Home » Archives by category » Shke-Tek (Page 3)

Shenjat në kokën e Obamës ndezin teoritë e konspiracionit

Shenjat në kokën e Obamës ndezin teoritë e konspiracionit

Lexuar 3693Rifreskim, 27-04-2011: Shtëpia e Bardhë mbas shumë presioneve që pati nga disa senatorë dhe opinioni publik virtual ku u hodhën shumë teori dhe dokumenta fallco mbi lindjen e tij.…

Prej 7 vitesh jeton me gjysmë zemre

Prej 7 vitesh jeton me gjysmë zemre

Lexuar 2565I kishin dhënë vetëm disa ditë jete, por ai jeton prej 7 vjetësh me gjysmë zemre dhe mjekët e kanë quajtur një mrekulli. Rasti i Sammy Hori, publikuar nga…

Shkencëtarët: Njerëzit e kanë origjinën nga…Marsi!

Shkencëtarët: Njerëzit e kanë origjinën nga…Marsi!

Lexuar 2210A jemi ne të gjithë Marsian? Sipas shumë shkencëtarëve planetarë, është e mundshme që jeta në tokë ka ardhur nga disa organizma që e kanë origjinën nga Marsi Në…

Rekord nën ujë, 36 orë lojë me letra

Rekord nën ujë, 36 orë lojë me letra

Lexuar 2269GJERMANI- Lojë me letra pa ndërprerje prej 36 orësh. Asgjë e veçante sikur të ishte vetëm kaq. Ajo që e bën ngjarjen një rekord, madje edhe botëror është se…

Shqiptari bën “picën më të mirë në botë”

Shqiptari bën “picën më të mirë në botë”

Lexuar 2559Historia e një emigranti shqiptar të martuar me një vajzë amerikane. Të dy punojnë 10 orë në ditë në 7 ditë të javës dhe gjejnë kohë për të rritur…

Shtatzënë për 60 vjet!

Shtatzënë për 60 vjet!

Lexuar 3069Kinë-Mjekët e tronditur zbuluan se gruaja që ankohej për dhimbje në stomak, ishte duke e bartur në trupin e saj për 60 vjet fëmijën e palindur. Huang Yijun, 92…

Fjalimi kërcënues i Muammar Gadafit kthehet në muzikë “Zenga Zenga”

Fjalimi kërcënues i Muammar Gadafit kthehet në muzikë “Zenga Zenga”

Lexuar 2428Youtube – Noy Alooshe një djalosh i apasionuar pas muzikës arriti të sigurojë më shumë se 3 milion vizitorë me suksesin e tij tashmë me famë botërore të “kënduar” nga…

Misteri enigmatik i “Lules së Jetës”

Misteri enigmatik i “Lules së Jetës”

Lexuar 9933Lulja e jetës është një simbol tepër i lashtë i përbërë prej rrathësh të mbivendosur. Rregulli qëndron në simetri për të krijuar një formë gjeometrike të ngjashme me një…

Ismail Kadare ka një sozi

Ismail Kadare ka një sozi

Lexuar 3911Asnjëherë nuk është kërkuar një sozi e Ismail Kadaresë. Një të ngjashëm fizikisht, në mos në shtat në pamjen e fytyrës, nuk ka qenë fare e nevojshme të gjendej,…

Kapitullon Nokia, strategjia e re quhet Windows Phone 7

Kapitullon Nokia, strategjia e re quhet Windows Phone 7

Lexuar 1848Shefi ekzekutiv i Nokia-së, Stephen Elop gjatë ditës së premte ka bërë të ditur se prodhuesi finlandez i celularëve do të bëjë një ndryshim radikal në strategjinë e saj…

Makina më e shpejtë në botë

Makina më e shpejtë në botë

Lexuar 4457Puna për ndërtimin e makinës më të shpejtë në botë nisi këtë javë, lajmëroi e përditshmja britanike “The Guardian”. E quajtur “Bloodhound”, makina do të arrijë deri në shpejtësinë…

Google “ndihmon” protestuesit në Egjipt

Google “ndihmon” protestuesit në Egjipt

Lexuar 6176Google ka lansuar një shërbim special për t’iu mundësuar njerëzve që janë në Egjipt që të dërgojnë cicërime në Twitter duke shtypur një numër të telefonit dhe duke e…

Si fitoi rrjeti Facebook 1.86 miliardë dollarë në vitin 2010?

Si fitoi rrjeti Facebook 1.86 miliardë dollarë në vitin 2010?

Lexuar 5639Facebook mori 1.86 miliardë dollarë përfitime nga reklamat gjatë vitit 2010 dhe pjesa më e madhe e këtyre përfitimeve nuk vijnë nga reklamat e emrave të mëdhenj. Sipas një…

10 mënyra se si Facebook-u mund t’iu shkatërrojë jetën

10 mënyra se si Facebook-u mund t’iu shkatërrojë jetën

Lexuar 8549Si mund t’u gjejnë kreditorët dhe punëdhënësit në rrjetin social. Rrjeti më i madh social në botë regjistron së shpejti përdoruesin e 500 miliontë. Këtë javë Facebook-u do regjistrojë…

Faqet më të mira shqiptare nga Shqipëria.Com

Faqet më të mira shqiptare nga Shqipëria.Com

Lexuar 7154Portali më i madh shqiptar Shqiperia.Com po punon mbi një projekt informatik ku webmasterat shqiptar mund të shohin rezultatet e punës së tyre në bazë të disa përllogaritjeve algoritmike(API)…

Page 3 of 41234