Home » Archives by category » Shqipëria » Diktatura komuniste » Krimet komuniste shqiptare (Page 3)

Shkrimtarët e diktaturës/ Grabitën Kutelin, Lef Nosin, Justin Rrotën…

Shkrimtarët e diktaturës/ Grabitën Kutelin, Lef Nosin, Justin Rrotën…

Lexuar 5548Gjatë diktaturës pati shkrimtarë që e bënë shkëlqyer rolin e mashtruesit, mbase duke qenë edhe vetë të mashtruarlistë dyemërore, për ata që persekutuan dhe bashkëpunëtorët “Gjatë diktaturës pati shkrimtarë…

Ish-kreu i SHIK-ut Ilir Kumbaro arrestohet sërish në Angli

Ish-kreu i SHIK-ut Ilir Kumbaro arrestohet sërish në Angli

Lexuar 9251LONDËR- Arrestohet në Angli, ish- kreu i SHIK-ut i akuzuar për rrëmbimin keqtrajtimin dhe zhdukjen e biznesmenit shqiptaro- maqedonas, Remzi Hoxha, si dhe keqtrajtimin e Ziso Kristopullit dhe Avdyl…

E madhe gjëma e diktaturës

E madhe gjëma e diktaturës

Lexuar 2320Lajmi u bë. U zbuluan varre të njëpasnjëshme pa emër, pa identitet. Ato kanë një emër të vetëm:- krim i diktaturës. Një ndër dhjetëra krime që sa mundën u…

Çlirimi i Elbasanit, fakte të pathëna

Çlirimi i Elbasanit, fakte të pathëna

Lexuar 4203“Koha Jone” vijon ciklin e specialeve ne kuadrin e pervjetoreve te clirimit ne qytete te ndryshme te vendit. Sot, gjeni nje material, faktet e te cilit publikohen per here…

Misteret e Qemal Stafës

Misteret e Qemal Stafës

Lexuar 5615Pesë misteret që shoqëruan Qemal Stafën. Edhe pse kanë kaluar 68 vjet nga vrasja e tij, ai moment ka vazhduar të jetë në qendër të diskutimeve të njerëzve, veteranëve,…

Daniel Gàzulli – Atyne askush nuk u çoi një kunorë

Daniel Gàzulli – Atyne askush nuk u çoi një kunorë

Lexuar 3936Ne memorie Një komb i ban nder vetes tue vu kunorë në vorret e martirëve, të çdo kohe qofshin ata. Mirëpo, kujt i bie në mend se ka edhe…

Tefta Tashko Koço dhe tortura babes(Thanas) se saj nga Enver Hoxha

Tefta Tashko Koço dhe tortura babes(Thanas) se saj nga Enver Hoxha

Lexuar 5649 Historia e marrëdhënieve të tim ati me Enver Hoxhën Për herë të parë, djali i Koço Tashkos, një prej themeluesve të Partisë Komuniste Shqiptare dhe kryetar i Grupit…

Dosja ”E ZEZË” e Eqrem Çabejn

Dosja ”E ZEZË” e Eqrem Çabejn

Lexuar 5046E gjithë familja e gjuhëtarit të njohur ndiqej nga Sigurimi i Shtetit. E. Çabej u përndoq nga viti 1947 e deri në vdekje. Nga Nexhmije Hoxha nuk presim të…

Tepër e madhe është tradhtia e kriminelit gjakatar FADIL HOXHA që të fshihet prej faqeve të zeza të Historisë!

Tepër e madhe është tradhtia e kriminelit gjakatar FADIL HOXHA që të fshihet prej faqeve të zeza të Historisë!

Lexuar 7654Kohët e fundit në shtypin shqiptar kanë dalë ca reagime të zotit Rakip Mergjuani në mbrojtje të titistit shqipfolës Fadil Hoxha, përkundër argumenteve të pashlyera historike që e dënon…

Une do bëhem terrorist..!” tha, Enver Hoxha…

Une do bëhem terrorist..!” tha, Enver Hoxha…

Lexuar 7229UNË DO BËHËM TERRORIST..!”, THA, ENVER HOXHA…–  POHON PROF. PETRO FUNDO. Në vitin 1962, kam fillue punën si mësues me të nderuemin Zef Preng-jaku, mbas disa peripecishë e transferimesh…

A ka pregatit Qeveria Shqiptare raportin e krimeve komuniste?

A ka pregatit Qeveria Shqiptare raportin e krimeve komuniste?

Lexuar 6079Rumania akuzon zyrtarisht regjimin ish regjimin komunist. Dy javë përpara hyrjes së vendit në BE, presidenti Traian Bashesku paraqiti një raport 650-faqesh që akuzon regjimin e mëparshëm komunist me…

Gjygji komunist ndaj inteligjences shqiptare

Gjygji komunist ndaj inteligjences shqiptare

Lexuar 3933Eshte mbajtur ne Mars te vitit 1945 ne Tirane. Pasi komunistet burgosen inteligjencen Shqiptare qe nga nentori i 44 deri ne Mars te 45,atehere ata filluan ekzekutimin e tyre.…

Pëllumb Pëllumbi 17 vjeçari i vrarë në kufi – Shkodër

Pëllumb Pëllumbi 17 vjeçari i vrarë në kufi – Shkodër

Lexuar 3792SHKODER – Përkujtohet vrasja e 17-vjeçarit në ‘90 në kufi Përkujtohet në Shkodër 16 qershori, dita që përkon me vrasjen në kufi të 17-vjeçarit Pëllumb Pëllumbi. I riu po…

Berisha, dëshmitar në ’75-sën në një gjyq për varje

Berisha, dëshmitar në ’75-sën në një gjyq për varje

Lexuar 6956Dëshmitarët pohojnë pas 34 vjetësh për Sali Berishën. Tedi Blushi e Hysen Sheshori është një prej mijëra të përndjekurve të regjimit komunist. Por në ndryshim nga të tjerët, ai…

Page 3 of 3123