Home » Archives by category » Shqipëria » Sociale

Dinjiteti i punëtorëve dhe respektimi i të drejtave të tyre

Dinjiteti i punëtorëve dhe respektimi i të drejtave të tyre

Lexuar 73Reagon Dom Artur Jaku: Dinjiteti i punëtorëve dhe respektimi i të drejtave të tyre. Në një vend si Shqipëria ku hallet nuk kanë të sosur, duket se e keqja…

Edi Rama, sot në Shkodër vdiq një punonjës i ndërmarrjes Ujësjellës Kanalizimeve Shkodër. Në qoftë se ka veting nesër presim prokurorin të vendosi masën “nën hetim për drejtorin e ndërmarrjes dhe për kryetaren e Bashkisë Shkodër”

Edi Rama, sot në Shkodër vdiq një punonjës i ndërmarrjes Ujësjellës Kanalizimeve Shkodër. Në qoftë se ka veting nesër presim prokurorin të vendosi masën “nën hetim për drejtorin e ndërmarrjes dhe për kryetaren e Bashkisë Shkodër”

Lexuar 125 Sot ndodhi një ngjarje e rëndë për qytetin e Shkodrës si dhe për puntorët e ndërmarrjes Ujësjellës Kanalizime Shkodër. Humbi jetën një puntorë në krye të detyrës sepse nuk…

Pas çdo gruaje të dhunuar/vrarë, fshihet një shoqëri e kalbur që me heshtje e ushqen dhunën

Pas çdo gruaje të dhunuar/vrarë, fshihet një shoqëri e kalbur që me heshtje e ushqen dhunën

Lexuar 194Idea për reagimin e menjëhershëm në cilëndo formë të mundshme, më erdhi kur fillova të vërej apatinë dhe heshtjen e shoqërisë për një fenomen kaq shqetësues per mua. Çdo…

Hapet mensë sociale nga françeskanët në Shkodër

Hapet mensë sociale nga françeskanët në Shkodër

Lexuar 167Ajo që akoma nuk kishte arritë në kulturën tonë sociale ishte pikërisht mensa sociale, për t’ju ardhur në ndihmë, të gjithë atyre që nganjëherë apo edhe gjithëherë nuk arrijnë të…

Të martuar me personin e gabuar!

Të martuar me personin e gabuar!

Lexuar 470Martesa është një aventurë e rrezikshme. Një aventurë që ndërmerret nga dy persona, të cilët lidhen në emër të një të ardhmeje, të cilën ato mendojnë se e dinë…

Fjalimi prekës i Nënë Terezës në ceremoninë e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqen në Oslo

Fjalimi prekës i Nënë Terezës në ceremoninë e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqen në Oslo

Lexuar 469“Me që jemi mbledhur të gjithë bashkë, mendoj se, për të falënderuar Zotin e Çmimin Nobel për Paqen, do të ishte vërtet e bukur të luteshim me lutjen e…

….Rini e kputun…

….Rini e kputun…

Lexuar 2373 Një histori reale e ndodhun nder birucat famkeqe të burgut të Shkodres.. …Kur kapterri i burgut hapi deren, terri i biruces sikur u thinj nga nji rreze e…

…Plak pa shkollë…!!!

…Plak pa shkollë…!!!

Lexuar 629E pyesin nipat plakun. – – Pse rënkon gjysh…çfarë ke..?.. Më duket do iki shpejt… …… se paraja jetën nuk e ble… Pse po iken gjysh…? …krejt bosh është…

ONIGOFAGIA

ONIGOFAGIA

Lexuar 991ONIGOFAGIA / nail biting -Të ngrënurit e thonjëve “nervous habit” Body-focused repetitive behaviours(BFRB) Ngrënia e thonjëve është ves/sjellje vetëqetësuese. Të ngënurit e thonjëve lind në fëmijëri, kur subjekti nga…

Vetvrasjet dhe media

Vetvrasjet dhe media

Lexuar 3631Pse vrasim vehten? Sipas një sondazhi të realizuar nga INSTAT(Instituti i Statistikave) dhe ISHP (Shëndetit Publik) të RSH-së, rreth 5000 të intervistuarve ndjehen “të pashpresë” të cilet bëjnë pjesë në…

CATI foundation fillon shpërndarja e ndihmave ushqimore mujore

CATI foundation fillon shpërndarja e ndihmave ushqimore mujore

Lexuar 810Fondacioni Cati Foundation, ose “Aleanca Civile Drejt Integritetit” me themeluese znj. Keti Bazhdari, biznesmene, filantrope dhe politikane, ka një prej prioriteteve më të rëndësishme të punës së vet, zbutjen…

Nji foto thotë ma shumë se njimijë fjalë…

Nji foto thotë ma shumë se njimijë fjalë…

Lexuar 795Kjo vajzë quhet MRIKA dhe jeton në Dukagjin në ’92-shin, jo nuk asht Mrika e operas së parë, asht Mrika e tragjedisë 45 viteve komuniste. Unë nuk e di…

Biri im i DASHUR…

Biri im i DASHUR…

Lexuar 1523Kur më sheh se jam vjetruar dhe nuk jam në rregull, ki durim dhe provo të më kuptosh… Nëse ndyhem kur ushqehem…, nëse nuk mund të vishem,…të lutem ki…

E pastreha n’Shkodër…

E pastreha n’Shkodër…

Lexuar 1395….Është një endacake e mirëfilltë, më bën përshtypje kur e shikoj . Ndonjëherë kthehem vonë nga puna, pas mesnate dhe ajo sillet në atë orar . Rrinë gjithmonë vetëm e izoluar…

Mirëse erdhët vllaznit e motrat iranianë në Shqipni!

Mirëse erdhët vllaznit e motrat iranianë në Shqipni!

Lexuar 1865Humanizmi ndaj izraelitve, muxhahedinëve iranian ashtë në genin e shqiptarve Pak histori 3.500 muxhahedinë – refugjatë në Irak Studenta të rinjë muxhahedinë apo muhaxhirë me hovë revolucionar të strukturuem…

Page 1 of 41234