Home » Archives by category » Shqipëria » Mendimi shqiptar (Page 2)

Përse e përdorën komunistat fjalën ,,Shok, Shoqe,,?

Përse e përdorën komunistat fjalën ,,Shok, Shoqe,,?

Lexuar 2192Sapo i dhuroi anglo-sovjetikët-amerikanë pushtetin komunistave në Shqipni, populli ndëgjoi fjalën ,,Shok, Shoqe,, në komunikim midis komunistave, midis drejtuesve, midis kryediktatorit dhe diktatorve deri në nivele lokale. Ishte ba…

Të mbrojmë Shtetin nga qytetarët

Të mbrojmë Shtetin nga qytetarët

Lexuar 17472000 vjet më parë Platoni kishte mbërritur në konkluzionin se “Shteti është vetë njeriu në totalin e vet”. Prandaj çdo organizatë politiko juridike e shoqërisë, çdo Shtet, çdo sistem…

Fal Internetit

Fal Internetit

Lexuar 3235Fal Internetit, budallallëku ka marrë dhenë. Fal Internetit, budallallëku po u shpërthen shqiptarëve nga sytë, hundët, veshët, vrimat, vërrat, shpellat, zgafellat. Çka është gjë e mirë sepse plehun, para…

“Shqipnia, humori i korridoreve të Jaltës 1945”

“Shqipnia, humori i korridoreve të Jaltës 1945”

Lexuar 3030Nga  ditari “Ditët e fundit të Rajhut të Tretë” i ambasadorit amerikan në Moskë William Averell Harriman.   “4 shkurt 1945 Konferenca e Jaltës: “Me propozimin insistues të Stalinit, seancën e…

26 Burgje për 28.000 banorë në Shkodër!

26 Burgje për 28.000 banorë në Shkodër!

Lexuar 2102Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… 1944 – 1946  KUJTIME:  AFROHEJ  VITI  I  RI…             Sot jemi zgjue ma heret…Krizmat e automatikëve na nxorën gjumin! Dikush u pushkatue!…

Shenasi Rama: Bust Antonio Gramshit, por…kush tha që ishte nga Gramshi?!

Shenasi Rama: Bust Antonio Gramshit, por…kush tha që ishte nga Gramshi?!

Lexuar 2184Tiranë – Një monument për figurën e madhe Antonio Gramshin, do t’i bënte nder shqiptarëve, por, pse në Gramsh? Kush tha që ai ishte nga Gramshi? Këtë pikëpyetje ka…

Shenjtenia e Juej: Miresevini ne trojet tona arbenore!(versioni origjinal i paçensurum)

Shenjtenia e Juej: Miresevini ne trojet tona arbenore!(versioni origjinal i paçensurum)

Lexuar 1583Ridgefield,CT. USA.- Sot, kam kenaqesine qe, si shqiptar mysliman, me jepet rasti me pershendete ardhjen e Atit te Shenjte, Papa Françesku, ne trojet tona arbenore: Shenjtenia e juej: Miresevini…

SHEJTNIA E TIJ, PAPA FRANÇESKO VJEN NË TIRANË DHE JO NË SHKODËR …

SHEJTNIA E TIJ, PAPA FRANÇESKO VJEN NË TIRANË DHE JO NË SHKODËR …

Lexuar 1729Shtrohet një “sofer” pa sofrabez dhe mësalla shkodrane… ■Qellimi i vizitës së Shejtnisë së Tij Papa Françeskut në Shqipni… Papa Françesku ka thanë se Shqipnia asht vendi i parë…

SHQIPTAR !

SHQIPTAR !

Lexuar 1635“Aty, po, t’huejët në shpirt e tru na i tredhen, E pa kenë t’zott t’mendojmë ne me krye t’onë. Na shkimen n’shpirt çdo ide e ndìesi kombëtare; E ndêr…

Kush e ka Rradhen?

Kush e ka Rradhen?

Lexuar 4021 “MONUMENT  KULTURE – SHKATRROHET  NGA  SHTETI” Në vitin 2005, shembet shtëpia e Atdhetarit Luigj Gurakuqi… Nuk kishte si të vazhdonte me qindrue… U kthye në germadhë… Me 4…

Pashkët dhe Flamuri Shqiptar në qafë të Papës Françesko

Pashkët dhe Flamuri Shqiptar në qafë të Papës Françesko

Lexuar 3188 Due të ndaj me ju ket emocion të Flamurit tonë në qafë të Papës tonë. Jam mrekullue me foton e Papës me Flamurin e Kastriotit në qafë, që…

Paulin Radovani: Kryesia e PD-së u kthye si anëtarët e Byrosë Politike

Paulin Radovani: Kryesia e PD-së u kthye si anëtarët e Byrosë Politike

Lexuar 2062Flet Prefekti i Shkodrës, z.Paulin Radovani; për Shkodrën, PD-në dhe qeverinë socialiste. Z. Radovani, siç është bërë e njohur, me nismën e deputetëve të Lëvizjes Socialiste për Integrim do…

Ja kush e çmontoi bustin natën e 19 shkurtit, katër takimet me Ramiz Alinë dhe si u futën Berisha, Selami dhe Nano në grupin e “pardesyve të bardha”

Ja kush e çmontoi bustin natën e 19 shkurtit, katër takimet me Ramiz Alinë dhe si u futën Berisha, Selami dhe Nano në grupin e “pardesyve të bardha”

Lexuar 2194Një nga protagonistët e ngjarjes së 20 Shkurtit, Haki Hoxha, në një intervistë për gazetën “Sot”, ka dhënë versionin e tij për lëvizjet e qytetarëve dhe prapaskenat, të cilat…

Zhvillim apo Degjenerim

Zhvillim apo Degjenerim

Lexuar 1875Ndryshimet që ndollen në shoqërinë shqiptare fille mbas luftes se dyte botnore, na tregojne se raportet e shoqërisë s’onë janë largue nga baza e vlerave shoqnore që kemi pasur.…

Ja shërbimet 23 vjeçare pro greko-serbe të misionarit anti-shqiptar Sali Berisha

Ja shërbimet 23 vjeçare pro greko-serbe të misionarit anti-shqiptar Sali Berisha

Lexuar 4586Ikja e Sali Berishës nga politika pas 23 vitesh, nuk mund të marrë me vete e të “zhdukë” dhe poshtërsitë, krimet dhe qëndrimet e tij antishqiptare, të cilat i…