Home » Archives by category » Shqipëria » Kultura (Page 3)

2 PRILL 1991 – 2014…

2 PRILL 1991 – 2014…

Lexuar 2124KËSHTU  THA…  RAMIZ  ALIA: “VETËM N’ FUTA E DEGERMIA…ZBUKUROHET SHQIPËRIA !” Plot 23 vjet…Si sot kujtoj shkrehjet e armëve gjakatare të terroristëve komunistë, që para se me ngordhë, dita…

Gegnishtja nuk ashtë pronë e Klerikve Katolikë, Gegnishtja pasuni e kulturës shqiptare(II)

Gegnishtja nuk ashtë pronë e Klerikve Katolikë, Gegnishtja pasuni e kulturës shqiptare(II)

Lexuar 7508 Pjesa e II-të Pasqyra e kontributit shkencor dhe politik për Shqipninë Prej vitit 59 mbas Krishtit deri në 6 shkurt 1967 Atdheu, Feja, Populli, Dija, Liria, Pavarsia dhe…

Ndërroj jetë dr. Pjeter Pepa

Ndërroj jetë dr. Pjeter Pepa

Lexuar 2655Lajmi i vdekjes së Dr. Pjeter Ndoc Pepës u hap si një rrufe në gjithë Boten. Ishte prej një familjes së vjeter qytetare, që banonte tek Arra e Madhe…

Një “KUSHT” për titull akademik…

Një “KUSHT” për titull akademik…

Lexuar 1560Në 70 vjetorin e permbytjes së Shqipnisë… Shqiptarët kjoftë këndej apo andej kufinit të vitit 1913, pothuej, të gjithë ishin nen po të njajtin sistem qeverisje mbas vitit 1944,…

FALI, ZOT, NUK DIJNË ÇKA BAJNË…

FALI, ZOT, NUK DIJNË ÇKA BAJNË…

Lexuar 2635Prof. Arshi PIPA Profesor Emeritus University of Minnesota, USA IMZOT  VINÇENC  PRENNUSHI:  In memoriam  E kam njohë Imzot Prennushin në burgun e Durrësit gjatë periudhës 1948 – 49. Ai…

At Shtjefen Gjeçovi o.f.m

At Shtjefen Gjeçovi o.f.m

Lexuar 1641 At Shtjefen Gjeçovi në vitin 2014 ban 85 vjet, që e vranë tradhëtarët… ■Vllazen e Motra Shqiptarë ! Në prag të 85 vjetorit të vrasjes së martirit dhe dijetarit…

“Mozaiku i vlerave” i artistit kosovar Don Domenik Qerimi regjistrohet në Librin e Ginesit

“Mozaiku i vlerave” i artistit kosovar Don Domenik Qerimi regjistrohet në Librin e Ginesit

Lexuar 3725Mozaiku i vlerave”, vepër e rrallë artistike e autorit Don Dominik Qerimi përurohet të shtunën në Gjilan. Qerimi deklaroi për KultPlus se për realizimin e kësaj vepre i janë…

Gegnishtja nuk ashtë pronë e Klerikve Katolikë, Gegnishtja pasuni e kulturës shqiptare(I)

Gegnishtja nuk ashtë pronë e Klerikve Katolikë, Gegnishtja pasuni e kulturës shqiptare(I)

Lexuar 3045 Pjesa e I-rë Mos harroni: “Po humbem gjuhën, humbem kombsinë.” At Gjergj Fishta.  Gjuha Shqipe me dialektet ashtë temeli i një kombi, nuk ashtë plaçkë e asnji religjionit, shtetit,…

“HYLLI I DRITËS” – “SHPATA” E GJERGJIT!

“HYLLI I DRITËS” – “SHPATA” E GJERGJIT!

Lexuar 5502●1 Tetor 1913 – 2013, 100 vjet “Hylli i Dritës” –  A mund të kishte Shqipnia edhe një At Gjergj tjeter… “pa shpatë”!? Jemi mësue tashma me e pa…

SHKAMBI I THETHIT… AT DANIEL GJEÇAJ O.F.M.

SHKAMBI I THETHIT… AT DANIEL GJEÇAJ O.F.M.

Lexuar 3743Malet e Veriut i kanë dhurue Shqipnisë shumë gurë të çmueshem e të fortë! Pak kush ua di vleren e Tyne! Nuk janë shumë të mëdhej para se me…

Ish hetuesit të diktaturës i ngrihet busti në Tiranë nga ”demokratët”

Ish hetuesit të diktaturës i ngrihet busti në Tiranë nga ”demokratët”

Lexuar 2181 Busti i Sabri Godos Prej datës 10 maj të 2013, Tirana dikur e kuqe, kryeqendra e diktaturës, e intrigave dhe banesa e bandës të diktaturës terroriste komuniste sllave-osmane…

”SHQIPNI, QENDRO NË NALTËSINË E KËSAJ BETEJE TË MADHE !”

”SHQIPNI, QENDRO NË NALTËSINË E KËSAJ BETEJE TË MADHE !”

Lexuar 114820 vjet… 25 Prill 1993… Në Token e Bekueme Shqipni, Atdheun e Gjergj Kastriotit – Skenderbeut, n’ Atë shkamb ku Shqipja Dykrenare me kthetrat e veta ka shkrue Epopenë…

Po atyne, kush do t’u vejë kunorë?

Po atyne, kush do t’u vejë kunorë?

Lexuar 8351In memoria   Një komb i ban nder vetes tue vu kunorë në vorret e Martirëve, të çdo kohe qofshin ata. Mirëpo, kujt i bie në mend se ka…

545 vjetë ma parë(1405 – 1468)

545 vjetë ma parë(1405 – 1468)

Lexuar 6880Shqiptarët nga i madhi Gjergj Kastrioti Skenderbeu, trashiguen Emnin Shqiptar, po edhe Flamurin me Shqiponjen dykrenare dhe identitetin e vet si Shtet Europjan. Ishte shpata dhe ajo perkrenare që…

Përkujtohen me bejt…personazhe VIP,prej Shkodret

Përkujtohen me bejt…personazhe VIP,prej Shkodret

Lexuar 2283 Nuk flet bota për Pitkinin qe shkëlqen si i madh artist, a flet Shkodra për Pjetër Gjinin, muzikant e humorist. Edhe n’burg Pjetër artisti, thurte bejta e melodi,…