Nje prezantim i shkurter mbi vehten ndihmon ne njohjen me njeri-tjetrin.
Moderatorë: Laert, I-AMESHUAR
Posto një përgjigje 23 postime · Faqe 3 prej 3 · 1, 2, 3
Pershendetje proletaresh!
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4580
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pershendetje proletaresh!, Posted 17 Korrik 2009, 00:34
Vdiq proletari i Marksit!
Proletariati i shekullit të ri

Imazh


Te jesh i sigurte se proletari ka me ekzistuar sa te jete sistemet shoqerore me dy klasa.
Jam plotesisht dakort qe te rrahim ide rreth subjektit real dhe potencial te sistemit shoqeror ne bote PROLETARI.
Per fat te keq ish lideret e ''komunizmit'' si Stalini, Mao Ce Duni, Tito, Enver, Kardeli, Toliati, Caushesku,.....nuk e zbatuan m-l ne teori dhe ne praktike, por u morren me nje nga gjymtyret e filozofise ''Lufta e Klalasave''. Nuk mund te injorohet fund e krye sistemi komuniste per shkake se beri ne te vertete nje revolucion shume sferash ne ate ekonomik, duke vendose raportin e barazise shoqerore, aplikoi sistemin shkollor falas, shendetesine falas, krijo nje mireqenie minimale sa per ekzistence. Shprehja ''Kush punon ha dhe kush nuk punon nuk ha'' qe ndodhej ne faqen e pare te ish kushtetutes te 1978 ishte antikomuniste, antinjerezore. Shperndarja e te mirave materiale te shoqerise nuk behej sipas nevojave te individit, por sipas kontributit individual. Gje qe lejoi nje diference apo dallime ekonomike brenda shoqerise. Nje familje kishte 5 e me shume femije, ndersa nje tjeter 1 ose 2 femije dhe te drejtat ekonomike ishin te barabarte. Ky egalitarizem komuniste ishte shume i demshem dhe mjafte antinjerezor sepse dy prinderit me punen e tyre ne fabrike apo ne kooperative nuk mund ti plotesonin nevojat me minimale te ekonomise familjare per 6 femije. Shteti komuniste nuk i jepte asnje shtese financiare per 6 femijet, keshtuqe krijoi nje klase shume te varfer brenda shoqerise pa klasa apo te nje klase. Aty u krijua Oligarkia komuniste me byroistat dhe ministrat e me poshte kreret lokale me perfitime financiare e allishverishe te tjra. Kjo klase shkoi ne degjenerim total sepse nga prinderit ja trasheguan postet femijve te tyre. U aplikua stili dhe metoda oligarkise mbreterore ne fuhsen e trashegimise se pushtetit administrativ-politik. E paFalshmja ishte aplikimi i terrorit komuniste kunder nje pakice per shkaqe fetare dhe ato poltike. Regjimi komuniste u shnrrua ne nje diktature te vertete komuniste kunder popullit te vet. Aty ku ka oligarki ka dhe proletariat ne te vertete.
Proletar kishte fizikishte, por ishte e asfiksuar prej dhunes mbi te ishte prezente dhe e ligjeruar..............
Shembuj ka plote qe nuk e nderojne sistemin komunsite.

Proletariati ne vendet kapitaliste u carmatosen prej perfaqesuesve te vete sindikaliste, qe u bene sherbetore te padroneve te fabrikave, uzinave,....per nje cope perfitimi ....Edhe sot Proletariati ne boten kapitaliste eshte e shitur nga kreret e sindikalisteve. Realishte Proletariatin e drejtojne komunistat.

Proletari i Marxit dhe i Engelsit nuk e permbushi rolin e vet me proletariatin. Ajo e kreu misionin e vet me permbysjen e sistemit cifligar ruse, por Proletariati si ne vendet komuniste dhe ato kapitaliste u shtypen me dhune dhe u mashtruan sikurse vazhdon edhe ne ditet tona.
Proletariati nuk i perket asnje partie dhe as filozofise se Marxit,...I perket vetem sistemit shoqeror te ndryshem. Proletariati nuk ka nevoje te luftoji si Zhan'Darka, por duke kapur ne dore institucionet e se drejtes dhe te pushtetit te demostrimit paqesor.
Nese proletariati i sotem qe ka braktise Marksin i ka rolin dhe misionin e vet filozofik. Qe si strategji shpall Proletariati moderne:
Drejtesi ne drejtimin e shtetit dhe te ardhurave materiale ne menyre te drejte nga Proletariati dhe jo nga dy oligarkite aktuale te instaluara ne bote:
- oligarkia e djathte
- oligarkia e majte.

Redaksia e Kulturës www.proletari.com
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Drejtues

Poste: 91
Antarësuar: 01 Korrik 2009, 23:01
Re: Pershendetje proletaresh!, Posted 17 Korrik 2009, 02:33
Laert,

Nji gja s'e mora kuptova : kush jan dy klasat n'fjale ?
Përgjigju duke Cituar
Avatari i antarit
Drejtues

Poste: 4580
Antarësuar: 28 Janar 2009, 13:10
Pershendetje proletaresh!, Posted 18 Korrik 2009, 08:48
Po!

Eshte apoteme se ku ka oligarki ekziston dhe nje proletariat. Dhe tablo e tille pikturon dy klasa te dukshem.

Llojet e oligarkive:
Ndahen ne dy grupe te medha:
- Ne Mikse
- Monokolore
I. Ne mikse jane:

- Mbreterore - shteterore
- Socialiste - kapitaliste

II.Monokolore

- Mbreterore
- Ushtarake(ato shtete qe bejne grushte ushtarake....)
- Kapitaliste
- socialiste(kina, vietnami, korea e veriut, ish vendet komuniste)
- fetare(si Irani,....)

Besoj kokermeli se ne pergjithesi ke marre pergjigjen. Te jesh i sigurte se nuk jam specialist :flm
''Skllavëria jonë vjen nga fakti se i nënshtrohemi Sundimit të Gënjeshtrës, se nuk ia çjerrim Maskën e nuk protestojmë kundër saj çdo ditë”:Martiri Polak, Frati Jerzy Popiełuszko. Në shqipë prej polonishtes Bep Martin Pjetri
"Ku asht Shpirti i Zotit, aty asht Liria"("Ubi spiritus Domini ibi libertas") At Gjergj Fishta
"Të vdekun kanë lindë ata, që Sot Heshtin!"Fritz Kolë Radovani
Përgjigju duke Cituar
Mëparshme
Posto një përgjigje 23 postime · Faqe 3 prej 3 · 1, 2, 3
Antarë duke shfletuar këtë forum: Asnjë antar i regjistruar dhe 1 vizitor
Powered by phpBB3
Copyright ©2008 phpBB Group.
Të gjitha oraret janë UTC + 2 orë . Ora 08 Maj 2021, 13:12
Designed by Monitonix
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /web/htdocs/www.proletari.com/home/mkportal/include/PHPBB3/php_out.php on line 33: Creating default object from empty value
Theme by Zeuder
Copyright 2009 - 2010 da Proletari