Home » Archives by category » Shqipëria (Page 4)

Të martuar me personin e gabuar!

Të martuar me personin e gabuar!

Lexuar 1294Martesa është një aventurë e rrezikshme. Një aventurë që ndërmerret nga dy persona, të cilët lidhen në emër të një të ardhmeje, të cilën ato mendojnë se e dinë…

Satira e bukës vazhdon…

Satira e bukës vazhdon…

Lexuar 1188Por kësaj rralle shqiptarët janë të përgatitur. Një tjetër teatër u luajt por kësaj rralle jo në salllen e Teatrit “Migjeni”, por në stadiumin e kompletuar “Loro Boriçi”. Komedia në…

Fjalimi prekës i Nënë Terezës në ceremoninë e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqen në Oslo

Fjalimi prekës i Nënë Terezës në ceremoninë e dorëzimit të Çmimit Nobel për Paqen në Oslo

Lexuar 2034“Me që jemi mbledhur të gjithë bashkë, mendoj se, për të falënderuar Zotin e Çmimin Nobel për Paqen, do të ishte vërtet e bukur të luteshim me lutjen e…

Dr.av. Muzafer Pipa

Dr.av. Muzafer Pipa

Lexuar 1099DR. AVOKAT MUZAFER PIPA. I MBYTUN MIZORISHT NGA TRADHËTARI ENVER HOXHA. ■30 SHTATOR 1946 : “ZHDUKET” DR. AV. M. PIPA… DHE DOSJA E TIJ… Muzefer Pipa asht le në…

Abetaret e gjuhës shqipe një risi në Fondin e Librit të Rrallë

Abetaret e gjuhës shqipe një risi në Fondin e Librit të Rrallë

Lexuar 1193  Shkodër – Sot në ditën botërore të librit biblioteka shkencore universitare “Luigj Gurakuqi”(BUSH), në vazhdën e dixhitalizimit të librit prezantoi për herë të parë, fillimin e dixhitalizimit të…

Rimmel Scandaleyes Tone sysh kremoze në formë lapsi

Rimmel Scandaleyes Tone sysh kremoze në formë lapsi

Lexuar 1019Në foto kam paraqitur Rimmel lapsat me tone kremoze në formën e një cikloheksani me dy grupe CH3 në pozicionin 2 dhe 5 (pak rifreskim të mësimit të kimisë…

….Rini e kputun…

….Rini e kputun…

Lexuar 3815 Një histori reale e ndodhun nder birucat famkeqe të burgut të Shkodres.. …Kur kapterri i burgut hapi deren, terri i biruces sikur u thinj nga nji rreze e…

Ata vuejten si Krishti…

Ata vuejten si  Krishti…

Lexuar 3933“E PREMTJA E ZEZË NË SHQIPNI KA FILLUE ME 29 NANDOR 1944… DHE, KA ME VAZHDUE DERISA TË MBAROJË KOMUNIZMI !” Don Dedë MALAJ 1959 ■1.Don Mark XHANI (1909…

Zef Shkorreti – Mësuesi hero i kohës së tij

Zef Shkorreti – Mësuesi hero i kohës së tij

Lexuar 1707REFLEKSIONE RRETH LIBRIT “ZEF SHKORRETI – MËSUESI  HERO I KOHËS SË TIJ”  LIBËR QË PORTRETIZON NJË MËSUES TË PËRKUSHTUAR Nikollë Loka: “Zef Shkorreti – Mësuesi hero i kohës së…

…Plak pa shkollë…!!!

…Plak pa shkollë…!!!

Lexuar 1401E pyesin nipat plakun. – – Pse rënkon gjysh…çfarë ke..?.. Më duket do iki shpejt… …… se paraja jetën nuk e ble… Pse po iken gjysh…? …krejt bosh është…

Historia e kultit të dashnisë

Historia e kultit të dashnisë

Lexuar 1483 Shen Valentini 176 – 14 shkurti 273 Valentin nga latinishtja do të thotë – Dashni Shen Valentini – Ipeshkëv 21 vjeç Shën Valentini ashtë i njohun si Shën…

Urban Decay Naked Palette

Urban Decay Naked Palette

Lexuar 1226 Paleta nga Urban Decay, e cila është ndër paletat më të përfolura në industrinë e zbukurimit, është një paletë me tone neutrale dhe e preferueshme për cdo lloj…

Ku e ke varrin, O GJERGJ KASTRIOTI ?!

Ku e ke varrin, O GJERGJ KASTRIOTI ?!

Lexuar 1421KISHA E VAUT TË DEJËS KU ASHT KUNORZUE GJERGJ KASTRIOTI U HODH NË ERË NGA FADIL YMERI ME 30 MAJI 1969. A e dini se edhe Gjergj KASTRIOTI –…

Më munde Enver, më munde!

Më munde Enver, më munde!

Lexuar 1865Jam ai djali rebel i Tiranës, ai që flokët kërkonte t’i mbante të gjata, që vishte xhinse kauboj dhe dëgjonte Beatles, Queen, Deep Purple, Scorpions. Jam ai djali që…

PD-ja pro apo kundër bunkerit?

PD-ja pro apo kundër bunkerit?

Lexuar 1498Një i inauguruar, tjetri i djegur 2 qëndrimet e PD për bunkerin. TIRANË – Historia e bunkerëve ka ngjallur ndër vite debate në vendin tonë për shkak se rikujtojnë një…