Home » Archives by category » Shqipëria » Festa

PO MOS T’ ISHTE NJI’ KY BURRË, KURR N’ SHQIPNI S’ U NGRIT FLAMUR !

PO  MOS  T’ ISHTE  NJI’ KY  BURRË,  KURR  N’ SHQIPNI  S’ U NGRIT  FLAMUR !

Lexuar 4092105 VJETORI I NGRITJES SË FLAMURIT NË VLONË… ■ATDHETARI LUIGJ GURAKUQI TREGON: “Kam pas nderin me qenë afritë prej Plakut të nderuem Jeronim de Rada . Tue u gjetë…

Historia e kultit të dashnisë

Historia e kultit të dashnisë

Lexuar 2638 Shen Valentini 176 – 14 shkurti 273 Valentin nga latinishtja do të thotë – Dashni Shen Valentini – Ipeshkëv 21 vjeç Shën Valentini ashtë i njohun si Shën…

20 Maji…per ju jetimë

20 Maji…per ju jetimë

Lexuar 1987Nanë Tereza thonte: ■Fëmijët janë dhurata ma e bukur e Zotit. Çdo fëmij ka të drejtë të vijë në këtë Botë pamvarsisht dëshirës sonë. ■Në shtëpinë tonë jetonte një…

70 vjetori i Luftës kundër pushtuesve

70 vjetori i Luftës kundër pushtuesve

Lexuar 2730 70 vjetori i Luftës kundër okupatorit 1944 – 2014. Koha e Pajtimit Kombtar. Të ribashkohen shqiptarët padallim bindje partie në 70 vjetorin e Luftës kundër okupatorit! Pjesa e…

101 VJET PAVARËSI E GËZOFSHIM SE BASHKU SHQIPTAR

101 VJET PAVARËSI E GËZOFSHIM SE BASHKU SHQIPTAR

Lexuar 2210101 VJET PAVARSI GEZUAR GJITHË SHQIPTARËVE ANEMBANE. QOFTE AI MUND DHE GJAK I DERDHUN PËR KËTË TRUALL I MERITUAR DHE TA GEZOJMË SË BASHKU DUKE PUNUAR ME NDERSHMËRI PËR…

28 N A N D O R

28  N A N D O R

Lexuar 2954Kujtime… Kur u ngrit Flamuri ynë në token tonë, nuk di se çfarë do të kénë mendue shumica e Shqiptarëve!?… Përgjithësisht pesimizëm: Jo pse nuk donin Shqipninë e Lirë,…

Festime me rastin e 100 vjetorit të Kryengritjes së Malësisë së Madhe

Festime me rastin e 100 vjetorit të Kryengritjes së Malësisë së Madhe

Lexuar 8456Jehona e kësaj ngjarje të madhe me protagonist trevën simbol të shqiptarëve, Malësinë e Madhe, jo vetëm nuk është zbehur, por tingëllon më aktuale se kurrë. Pasi tokat e…

Festa-Dita e babait, 19 Marsi apo datë tjetër?

Festa-Dita e babait, 19 Marsi apo datë tjetër?

Lexuar 6438Festa apo Dita e babait është një festë po aq e hershme sa ajo e gruas(8 Marsi). Festimi për herë të parë i dokumentarizur duhet të jetë me datën…

8 Marsi festë apo përkujtimore për të drejtat e gruas?

8 Marsi festë apo përkujtimore për të drejtat e gruas?

Lexuar 14105Jemi mësuar tashmë të festojmë 8 Marsin si ditën e gruas apo dhe nënës. Ju dhurojmë  lule mimoze, shëtisim, festojmë sepse jemi të bindur tashmë se 8 Marsi i…

20 vjet nga shembja e bustit të diktatorit, Tirana zbarkon në sheshin “Nënë Tereza” me 300 mijë qytetarë

20 vjet nga shembja e bustit të diktatorit, Tirana zbarkon në sheshin “Nënë Tereza” me 300 mijë qytetarë

Lexuar 4442Berisha: 20 vjet më parë përmbysëm bunkerët e regjimit diktatorial të Hitlerit të shqiptarëve Enver Hoxha – Mitingu më i madh dhe më i padëgjuari ka qenë ai sot…

Proletari.Com uron Shqipërinë PA VIZA

Proletari.Com uron Shqipërinë PA VIZA

Lexuar 6434 Të nderuar nëna e motra e vëllezër! Të nderuar baballarë, gjyshe e gjysha! Të nderuar shqiptar brenda trojeve etnike! Të nderuar shqiptar kudo në botë! Kolektivi i www.Proletari.com…

Dita e refugjateve – 20 Qershor

Dita e refugjateve – 20 Qershor

Lexuar 4342Data 20 qershor eshte vendosur nga OKB-ja para 7 vjeteve si DITA BOTERORE E REFUGJATEVE. Dime se REFUGJATE quhet ai person qe banon ne nje shtete te huaj per…

Dita e jetimeve – 18 Maj

Dita e jetimeve – 18 Maj

Lexuar 3002Dita e jetimëve, Presidenti flet për politikë. TIRANË – Dita e tetëmbëdhjetë e muajit maj në të gjithë botën i dedikohet fëmijëve jetimë. Edhe vendi ynë sikundër ka ratifikuar…

Lamtumire Dimër! Mireserdhe Verë e nxehtë

Lamtumire Dimër! Mireserdhe Verë e nxehtë

Lexuar 2945Edhe pse stina e Verës zyrtarisht troket në qershor, këtë vit ajo pritet të nisë që në javët e para të majit. Temperaturat do të rriten gradualisht duke larguar…

Dita e Luleve në Shkodër, koncerte, panaire dhe ekspozita

Dita e Luleve në Shkodër, koncerte, panaire dhe ekspozita

Lexuar 3873Shkodër, 6 maji, Dita e Luleve, që njihet si festa e ripërtëritjes, po kthehet nga viti në vit në një traditë festive për qytetin e Shkodrës.Edhe sivjet në prag…

Page 1 of 212