Home » Archives by category » Shqipëria » Kultura » Përkujtimore (Page 3)

Kujdes Islamikët me Luigj Gurakuqin!

Kujdes Islamikët me Luigj Gurakuqin!

Lexuar 3099 Luigj Gurakuqi, Agjërimi dhe Festa e Bajramit në Shkodër në 2012 Për 100 vjetorin e Pavarsisë Siç shifet në foto ashtë vendosë sipër kokës së Monumentit të Luigj…

Tallja asht ma e Randë se vrasja e TYNE !

Tallja asht ma e Randë se vrasja e TYNE !

Lexuar 4630 HEROJT E QAF’ BARIT SOKOL SOKOLI  DHE TOM NDOJA  Njё qiri kёte Natё Shёn Kolli pёr Martirёt…           Ju lutem mos më keqkuptoni, nuk e kam fjalën për…

Migjeni Poeti i epsheve – Në pyllin e glorifikimit 100 vjetori i lindjes

Migjeni  Poeti i epsheve – Në pyllin e glorifikimit 100 vjetori i lindjes

Lexuar 13288 Pjesa e Parë. Pak nga jeta e Migjenit 1911 – 13 tetor – 2011 Familja Më 13 tetori të 1911 lindi përballë Kishës Françeskane të lagjes Gjuhadol të…

Suedezi, Ullmar Qvick për At Anton Harapin

Suedezi, Ullmar Qvick për At Anton Harapin

Lexuar 3991”DUKE KUJTUAR  AT ANTON HARAPIN O.F.M.(1888-1946)”. Kanë kaluar më shumë se 50 vjet pas zhdukjes së një prej intelektualëve më të shquar shqiptar të këtij shekulli, Atë Anton Harapi.…

Gjenden eshtrat e Tom Ndojës dhe Sokol Sokolit të pushkatuar nga regjimi komunist

Gjenden eshtrat e Tom Ndojës dhe Sokol Sokolit të pushkatuar nga regjimi komunist

Lexuar 5577SHKODËR – Pas 27 vitesh kalvari të mundimshëm kërkimesh nga familjarët, gjenden në Shkodër eshtrat e dy ish-të burgosurve politikë, Tom Ndoja dhe Sokol Sokoli.Të ekzekutuar nga regjimi komunist…

2 Prilli, 20-vjetori i demonstratës antikomuniste në Shkodër

2 Prilli, 20-vjetori i demonstratës antikomuniste në Shkodër

Lexuar 39012 Prilli, 20-vjetori i demonstratës antikomuniste në Shkodër, kryeministri përkujton vrasjen e katër shkodranëve. Sot, ashtu si në çdo vit, do të përkujtohet 20-vjetori i ngjarjes së 2 prillit…

Në Kujtim të Faik Konices – 15 MARS 1875

Në Kujtim të Faik Konices – 15 MARS 1875

Lexuar 11347Me rastin e 136 vjetorit të lindjes të Faik Konicës, përfaqësuesit më të shquar të lëvizjes politike dhe kulturore shqiptare, publicist, kritik letrar, diplomat  dhe veprimtar politik. < strong>Faik Konica,…

Në 13 vjetorin e vdekjes të Martirit të Kishës dhe Kombit Shqiptar At Anton Luli!

Në 13 vjetorin e vdekjes të Martirit të Kishës dhe Kombit Shqiptar At Anton Luli!

Lexuar 5965Para 20 vjetësh e njoha At Anton Lulin. Si e njoha At Anton Lulin në vitin 1989? Kisha ndëgjue prej bashkëshortes teme që e ndjera nana e saj Mrijë…

Martiri i Atdheut DOM GJON GÀZULLI – Në 84 vjetorin e varjes

Martiri i Atdheut DOM GJON GÀZULLI – Në 84 vjetorin e varjes

Lexuar 3020I Mbas vrasjes së atdhetarit opozitar, demokratit të madh Luigj Gurakuqi, të idhullit të rinisë shqiptare e liridashësit të zjarrtë Avni Rrustemi, të Plakut të Maleve, Lisit të paepun të Kosovës, Bajram…

Nënë Tereza, e gjithë bota kremton 100 vjetorin e lindjes

Nënë Tereza, e gjithë bota kremton 100 vjetorin e lindjes

Lexuar 2846E gjithë bota, nga India në Tiranë kremton 100 vjetorin e Nënë Terezës, murgeshës shqiptare e cila u bë simbol universal i bamirësisë për të varfërit me aromë shenjtoreje.…

Martin Camaj përherë me ne

Martin Camaj përherë me ne

Lexuar 1660Sot, shkrimtari dhe linguisti Martin Camaj do të kishte mbushur 85 vjeç. Në dy vjetët që do të kalonin deri sa vdiq, Camaj luajti një rol të jashtëzakonshëm në…

Ndrron jete historiani Gjergj Nikprelaj

Ndrron jete historiani Gjergj Nikprelaj

Lexuar 5830Vdiq njëri prej dijetarëve më të mirë të historisë së popullit shqiptar, Gjergj Nikprelaj. Me 8-tё tё kёtij muaji vdiq nё New York nё moshёn 75-vjeçare Gjergj Nikprelaj. Ai…

Ndahet nga jeta këngëtari i jares shkodrane Xhevdet Hafizi

Ndahet nga jeta këngëtari i jares shkodrane Xhevdet Hafizi

Lexuar 6131Këngëtari i njohur i muzikës popullore qytetare shkodrane, Xhevdet Hafizi është ndarë nga jeta në moshën 84 vjeçare. Hafizi, që mban titulli “Artisti i Merituar”, e nisi karrierën në…

Ndahet nga jeta sopranoja lirike shkodranja Florinda Gjergji(Fishta)

Ndahet nga jeta sopranoja lirike shkodranja Florinda Gjergji(Fishta)

Lexuar 5791Shkodër: I jepet lamtumira këngëtares Florinda Gjergji. – Është përcjellë të Mërkuren e datës 16 Qershor 2010-të për në banesën e fundit këngëtarja e mirënjohur shkodrane, Florinda Gjergji, e…

Ndahet nga jeta aktori i njohur shkodran Bep Shiroka

Ndahet nga jeta aktori i njohur shkodran Bep Shiroka

Lexuar 3180SHKODER- Ndahet nga jeta në moshën 76 vjecare aktori i njohur shkodran Bep Shiroka. Aktori ndërroi jetë pas një ataku kardiak, ndërsa ndodhej në banesën e tij në qytetin…

Page 3 of 41234