Home » Archives by category » Shqipëria » Mendimi shqiptar » Analizë (Page 3)

KATËR RREZIQET QË KËRCËNOJNË KOMBIN SHQIPTAR

KATËR RREZIQET QË KËRCËNOJNË KOMBIN SHQIPTAR

Lexuar 25131- TKURRJA PROGRESIVE E HAPËSIRËS JETIKE TERRITORIALE. Dihet se populli shqiptar ka humbur tashmë më shumë se gjysmën e trojeve të tij të dikurshëm. Ky proces shpërbërës vazhdon edhe në…

Çakërdisja mentale e Ismail Halit Kadaresë

Çakërdisja mentale e Ismail Halit Kadaresë

Lexuar 1919“Ismail Kadare: Shqipëria e ngatërruar dhe e korruptuar ëndërron Europën, por ajo s’ka pikën e dëshirës të na presë“ Intervista e Kadaresë nga Frederic Ferney(dtl.1951, shkrimtar eseist dhe gazetar…

Ilir Meta në ,,thertoren,, e PS-ës

Ilir Meta në ,,thertoren,, e PS-ës

Lexuar 2325Morfologjia hospitalore e dy hijenave Kartela e morfologjisë hospitalore dihen midis Ilir Metës dhe Edvin Ramës. Dosjet më të kriminalizueme të dy hijenave të politikës shqiptare janë seriale për…

Kryetarët e bashkive terroristë – Pasqyrë e moralit të shtetit

Kryetarët e bashkive terroristë – Pasqyrë e moralit të shtetit

Lexuar 4005Frikë prej kryebashkiakve! Kryetarët e bashkive të Shqipnisë janë protagonistë të krimit, të vedhjeve, të rrahjeve, të grabitjes, të tejpasurimit vetiak, familjar e me klane. Janë shumë pak kryetarë…

A duhet dhe Kush do ta shkrueji Historinë e Shqipnisë?(Pjesa e II-të)

A duhet dhe Kush do ta shkrueji Historinë e Shqipnisë?(Pjesa e II-të)

Lexuar 1452 Shqipja që dikur fluturonte e lirë dhe krenare mbi tokën arbnore, ka plot gjashtë shekuj që është në zi. Ajo nga lartësitë e maleve shikon me pikëllim sesi…

Vizioni politik i politikanëve shqiptarë

Vizioni politik i politikanëve shqiptarë

Lexuar 3769Nuk besoj se ka shtet tjeter në Botë perveç Shqipnisë, që deri në fundin e shekullit XX nuk ka shkrue në mënyrë të saktë Historinë e vet në 100…

NJERZIT ME DOSJE JANË SI KUAJT’ E KARROCAVE…

NJERZIT  ME  DOSJE  JANË  SI  KUAJT’  E  KARROCAVE…

Lexuar 2253Në 45 vjetorin e Revolucionit Kultural. Të gjitha perpjekjet e një shteti komunist porsa merr frenat e drejtimit në dorë janë që me pasë një rrjetë sigurimi sa ma…

A duhet dhe Kush do ta shkrueji Historinë e Shqipnisë?(Pjesa e I-rë)

A duhet dhe Kush do ta shkrueji Historinë e Shqipnisë?(Pjesa e I-rë)

Lexuar 1999A duhet ta shkrueji Historinë e Shqipnisë Etnike; Akademia e Shkencave – trashëgimtare e komunizmit, apo kush tjetër?   Kjo ashtë dilema e kulturës  shqiptare, e një kombi të parë…

Liria e fjalës dhe fyerja

Liria e fjalës dhe fyerja

Lexuar 3461Ku ndahet liria e fjalës e fillon fyerja? Në fakt kjo dilemë eshte tipike e të gjitha shoqërive, veçse e reja e sotme perfaqësohet nga mungesa e moralit të…

E majta, përtej sindikatave, ka vlerë negative

E majta, përtej sindikatave, ka vlerë negative

Lexuar 2261Brenda një bashkësie e majtja nuk përfaqëson asnjë ideologji përveç rishpërndarjes së pasurisë,pra si alternativë le te themi të diskutueshme si ‘pozitive’. Pjesa tjeter e ideologjise është si të…

Anarko-komunistet, rrezik real për demokracinë

Anarko-komunistet, rrezik real për demokracinë

Lexuar 2371Me duhet të pranoj se i kam ndjekur me kënaqesi ngjarjet në Gerqit, si thote populli, kokën të hane me njeri-tjetrin e rehat mos gjecin. -Ike plaku merre me…

Kujdes Islamikët me Luigj Gurakuqin!

Kujdes Islamikët me Luigj Gurakuqin!

Lexuar 3165 Luigj Gurakuqi, Agjërimi dhe Festa e Bajramit në Shkodër në 2012 Për 100 vjetorin e Pavarsisë Siç shifet në foto ashtë vendosë sipër kokës së Monumentit të Luigj…

Mauzole per A. Zogun?!- edhe një tjetër marrëzi e Politikës shqiptare

Mauzole per A. Zogun?!- edhe një tjetër marrëzi e Politikës shqiptare

Lexuar 2623Nuk kanë kaluar jo më pak se 22 vite nga rrëzimi i bustit të Diktatorit dhe heqjes së relikeve të tij në të gjithë vendin, kur një tjetër budallalëk…

Sadrazemi i Viçidolit pranë oxhakut

Sadrazemi i Viçidolit pranë oxhakut

Lexuar 2412Pjesa e Parë   Sali Ram Berishës i kanë sosë ditët mendon në oxhak trashëgimtarin! Argita Sali Sulltan Berisha/Malltezi ashtë gruaja ma e fuqishme e Oborrit të sulltan Sali…

Ethem Çeku dhe Hamit Kaba – apolegjetë e Enver Hoxhës dhe të sllavëve

Ethem Çeku dhe Hamit Kaba – apolegjetë e Enver Hoxhës dhe të sllavëve

Lexuar 4760Mbi librin “Shqipëria dhe Kosova në arkivat ruse”, nga gazeta ,,Panorama,, e dt. 21.9.2011 Ja një fragment nga libri i Hamit Kabës dhe Ethem Çeku në artikullin ” Mehmet…