Home » Archives by category » Shqipëria » Diktatura komuniste » Krimet komuniste shqiptare

O Selca fisnike e Shqipnisë Kreshnike !

O Selca fisnike e Shqipnisë Kreshnike !

Lexuar 159DOSJA NR. 2199: DON DEDË MALAJ asht lé në Selcë, me 19 Nandor 1917… Asht Shugurue Meshtar në Gjenacan të Italisë në vitin 1939. U arrestue me 7 XI…

Leon Molla: ja 368 emrat që kryen krime në kohën e komunizmit

Leon Molla: ja 368 emrat që kryen krime në kohën e komunizmit

Lexuar 550Emrat që kryen krime në kohën e regjimit komunist: Lexim të mbarë… -Funksionarë të lartë të Ministrisë së Punëve të Brendshme si: Koçi Xoxe, Nesti Kerenxhi, Mehmet Shehu, Kadri…

Dr.av. Muzafer Pipa

Dr.av. Muzafer Pipa

Lexuar 429DR. AVOKAT MUZAFER PIPA. I MBYTUN MIZORISHT NGA TRADHËTARI ENVER HOXHA. ■30 SHTATOR 1946 : “ZHDUKET” DR. AV. M. PIPA… DHE DOSJA E TIJ… Muzefer Pipa asht le në…

….Rini e kputun…

….Rini e kputun…

Lexuar 2335 Një histori reale e ndodhun nder birucat famkeqe të burgut të Shkodres.. …Kur kapterri i burgut hapi deren, terri i biruces sikur u thinj nga nji rreze e…

Ata vuejten si Krishti…

Ata vuejten si Krishti…

Lexuar 2307“E PREMTJA E ZEZË NË SHQIPNI KA FILLUE ME 29 NANDOR 1944… DHE, KA ME VAZHDUE DERISA TË MBAROJË KOMUNIZMI !” Don Dedë MALAJ 1959 ■1.Don Mark XHANI (1909…

Ku e ke varrin, O GJERGJ KASTRIOTI ?!

Ku e ke varrin, O GJERGJ KASTRIOTI ?!

Lexuar 669KISHA E VAUT TË DEJËS KU ASHT KUNORZUE GJERGJ KASTRIOTI U HODH NË ERË NGA FADIL YMERI ME 30 MAJI 1969. A e dini se edhe Gjergj KASTRIOTI –…

GJUETIA E “FJALËS”!!

GJUETIA E “FJALËS”!!

Lexuar 815Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë… “Ka thenë apo s’ ka thenë,   Kjo nuk është çeshtja…   Ky njeri s’ është për të qenë …   Shqipërinë……

Per me u ba HERO a duhet kulturë e madhe, apo?…

Per me u ba HERO a duhet kulturë e madhe, apo?…

Lexuar 1051Don Mikel Gjergji/Beltoja. Emri i pagëzimit Hilë Gjergji i lindun në Beltojë e ma vonë i shugurum prift. 17.IV.1935 (Thuhet se vdiq)më 10.II.1974 Kur ishim fëmijë të vogjël na…

2 PRILL 1991 – 2014…

2 PRILL 1991 – 2014…

Lexuar 1237KËSHTU  THA…  RAMIZ  ALIA: “VETËM N’ FUTA E DEGERMIA…ZBUKUROHET SHQIPËRIA !” Plot 23 vjet…Si sot kujtoj shkrehjet e armëve gjakatare të terroristëve komunistë, që para se me ngordhë, dita…

FALI, ZOT, NUK DIJNË ÇKA BAJNË…

FALI, ZOT, NUK DIJNË ÇKA BAJNË…

Lexuar 1475Prof. Arshi PIPA Profesor Emeritus University of Minnesota, USA IMZOT  VINÇENC  PRENNUSHI:  In memoriam  E kam njohë Imzot Prennushin në burgun e Durrësit gjatë periudhës 1948 – 49. Ai…

At Shtjefen Gjeçovi o.f.m

At Shtjefen Gjeçovi o.f.m

Lexuar 1048 At Shtjefen Gjeçovi në vitin 2014 ban 85 vjet, që e vranë tradhëtarët… ■Vllazen e Motra Shqiptarë ! Në prag të 85 vjetorit të vrasjes së martirit dhe dijetarit…

Po atyne, kush do t’u vejë kunorë?

Po atyne, kush do t’u vejë kunorë?

Lexuar 5916In memoria   Një komb i ban nder vetes tue vu kunorë në vorret e Martirëve, të çdo kohe qofshin ata. Mirëpo, kujt i bie në mend se ka…

Tallja asht ma e Randë se vrasja e TYNE !

Tallja asht ma e Randë se vrasja e TYNE !

Lexuar 3657 HEROJT E QAF’ BARIT SOKOL SOKOLI  DHE TOM NDOJA  Njё qiri kёte Natё Shёn Kolli pёr Martirёt…           Ju lutem mos më keqkuptoni, nuk e kam fjalën për…

Edhe Zef Bardhoku më ka Tregue si…

Edhe Zef Bardhoku më ka Tregue si…

Lexuar 2881 EDHE  ZEF  BARDHOKU MË KA TREGUE SI…                              “65 vjet perpara sigurimi i shtetit futi armët ndër Kisha…”   Ma shumë se 37 vjet perpara më duhej me…

KUSH E FILLOI DHE E VAZHDOI LUFTEN PËR ZHDUKJEN E KLERIT KATOLIK SHQIPTAR ?

KUSH E FILLOI DHE E VAZHDOI LUFTEN PËR ZHDUKJEN E KLERIT KATOLIK SHQIPTAR ?

Lexuar 3227 (Pjesa e Njëzetenjë) Jam i sigurtë se askush nuk e ka as burrninë, as guximin qytetar me thanë: “Na!” Asnjë veprim nuk asht ba spontan. Historia e Shqipnisë…

Page 1 of 3123