Home » Archives by category » Shqipëria » Patriotët

“HYLLI I DRITËS” – “SHPATA” E GJERGJIT!

“HYLLI  I  DRITËS” –  “SHPATA” E GJERGJIT!

Lexuar 4024●1 Tetor 1913 – 2013, 100 vjet “Hylli i Dritës” –  A mund të kishte Shqipnia edhe një At Gjergj tjeter… “pa shpatë”!? Jemi mësue tashma me e pa…

28 N A N D O R

28  N A N D O R

Lexuar 1740Kujtime… Kur u ngrit Flamuri ynë në token tonë, nuk di se çfarë do të kénë mendue shumica e Shqiptarëve!?… Përgjithësisht pesimizëm: Jo pse nuk donin Shqipninë e Lirë,…

BE apo BSH?

BE apo BSH?

Lexuar 2574Debate të ndryshme brenda dhe jashtë trojeve shqiptare kanë hap shumë problematika të cilat në vend që ti bashkojnë shqiptarët po i ndajnë edhe më shumë. Po kush janë…

Në prag të Ditës së Pavarsisë

Në prag të Ditës së Pavarsisë

Lexuar 3804Shënime kritike nga Daniel Gàzulli(Pjesa 1) HAJREDIN ISUFI: “FEJA DHE FLAMURI”   – Dom Nikollë Kaçorri –   1.      PARATHANJA   Libri i Hajredin Isufit “FEJA DHE FLAMURI” ka…

Dëshmia e shpirtit të krishterë të persekutimit në Shqipëri

Dëshmia e shpirtit të krishterë të persekutimit në Shqipëri

Lexuar 1961P. Anton Luli S.J. Dëshmia e shpirtit të krishterë të persekutimit në Shqipëri. At Anton Luli kërkoi të mbyllte sytë në Romë. Në orën 23:45 më 9 mars të…

Avni Rustemi – Atentati i tij në Paris dhe enigma e tij…

Avni Rustemi – Atentati i tij në Paris dhe enigma e tij…

Lexuar 10590Vështrim historik rreth kësaj vepre të lartë atdhetare, që më 13 qershor 1920 fshiu nga faqja e dheut Esat pashë Toptanin, nën dritën e opinioneve të Eqrem bej Vlorës,…

Nipi sjell në atdhe eshtrat e Dëshmorit Shahin Toçi pas 72 vitesh

Nipi sjell në atdhe eshtrat e Dëshmorit Shahin Toçi pas 72 vitesh

Lexuar 3293BURREL – Më në fund, eshtrat e dëshmorit Shahin Toçi do të prehen në atdhe. Nipi i tij ka gjetur vendvarrimin në Itali pas shtatë dekadash dhe ka bërë…

Skandali, eshtrat e dom Nikollë Kaçorrit transportohen me një karrocë mallrash

Skandali, eshtrat e dom Nikollë Kaçorrit transportohen me një karrocë mallrash

Lexuar 2801Asnjë qeveritar shqiptar nuk pret në Rinas eshtrat e nënkryetarit të qeverisë së Vlorës. Ishte skandaloze dhe e turpshme mbërritja e eshtrave në Rinas të nënkryetarit të qeverisë së…

Ç’thonë CIA dhe FBI për Xhevdet Mustafën?

Ç’thonë CIA dhe FBI për Xhevdet Mustafën?

Lexuar 5432Në vëndet ku sundon totalitarizimi gjithëçka, në Godinën Diktatoriale, ndërtohet mbi vullnetin e sundimtarit i cili mbështetet në dy shtylla të forta dhe një shesh të butë; në shtyllën…

Faik Konica më 1911-1912 Vitet e Haruardit dhe të “Vatrës”

Faik Konica më 1911-1912 Vitet e Haruardit dhe të “Vatrës”

Lexuar 6295I. Hyrje. Për jetën e Konicës gjatë periudhën studimore në Haruard gjatë viteve 1911-1912 nuk është ditur shumë. Arkivat e Universitetit të Harvard, të shfrytëzuara për herë të parë…

Himni shqiptar, më i rralli në botë, ende pa një dokumentar

Himni shqiptar, më i rralli në botë, ende pa një dokumentar

Lexuar 2366Në formimin e një shteti, dy janë simbolet, kryesore të domodoshme, që ai të njihet dhe të respektohet nga shtetet e tjerë, apo organizmat ndërkombëtarë: E para flamuri. i…

Tre vëllaznit Gàzulli nën rrasën e randë të harresës …

Tre vëllaznit Gàzulli nën rrasën e randë të harresës …

Lexuar 1860“ … fatzeza moj Shqipni – po ishte faj me të dashtë ty”. Gjergj Fishta në vdekje të Avni Rrustemit. Nxitje për këte shkrim u banë komentet dashamire për…

Kthimi i një “të vdekuri” nga burgu

Kthimi i një “të vdekuri” nga burgu

Lexuar 1779Fundin e luftes civile ne Shqiperi me 29 nentor 1944, e cila e la vendin te copetuar, do ta vijonte sundimi komunistet me nje terror te paimagjinueshem. Masakrat e…

Gjon Gàzulli, astronom e diplomat i shek. XV

Gjon Gàzulli, astronom e diplomat i shek. XV

Lexuar 2436Gjon Gàzulli ka qenë një ndër figurat ma të shqueme të shkencës europiane të shekullit të XV. Veprimtaria e tij shtrihet në atë hark kohor që lidhë dy prej…

Dhunimi i patriotit Sotir Kolea pas vdekjes

Dhunimi i patriotit Sotir Kolea pas vdekjes

Lexuar 2411Post mortum/ 65 vjet nga vdekja e patriotit dhe pasuruesit të Bibliotekës dhe Muzeut Kombëtar Beratasi patriot, publicist, filolog etj., Sotir Kolea, të cilin shumë studiues e konsiderojnë si…

Page 1 of 212