Home » Archives by category » Shqipëria » Shteti shqiptar (Page 4)

Besnik Dabulla djali i Arta Dades plagos nipin e Adil Çarçanit me pistoletë dhe gjykata vendos vetëm arrest shtëpie

Besnik Dabulla djali i Arta Dades plagos nipin e Adil Çarçanit me pistoletë dhe gjykata vendos vetëm arrest shtëpie

Lexuar 11533Gjykata, vetëm arrest në shtëpi për djalin e Arta Dades. Policia në kërkim të armës së krimit për të verifikuar nëse është përdorur në raste të tjera. Pas një…

ZBARDHET DOKUMENTI- Prokuroria hap kutitë: Numërimi i votave u filmua

ZBARDHET DOKUMENTI- Prokuroria hap kutitë: Numërimi i votave u filmua

Lexuar 4205KOMISIONI HETIMOR PAS NJE JAVE/ Prokuroria e Shkodrës ka përfunduar një hetim për akuzat e PDK, për manipulimin e zgjedhjeve në Shkodër. Sipas dokumentit të Prokurorisë, janë rinumëruar fletët…

Ministria e Arsimit vendos: Ndalohen shamitë dhe kryqet në shkolla

Ministria e Arsimit vendos: Ndalohen shamitë dhe kryqet në shkolla

Lexuar 3938Vetëm një vit pas miratimit të ligjit që ndalonte diskriminimin e shamive dhe kryqeve në shkolla, ligji i arsimit parauniversitar vjen ndesh me të. Nëse deputetët e kalojnë pa…

LËVIZJA PA VIZA DREJT HAPËSIRËS SCHENGEN MBËRRITI EDHE PËR QYTETARËT E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË

LËVIZJA PA VIZA DREJT HAPËSIRËS SCHENGEN MBËRRITI EDHE PËR QYTETARËT E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË

Lexuar 4574Duke filluar nga data 15/12/2010, qytetarët e Republikës së Shqipërisë nuk do të kenë nevojë për vizë për të udhëtuar në 25 prej shteteve anëtare të Bashkimit Evropian si…

Viktima fiton gjyqin ndaj tutorit, dëmshpërblehet me 40 mijë euro

Viktima fiton gjyqin ndaj tutorit, dëmshpërblehet me 40 mijë euro

Lexuar 3750Gjykata e Apelit për Krime të Rënda vendos dëmshpërblimin e vajzës së trafikuar në Itali nga i “fejuari” TIRANË- E mashtruar, e keqtrajtuar, e trafikuar dhe e shfrytëzuar për…

Janullatosi duhet të lirojë Pallatin e Kulturës “Naim Frashëri”

Janullatosi duhet të lirojë Pallatin e Kulturës “Naim Frashëri”

Lexuar 3440“E vërteta do të na çlirojë” dhe “e vërteta është konkrete”, thotë Hegeli. Të vërtetën e mbron ligji. Të vërtetën e do atdhetari, sepse patriotizmi në demokraci është bindje…

Krimet e 45 viteve të diktaturës, emrat e kandidatëve për hetues

Krimet e 45 viteve të diktaturës, emrat e kandidatëve për hetues

Lexuar 3135TIRANE- Komisioni i Ligjeve shqyrtoi kandidaturat e propozuara për anëtarë të bordit të Institutit të Studimeve për krimet dhe pasojat e komunizmit në Shqipëri. Instituti i i studimeve të…

Rriten masat e penalizimit ndaj automobilistëve që shkelin Kodin Rrugor

Rriten masat e penalizimit ndaj automobilistëve që shkelin Kodin Rrugor

Lexuar 1729TIRANË- Kush tejkalon shpejtësinë e lejuar gjatë drejtimit të makinës mund të gjobitet deri në 400 mijë lekë të vjetra dhe t’i hiqet patenta për një vit. Ndryshimet e…

Ligji tatimor vendos: Shqiptarët do deklarojnë të ardhurat dhe shpenzimet

Ligji tatimor vendos: Shqiptarët do deklarojnë të ardhurat dhe shpenzimet

Lexuar 3110Në fund të çdo viti, kryefamiljarët duhet të plotësojnë një deklaratë tatimore në të cilën të pasqyrohen të gjitha të ardhurat dhe shpenzimet. Nëse diferenca është pozitive, tatohet me…

Oni Pustina paditet në gjykatë nga Anbeta Toromani dhe e motra

Oni Pustina paditet në gjykatë nga Anbeta Toromani dhe e motra

Lexuar 2945Bujana Toromanit i rrëzohet padia kundër Onit. Oni dhe Anbeta, në gjyq. Ish-çifti, sherr për 53 mijë euro. “Gjykata vendos rrëzimin e padisë, si të pabazuar në prova e…

Ylli Pango fiton gjygjin me Top Channel

Ylli Pango fiton gjygjin me Top Channel

Lexuar 4768Gjyqi me Top Channel, Pango 400 mije euro demshperblim. Tirane- Gjykata e Tiranes ka vendosur dje gjobitjen e televizionit kombetar Top-Channel, per videon e cilesuar si skandal seksual te…

Dalja ne pension, kushte te reja ne 2010-ten ne RSH

Dalja ne pension, kushte te reja ne 2010-ten ne RSH

Lexuar 10853Kushtet për daljen në pension në vitin 2010. Instituti i Sigurimeve Shoqërore ka zbardhur kushtet që duhet të përmbushen për të gjitha ato kategori që duan të përfitojnë një…

Treguesi Alfabetik i Kodit Penal

Treguesi Alfabetik i Kodit Penal

Lexuar 3953TREGUESI ALFABETIK I KODIT PENAL – A – Amnisti – kuptimi 71 Armë – prodhim e mbajtje pa leje 278 – trafikim 278/a – të ftohta 279 – armë…

Kodi Penal i Shqiperise(2008) Neni 241-335

Kodi Penal i Shqiperise(2008) Neni 241-335

Lexuar 6138Neni 241 Shpifja ndaj Presidentit të Republikës Shpifja e qëllimshme ndaj Presidentit të Republikës dënohet me gjobë ose me burgim gjer në tre vjet. Neni 242 Mosbindja ndaj urdhrit…

Kodi Penal i Shqipërisë(2008) Neni 171-240

Kodi Penal i Shqipërisë(2008) Neni 171-240

Lexuar 5529SEKSIONI V KRIME NË FUSHËN E DOGANAVE Neni 171 Kontrabanda me mallra të ndaluar Importimi, eksportimi apo tranzitimi i paligjshëm i mallrave të ndaluar që hyjnë e dalin në…

Page 4 of 512345