E majta, përtej sindikatave, ka vlerë negative

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2203
Brenda një bashkësie e majtja nuk përfaqëson asnjë ideologji përveç rishpërndarjes së pasurisë,pra si alternativë le te themi të diskutueshme si ‘pozitive’. Pjesa tjeter e ideologjise është si të shkaterrohen lidhjet morale e shpirtërore të bashkësisë në favor të lidhjes morale e shpirtërore internacionale; ‘Proletare të gjitha vendeve bashkohuni’.

Prandaj duke qenë se ideologjikisht e majta lidhet veç me ekonominë e bashkësisë atëhere fare mirë mund të përbëje një grup presioni ekonomik e kaq.
Gjithçka tjetër e jetës së bashkësisë lidhet ideologjikisht me të djathten; zakonet, vlerat morale,feja, familja, kombi, kultura kombëtare etj.

E majta , pertej sindikatave, përbën krim ndaj interesave kombëtare.
Roli i saj lidhet me parimin e Robin Hudit. Tani kjo mund te vlerësohet si e moralshme nga një pjesë e mirë e popullsisë, por në kapitalizëm, në sistemin e përsosur për pronën private e majta kthehet në një barrë për individin e suksesshëm apo atë që punon. Tek asistenca sociale mbështeten jo vetëm ata që kanë nevojë sepse realisht kanë humbur punën apo janë përkohësisht në gjendje të keqe, por edhe ata që nuk duan të punojnë dhe po këta justifikohen nga e majta.

Si pasojë e mbrojtjes së kategorisë parazitare të një shoqërie, e majta vetvetiu bëhet pengesë për zhvillimin e vetë shoqërisë, vete dembelat gjejne nje menyre per te mos punuar. Po dembelizmi njihet qe kur ka lindur njeriu e vete populli shqiptar ka fjalë të urta e tregime ironike mbi dembelet.

Po të punonte kjo masë 8-10 % në shumë vende perëndimore (4-5% jane padyshim nga dembelizmi) atehere edhe emigrantet sdo gjenin hapesira pune,pra shoqeria do ruante homogjenitetin e deriatëhershem.

Një aspekt tjetër i rëndësishëm i së majtes brenda shoqërise është edhe mbrojtja e të gjitha sjelljeve që dikur ishin vese nën justifikimin e të drejtave të individit.

E majta bazohet tek individi në dëm të familjes. Nën parimin e çlirimit të individit prej vargojve të familjes, në vend të hiqen vargojte prej këmbëve po priten këmbët e kështu ska më vargoj. Pra në vend që të rritej rëndësia e individit brenda familjes po shkatërrohet familja për të çliruar individin. Mirëpo kështu një shoqëri rrezikon zhdukjen,se pa familjen nuk ka të ardhme për bashkesinë , për kombin .

Një aspekt tjetër i lidhur me këtë të sipërmin është , uniformiteti i moralit që e majta pretendon. Kështu mbrohen mjaft sjellje të huaja, vetëm për të qenë njesoj me kongolezin apo amerikanin. Internacionalzmi qe sjell ne bashkesi synon te godase gjithcka qe ne identitetin e bashkesise e ben kete te ndryshme nga te tjeret. Kjo behet ne emer te progresit, mirepo nen cfaredo flamuri te behet kjo eshte e demshme per interesat e kombit.
Nderkaq e majta eshte ne krye te mbrojtes se interesave te
homoseksualeve, abortit te padiskriminuar, feminizmit deri atij te shfrenuar etj, dmth te te gjitha sjelljeve qe sjellin probleme jo vetem ne moralitetin e vjeter por edhe ne formimin e nje moraliteti te ri.
E majta eshte thelbesisht imorale.

