Home » Archives by category » Shqipëria » Mendimi shqiptar » Analizë (Page 2)

SHEJTNIA E TIJ, PAPA FRANÇESKO VJEN NË TIRANË DHE JO NË SHKODËR …

SHEJTNIA  E  TIJ,  PAPA  FRANÇESKO  VJEN  NË  TIRANË DHE JO NË SHKODËR …

Lexuar 1647Shtrohet një “sofer” pa sofrabez dhe mësalla shkodrane… ■Qellimi i vizitës së Shejtnisë së Tij Papa Françeskut në Shqipni… Papa Françesku ka thanë se Shqipnia asht vendi i parë…

SHQIPTAR !

SHQIPTAR !

Lexuar 1580“Aty, po, t’huejët në shpirt e tru na i tredhen, E pa kenë t’zott t’mendojmë ne me krye t’onë. Na shkimen n’shpirt çdo ide e ndìesi kombëtare; E ndêr…

Kush e ka Rradhen?

Kush e ka Rradhen?

Lexuar 3950 “MONUMENT  KULTURE – SHKATRROHET  NGA  SHTETI” Në vitin 2005, shembet shtëpia e Atdhetarit Luigj Gurakuqi… Nuk kishte si të vazhdonte me qindrue… U kthye në germadhë… Me 4…

Paulin Radovani: Kryesia e PD-së u kthye si anëtarët e Byrosë Politike

Paulin Radovani: Kryesia e PD-së u kthye si anëtarët e Byrosë Politike

Lexuar 1942Flet Prefekti i Shkodrës, z.Paulin Radovani; për Shkodrën, PD-në dhe qeverinë socialiste. Z. Radovani, siç është bërë e njohur, me nismën e deputetëve të Lëvizjes Socialiste për Integrim do…

Ja shërbimet 23 vjeçare pro greko-serbe të misionarit anti-shqiptar Sali Berisha

Ja shërbimet 23 vjeçare pro greko-serbe të misionarit anti-shqiptar Sali Berisha

Lexuar 4408Ikja e Sali Berishës nga politika pas 23 vitesh, nuk mund të marrë me vete e të “zhdukë” dhe poshtërsitë, krimet dhe qëndrimet e tij antishqiptare, të cilat i…

Ekipi “antiterrorist” i ardhur nga Washingtoni në Tiranë shkel në tokë të minuar

Ekipi “antiterrorist” i ardhur nga Washingtoni në Tiranë shkel në tokë të minuar

Lexuar 1520Në kohën e Luftës së Spanjës (1936-1939), që u shndërrua në një fushëbetejë globale mes komunistëve dhe antikomunistëve, Mbreti Zog urdhëroi që komunistët shqiptarë, jo vetëm të lejoheshin të…

Kush ishte, është dhe do të jetë Partia Demokratike…

Kush ishte, është dhe do të jetë Partia Demokratike…

Lexuar 2146U bënë tashmë 23vite që u plurarizua  politika shqiptare duke krijuar shumë parti të kryesuara nga Partia Demokratike. Besoj se nuk kemi nevoj të përsërisim tashmë faktet e pakontestueshme…

Radikalizimi që vjen nga Radika

Radikalizimi që vjen nga Radika

Lexuar 2541Çdo shtet i ri që krijohet përpiqet të bëjë ndonjë akt të pastër force ndaj ndonjërit prej fqinjëve, për t’ u afirmuar, dhe për t’ u treguar qytetarëve të…

Vdekja e Sokol Olldashit si vrasje rituale

Vdekja e Sokol Olldashit si vrasje rituale

Lexuar 3099Historia na tregon se çdo sundimtar që kërkon ta mbajë gjatë pushtetin kryen një vrasje të parë rituale, e cila bëhet në mënyrë të tillë që të tregojë mënyrën…

Kush e vrau Sokol Olldashin?

Kush e vrau Sokol Olldashin?

Lexuar 3608 Që e kanë vrarë nuk ka asnjë dyshim. Nuk dua të përsëris këtu gjithë të dhënat që kanë dalë në shtyp për versionin e vrasjes. Unë e kam…

Europa e “krishterë” dhe Shqipëria “myslimane”

Europa e “krishterë” dhe Shqipëria “myslimane”

Lexuar 1577Me qëllime të mbrapshta në këto ditë ka gjarpëruar në Shqipëri idea se mosmarrja e vendit kandidat nga Europa është bërë për shkak të pranisë  së myslimanëve në Shqipëri.…

Pesë misteret e aksidentit të Olldashit, nevoja për Komision Hetimor Parlamentar

Pesë misteret e aksidentit të Olldashit, nevoja për Komision Hetimor Parlamentar

Lexuar 1728 Drejtësia shqiptare bën mirë që po e heton aksidentin e deputetit të PD, Sokol Olldashi. Por mjegullnaja e krijuar dhe disa pikëpyetje të mëdha, kanë nevojë për domosdoshmërinë…

A.Zogu- Paradoksi-Tradhtari që nderohet sepse ka vrarë Heronjtë e Atdheut

A.Zogu- Paradoksi-Tradhtari që nderohet sepse ka vrarë Heronjtë e Atdheut

Lexuar 1708Një turp i vërtetë ka ndodhur sot më 17 nëntor 2012 dhe pikërisht kur duhej festuar dita e clirimit e 68 viteve më parë nga okupatorët nazi-fashistë; u rivarros…

Neo-Nacionalizmi shqiptar një rrezik real për Integrimin

Neo-Nacionalizmi shqiptar një rrezik real për Integrimin

Lexuar 1967Vazhdojnë të bien në vesh të shurdhër paralajmërimet e BE dhe të PPE për të patur kujdes ndaj `akteve ekstremiste kundër Kristianizmit në truallin Europian` të miratuar në 5…

Integrim në BE apo drejt Turqisë Autoritariste?

Integrim në BE apo drejt Turqisë Autoritariste?

Lexuar 2622Nuk mund të mos shohësh me përcmim kur një gazetë e një partie politike të vogël të bëjë thirrje të hapura pro-turke për një bashkim ekonomiko-shpirtëëror duke na kujtuar…