Home » Archives by category » Shqipëria » Kultura » Përkujtimore (Page 2)

JO, MENTOR QUKU ! .. BURRA SI TI, NUK VDESIN KURRË !

JO, MENTOR QUKU ! .. BURRA SI TI, NUK VDESIN KURRË !

Lexuar 1584Shkodra ka humbë një qytetar dhe intelektual të mirfilltë, ndersa, Shqipnia, ka humbë modelin e një Atdhetari të Persosun! Shokët e Tij numroheshin me gishta… Familja e vjeter shkodrane…

2 PRILL 1991 – 2014…

2 PRILL 1991 – 2014…

Lexuar 2101KËSHTU  THA…  RAMIZ  ALIA: “VETËM N’ FUTA E DEGERMIA…ZBUKUROHET SHQIPËRIA !” Plot 23 vjet…Si sot kujtoj shkrehjet e armëve gjakatare të terroristëve komunistë, që para se me ngordhë, dita…

Ndërroj jetë dr. Pjeter Pepa

Ndërroj jetë dr. Pjeter Pepa

Lexuar 2645Lajmi i vdekjes së Dr. Pjeter Ndoc Pepës u hap si një rrufe në gjithë Boten. Ishte prej një familjes së vjeter qytetare, që banonte tek Arra e Madhe…

FALI, ZOT, NUK DIJNË ÇKA BAJNË…

FALI, ZOT, NUK DIJNË ÇKA BAJNË…

Lexuar 2625Prof. Arshi PIPA Profesor Emeritus University of Minnesota, USA IMZOT  VINÇENC  PRENNUSHI:  In memoriam  E kam njohë Imzot Prennushin në burgun e Durrësit gjatë periudhës 1948 – 49. Ai…

At Shtjefen Gjeçovi o.f.m

At Shtjefen Gjeçovi o.f.m

Lexuar 1627 At Shtjefen Gjeçovi në vitin 2014 ban 85 vjet, që e vranë tradhëtarët… ■Vllazen e Motra Shqiptarë ! Në prag të 85 vjetorit të vrasjes së martirit dhe dijetarit…

“HYLLI I DRITËS” – “SHPATA” E GJERGJIT!

“HYLLI I DRITËS” – “SHPATA” E GJERGJIT!

Lexuar 5468●1 Tetor 1913 – 2013, 100 vjet “Hylli i Dritës” –  A mund të kishte Shqipnia edhe një At Gjergj tjeter… “pa shpatë”!? Jemi mësue tashma me e pa…

SHKAMBI I THETHIT… AT DANIEL GJEÇAJ O.F.M.

SHKAMBI I THETHIT… AT DANIEL GJEÇAJ O.F.M.

Lexuar 3718Malet e Veriut i kanë dhurue Shqipnisë shumë gurë të çmueshem e të fortë! Pak kush ua di vleren e Tyne! Nuk janë shumë të mëdhej para se me…

Ish hetuesit të diktaturës i ngrihet busti në Tiranë nga ”demokratët”

Ish hetuesit të diktaturës i ngrihet busti në Tiranë nga ”demokratët”

Lexuar 2157 Busti i Sabri Godos Prej datës 10 maj të 2013, Tirana dikur e kuqe, kryeqendra e diktaturës, e intrigave dhe banesa e bandës të diktaturës terroriste komuniste sllave-osmane…

”SHQIPNI, QENDRO NË NALTËSINË E KËSAJ BETEJE TË MADHE !”

”SHQIPNI, QENDRO NË NALTËSINË E KËSAJ BETEJE TË MADHE !”

Lexuar 114220 vjet… 25 Prill 1993… Në Token e Bekueme Shqipni, Atdheun e Gjergj Kastriotit – Skenderbeut, n’ Atë shkamb ku Shqipja Dykrenare me kthetrat e veta ka shkrue Epopenë…

Po atyne, kush do t’u vejë kunorë?

Po atyne, kush do t’u vejë kunorë?

Lexuar 8289In memoria   Një komb i ban nder vetes tue vu kunorë në vorret e Martirëve, të çdo kohe qofshin ata. Mirëpo, kujt i bie në mend se ka…

545 vjetë ma parë(1405 – 1468)

545 vjetë ma parë(1405 – 1468)

Lexuar 6848Shqiptarët nga i madhi Gjergj Kastrioti Skenderbeu, trashiguen Emnin Shqiptar, po edhe Flamurin me Shqiponjen dykrenare dhe identitetin e vet si Shtet Europjan. Ishte shpata dhe ajo perkrenare që…

Përkujtohen me bejt…personazhe VIP,prej Shkodret

Përkujtohen me bejt…personazhe VIP,prej Shkodret

Lexuar 2266 Nuk flet bota për Pitkinin qe shkëlqen si i madh artist, a flet Shkodra për Pjetër Gjinin, muzikant e humorist. Edhe n’burg Pjetër artisti, thurte bejta e melodi,…

“SKENDERBEGU” I FISHTËS… SË SAPËS…

“SKENDERBEGU” I FISHTËS… SË SAPËS…

Lexuar 1577Aty nga viti 1871… kur Shqipnia ishte e pushtueme nga turqit, në Fishtë të Sapës, ka lé një djalë, që tue mos mujtë me e thirrë Gjergj ia vune…

NË “KOPSHTIN E GJETSEMANIT” U THYE NJË DEGË ULLINI…

NË “KOPSHTIN E GJETSEMANIT” U THYE NJË DEGË ULLINI…

Lexuar 3110Kjoftë edhe një degë e vogel ullini… gjithmonë na ka sjellë Paqen…             Jo pak, shtëpia në Shkoder, na kujtonin “Kopshtin e Gjetsemanit”… Ka vite, shumë vite perpara, që…

Ndahet nga jeta Prof.Daniel Gàzulli, bashkëpunëtori i portalit Proletari

Ndahet nga jeta Prof.Daniel Gàzulli, bashkëpunëtori i portalit Proletari

Lexuar 1508Redaksia Proletari.com mori lajmin e kobshëm të Ndarjes nga Jeta të Daniel Gàzullit në orën 01:00 të fillimit të datës 12 nandor 2012. Pushoi zemra sa po kishte mbushë…

Page 2 of 41234