Home » Archives by category » Shqipëria » Diktatura komuniste (Page 6)

Tepër e madhe është tradhtia e kriminelit gjakatar FADIL HOXHA që të fshihet prej faqeve të zeza të Historisë!

Tepër e madhe është tradhtia e kriminelit gjakatar FADIL HOXHA që të fshihet prej faqeve të zeza të Historisë!

Lexuar 7324Kohët e fundit në shtypin shqiptar kanë dalë ca reagime të zotit Rakip Mergjuani në mbrojtje të titistit shqipfolës Fadil Hoxha, përkundër argumenteve të pashlyera historike që e dënon…

Komunizmi dhe terrorizmi pa gjakderdhje dhe krime… Asfiksohen..!

Komunizmi dhe terrorizmi pa gjakderdhje dhe krime… Asfiksohen..!

Lexuar 4989Pa pushue mirë ulurimat e terroristëve në rrugët e Athinës, fillojnë virrmat e homoseksualve komunistë të Tiranës së kuqe që kërkojnë përsëritjen e skenarit të turpshëm të vitit 1997…

Enveri ishte boksier, rrezoj kolonelin fashist per Toke

Enveri ishte boksier, rrezoj kolonelin fashist per Toke

Lexuar 3916Ramiz Alia: Njohja dhe vitet pranë Enver Hoxhës “Jeta ime” është libri më I fundit i shkruar nga ish-presidenti Ramiz Alia. Jo pa keqardhje ai thotë se ky nuk…

Une do bëhem terrorist..!” tha, Enver Hoxha…

Une do bëhem terrorist..!” tha, Enver Hoxha…

Lexuar 6960UNË DO BËHËM TERRORIST..!”, THA, ENVER HOXHA…–  POHON PROF. PETRO FUNDO. Në vitin 1962, kam fillue punën si mësues me të nderuemin Zef Preng-jaku, mbas disa peripecishë e transferimesh…

A ka pregatit Qeveria Shqiptare raportin e krimeve komuniste?

A ka pregatit Qeveria Shqiptare raportin e krimeve komuniste?

Lexuar 5857Rumania akuzon zyrtarisht regjimin ish regjimin komunist. Dy javë përpara hyrjes së vendit në BE, presidenti Traian Bashesku paraqiti një raport 650-faqesh që akuzon regjimin e mëparshëm komunist me…

Vdekja e Testamenti i Leninit mbi Stalinin Vrasës -21/1/1924

Vdekja e Testamenti i Leninit mbi Stalinin Vrasës -21/1/1924

Lexuar 10560Pak per Testamentin e Leninit,…. Duke parë një dokumentar në një kanal televiziv të huaj mbi vdekjen e Leninit dhe Testamentin që e la në dy fletore për kanibalin…

Gjygji komunist ndaj inteligjences shqiptare

Gjygji komunist ndaj inteligjences shqiptare

Lexuar 3782Eshte mbajtur ne Mars te vitit 1945 ne Tirane. Pasi komunistet burgosen inteligjencen Shqiptare qe nga nentori i 44 deri ne Mars te 45,atehere ata filluan ekzekutimin e tyre.…

Pëllumb Pëllumbi 17 vjeçari i vrarë në kufi – Shkodër

Pëllumb Pëllumbi 17 vjeçari i vrarë në kufi – Shkodër

Lexuar 3646SHKODER – Përkujtohet vrasja e 17-vjeçarit në ‘90 në kufi Përkujtohet në Shkodër 16 qershori, dita që përkon me vrasjen në kufi të 17-vjeçarit Pëllumb Pëllumbi. I riu po…

Shënime për Zonjën e Zezë – Nexhmije Hoxha

Shënime për Zonjën e Zezë – Nexhmije Hoxha

Lexuar 3984Shënime me rastin e promovimit të librit “Zonja e Zeze, Nexhmije Hoxha”, e autorit Fahri Balliu Fillimisht, dua te falenderoj organizaten Pan-Shqiptare “Vatra” per ftesen qe me beri per…

Berisha, dëshmitar në ’75-sën në një gjyq për varje

Berisha, dëshmitar në ’75-sën në një gjyq për varje

Lexuar 6783Dëshmitarët pohojnë pas 34 vjetësh për Sali Berishën. Tedi Blushi e Hysen Sheshori është një prej mijëra të përndjekurve të regjimit komunist. Por në ndryshim nga të tjerët, ai…

14 Janar 1990 – SHKODER – Tentative per rrezimin e bustit te ”STALINIT”

14 Janar 1990 – SHKODER – Tentative per rrezimin e bustit te ”STALINIT”

Lexuar 12165 Sinjali i parë i qëndresës antikomuniste në Shqipëri. Demonstrata e 14 janarit 1990 në Shkodër në raportet zyrtare Njëra nga dy demonstratat e “heshtura” të janarit 1990 Në…