Home » Archives by category » Shqipëria » Gjergj Kastrioti(Skënderbeu)

Gjergj Kastrioti Skenderbeu asht i përjetshëm

Gjergj  Kastrioti Skenderbeu asht i përjetshëm

Lexuar 2048017 JANAR 2018 Plot 550 vjet pa GJERGJ KASTRIOTIN – SKENDERBEUN. Isha i vogël kur më tërhiqte vemendjen një kuadër pikture mbi një tabake porcelani për më servirë kafe.…

AUSTRO – HUNGARIA DHE “MOSMIRNJOHJA” SHQIPTARE !

AUSTRO – HUNGARIA DHE “MOSMIRNJOHJA” SHQIPTARE !

Lexuar 3012100vjet nga viti 1913… Vetem fakte e data: (Do t’ i referohem pjesërisht studjuesit Gjush Sheldija). Në vitin 1856 vijnë në Shkoder pesë austriakë, per me bisedue me sundimtarin…

HEROI KOMBTAR GJERGJ KASTRIOTI SKëNDERBEU (1405 – 1468)

HEROI  KOMBTAR GJERGJ KASTRIOTI  SKëNDERBEU (1405 – 1468)

Lexuar 3756 AT GJERGJ FISHTA O.F.M. “IN HOC  SIGNO  VINCES.” (“ME KëTé SHENJë Ké ME FITUE”)          Tue zbardhun mosha dhjetepestë e jona          Atje prej shtojesh t’ Anadollit t’…

545 vjetë ma parë(1405 – 1468)

545 vjetë ma parë(1405 – 1468)

Lexuar 7501Shqiptarët nga i madhi Gjergj Kastrioti Skenderbeu, trashiguen Emnin Shqiptar, po edhe Flamurin me Shqiponjen dykrenare dhe identitetin e vet si Shtet Europjan. Ishte shpata dhe ajo perkrenare që…

Gjeo-politika Turke drejtuar kundër Heroit kombëtar shqiptar- Skënderbeut

Gjeo-politika Turke drejtuar kundër Heroit kombëtar shqiptar- Skënderbeut

Lexuar 4943Një ngjarje e paprecedent ka ndodhur kur informohesh se cfarë i ka kërkuar ministri turk i sotëm Dincer –qeverisë së Kosovës. Sa i përket Shqipërisë, kjo kërkesë paska ardhur më parë…

Zhani Mihail Ciko urren At Gjergj Fishtën!

Zhani Mihail Ciko urren At Gjergj Fishtën!

Lexuar 6803Homazh i koncerteve për Luftën e Kosovës. Në emisionin televiziv të RTVSH ”Këtu nisë historia” e regjizorit Osman Mula dhe të nënregjizorit,  Enison Osman Mula të mbramjes të së…

Përse denigrohet Gjergj Kastrioti dhe Nënë Tereza?

Përse denigrohet Gjergj Kastrioti dhe Nënë Tereza?

Lexuar 4878A thua  do të denigrohet Flamuri Shqiptar? Denigrimi i figurës të Gjergj Kastriotit. – Denigrimi i figurës të Gjergj Kastriotit dhe i Nënës Tereze për t’i zhdukë prej  Tokës Shqiptare dhe…

Diana Jup Kastrati – Anti –’’Mitit’’ TË Skënderbeut

Diana Jup Kastrati – Anti –’’Mitit’’ TË Skënderbeut

Lexuar 19604Përshtypje për Emisionin e orës 14: 00 të TVSH. Si u trajtue ”17 janari i 2011 në Përkujtimin e Vdekjes të Skënderbeut të 17 janarit 1468 nga Osman Mula…

Heroi hungarez Janosh Huniadi mik i madh i heroit tonë Gjergj Kastrioti Skënderbe

Heroi hungarez Janosh Huniadi mik i madh i heroit tonë Gjergj Kastrioti Skënderbe

Lexuar 6334Që me 1443-44 e mëtej me 1448-56 Skënderbeu krijoi lidhje me Huniadin për të arritur një front të përbashkët në Kosovë,dhe për të ndihmuar forcat hungareze që luftonin në…

Projekti i Sheshit “Skënderbej”- Monumenti i Skënderbeut “lëkundet nga frika”

Projekti i Sheshit “Skënderbej”- Monumenti i Skënderbeut “lëkundet nga frika”

Lexuar 6153U bë kohë tashmë që Sheshi “Skënderbej” i Tiranës është në qendër të debateve të shumta politike ku po instrumentalizohen politikish të gjitha vlerat kombëtare e kulturale si të qytetit të Tiranës ashtu dhe monumenteve kulturore kombëtare të saj si kryeqytet…

Dilemat e Skenderbeut

Dilemat e Skenderbeut

Lexuar 5633!!!!!!Dilemat e Gjergj Kastriotit!!!! A ishte sllavë apo islam? A ishte serbë apo grek? A ishte produktë i Rilindjes shqiptare? A luftoji për babën, a për Papën? A e…