Home » Archives by category » Shqipëria » Historia » Dokumenta Historik

Shkodrani Gjon Kamsi nuk vjen KURRMA !

Shkodrani Gjon Kamsi nuk vjen KURRMA !

Lexuar 1842“KOHA KALON E BASHKË ME TE KALOJMË EDHE NA !” Thonte një Dijetar. Ndersa sot, edhe pse e pashkrueme Historia e Lavdishme e Shkodres mbetet e daltueme nder gurt…

PO MOS T’ ISHTE NJI’ KY BURRË, KURR N’ SHQIPNI S’ U NGRIT FLAMUR !

PO MOS T’ ISHTE NJI’ KY BURRË, KURR N’ SHQIPNI S’ U NGRIT FLAMUR !

Lexuar 2650105 VJETORI I NGRITJES SË FLAMURIT NË VLONË… ■ATDHETARI LUIGJ GURAKUQI TREGON: “Kam pas nderin me qenë afritë prej Plakut të nderuem Jeronim de Rada . Tue u gjetë…

O Selca fisnike e Shqipnisë Kreshnike !

O Selca fisnike e Shqipnisë Kreshnike !

Lexuar 8255DOSJA NR. 2199: DON DEDË MALAJ asht lé në Selcë, me 19 Nandor 1917… Asht Shugurue Meshtar në Gjenacan të Italisë në vitin 1939. U arrestue me 7 XI…

2 mars 1925 Ahmet Zogu VRET Luigj Gurakuqin

2 mars 1925 Ahmet Zogu VRET Luigj Gurakuqin

Lexuar 4146Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… 2 MARS 2015… ■Atdhetari Gjon KAMSI asht lé në Shkoder me 30 Prill 1894. Asht kenë laurue në Bari të Italisë Dr.…

Vojsava Triballi ishte Shqiptare

Vojsava Triballi ishte Shqiptare

Lexuar 2073Hasemi shpesh kohët e fundit me propagandën mjerane të individëve të paskrupullt ose të islamikëve te caktuar (agjent të UDB e më gjerë) që duan të na e nxjerrin…

Hamdi Bushati: “Familjet shkodrane me prejardhje te huej!”

Hamdi Bushati: “Familjet shkodrane me prejardhje te huej!”

Lexuar 2420 Hamdi Bushati (1896-1983), qe rrjedh nga nji nder familjet e nderueme dhe ma te njohtuna shkodrane, ka ba me shume perkushtim, kambengulje dhe me ndershmenì shkencore e pune…

Leo Freundlih “Akuza që ulërijnë” mbi holokaustin ndaj shqiptarëve

Leo Freundlih “Akuza që ulërijnë” mbi holokaustin ndaj shqiptarëve

Lexuar 2108 “Golgotha Shqiptare”- si u gjet libri i holokaustit ! Leo Freundlih, hebreu që protestoi kundër zhdukjes masive të shqiptarëve nga serbët në vitet 1912-1913. Holokausti mbi shqiptarët Serbët…

70 vjetori i Luftës kundër pushtuesve

70 vjetori i Luftës kundër pushtuesve

Lexuar 2168 70 vjetori i Luftës kundër okupatorit 1944 – 2014. Koha e Pajtimit Kombtar. Të ribashkohen shqiptarët padallim bindje partie në 70 vjetorin e Luftës kundër okupatorit! Pjesa e…

VETEM NË SHKODER: 182 TË VRAMË, MBAS VITIT 1985…

VETEM NË SHKODER: 182 TË VRAMË, MBAS VITIT 1985…

Lexuar 2181Ky asht Trupi i pajetë i Pllumb Pëllumbit, vra në Hot (Shkoder) më 16 qershor 1990… ●“Ramiz Alia kishte mundësi me ba gjak…’po nuk bani!” thonë “disa…”! ●Prandej, edhe…

DERI KUR NË SHËRBIM T’ ANMIKUT? – Letër e hapët z. Abaz Ermenit

DERI KUR NË SHËRBIM T’ ANMIKUT? – Letër e hapët  z. Abaz Ermenit

Lexuar 3870 PERGJEGJET  KOLË  MIRAKAJ: DERI  KUR  NË  SHERBIM  T’ ANMIKUT?  LETER  E  HAPËT                                …