Home » Archives by category » Shqipëria » Historia » Data Historike

1945 – 2015 70vjet shqiptarët nën “PERKRENARE” betoni

1945 – 2015 70vjet shqiptarët  nën “PERKRENARE” betoni

Lexuar 2348Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… 17 Janar … ■Plot 70 vjetë që u dhunue Atdheu dhe Flamuri i Gjergj Kastriotit… Një za ushtoi pranë kompanjelit ku partizanët…

Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë

Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë

Lexuar 4389Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, skandali i Azemit me femrën franceze, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë. Shenasi Rama, themeluesi i Shoqatës Studentore…

Dy Pushtime të NGJASHME të Shkodres: 26 janar 1479 nga TURQIT, dhe 29 nandor 1944 nga …

Dy Pushtime të NGJASHME të Shkodres: 26 janar 1479 nga TURQIT, dhe 29 nandor 1944 nga …

Lexuar 2452Në 70 vjetorin e permbytjes së Shqipnisë… 535 vjet ma perpara kjo Kështjellë Heroike e quejtun “Rozafat” filloi me u rrenue! Muret rrethuese u gjuejten me gjyle topi dhe…

Ai 11 Nandor i 1990…

Ai 11 Nandor i 1990…

Lexuar 2379Ftohtë, cikërrima shiu, qiell gri, natyrë e ashpër atë ditë të bekueme. Njerëz me mëndje e zemer në dorë, që atë ditë të atij 11 Nandori të 1990, po…

6 SHKURT 1967

6 SHKURT 1967

Lexuar 5088■ Janë arrestue, torturue, dënue, janë internue dhe ridënue deri në zhdukjen e plotë nder kampet e shfarosjes së Republikës Socialiste të Shqipnisë, këta Klerit Katolik Shqiptar, të perfshimë…

NJERZIT ME DOSJE JANË SI KUAJT’ E KARROCAVE…

NJERZIT ME DOSJE JANË SI KUAJT’ E KARROCAVE…

Lexuar 2623Në 45 vjetorin e Revolucionit Kultural. Të gjitha perpjekjet e një shteti komunist porsa merr frenat e drejtimit në dorë janë që me pasë një rrjetë sigurimi sa ma…

“28 N A N D O R”

“28 N A N D O R”

Lexuar 5658Kur u ngrit Flamuri ynë në token tonë, nuk di se çfarë do të kénë mendue shumica e Shqiptarëve!?… Përgjithësisht, pesimizëm: Jo, pse nuk donin Shqipninë e Lirë, por…

2 Prilli, 20-vjetori i demonstratës antikomuniste në Shkodër

2 Prilli, 20-vjetori i demonstratës antikomuniste në Shkodër

Lexuar 44552 Prilli, 20-vjetori i demonstratës antikomuniste në Shkodër, kryeministri përkujton vrasjen e katër shkodranëve. Sot, ashtu si në çdo vit, do të përkujtohet 20-vjetori i ngjarjes së 2 prillit…

Festime me rastin e 100 vjetorit të Kryengritjes së Malësisë së Madhe

Festime me rastin e 100 vjetorit të Kryengritjes së Malësisë së Madhe

Lexuar 8456Jehona e kësaj ngjarje të madhe me protagonist trevën simbol të shqiptarëve, Malësinë e Madhe, jo vetëm nuk është zbehur, por tingëllon më aktuale se kurrë. Pasi tokat e…

20 vjet nga shembja e bustit të diktatorit, Tirana zbarkon në sheshin “Nënë Tereza” me 300 mijë qytetarë

20 vjet nga shembja e bustit të diktatorit, Tirana zbarkon në sheshin “Nënë Tereza” me 300 mijë qytetarë

Lexuar 4442Berisha: 20 vjet më parë përmbysëm bunkerët e regjimit diktatorial të Hitlerit të shqiptarëve Enver Hoxha – Mitingu më i madh dhe më i padëgjuari ka qenë ai sot…

LËVIZJA PA VIZA DREJT HAPËSIRËS SCHENGEN MBËRRITI EDHE PËR QYTETARËT E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË

LËVIZJA PA VIZA DREJT HAPËSIRËS SCHENGEN MBËRRITI EDHE PËR QYTETARËT E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË

Lexuar 4538Duke filluar nga data 15/12/2010, qytetarët e Republikës së Shqipërisë nuk do të kenë nevojë për vizë për të udhëtuar në 25 prej shteteve anëtare të Bashkimit Evropian si…

Komisioni i Jashtëm në Parlamentin Europian miraton raportin për vizat-drafti kalon në seancë brenda 15 shtatorit

Komisioni i Jashtëm në Parlamentin Europian miraton raportin për vizat-drafti kalon në seancë brenda 15 shtatorit

Lexuar 2510Komisioni i Politikës së Jashtme të Parlamentit Evropian miratoi dje opinionin për propozimin e Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave Shqipëri-BE. Eurodeputetët votuan në mënyrë unanime duke aprovuar draftin.…

Si erdhën 3200 shqiptarët në Gjermani, 13 Korrik 1990

Si erdhën 3200 shqiptarët në Gjermani, 13 Korrik 1990

Lexuar 28353200 shqiptarë u gjendën në korrik të vitit 1990 në Ambasadën gjermane në Tiranë. Tërheqja e tyre nga Brindizi dhe prurja në Gjermani u bë nga Kryqi i Kuq…

Hiqen vizat për Shqipërinë, 27Maj 2010 datë historike

Hiqen vizat për Shqipërinë, 27Maj 2010 datë historike

Lexuar 2621Hiqen vizat për Shqipërinë e Bosnjën, rendin e ka Kosova. Bruksel, 27 maj – Komisionerja për Çështjet e Drejtësisë në Parlamentin Evropian, Cecilia Malstrom, ka publikuar sot vendimin e…

Shkolla e parë ishte në Shkodër në vitin 1638

Shkolla e parë ishte në Shkodër në vitin 1638

Lexuar 4698Shkolla e parë ishte në Shkodër në vitin 1638 Nga studiuesi Mehmet Elezi Shkollat e para shqipe janë hapur në Shkodër e rrethinë rreth 400 vjet më parë dhe…