Home » Archives by category » Shqipëria

“RILINDJA KOMUNISTE” ASHT ANTIEUROPJANE !

“RILINDJA  KOMUNISTE”  ASHT  ANTIEUROPJANE !

Lexuar 36DY FIGURA BOTNORE Të POPULLIT SHQIPTAR EUROPJAN Autori – Fritz Radovani Gjergj Kastrioti – Skenderbeu asht themeluesi i Shtetit Shqiptar po, edhe mbrojtësi i Europës nga pushtuesit turq. Per…

Letër, Arqipeshkvisë Shkodër mbi standartin gjuhsor sllavo-komuniste!!

Letër, Arqipeshkvisë  Shkodër mbi standartin gjuhsor sllavo-komuniste!!

Lexuar 27Si çdo besimtar i divotshëm, hapjen e Radio Marisë në Shkodër e kam konsiderue si njanën nga ngjarjet ma të gëzueshme e këtë e kamë shprehë edhe me pjesmarrjen …

Borxhi ndaj së drejtës – Replikë me Don Gjergj Metën!

Borxhi ndaj së drejtës  – Replikë me Don Gjergj Metën!

Lexuar 58Gazeta “Shqiptare” në numrin e saj të datës 31 Mars 2016 botoi nji shkrim të Don Gjergjë Metës me “titullin: ”Fishta nuk flet vetëm gegnisht.” Ai shkrim i drejtohet…

Replikë Dritëro Agollit

Replikë  Dritëro Agollit

Lexuar 33Replikë Dritëro Agollit! Gazeta “Panorama” në numrin e saj të datës 23 maj 2014, botoi nji intërvistë të shkrimatrit Dritëro Agolli i cili ndër të tjera thotë: ”Gjuha nuk…

At Gjergj Fishta i Madh

At Gjergj Fishta i Madh

Lexuar 44FISHTA I MADH Në përkujtim të 82-vjetorit të ndarjes nga jeta: 30 dhjetor 1940 Për Fishtën kanë thënë: Faik Konica “Fishta. Poeti i Madh i popullit të shquar shqiptar”.…

BISEDË ME VETEN

BISEDË ME VETEN

Lexuar 1026Shkruaj kur nuk të shkruhet, madje ethshëm dhe kur nuk mundesh, vetëm shkruaj, Shkruaj duke ndjerë katarsis, për të gjitha kujtimet se ato kanë qenë jetë, dashuri shpirti të…

David Grossman: Pas Coronavirusit do kthehemi në qënien tonë njerëzore

David Grossman: Pas Coronavirusit do kthehemi në qënien tonë njerëzore

Lexuar 1457Shkrimtari hebre, imagjinon botën pas përfundimit të pandemisë. “Por kur epidemia të përfundojë, nuk mund të përjashtohet që do të ketë nga ata që nuk do të duan të…

Mjeku(nanopatolog) italian: Corona apo Covid-19, mashtrimi më i madh që po i bëhet njerëzimit

Mjeku(nanopatolog) italian: Corona apo Covid-19, mashtrimi më i madh që po i bëhet njerëzimit

Lexuar 1527 Mjeku italian: Mashtrimi i madh që po përgatitet me COVID-19. Vaksina s’bën punë! Byoblu24 News, intervistë me nanopatolog e shquar italian bolonjez Stefano Montanari, i cili është një…

Ja disa fakte që tregojnë se koronavirus nuk u krijua nga kinezët

Ja disa fakte që tregojnë se koronavirus nuk u krijua nga kinezët

Lexuar 1314Në një emision televiziv italian, mjekë dhe ekspertë hodhën dritë mbi disa fakte që deri më tani nuk ishin bërë publike dhe që lidheshin me burimin e vatrës së…

Zbardhet historia e plotë: Kush e vodhi në të vërtetë floririn shqiptar

Zbardhet historia e plotë: Kush e vodhi në të vërtetë floririn shqiptar

Lexuar 1665Një ndër krimet më të njohura të regjimit komunist në Shqipëri, me karakter sa ekonomik aq edhe politik, është edhe grabitja e madhe e floririt që ndodhi kryesisht në…

Dhjetë thënie nga autorë të ndryshëm!

Dhjetë thënie nga autorë të ndryshëm!

Lexuar 1335“Nëse dëshiron të jesh kërkues i palëkundur i së vërtetës, është e nevojshme që të paktën njëherë gjatë jetës tënde të dyshosh, sa më shpejt që është e mundur,…

45 vjetori i ndamjes nga jeta i Prof. Ernest Koliqit

45 vjetori i ndamjes nga jeta i Prof. Ernest Koliqit

Lexuar 1755Prof. Ernesti i lindun në Shkodër. Mbylli sytë në Romë me zemër të plasun për Shkodrën (Kryeqytetin e Ilirve, Arbnis, Kryeqyteti i Kulturës, Kryeqyteti i Luftrave, Kryeqyteti i Poezis-Muzikës-i…

Cfarë të bëni pas tërmetit: 6 këshilla

Cfarë të bëni pas tërmetit: 6 këshilla

Lexuar 683Janë të pakta dhe të thjeshta rregullat kur ndodh një tërmet. Për këtë zjarrfikësit këshillojnë. Të dilni sa më qetësisht(paniku rrezikon jetën tuaj) nga shtëpitë duke fikur dritat, mbyllur…

BIBLIOTEKA E LAHUTES

BIBLIOTEKA  E  LAHUTES

Lexuar 1930“Lahuta mbet varë n’ tra, Mixha kalbët n’ dhé, E, nipat s’ dinë me i ra!” Një Poet’ i Dardanisë. Kur lexova disa thanje të ditve të fundit per…

1 dhjetor 1958, Opera e parë shqiptare

1 dhjetor 1958, Opera e parë shqiptare

Lexuar 16731 dhjetor 1958! Opera e parë shqiptare! Opera shqiptare “Mrika” e kompozitorit te shquar shqiptar Prenkë Jakova (1917–1969) me libret te shkrimtarit Llazar Siliqi, u cfaq në 1 dhjetor…

Page 1 of 48123Next ›Last »