Home » Archives by category » Shqipëria » Mendimi shqiptar » Analizë (Page 5)

Bashkimi kombëtar, fryma e kohës dhe parimet demokratike

Bashkimi kombëtar, fryma e kohës dhe parimet demokratike

Lexuar 3275Përsa i përket bashkimit, shqiptarët i përqasen jo vetëm pozitivisht, por edhe në mënyrë negative, qoftë duke dyshuar e qoftë duke i dalë haptazi kundër. Në përgjithësi, ana argumentuese…

Shqiptarët : të gatshëm për të shfajësuar diktaturën, për shkak të telasheve të pseudodemokracisë

Shqiptarët : të gatshëm për të shfajësuar diktaturën, për shkak të telasheve të pseudodemokracisë

Lexuar 2364Një nga detyrat parësore që i caktoi vetes kasta e vjetër e diktaturës, me në krye Ramizin e Nexhmijen, ishte që periudha e pasdiktaturës të karakterizohej nga një amulli…

Orientimi drejtë zgjidhjes se Çështjes Kombëtare Shqiptare

Orientimi drejtë zgjidhjes se Çështjes Kombëtare Shqiptare

Lexuar 2466Evulimi i erërave të reja politike sot është bërë i pashmangshëm. Orientimi drejtë zgjidhjeve të problemeve të trashëguara nga e kaluara e hidhur për kombin shqiptarë. Në realizimin e…

Gjeo-politika Turke drejtuar kundër Heroit kombëtar shqiptar- Skënderbeut

Gjeo-politika Turke drejtuar kundër Heroit kombëtar shqiptar- Skënderbeut

Lexuar 4475Një ngjarje e paprecedent ka ndodhur kur informohesh se cfarë i ka kërkuar ministri turk i sotëm Dincer –qeverisë së Kosovës. Sa i përket Shqipërisë, kjo kërkesë paska ardhur më parë…

Shkombëtarizimi i Shqipërisë

Shkombëtarizimi i Shqipërisë

Lexuar 4181Me gjasë, ç’çan kryet shqyptari për komb t’vet; Pse e shoh veç atje ku xhixhllon ari. Gjergj Fishta Kombi është një bashkësi historike. Ai është produkt procesesh shoqërore, ekonomike,…

Të gjitha “fajet e mëkatet” e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar..!

Të gjitha “fajet e mëkatet” e Shqipnisë i ka kleri katolik shqiptar..!

Lexuar 6504(Pjesa e Parë)Kur Shqipnia nuk ishte Shqipni, do t’ ishte gabim me folë për “fajtorët” që kanë mendue dhe punue me ngritë binanë e rrafshueme ndër shekuj me një…

Nazizmi e pati Nurembergun e vet, komunizmi jo!

Nazizmi e pati Nurembergun e vet, komunizmi jo!

Lexuar 3060Pranimi i Shqipërisë në NATO është një pikë kthese në historinë e Shqipërisë, e cila nga një anëtare anormale e kampit socialist, u kthye në nje partnere e besuesheme pro perendimore, edhe pse ende e…

UNE JAM MIRE KUR ASHTË MIRE SHQIPNIA…!’-Isa Boletini, moti 1912!

UNE JAM MIRE KUR ASHTË MIRE SHQIPNIA…!’-Isa Boletini, moti 1912!

Lexuar 2822Fjalë të thana plot një shekull ma parë…a nuk duket se janë thanë pikërisht si me porosi për momentet e sotme..?..Sikur ta dinte ai burrë vigan Isa Boletini se:…

A është Anders Breivik besimtar i krishterë?

A është Anders Breivik besimtar i krishterë?

Lexuar 2291Ngjarja tragjike në Norvegji që rezultoi me vrasjen e dhjetëra të rinjve nga Anders Breivik bëri bujë në Shqipëri. Përveç tragjedisë që alarmoi gjithë botën Breivik u bë i…

Lek Mrijaj: Toleranca është nji virtyt i shoqërisë së moderuar

Lek Mrijaj: Toleranca është nji virtyt i shoqërisë së moderuar

Lexuar 3375 Një formë e intolerancës është edhe POLEMIKA, e cila nëse është serioze, jo e njëanëshme, e bërë në sfera të larta me pjekuri, pa pasion, me nivel kulture…

Banka Botërore dhe komploti i mendje ndriturve(iluminati)

Banka Botërore dhe komploti i mendje ndriturve(iluminati)

Lexuar 5903Kam vite që bëj pyetje vehtes apo dhe miqve të mi, mbi shumë fenomene dhe sisteme shoqërore që nga antikiteti dhe deri më sot. Që në rini kam hyrë shpesh…

Geri Kokalari – Kamikazi taleban i Ismail Kadaresë

Geri Kokalari – Kamikazi taleban i Ismail Kadaresë

Lexuar 13975I.Kadareja nuk e vuri re hedhjen e Flamurit Shqiptar nga socialistët para kryeministrisë më 21 janar 2011 Kadareja rrinë natë e ditë i vemendshëm me ngjarjet në Shqipëri. Nuk…

Partitokracia shqiptare

Partitokracia shqiptare

Lexuar 3641Besoj se kemi dëgjuar mbi këtë term që rrallë lakohet nga politikanët shqiptar për vetë faktin se ata e njohin mirë këtë fenomen. Një formulim të shkurtër të termit…

Fjalori kërcënues dhe humbës i Edvin Ramës Në fushatën e zgjedhjeve lokale 2011

Fjalori kërcënues dhe humbës i Edvin  Ramës  Në fushatën e zgjedhjeve lokale 2011

Lexuar 2077A thua do të zgjidhet shërbëtori apo gangsteri i popullit? Dua të shprehë përshtypjet e mia jo analitike se nuk jam i këtij formati, por si një qytetar neutral…

Varfëria – Monumenti i turpit i Berishës

Varfëria – Monumenti i turpit i Berishës

Lexuar 2546Bollat e Berishës dhe “Ëndrrat e shqiptarve me barkë bosh’’. Fantazma e Berishës është të përmendë minimalen jetike të shqiptarve Nga takimi elektoral në Dibër – dt.27.4.2011 Pse z.…