i rritun dhe si i till ti ke ma shum nevoj per ushqim se sa nji fmi". Pra tu te takon diçka ne perpjestim me ate ça je edhe pse ne shikim te par duket 'shum'.
E natyra e njerit asht ça asht, dhe s'mund t'ndryshohet, bahet nji penges tjeter per komunizmin. Ti kurr s'ke me i dasht prindt tuj si disa njerez t'tjer, kurr s'ke me e dasht grun tane si grat e hallkut :) kurr s'ke me dasht fmijt e tu sikur fmijt e botes. Pra ka nji prioritet t'perbashkt per krejt shoqnin por ka edhe nji prioritet vetjak qe ndryshon. Krejt arti i nji organizimi shoqnor asht ai qe lejon permbushjen e ktyne dy prioriteteve (qellimesh). E komunizmi per tu realizu si i till, s'mund ta lejojn ate vetjak, se shkon kunder tij, pra komunizmi s'ka rrug tjeter veç ta mohojn ate. E per kete arsye komunizmi ka me mbet vetem si utopi, joshse dhe e bukur sigurisht, por i parealizushem.

Persa u perket vendeve skandinave s'kam arrit hala ta kuptoj lidhjen me komunizmin. Ata jan republika monarke (m'fal por s'e di si thuhet) e s'kan lidhje me komunizmin, e new deal kan ken thjesht investime qe jan ba.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 14
Antarësuar: 16 Korrik 2009, 15:44
Re: Pershendetje proletaresh!, Posted 16 Korrik 2009, 16:10
kokërrmeli shkroi:Edhe pse Kapitalin e kam pas n'shpi, s'e kam lexu. Ka ken koha qe duhej me pas libra te xhaxhit te shpia plus nji o dy shtojca te t'njejtit format. Por edhe ta kisha lexu at'her s'kisha me kuptu asgja. N'shkoll shyqyr n'a e hoqen si land msimi. Ça kam lexu kan ken prej studjusve te tjer pra ça di e di pa ate anen ideologjike qe ishte ne vend tonin. E me ça kam kuptu asht se marksizmi n'a flet vetem per anen ekonomike te shoqeris. Ai ka ken i pari qe ka kuptu qe komunizmi asht n'thelb prirja ma e fundit e ekonomis. Por per tu arrit kjo duhej nji globalizim, nji planetarizim i ekonomis dhe qe komunizmi kurr s'kishte per tu realizu nese ishte vetem si shprehje gjeografike e percaktume. Komunizmi asht per kapitalizmin ajo qa feudalizmi ka ken per sistemin skllavopronar, me t'vetmin ndryshim qe s'ka ma gja tjeter mas komunizmit. Pra edhe nji her asht piksynimi ma i fundit i ekonomis. E kjo arritje vjen si rezultat i nji lufte klasash, asaj puntore, pra prodhuese dhe asaj 'drejtuse' qe zotnon kapitalin. Pra shumica merr fuqin, e ne ket kuptim komunizmi asht demokracia e ekonomis. Nji gja e till do t'sillte edhe barazin shoqnore.
I vetmi problem asht qe filozofia marksiste asht thjesht nji filozofi e punes ku individi fshihet para interesit t'perbashkt. Asht e vertet qe 'e gjitha' asht superiore se pjest qe e perbajn. Por s'duhet t'harrohet qe kjo 'e gjitha' per te cilen bahet fjal ktu asht si organizmi i gjall : te gjitha organet qe e perbajn duhet te funksionojn siç duhet. Marksi edhe nji her, ça s'ka marr parasysh asht botkuptimi i njerit, por thjesht e ka studiu ate si nje hallke perberse. Problemi qendron se njerzit s'jan te barabart, gjithsecili ka veçansit e veta. S'jan te tan te aft njisoj, s'jan te tan te squt njisoj, s'jan te tan artista njisoj edhe kshtu me rradh. E qe nji sistem i till t'funsionoj duhet me funksionu edhe drejtsia. Por drejtia prej natyres krijon 'pabarazi'. Ka dy lloj drejtsish, njana asht matematike, qe shprehet me konceptin " nji per ty, nji per mu". Tjetra asht drejtsia 'shperndarse' ose e perpjestushme "ti je i rritun dhe si i till ti ke ma shum nevoj per ushqim se sa nji fmi". Pra tu te takon diçka ne perpjestim me ate ça je edhe pse ne shikim te par duket 'shum'.
E natyra e njerit asht ça asht, dhe s'mund t'ndryshohet, bahet nji penges tjeter per komunizmin. Ti kurr s'ke me i dasht prindt tuj si disa njerez t'tjer, kurr s'ke me e dasht grun tane si grat e hallkut :) kurr s'ke me dasht fmijt e tu sikur fmijt e botes. Pra ka nji prioritet t'perbashkt per krejt shoqnin por ka edhe nji prioritet vetjak qe ndryshon. Krejt arti i nji organizimi shoqnor asht ai qe lejon permbushjen e ktyne dy prioriteteve (qellimesh). E komunizmi per tu realizu si i till, s'mund ta lejojn ate vetjak, se shkon kunder tij, pra komunizmi s'ka rrug tjeter veç ta mohojn ate. E per kete arsye komunizmi ka me mbet vetem si utopi, joshse dhe e bukur sigurisht, por i parealizushem.

Persa u perket vendeve skandinave s'kam arrit hala ta kuptoj lidhjen me komunizmin. Ata jan republika monarke (m'fal por s'e di si thuhet) e s'kan lidhje me komunizmin, e new deal kan ken thjesht investime qe jan ba.
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4580
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pershendetje proletaresh!, Posted 16 Korrik 2009, 18:41
U perpoqa te mesoj dicka te re, por asgje vecse rilexim te shkrimit te kokermelit.......
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
MëparshmePërpara
Posto një përgjigje 23 postime · Faqe 2 prej 3 · 1, 2, 3
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 09 Maj 2021, 22:43
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari