Home » Archives by category » Shqipëria » Diktatura komuniste (Page 3)

Tallja asht ma e Randë se vrasja e TYNE !

Tallja asht ma e Randë se vrasja e TYNE !

Lexuar 4191 HEROJT E QAF’ BARIT SOKOL SOKOLI  DHE TOM NDOJA  Njё qiri kёte Natё Shёn Kolli pёr Martirёt…           Ju lutem mos më keqkuptoni, nuk e kam fjalën për…

“Jemi vendi i fundit që s’kemi dënuar ende krimet e komunizmit”

“Jemi vendi i fundit që s’kemi dënuar ende krimet e komunizmit”

Lexuar 3642Biberaj në Bundestag. Ish-deputeti i Partisë Demokratike, , ka zhvilluar një takim në Gjermani me anëtarin e Bundestagut gjerman Roderich Kieseweter, anëtar i Komisionit të Jashtëm dhe i Komisionit…

Edhe Zef Bardhoku më ka Tregue si…

Edhe Zef Bardhoku më ka Tregue si…

Lexuar 3776 EDHE  ZEF  BARDHOKU MË KA TREGUE SI…                              “65 vjet perpara sigurimi i shtetit futi armët ndër Kisha…”   Ma shumë se 37 vjet perpara më duhej me…

KUSH E FILLOI DHE E VAZHDOI LUFTEN PËR ZHDUKJEN E KLERIT KATOLIK SHQIPTAR ?

KUSH E FILLOI DHE E VAZHDOI LUFTEN PËR ZHDUKJEN E KLERIT KATOLIK SHQIPTAR ?

Lexuar 4143 (Pjesa e Njëzetenjë) Jam i sigurtë se askush nuk e ka as burrninë, as guximin qytetar me thanë: “Na!” Asnjë veprim nuk asht ba spontan. Historia e Shqipnisë…

Fejesa me motrën e vogël të Zogut, Princeshën Maxhide, sekreti më i madh i Enver Hoxhës, dhe eliminimi i Mehmet Shehut

Fejesa me motrën e vogël të Zogut, Princeshën Maxhide, sekreti më i madh i Enver Hoxhës, dhe eliminimi i Mehmet Shehut

Lexuar 5855Kur në 1974 Enver Hoxhës i erdhi në dorë poema e Dritëro Agollit, “Nënë Shqipëri”, para se ajo të botohej, ai për habinë e madhe të Nexhmije Hoxhës, bëri…

Ngordhi despoti dhe gjakbërësi i kombit shqiptar boshnjaku ramiz alia katovica

Ngordhi despoti dhe gjakbërësi i kombit shqiptar boshnjaku ramiz alia katovica

Lexuar 5423*Më e tmerrshmja ishte se nuk e mori ndëshkimin nga drejtsia pas 1991, por u morrë në mbrojtje nga sali Ramë e Sheqere berisha, nga fatos nano, ilir meta…

Mehmet Shehu, raporte sovjetikëve kundër Enver Hoxhës

Mehmet Shehu, raporte sovjetikëve kundër Enver Hoxhës

Lexuar 2843Vitet e para të vendosjes së regjimit komunist, që korrespondojnë me vitet e miqësisë me Bashkimin Sovjetik, nuk ishin edhe aq të thjeshta. Krahas vështirësive që paraqiste rimëkëmbja e…

Nazizmi e pati Nurembergun e vet, komunizmi jo!

Nazizmi e pati Nurembergun e vet, komunizmi jo!

Lexuar 2780Pranimi i Shqipërisë në NATO është një pikë kthese në historinë e Shqipërisë, e cila nga një anëtare anormale e kampit socialist, u kthye në nje partnere e besuesheme pro perendimore, edhe pse ende e…

Gezim Hajdari: Ja shkrimtarët zëdhënës të regjimit komunist

Gezim Hajdari: Ja shkrimtarët zëdhënës të regjimit komunist

Lexuar 3887“Gjëmë” u botua nga shtëpinë botuese “Mësonjëtorja” në korrik të 2010. Gazeta “Shqip” njoftoi botimin më 21 korrik, në rubrikën “Libra të rinj”, ndërsa kapitulli i parë u botua…

Gjenden eshtrat e Tom Ndojës dhe Sokol Sokolit të pushkatuar nga regjimi komunist

Gjenden eshtrat e Tom Ndojës dhe Sokol Sokolit të pushkatuar nga regjimi komunist

Lexuar 5230SHKODËR – Pas 27 vitesh kalvari të mundimshëm kërkimesh nga familjarët, gjenden në Shkodër eshtrat e dy ish-të burgosurve politikë, Tom Ndoja dhe Sokol Sokoli.Të ekzekutuar nga regjimi komunist…

Bruna Ndreu: Tragjedia e familjes sime, 6 të pushkatuar dhe 150 internime

Bruna Ndreu: Tragjedia e familjes sime, 6 të pushkatuar dhe 150 internime

Lexuar 4484Rrjedhën e jetës, askush nuk e ka në dorë. Kur ndryshimet vijnë për mirë janë të mirëpritura, por edhe në të kundërt, sado të përpiqesh ta evitosh rrjedhën e…

Ramiz Alia: Kurrë nuk do të lejojmë restaurimin e pushtetit politik të armiqve tanë

Ramiz Alia: Kurrë nuk do të lejojmë restaurimin e pushtetit politik të armiqve tanë

Lexuar 3087“Si do ta përjetësojmë komunizmin” – “Të jeni te sigurt që e ardhmja do të jetë jona. Kurrë nuk do të lejojmë restaurimin e pushtetit politik të armiqve tanë!” TIRANË – “Sistemi…

Luigj Dushaj: Si më pushkatuan babain që ishte kundër komunizmit

Luigj Dushaj: Si më pushkatuan babain që ishte kundër komunizmit

Lexuar 3513Histori me Zhurmues, viti 1946. Në 19 korrik 1946, gazeta “Bashkimi” e asaj kohe shpall vendimin e gjyqit të Shkodres kundër 21 të akuzuarve si kriminele lufte dhe armiq…

Në 13 vjetorin e vdekjes të Martirit të Kishës dhe Kombit Shqiptar At Anton Luli!

Në 13 vjetorin e vdekjes të Martirit të Kishës dhe Kombit Shqiptar At Anton Luli!

Lexuar 4175Para 20 vjetësh e njoha At Anton Lulin. Si e njoha At Anton Lulin në vitin 1989? Kisha ndëgjue prej bashkëshortes teme që e ndjera nana e saj Mrijë…

Gëzim Peshkëpia: Bamir Topi ma rivrau babanë me dekoratën që i vuri në gjoks prokurorit Skënder Breca

Gëzim Peshkëpia: Bamir Topi ma rivrau babanë me dekoratën që i vuri në gjoks prokurorit Skënder Breca

Lexuar 3376Ish-i përndjekuri Peshkëpia, djali i njërit nga viktimat e bombës sovjetike, tha dje në një konferencë në përkujtim të 22 martirëve, se dekorata që presidenti Topi i kishte dhënë…