DR-ja: VMRO-BDI tenton të zhbëjë gjuhën shqipe

Print Friendly, PDF & Email

Lexuar 2803
Shkup – Partia Demokracia e Re nëpërmjet një komunikate për shtyp ka shprehur indinjimin e saj, kundër censurimit te të gjitha mediumet me program në gjuhën shqipe, të përkthejnë në gjuhën maqedonase, ku fajtorë kryesorë për këtë quan kualicionin VMRO-BDI.

“Qeverisë aktuale VMRO-BDI dita-ditës po i trashet zullumi. Risia e kësaj Qeverie është përpilimi i një ligji i cili cenzuron mediumet dhe detyron të gjitha mediumet me program në gjuhën shqipe programin e tyre të lajmeve, emisoneve zbavitëse, bile edhe filmave vizatimorë ta përkthejnë në gjuhën maqedonase. Ng ajo që kemi parë në verzionin e ligjit për mediume, del se kësaj Qeverie nuk i mjafton vetëm ndërhyrja në politikën redaktuese të tyre, po tani mundohet që tërësisht të largojë gjuhën shqipe nga ekranet televizive’ thuhet në reagim.

DR-ja vazhdon më tutje duke thënë se po vazhdon aprovimi i politikave antishqiptare.

“Ne i pyesim publikisht funksionarët e BDI-së, deri ku është limiti i nënçmimit dhe ofendimet të shqiptarëve? A jeni të vetëdijshëm se me aprovimin e politikave antishqiptare të VMRO-DPMNE-së, edhe ju jeni bashkëfajtorë në këto padrejtësi që po iu bëhen shqiptarëve”? theksohet në reagim.

Demokracia e Re shprehet se politikat e gabuara qeveritare dëmtojnë rëndë raportet ndëretnike në vend, rrisin urrejtje ndëretnike dhe ndërfetare dhe izolojnë Maqedoninë.

“Demokracia e Re në kontinuitet po alarmon se kjo Qeveri është duke luajtur me durimin e shqiptarëve, e i tillë është edhe provokimi i fundit me kishën në Kalanë e Shkupit. Gjithashtu, kemi tërhequr vërejtjen dhe përsërisim se politikat e gabuara qeveritare dëmtojnë rëndë raportet ndëretnike në vend, rrisin urrejtje ndëretnike dhe ndërfetare dhe izolojnë Maqedoninë” reagon DR-ja

“Për fund, i apelojmë Qeverisë urgjentisht të tërheq këtë ligj nga procedura e mëtutjeshme. Në të kundërtën, Demokracia e Re do të kërkojë në përputhje me amandamentit V të Kushtetutës, të gjitha mediumet në gjuhën maqedonase, si ato private edhe ai i servisit shtetëror programin e tyre ta përkthejnë në gjuhën shqipe” ka përfunduar reagimi i DR-së.
I.M/Zhurnal

Lexoni më shumë nga kjo kategori

Shpërndaje

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on 09/02/2011. Filed under Maqedoni. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to DR-ja: VMRO-BDI tenton të zhbëjë gjuhën shqipe

  1. agim

    09/02/2011 at 14:16


    NËSE NUK KA SUKSE EDHE KJO THIRRJE ATËHERE DUHET PREGATITË NJË PROGRAM DERISA TË HEQË DORË BDI NGA VEPRIMTARIA ANTISHQIPTARE DERI NË RADIKALIZËM.
    SEPSE KUR NUK MERR VESH ME URTIN, DURIMIN ATËHERE DUHET AKSIONE LIKUJDUESE TË KRERVE QË VEPROJNË NËN OMBRELLËN E SHTETIT MAQEDONAS.

Komento

Questo sito usa Akismet per ridurre lo spam. Scopri come i tuoi dati vengono elaborati.