Home » Archives by category » Shke-Tek (Page 2)

Mjaftojnë 20 sekonda lazër dhe ngjyra e syve tuaj do ndryshojë

Mjaftojnë 20 sekonda lazër dhe ngjyra e syve tuaj do ndryshojë

Lexuar 3820Meksikë – 20 sekonda nën trajtimin e lazërit dhe ngjyra e syve tuaj mund të bëhet blu. Një mjek kalifornian(SHBA) është duke eksperimentuar një ndërhyrje mjeksore që brenda pak sekondave të…

Xhokonda është në të vërtetë një burrë

Xhokonda është në të vërtetë një burrë

Lexuar 4253Xhokonda ka qenë në të vërtetë një travestit. Këtë teori mbështet studiuesja Sofi Herfort në librin e saj (Le Jocond), i cili është publikuar në të njëjtën ditë që…

Shimpanzetë mund të kuptojnë shqipen

Shimpanzetë mund të kuptojnë shqipen

Lexuar 2725Shimpanzetë mund të jenë në gjendje të mësojnë gjuhët e njeriut, bëri të ditur një studim i cili rrezikon të përgënjeshtrojë dekada pune për njohjen më të mirë të…

Absurde: Në fshat e mbajnë për të çmendur, por ai është Gjeni në Matematikë, Fizikë, Kimi dhe Gjeometri

Absurde: Në fshat e mbajnë për të çmendur, por ai është Gjeni në Matematikë, Fizikë, Kimi dhe Gjeometri

Lexuar 2944Është tepër e ulët që një gjeni i matematikës të gëzoj këtë respekt kaq përbuzësh nga bashkë fshatarët e tij. Nëse kjo gjë do të ndodhte në një vend…

Prodhohet lëkurë njeriu që u reziston plumbave

Prodhohet lëkurë njeriu që u reziston plumbave

Lexuar 1927Edhe pse është e çuditshme, shkencëtarët kanë arritur të prodhojnë lëkurën më të avancuar, që mund t’u rezistojë edhe plumbave. Shkencëtarët kanë modifikuar gjenetikisht dhitë në mënyrë që qumështi…

Mikroçipi RFID për të gjithë amerikanët në 2013-tën

Mikroçipi RFID për të gjithë amerikanët në 2013-tën

Lexuar 4978Është konfermuar projekt ligji i Obamës për shëndetësinë që do të bëjë të detyrueshëm instalimin e impianti mikroçip RFID në trupin e njeriut. Objektivi është që deri në fillim të…

5 mënyra për të spiunuar ty në kompjutër dhe në celular!

5 mënyra për të spiunuar ty në kompjutër dhe në celular!

Lexuar 7243Me anë të kompjuterit, laptopit dhe celularit të dhënë nga shefi ka 5 mënyra gjurmimi  për të spiunuar mbi jetën t’uaj private nga shteti, spiuni, apo,….qytetari i thjeshtë. Mënyra…

Rrufeja dhe masat për t’u mbrojtë në stinën e verës

Rrufeja dhe masat për t’u mbrojtë në stinën e verës

Lexuar 13386Rreth rrufeve janë shumë mite. Do të përmbledhë disa këshilla për t’u mbrojtë nga rrufeja e verës. Pak shpjegim për konceptin rrufe dhe vetëtimë   Duhet të kujtojmë principin teorik…

Çelsi i leximit të gjuhës trupore të mashkullit nga femra

Çelsi i leximit të gjuhës trupore të mashkullit nga femra

Lexuar 12837 A jeni ju femrat shpesh të shqetësuara, kur bëhet fjalë për të kuptuar si femër, se një mashkull të pranon apo më qartë dëshiron ta bësh për vehte një mashkull. A…

Nasa dërgon në hapësirë teleskopin që mund të shikoj në të kaluarën

Nasa dërgon në hapësirë teleskopin që mund të shikoj në të kaluarën

Lexuar 14337Uashington – Drita nga galaktikat më të largëta, miljarda vite drite larg nesh, është aq dobët sa që lëvizë nga spektri i shikueshëm në segmentin infra të kuq dhe shndrrohet…

Trafikanti tradhëtohet nga 12 gishtat, 6 në çdo dorë

Trafikanti tradhëtohet nga 12 gishtat, 6 në çdo dorë

Lexuar 2032Për disa persona është e vështirë që të kalojnë pa u vënë re. I kishte shpëtuar dënimit për drogë, por 6 gishtat në secilën dorë e kanë tradhëtuar. Burri për t’i…

Djali që u shërua prej kancerit me marihuanë/hashash

Djali që u shërua prej kancerit me marihuanë/hashash

Lexuar 6651Fëmija 2 vjeç vuante prej kancerit në tru. Babai nga Montana i SHBA i dha  djalit vet të sëmurë nga kanceri të pinte vaj kanabis për të lehtësuar dhimbjet e…

Miku më i mirë i njeriut dhe pjesmarrja e tij në jetën e përditshme

Miku më i mirë i njeriut dhe pjesmarrja e tij në jetën e përditshme

Lexuar 3510Miku ynë më i mirë qeni është jo vetëm ai që na ruan, ai që është besnik dhe s’na harron kurrë por në qoftë se ne gjejmë një gjuhë…

FBI, dokumentet: Më 1950 SHBA kapi 3 Alienë

FBI, dokumentet: Më 1950 SHBA kapi 3 Alienë

Lexuar 5219Një memo çuditshme që shfaqet për të provuar se Alienët kanë zbritur në tokë në New Mexico para 1950 është botuar nga FBI. Byroja e ka vërë mijëra fotografi…

Google dhe informacioni

Google dhe informacioni

Lexuar 2397Menduam të shkruajmë dy fjalë duke na dhënë shtys programi më i famshëm italian i hetimit  “Report” mbi internetin dhe mbajtjes së anonimitetit kur hyjmë në botën e internetit.…

Page 2 of 41234