Home » Archives by category » Shqipëria » Historia

O Selca fisnike e Shqipnisë Kreshnike !

O Selca fisnike e Shqipnisë Kreshnike !

Lexuar 232DOSJA NR. 2199: DON DEDË MALAJ asht lé në Selcë, me 19 Nandor 1917… Asht Shugurue Meshtar në Gjenacan të Italisë në vitin 1939. U arrestue me 7 XI…

2 mars 1925 Ahmet Zogu VRET Luigj Gurakuqin

2 mars 1925 Ahmet Zogu VRET Luigj Gurakuqin

Lexuar 2389Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… 2 MARS 2015… ■Atdhetari Gjon KAMSI asht lé në Shkoder me 30 Prill 1894. Asht kenë laurue në Bari të Italisë Dr.…

1945 – 2015 70vjet shqiptarët nën “PERKRENARE” betoni

1945 – 2015 70vjet shqiptarët  nën “PERKRENARE” betoni

Lexuar 1209Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… 17 Janar … ■Plot 70 vjetë që u dhunue Atdheu dhe Flamuri i Gjergj Kastriotit… Një za ushtoi pranë kompanjelit ku partizanët…

“Shqipnia, humori i korridoreve të Jaltës 1945”

“Shqipnia, humori i korridoreve të Jaltës 1945”

Lexuar 1628Nga  ditari “Ditët e fundit të Rajhut të Tretë” i ambasadorit amerikan në Moskë William Averell Harriman.   “4 shkurt 1945 Konferenca e Jaltës: “Me propozimin insistues të Stalinit, seancën e…

Vojsava Triballi ishte Shqiptare

Vojsava Triballi ishte Shqiptare

Lexuar 1395Hasemi shpesh kohët e fundit me propagandën mjerane të individëve të paskrupullt ose të islamikëve te caktuar (agjent të UDB e më gjerë) që duan të na e nxjerrin…

Hamdi Bushati: “Familjet shkodrane me prejardhje te huej!”

Hamdi Bushati: “Familjet shkodrane me prejardhje te huej!”

Lexuar 1556 Hamdi Bushati (1896-1983), qe rrjedh nga nji nder familjet e nderueme dhe ma te njohtuna shkodrane, ka ba me shume perkushtim, kambengulje dhe me ndershmenì shkencore e pune…

Leo Freundlih “Akuza që ulërijnë” mbi holokaustin ndaj shqiptarëve

Leo Freundlih “Akuza që ulërijnë” mbi holokaustin ndaj shqiptarëve

Lexuar 1353 “Golgotha Shqiptare”- si u gjet libri i holokaustit ! Leo Freundlih, hebreu që protestoi kundër zhdukjes masive të shqiptarëve nga serbët në vitet 1912-1913. Holokausti mbi shqiptarët Serbët…

Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë

Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë

Lexuar 2525Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, skandali i Azemit me femrën franceze, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë. Shenasi Rama, themeluesi i Shoqatës Studentore…

Dy Pushtime të NGJASHME të Shkodres: 26 janar 1479 nga TURQIT, dhe 29 nandor 1944 nga …

Dy Pushtime të NGJASHME të Shkodres: 26 janar 1479 nga TURQIT, dhe 29 nandor 1944 nga …

Lexuar 1201Në 70 vjetorin e permbytjes së Shqipnisë… 535 vjet ma perpara kjo Kështjellë Heroike e quejtun “Rozafat” filloi me u rrenue! Muret rrethuese u gjuejten me gjyle topi dhe…

70 vjetori i Luftës kundër pushtuesve

70 vjetori i Luftës kundër pushtuesve

Lexuar 1451 70 vjetori i Luftës kundër okupatorit 1944 – 2014. Koha e Pajtimit Kombtar. Të ribashkohen shqiptarët padallim bindje partie në 70 vjetorin e Luftës kundër okupatorit! Pjesa e…

Ai 11 Nandor i 1990…

Ai 11 Nandor i 1990…

Lexuar 1188Ftohtë, cikërrima shiu, qiell gri, natyrë e ashpër atë ditë të bekueme. Njerëz me mëndje e zemer në dorë, që atë ditë të atij 11 Nandori të 1990, po…

“HYLLI I DRITËS” – “SHPATA” E GJERGJIT!

“HYLLI I DRITËS” – “SHPATA” E GJERGJIT!

Lexuar 4106●1 Tetor 1913 – 2013, 100 vjet “Hylli i Dritës” –  A mund të kishte Shqipnia edhe një At Gjergj tjeter… “pa shpatë”!? Jemi mësue tashma me e pa…

VETEM NË SHKODER: 182 TË VRAMË, MBAS VITIT 1985…

VETEM NË SHKODER: 182 TË VRAMË, MBAS VITIT 1985…

Lexuar 1372Ky asht Trupi i pajetë i Pllumb Pëllumbit, vra në Hot (Shkoder) më 16 qershor 1990… ●“Ramiz Alia kishte mundësi me ba gjak…’po nuk bani!” thonë “disa…”! ●Prandej, edhe…

Identifikohet flamuri qindvjeçar i forcave shqiptare në ushtrinë e Austrisë

Identifikohet flamuri qindvjeçar i forcave shqiptare në ushtrinë e Austrisë

Lexuar 1213Regjimenti i 6 është flamuri një shekullor, që sipas studiuesit Frederik Stamati i përket harkut kohor 1914- 1918. Restauratori ka munduar të identifikojë këtë objekt vetëm disa kohë më parë.…

Në Parlamentin Kombëtar të Greqisë, gjatë një dhjetëvjeçari, flitej shqip

Në Parlamentin Kombëtar të Greqisë, gjatë një dhjetëvjeçari, flitej shqip

Lexuar 1934Shteti Shqiptar i 1912-ës, me të drejtë mund ta quajmë shtetin e dytë të shqiptarëve, pas atij të 1822-it, dhe i treti është ai i Kosovës!  Historianët grekë me…

Page 1 of 6123Next ›Last »