Home » Archives by category » Shqipëria » Shteti shqiptar » Ligji (Page 2)

“Otranto 1997”, familjarët e viktimave kërkojnë drejtësi

“Otranto 1997”, familjarët e viktimave kërkojnë drejtësi

Lexuar 4396Në ceremoninë përkujtimore morën pjesë edhe deputetë të PD-së. Kanë kaluar 14 vjet nga Tragjedia e Otrantos, ku humbën jetën 81 burra, gra dhe fëmijë. Familjarë të viktimave fillimisht…

Kompleksi i ri parlamentar, juria shpall fituese studion nga Vjena

Kompleksi i ri parlamentar, juria shpall fituese studion nga Vjena

Lexuar 3901I hapet rrugë ndërtimit të parlamentit luksoz në vendin ku sot gjendet Mauzoleumi i diktatorit. Shpallet projekti fitues për ndërtimin e kompleksi të ri parlamentar. Projekti vjenez me kodin…

Basha: Kamera në shkolla kundër drogës

Basha: Kamera në shkolla kundër drogës

Lexuar 3502Ministri i Brendshëm, Lulzim Basha, merr pjesë në Takimin Vjetor për Luftën kundër Kultivimit të Bimëve Narkotike. “Nuk do të ketë kamera në çdo cep të Tiranës, nuk do…

Gjykata e Apelit arrest shtëpie të kërkuarit në disa vende të BE

Gjykata e Apelit arrest shtëpie të kërkuarit në disa vende të BE

Lexuar 1693Lirimi i turkut, KLD nis verifikimin në Apel. TIRANË- Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka njoftuar se do të nisë verifikimin pas vendimit të dhënë në mesditë nga Gjykata…

Përurohet projekti i survejimit të kryeqytetit me kamera, Basha: Tashmë Tirana është më e sigurtë dhe më Evropiane

Përurohet projekti i survejimit të kryeqytetit me kamera, Basha: Tashmë Tirana është më e sigurtë dhe më Evropiane

Lexuar 2345Projekti i cili synon mbulimin me kamera të Tiranës, përbën në vetvete një punë të madhe për sigurinë në vend. Kështu është shprehur sot ministri i Brendshëm, Lulëzim Basha,…

Gent Strazimiri: Ja plani i Edi Ramës për t’u bërë kryeministër me 13 mijë të vrarë

Gent Strazimiri: Ja plani i Edi Ramës për t’u bërë kryeministër me 13 mijë të vrarë

Lexuar 6225Deputeti i Partisë Demokratike, njëkohësisht edhe anëtar i  komisionit hetimor të ngjarjeve të 21 janarit, Gent Strazimiri përmes një komunikimi me mediat  ditën e djeshme informoi opinionin publik rreth…

Leskovik, u korrigjohet 72 personave kombësia, rikthehen shqiptarë

Leskovik, u korrigjohet 72 personave kombësia, rikthehen shqiptarë

Lexuar 1867Janë rikthyer në kombësinë shqiptare 72 qytetarë në qytetin e Leskovikut, pas vendimit të Gjykatës së Apelit. Personat në fjalë kishin marrë kombësinë greke në vitin 2008, por pas…

Parlamenti shqiptar: Grushta, dhunë dhe skenar shkatërrimi/video

Parlamenti shqiptar: Grushta, dhunë dhe skenar shkatërrimi/video

Lexuar 6157Sterkaj provokon, Prenga godet Palokën. Mazhoranca nis votimin e ligjeve, opozita ikën nga salla Dhuna e nisur nga opozita të premten e 21 janarit u zhvendos dje në Parlamentin…

Vetëdorëzimi i 6 gardistëve, të 21 janarit, Prokuroria: 4 hetohen të lirë

Vetëdorëzimi i 6 gardistëve, të 21 janarit, Prokuroria: 4 hetohen të lirë

Lexuar 6432Prokuroria e Tiranës ka sqaruar ndalimin e gardistëve të cilët kanë marrë pjesë në demonstratën e 21 janarit. Në një deklaratë për shtyp prokuroria thekson se në datën 08.02.2011,…

Gërdeci, lirohen nga burgu Delijorgji, Pinari e Ngjeçi

Gërdeci, lirohen nga burgu Delijorgji, Pinari e Ngjeçi

Lexuar 2887Gjykata e Tiranës pranoi dje kërkesën e Mihal Delijorgjit, Ylli Pinarit dhe Sokol Ngjeçit, tre të pandehurve të mbetur nën “arrest me burg”, që pak ditë pas shpërthimit tragjik…

Arrestohet gardisti Agim Llupo, akuzohet për vrasjen e demonstruesit

Arrestohet gardisti Agim Llupo, akuzohet për vrasjen e demonstruesit

Lexuar 3400Gardisti Agim Llupo është arrestuar pasi ai akuzohet si autori i një prej vrasjeve në demonstratën e 21 janarit, ku u vranë 4 demonstrues. Me urdhër të Prokurorisë është…

Burgaj në komisionin hetimor: Turma dhunoi policinë

Burgaj në komisionin hetimor: Turma dhunoi policinë

Lexuar 2160Tiranë, 5 shkurt 2011, Në këto momente në Komisionin Hetimor të ngritur për ngjarjet e 21 janarit po pyetet Drejtori i Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj. Ai deklaroi se…

Ministri i brendshëm Lulzim Basha në Komisionin Hetimor: Prokurorët futën në xhep predhat e viktimave

Ministri i brendshëm Lulzim Basha në Komisionin Hetimor: Prokurorët futën në xhep predhat e viktimave

Lexuar 4199Ministri i Brendshëm Lulzim Basha ka dëshmuar ditën e sotme në Komisionin Hetimor Parlamentar të ngjarjeve të 21 janarit, për të ndihmuar në zbardhjen e rrethanave dhe fakteve duke…

Komandanti i Gardës Ndrea Prendi dëshmon në komisionin hetimor të 21 Janarit

Komandanti i Gardës Ndrea Prendi dëshmon në komisionin hetimor të 21 Janarit

Lexuar 4589Komandanti i Gardës ia faturon Bashës përgjegjësinë për 3 vrasjet e 21 Janarit.Ndrea Prendi akuzon Policinë e Shtetit se braktisi gardistët më 21 janar. Komandanti i Gardës së Republikës,…

Berisha në komisionin hetimor: Rama, Ruçi e Gjinushi organizuan puçin

Berisha në komisionin hetimor: Rama, Ruçi e Gjinushi organizuan puçin

Lexuar 3473Per 2 ore e 10 minuta, kryeministri Sali Berisha ishte i pranishem ne komisionin parlamentar hetimor te ngritur nga mazhoranca per 21 janarin. Akti me i shumtuar qe prej…

Page 2 of 512345