Home » Archives by category » Shqipëria » Turizmi shqiptar

Mikpritja shqiptare mposht frikën e çekëve, turistët: Na pëlqen Shqipëria

Mikpritja shqiptare mposht frikën e çekëve, turistët: Na pëlqen Shqipëria

Lexuar 1564LEZHE – Me dhjetëra turistë çek kanë zbarkuar prej disa ditësh në qytetin e Lezhës, për të eksploruar bukuritë natyrore që ka ky rajon. Ajo çfarë i tërheq më…

Anijet turistike mbërrijnë në bregdetin jugor të Shqipërisë

Anijet turistike mbërrijnë në bregdetin jugor të Shqipërisë

Lexuar 4630Në bregdetin jugor të Shqipërisë ka nisur  ardhja e anijeve të para turistike të përmasave të mëdha të tipi krojzer. Në portin e Sarandës vetëm në harkun e dy…

Durrës, tragetet jo cilësore nxirren jashtë funksioni

Durrës, tragetet jo cilësore nxirren jashtë funksioni

Lexuar 3581Durrës – Kompanitë e lundrimit duhet të “nxjerrin nga puna” disa nga tragetet e linjave detare nga Durrësi drejt porteve italiane.Konventat ndërkombëtare nuk lejojnë lundrimin e trageteve që kanë…

Jeta e natës në Velipojë, merr fund pas orës 23

Jeta e natës në Velipojë, merr fund pas orës 23

Lexuar 4913VELIPOJË- Nëse paraditja e këtyre ditëve të gushtit në plazhin e Velipojës të sjell si argëtim ujin e freskët të detit dhe marrjen e rrezeve të diellit në rërë,…

Bumi i turistëve të huaj – rreth 600 mijë vetëm për muajin korrik

Bumi i turistëve të huaj – rreth 600 mijë vetëm për muajin korrik

Lexuar 3869Cilësia e suksesit turistik të këtij viti qendron tek ardhja e vizitorëve nga vendet perëndimore. Muajt qershor e korrik kanë regjistruar një bum hyrjesh të qytetarëve të huaj në…

Ja 30 plazhet më të ndotura në vend, ambientalistët alarmohen

Ja 30 plazhet më të ndotura në vend, ambientalistët alarmohen

Lexuar 464510 stacione monitorimi në listën e zezë të fekaleve, plazhi i Durrësit më problematiku. Nëse i keni bërë gati valixhet, e keni menduar të nisni pushimet verore në zonat…