Home » Archives by category » Shqipëria » Mjeksia

Doni të jetoni gjatë dhe shëndetshëm? – mjeku japonez këshillon…

Doni të jetoni gjatë dhe shëndetshëm? – mjeku japonez këshillon…

Lexuar 1281Mjeku japonez: Ja çfarë duhet të bëni për të zgjatur jetën! Mjeku japonez Shigeaki Hinohara ishte një nga njerëzit e shkencave mjekësore që në Japoni ka jetuar me gjate…

Si ta përdorni ujin për shërimin e sëmundjeve

Si ta përdorni ujin për shërimin e sëmundjeve

Lexuar 4003Është traditë në Japoni që të pihet ujë menjëherë pasi që të zgjohet nga gjumi në mëngjes. Pas një analize shkencore u dëshmua vlera e saj.Ne do të japim…

Bima që shëron kancerin për vetëm 16 orë!

Bima që shëron kancerin për vetëm 16 orë!

Lexuar 4272Nëse bima përdoret e vetme, shkakton reduktim për 28 për qind të qelizave të kancerit të gjirit, por në kombinim me hekur, pelini i ëmbël ia ka dalë që…

5 gjëra mbi seksin…që ndoshta nuk i dini

5 gjëra mbi seksin…që ndoshta nuk i dini

Lexuar 2591Seksi është gjithmonë diçka emocionuese , interesante … dhe misterioze . Ka gjithmonë fakte tepër të veçantë që jo të gjithë i dinë . Këtu janë pesë gjëra që…

Zona erogjene në trupë

Zona erogjene në trupë

Lexuar 3580Nuk mund të ketë recetë që të përcaktoji se sa e vështirë apo e butë duhet të dijë shenjat e dashnisë të partnerit të vet. Zonat erotike apo erogjene…

Mjaftojnë 20 sekonda lazër dhe ngjyra e syve tuaj do ndryshojë

Mjaftojnë 20 sekonda lazër dhe ngjyra e syve tuaj do ndryshojë

Lexuar 4252Meksikë – 20 sekonda nën trajtimin e lazërit dhe ngjyra e syve tuaj mund të bëhet blu. Një mjek kalifornian(SHBA) është duke eksperimentuar një ndërhyrje mjeksore që brenda pak sekondave të…

Alarmi, Shqipëria rrezikohet nga epidemia e kancerit të gjirit

Alarmi, Shqipëria rrezikohet nga epidemia e kancerit të gjirit

Lexuar 3509Në vitet e ardhshme, Shqipëria rrezikon të ketë një rritje dramatike të personave të prekur nga kanceri i gjirit. Ndaj strukturat administrative dhe profesionale duhet të përgatiten për ta…

Mungesa e Reformave për Urgjencat Mjekësore – një Dështim i madh në i Sistemit Shëndetësor Shqiptar

Mungesa e Reformave për Urgjencat Mjekësore – një Dështim i madh në i Sistemit Shëndetësor Shqiptar

Lexuar 8663Shërbimi i Urgjencave Mjekësore  patologjike-kirurgjikale dhe traumatike është një nga prioritetet që duhet të kishte sistemi Mjekësor i Shqipërisë për disa arësye: –          Së pari sepse shpëtimi I jetës…

Nuk reformohet Shëndetësia në kolaps të plotë pa reformuar Sigurimet Shendetesore

Nuk reformohet Shëndetësia në kolaps të plotë  pa reformuar Sigurimet Shendetesore

Lexuar 3500Po mbushen ngadalë 17 vjet që kur u formuan sigurimet shëndetësore dhe që nga ligji 7870 i krijuar nga parlamenti i asaj kohe me në krye maxhorancën e PD.…

Çdo vit raportohen mbi 10 mijë aborte pranë materniteteve

Çdo vit raportohen mbi 10 mijë aborte pranë materniteteve

Lexuar 3398Shkak mungesa e informacioneve mbi përdorimin e metodave kontraceptive. Mungesa e informacioneve mbi përdorimin e metodave kontraceptive po bëhet shkak për shtimin e shtatzënive të padëshiruara, që përfundojnë drejt…

Të sëmurët me kancer, Shqipëria e para në Europë

Të sëmurët me kancer, Shqipëria e para në Europë

Lexuar 3916Është ndoshta i vetmi shërbim në QSUT që nuk e gjen asnjëherë bosh. Vetëm në 20 vitet e fundit sëmundjet tumoriale njohin një rritje prej 70% te numrit të…

Djali që u shërua prej kancerit me marihuanë/hashash

Djali që u shërua prej kancerit me marihuanë/hashash

Lexuar 7118Fëmija 2 vjeç vuante prej kancerit në tru. Babai nga Montana i SHBA i dha  djalit vet të sëmurë nga kanceri të pinte vaj kanabis për të lehtësuar dhimbjet e…

Dieta “Banane e mëngjesit”

Dieta “Banane e mëngjesit”

Lexuar 4973Dieta “Banane e mëngjesit” është dietë e thjeshtë dhe e njohur e cila para 3 viteve shkaktoi mungesë të bananeve në pazarin Japonez.E krijuar nga Sumiko Vatanabe për burrin…

Hepatitet, zbulohen për 1 vit 361 persona të prekur

Hepatitet, zbulohen për 1 vit 361 persona të prekur

Lexuar 4113Për vitin e kaluar janë regjistruar 361 raste të reja me hepatit në vendin tonë. Të dhënat vijnë nga Instituti i Shëndetit Publik. Sipas specialistëve, në total vihet re…

Rimbursimi, 15 ilaçe të reja në skemë

Rimbursimi, 15 ilaçe të reja në skemë

Lexuar 6055Janë 14 alternativa të reja barnash që janë futur këtë vit në listën e rimbursimit.Këtë javë pritet hyrja në fuqi e saj pas miratimit nga qeveria në mbledhjen e…

Page 1 of 3123