Home » Archives by category » Shqipëria » Agjent dhe Spiun

Ndotje nga “SEMANI”…

Ndotje  nga “SEMANI”…

Lexuar 21151946… ■A E DINI SE EDHE “SEMANI” KA DOSJE ?! KERKONI N’ ARKIV TË MINISTRISË SË MBRENDSHME NË TIRANË… ■DOSJEN E “SEMANIT”… Emni i këtij lumi të pistë njihet…

Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë

Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë

Lexuar 4096Shenasi Rama: Ja e vërteta e rrëzimit të bustit, skandali i Azemit me femrën franceze, Sali Berisha traktat të fshehtë me Ramiz Alinë. Shenasi Rama, themeluesi i Shoqatës Studentore…

Digjet dhe shpërbëhet vendi ku humbi jetën Sokol Olldashi

Digjet dhe shpërbëhet vendi ku humbi jetën Sokol Olldashi

Lexuar 2712Vendi i ngjarjes ku humbi jetën deputeti Sokol Olldashi është zhbërë dhe tjetërsuar në mënyrë përfundimtare. Disa foto të siguruara dje nga DITA tregojnë se pikërisht në trajektoren e…

Vrasja e maskuar me aksident. Ata e vranë Sokol Olldashin! (15 fakte të reja)

Vrasja e maskuar me aksident. Ata e vranë Sokol Olldashin! (15 fakte të reja)

Lexuar 3463Qartazi, Ata e vranë Sokol Olldashin. Pas disa ditësh analizash, ekspertizash dhe komentesh mediatike mund të gjykojmë se Sokol Olldashi është bërë preh e një rrjeti mafioz politik që…

26 spiunë të Sigurimit, punonjës të Ambasadës Amerikane

26 spiunë të Sigurimit, punonjës të Ambasadës Amerikane

Lexuar 70927Fenomeni nuk është i panjohur, por pranimi i së vërtetës është i vonuar. Në Ambasadën amerikane në Tiranë, pikërisht në tempullin e demokracisë botërore, janë punësuar 26 ish-spiunë,  të…

SHBA“Mbajtëm kreun e SHISH, Berisha donte ta hiqte”

SHBA“Mbajtëm kreun e SHISH, Berisha donte ta hiqte”

Lexuar 13605“SHISH, jo si ish-Sigurimi i Shtetit, i ulët niveli i penetrimit”. Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndërhyrë direkt që kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri, të mos…

Helena e “Vorio-Epirit”

Helena e “Vorio-Epirit”

Lexuar 7053Në kohën kur prej disa ditësh të gjithë qytetarët amerikanë të çilët gjenden në Shqipëri janë njoftuar një për një nga ambasada amerikane në Tiranë që të largohen nga…

Dokumenti sekret i vitit ‘89: Kosovarët që kthejmë nga Shqipëria, i arreston UDB-ja

Dokumenti sekret i vitit ‘89: Kosovarët që kthejmë nga Shqipëria, i arreston UDB-ja

Lexuar 8869Reagimi i autoriteteve shqiptare ndaj emigrantëve shqiptarë të deportuar në rrethana të jashtëzakonshme, fund e krye ka qenë një sjellje e paprecedentë. Kosovarët e ndjekur nga organet represive të…

Spiuni anglez Kim Philby shkaktoi “katastrofën shqiptare”

Spiuni anglez Kim Philby shkaktoi “katastrofën shqiptare”

Lexuar 16793Perëndimi në 1968: Kim Philby shkaktoi “katastrofën shqiptare”. Dy gazeta të njohura gjermane të kohës skanojnë në thellësi veprimtarinë e spiunit më profesionist të Anglisë gjatë shekullit të shkuar,…

Ish-kreu i SHIK-ut Ilir Kumbaro arrestohet sërish në Angli

Ish-kreu i SHIK-ut Ilir Kumbaro arrestohet sërish në Angli

Lexuar 10701LONDËR- Arrestohet në Angli, ish- kreu i SHIK-ut i akuzuar për rrëmbimin keqtrajtimin dhe zhdukjen e biznesmenit shqiptaro- maqedonas, Remzi Hoxha, si dhe keqtrajtimin e Ziso Kristopullit dhe Avdyl…

Ish-spiunët, pseudonimet e 40 deputetëve dhe ish-deputetëve

Ish-spiunët, pseudonimet e 40 deputetëve dhe ish-deputetëve

Lexuar 20109Pas një rikthimi të debatit mbi spiunët e Sigurimit të Shtetit në politikën shqiptare,gazeta “Shqip” vendosi të ribotojë një shkrim që është publikuar më 4 korrik, kur nisi përpjekja…

35 socialistët me “njollë” në biografi

35 socialistët me “njollë” në biografi

Lexuar 35608Përpara zgjedhjeve të 26 majit 1996, në mars të këtij viti kandidatët për deputetë duhet të kontrollonin pastërtinë e figurës së tyre në një komision që u quajt Komisioni…

50 Agjentet sekret shqiptare me te medhenje nga 1905 – 1980-ta

50 Agjentet sekret shqiptare me te medhenje nga 1905 – 1980-ta

Lexuar 6550Ja kush janë agjentët e fshehtë më të famshëm shqiptarë; jeta dhe aksionet e tyre. Nuk kanë as emër, as identitet dhe as pasaportë. Ata thjesht kanë qenë në…

Leksione nga zbulimi i CIA-s

Leksione nga zbulimi i CIA-s

Lexuar 3610 Spiunazhi bashkëkohor :Informacionet elektronike dhe terrorizmi nëpërmës teknologjive të sotisfikuara…. Udhëheqësit e zotë dhe strategët e mençur veprojnë dhe fitojnë, kryejnë heroizma që ua kalojnë të tjerëve, sepse…