Home » Archives by category » Shqipëria » Diktatura komuniste » Krimet komuniste shqiptare (Page 2)

Nazizmi e pati Nurembergun e vet, komunizmi jo!

Nazizmi e pati Nurembergun e vet, komunizmi jo!

Lexuar 3483Pranimi i Shqipërisë në NATO është një pikë kthese në historinë e Shqipërisë, e cila nga një anëtare anormale e kampit socialist, u kthye në nje partnere e besuesheme pro perendimore, edhe pse ende e…

Gezim Hajdari: Ja shkrimtarët zëdhënës të regjimit komunist

Gezim Hajdari: Ja shkrimtarët zëdhënës të regjimit komunist

Lexuar 4633“Gjëmë” u botua nga shtëpinë botuese “Mësonjëtorja” në korrik të 2010. Gazeta “Shqip” njoftoi botimin më 21 korrik, në rubrikën “Libra të rinj”, ndërsa kapitulli i parë u botua…

Gjenden eshtrat e Tom Ndojës dhe Sokol Sokolit të pushkatuar nga regjimi komunist

Gjenden eshtrat e Tom Ndojës dhe Sokol Sokolit të pushkatuar nga regjimi komunist

Lexuar 6193SHKODËR – Pas 27 vitesh kalvari të mundimshëm kërkimesh nga familjarët, gjenden në Shkodër eshtrat e dy ish-të burgosurve politikë, Tom Ndoja dhe Sokol Sokoli.Të ekzekutuar nga regjimi komunist…

Bruna Ndreu: Tragjedia e familjes sime, 6 të pushkatuar dhe 150 internime

Bruna Ndreu: Tragjedia e familjes sime, 6 të pushkatuar dhe 150 internime

Lexuar 5276Rrjedhën e jetës, askush nuk e ka në dorë. Kur ndryshimet vijnë për mirë janë të mirëpritura, por edhe në të kundërt, sado të përpiqesh ta evitosh rrjedhën e…

Ramiz Alia: Kurrë nuk do të lejojmë restaurimin e pushtetit politik të armiqve tanë

Ramiz Alia: Kurrë nuk do të lejojmë restaurimin e pushtetit politik të armiqve tanë

Lexuar 3660“Si do ta përjetësojmë komunizmin” – “Të jeni te sigurt që e ardhmja do të jetë jona. Kurrë nuk do të lejojmë restaurimin e pushtetit politik të armiqve tanë!” TIRANË – “Sistemi…

Luigj Dushaj: Si më pushkatuan babain që ishte kundër komunizmit

Luigj Dushaj: Si më pushkatuan babain që ishte kundër komunizmit

Lexuar 4207Histori me Zhurmues, viti 1946. Në 19 korrik 1946, gazeta “Bashkimi” e asaj kohe shpall vendimin e gjyqit të Shkodres kundër 21 të akuzuarve si kriminele lufte dhe armiq…

Në 13 vjetorin e vdekjes të Martirit të Kishës dhe Kombit Shqiptar At Anton Luli!

Në 13 vjetorin e vdekjes të Martirit të Kishës dhe Kombit Shqiptar At Anton Luli!

Lexuar 6802Para 20 vjetësh e njoha At Anton Lulin. Si e njoha At Anton Lulin në vitin 1989? Kisha ndëgjue prej bashkëshortes teme që e ndjera nana e saj Mrijë…

Gëzim Peshkëpia: Bamir Topi ma rivrau babanë me dekoratën që i vuri në gjoks prokurorit Skënder Breca

Gëzim Peshkëpia: Bamir Topi ma rivrau babanë me dekoratën që i vuri në gjoks prokurorit Skënder Breca

Lexuar 4216Ish-i përndjekuri Peshkëpia, djali i njërit nga viktimat e bombës sovjetike, tha dje në një konferencë në përkujtim të 22 martirëve, se dekorata që presidenti Topi i kishte dhënë…

Kampet e internimit të regjimit komunist në Shqipëri

Kampet e internimit të regjimit komunist në Shqipëri

Lexuar 7050Kampet e internimit të periudhës 1945-1954, nga kampet e Krujës dhe Beratit, deri tek i Portopalermos dhe i Tepelenës. Menjëherë mbas çlirimit dhe vendosjes të pushtetit komunist në Shqipëri…

Si vdiqën të internuarit nga uria dhe sëmundjet

Si vdiqën të internuarit nga uria dhe sëmundjet

Lexuar 5623As qefinin e as arkivolin su lejuan te gjenin. Flet Asije Habili, e mbijetuara e kampeve të shfarosjes në Berat e Tepelenë në vitet 1945–1951. Kur kam dëgjuar për…

Dokumenti sekret i vitit ‘89: Kosovarët që kthejmë nga Shqipëria, i arreston UDB-ja

Dokumenti sekret i vitit ‘89: Kosovarët që kthejmë nga Shqipëria, i arreston UDB-ja

Lexuar 9219Reagimi i autoriteteve shqiptare ndaj emigrantëve shqiptarë të deportuar në rrethana të jashtëzakonshme, fund e krye ka qenë një sjellje e paprecedentë. Kosovarët e ndjekur nga organet represive të…

Lidhjet e Sigurimit shqiptar me Kamorren(Camorra) italiane

Lidhjet e Sigurimit shqiptar me Kamorren(Camorra) italiane

Lexuar 8172Për më shumë se dy dekada, krimi i organizuar italian dhe Sigurimi i Shtetit kanë bashkëpunuar në mënyrë aktive. Dokumentet autentike,tregojnë se “Kamorra” napolitane dhe Sigurimi bashkëpunuan për trafikun…

Viktimizimi i njeriut në komunizëm

Viktimizimi i njeriut në komunizëm

Lexuar 12440Dosier Shocking …: Studimi i ri që zbulon sesi Media Liberale dhe disa gazetar i kan “zbukuruar” tmerret e komunizmit. Noyes: ” gazetarët liberalë në emër të globalizmit janë besimtarët për të përdorur fuqinë e “pushtetit të katërt” për të…

Dom Ernesti: Më dënuan se çova meshë për Kenedin në 1963

Dom Ernesti: Më dënuan se çova meshë për Kenedin në 1963

Lexuar 5464Dom Ernest Troshani tregon se si u dënua me vdekje pasi kishte zbatuar urdhrin e Papa Palit të VI-të, për të çuar meshë për Presidentin e vrarë amerikan Xhon…

Një nga “veprat” e atyre

Një nga “veprat” e atyre

Lexuar 2612Vendosa ta ndaj me ju ,ndoshta për të zbrazur dhimbjen që më shkaktoi kjo ngjarje e vërtetë dhe që më ngeli në mendje gjithë diëen. Po kthehesha nga nje…

Page 2 of 3123