Home » Archives by category » Shqipëria » Historia » Lashtësia shqiptare

MIRËSE IKEN SHQIPTARËT, PO KUSH… MBETI KËTU ?

MIRËSE IKEN SHQIPTARËT, PO KUSH… MBETI KËTU ?

Lexuar 3463Mbas vdekjes së Gjergj Kastriotit në vitin 1468, fryma e Tij mbeti nder Trojet tona… Në vitin 1478, Kruja u detyrue me u dorzue nga urija. Premtimi i Mehmetit…

POROSI E SULLTAN MEHMETIT: “MOS TË MBESË GJALLË ASNJË SHKODRANË!”…(pjesa e dytë)

POROSI E SULLTAN MEHMETIT: “MOS TË MBESË GJALLË ASNJË SHKODRANË!”…(pjesa e dytë)

Lexuar 2618“Qytetin e Shkodres dhe krejt atë krahinë gjithmonë e kanë merzitë anmiqtë ma mizorë; të gjitha të zezat i ka provue ai vend.” D.M.Barleci, fq. 27. Historia e qytetit…

POROSI E SULLTAN MEHMETIT: “RRETHIMI I SHKODRES”; “SHKODRA E RRETHUEME”… “RRETHONI SHKODREN !”; “SHKODREN QITNJE FARE !”… (pjesa e parë)

POROSI E SULLTAN MEHMETIT:  “RRETHIMI I SHKODRES”; “SHKODRA E RRETHUEME”… “RRETHONI SHKODREN !”; “SHKODREN QITNJE FARE !”… (pjesa e parë)

Lexuar 3435“Qytetin e Shkodres dhe krejt atë krahinë gjithmonë e kanë merzitë anmiqtë ma mizorë; të gjitha të zezat i ka provue ai vend.” D.M.Barleci, fq. 27.  Shkodra ase Scodra…

Piramida më e madhe në botë e ndërtuar nga ilirët, gjendet në Bosnje

Piramida më e madhe në botë e ndërtuar nga ilirët, gjendet në Bosnje

Lexuar 4727Visoko, Bosnje– Një dokumentar i transmetuar nga televizioni History Channel, ka demonstruar pamje nga piramida e Visoko në Bosnje, piramidë që ka dy të veçanta. Së pari është më…

Familja Duka-Ёngjëlli

Familja Duka-Ёngjëlli

Lexuar 4593Ashtu si edhe shumë familje të tjera arbërore ajo e Duka Engjëllit ka origjinë iliro-bizantine. Historiani Straboni e përmend origjinën e kësaj familje në Librin e Shtatë të Gjeografisë…

Dokumente të panjohura mbi historinë e së Drejtës Shqiptare

Dokumente të panjohura mbi historinë e së Drejtës Shqiptare

Lexuar 5026Njeri njih vetveten!” – është ky një nga mesazhet profetike më të rëndësishme që vjen prej brumit të shkollave filozofike të antikitetit për t’i thënë botës moderne se identiteti…

Dodona

Dodona

Lexuar 4848Si qëndra më e lashtë e qytetërimit dhe si kult i Pellazgëve, përmëndet Dodoni, që ndodhet në malin Tomor. Atje nisi kulti për Zeusin, Dodoneos-in apo Pellazghikos-in[1]. Karapanua ka…

Fjala shqipe “Gur” dokumentohet edhe në tekstet biblike

Fjala shqipe “Gur” dokumentohet edhe në tekstet biblike

Lexuar 6551Epilologët dhe studjuesit e ndryshëm kanë treguar se në tekstet më të vjetra të njerëzimit mund të gjesh thërrmija filologjike prej ari të gjuhës shqipe. Një tronditje e madhe…

Mbishkrim i shekullit I p.k. në kalanë e Rozafes

Mbishkrim i shekullit I p.k. në kalanë e Rozafes

Lexuar 3792Një mbishkrim i shekullit të parë para Krishtit është gjetur në oborrin e dytë të kalasë së Rozafës, në një nga ujëmbledhësit e saj. Ky është i pari dokument…

Historia shqiptare manipolohet me vulën e Bollanos dhe nën logon zyrtare të Republikës së Shqipërisë

Historia shqiptare manipolohet me vulën e Bollanos dhe nën logon zyrtare të Republikës së Shqipërisë

Lexuar 4119Shtrembërimet skandaloze në faqen zyrtare të Bashkisë së Himarës(klikoni himara.gov.al) Himara është kthyer shpesh në arenë përplasjesh ku elementë të ndryshëm, më së shumti grekofonë, viteve të fundit janë…

Flamuri shqiptar, i pikturuar më 1459

Flamuri shqiptar, i pikturuar më 1459

Lexuar 7229Një version i prejardhjes së flamurit të shqiptarëve, i vendosur shumë më herët në histori, me kohën e kultit pagan të diellit dhe simbolikës që përfaqësonte atë Shqiponja dykrenore…

Leopold Berchtold – Miku i madhë austriak i Shqipnisë

Leopold Berchtold – Miku i madhë austriak i Shqipnisë

Lexuar 4183Leopold Berchtold (emri i plotë: Leopold Anton Johann Sigismund Josef Korsinus Ferdinand Berchtold dhe nga hungarishtja, Frättling dhe Püllütz; Kont Lipót Berchtold, i lindur më 18.IV.1863 në Vjenë dhe…

Heroi hungarez Janosh Huniadi mik i madh i heroit tonë Gjergj Kastrioti Skënderbe

Heroi hungarez Janosh Huniadi mik i madh i heroit tonë Gjergj Kastrioti Skënderbe

Lexuar 6492Që me 1443-44 e mëtej me 1448-56 Skënderbeu krijoi lidhje me Huniadin për të arritur një front të përbashkët në Kosovë,dhe për të ndihmuar forcat hungareze që luftonin në…

Himara, nga hartat antike deri te Petro Marko..

Himara, nga hartat antike deri te Petro Marko..

Lexuar 41051. BALLINË MBISHKRIMORE NGA PETRO MARKO. “Pra ç’jemi ne? Shqiptarë! Po pse e humbëm gjuhën? Unë do të them ato që di: “Pse nënat plaka, gjyshet dhe gjyshet dinë…

Anije mesjetare në brigjet e Himarës

Anije mesjetare në brigjet e Himarës

Lexuar 4233Ekspedita Shqiptaro-Amerikane e kërkimeve nënujore Ekspedita shqiptaro-amerikane e kërkimeve arkeologjike nënujore njoftoi dje se nëpërmjet robotit të anijes amerikane “Herkules” zbuloi relitin e një anije mesjetare te mbytur në…

Page 1 of 212