Pra nuk janë të pakta arsyet , që e bëjnë të majten një gangrenë në gjirin e një kombi.
Ndërkaq sindikatat i shoh si nje mjet i moralshem dhe i domosdoshem, per mbrojten e punetoreve nga te pasurit, pra e te drejtave te punetoreve per tu trajtuar si njerez.
Hyllin/hyllin.blogspot.it
Botuar me 23/04/2009

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 24/10/2012. Filed under Analizë,Politika. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

3 Responses to E majta, përtej sindikatave, ka vlerë negative

 1. Gjergji

  31/10/2012 at 10:36


  Shkrimi ashtë një sintezë e raportit Sindikatë Parti e Majtë. Unë nuk kam ndërmend të tjerri hollë se ju i keni evidentue ma së mirit tezat evidentuese të saj. Unë bashkohem me mendimin t’uej plotsisht dhe vetëm jo t’i shtoj por të them dy fjalë.
  Po t’i vesh re në gjithë botën civilizuese si e djathta dhe e majta i ka shtri thonjtë e saj fortë, ku e majta dallohet, ndërsa e djathta punojnë fshehtas.
  Në vendet ish socialinë atat si në komunizëm duke i shndrrue në rripa transmisioni, siç i quente Enver Hoxha. Kjo sjellje politike asht dami ma i madh që i bahet Lëvizjes sindikale në Shqipni e në Europë e SHBA,….

 2. Bardhi

  25/10/2012 at 12:00


  Unë mendoj se e majta ka kapitalizue nëpërmjet filozofisë saj subjektin Njeri dhe marrdhaniet e saj me shtetin, fenë, familjen, shkollën, luftrat, moralin, ekonominë, artin, me politikën,…..Kjo asht një vepër absurde e shekullit të XIX , XX dhe XXI. Për rrjedhojë po t’i vëreni me kujdes strukturat dhe politikat e BE-s dallon se po realizon doktrinën e socialistve utopistë. Pra po e shndrrojnë shtetet e Europës në një kolkoz të tipit sovjetik, ku bankat e tyne do të raportojnë për Buxhetet e tyne çdo tetor të vitit, çmimet e produkteve organike dhe inorganike i përcakton BE. Lëvizjet se në cilin parcelë do të lëvizin shqiptarët, europianët i përcakton BE. Martesat se në cilin parcelë kanë të drejtë emigrantë të zgjedhin partnerin e jetës e vendosë BE. Për dy kryeministrat që duhen shkarkue si Berluskonin dhe atë të Greqisë vendosi BE. BE së shpejti do vendosë edhe për shtetet se kush do të jetë në krye të tyne duke injorue votën si institucion dhe plurarizmin politik. Në krye të BE-s asht maoisti – komunist Emanuel Barrozo.E majta ka pushtue BE-n.Nuk e di se ti si autor a je dakort me mue? Kjo asht e majta, që po vendos edhe në të ardhmen tonë e të globit.

 3. Bardhi

  25/10/2012 at 11:19


  Ke trajtue një temë vetëm në aspektin praktik për shkak të vijë para lexuesit sa ma e kjartë. Ti je pragmatisk dhe jetë s i duhet sa ma shum kjo shtyllë. Duke shmang modestinë më duhet të them se e njohë gjanë e thellë filozofinë në aspektin shkencor të m-l se si e trajton familjen, kombin, gjuhët, shtetet, revolucionet dhe lëvizjet kulturale-politike, kryengritjet, ekonominë politike mbi atë që e quhet Kapitali i K.Marksit si Guri themelo i saj asht Mbivlera. Ndër të tjera ekspozohen teorikisht bankat, paraja dhe vlera, puna dhe vlera, çmimet dhe tregu, krizat dhe riciklimet, etjera. Po kemi dhe priftin protestant anglez Maltusin me teorinë Mbipopullimit, që zgjidhjet me anë të solucionet të luftrave. Po kemi deklaratën në Oslo të 2009, se lufta asht e shndetshme.(legjitimon vatrat e luftrave në botë). E djathta e nisë luftën, ndërsa e majta e ligjëron deri në hyjnëzim. T’lumt dora dhe mendja.

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.