Home » Archives by category » Politika » Politika Botërore

A do ndikoj në marrëdhëniet shqiptaro-amerikane po të fitoj kandidati republikan Donald Trump?

A do ndikoj në marrëdhëniet shqiptaro-amerikane po të fitoj kandidati republikan Donald Trump?

Lexuar 2965 Meqë është hera e parë që një kryeministër shqiptar i këtyre 25 viteve te fundit jep opinionin e tij në lidhje me zgjedhjet elektorale amerikane dhe biles arrin të…

Kroatët na shtrijnë dorën e miqësisë

Kroatët na shtrijnë dorën e miqësisë

Lexuar 1896Milanoviç me Ramën: Mbështetje integrimit të Shqipërisë në BE. Kryeministri Edi Rama ka pritur sot në një takim homologun kroat, Zoran Milanoviç, i cili ndodhet në Tiranë për një…

Përse gjithë kjo URREJTJE FETARE e pushtetarëve ndaj besimtarëve në BOTË?

Përse gjithë kjo URREJTJE FETARE e pushtetarëve ndaj besimtarëve në BOTË?

Lexuar 2359POPUJTË E BOTËS JANË KUNDRA STRATEGJISË KANIBALE TË STRATEGJISË TË URREJTJEVE FETARE TË PUSHTETARVE TË TYRE. POPUJTË PO LËNGOJNË NGA MËNDJET MESJETARE TË PUSHTETARVE. TË MJERËT POPUJ PËR KËTA…

Në Parlamentin Kombëtar të Greqisë, gjatë një dhjetëvjeçari, flitej shqip

Në Parlamentin Kombëtar të Greqisë, gjatë një dhjetëvjeçari, flitej shqip

Lexuar 3042Shteti Shqiptar i 1912-ës, me të drejtë mund ta quajmë shtetin e dytë të shqiptarëve, pas atij të 1822-it, dhe i treti është ai i Kosovës!  Historianët grekë me…

Neo-nazizmi tipar real i politikës të Përëndimit

Neo-nazizmi tipar real i politikës të Përëndimit

Lexuar 3713Tabuja mbi shpirtin nazist të perëndimit. Më vjen mirë kur thyhen tabutë, rrëzohen të tilla nga mendja e njeriut, pasi në të vërtetë ndjehet njeriu më i çliruar nga…

Çavez e sheh dorën e SHBA-ve në protestat e Rusisë

Çavez e sheh dorën e SHBA-ve në protestat e Rusisë

Lexuar 3623Meksiko – 29 dhjetor (RIA Novosti) 09:06. Presidenti i Venezuelës Hugo Çavez ka fajësuar Shtetet e Bashkuara për valën e protestave të fundit në Rusi kundër rezultatit të zgjedhjeve…

SHBA-ja po ndërton qendër të madhe spiunimi në Beograd!

SHBA-ja po ndërton qendër të madhe spiunimi në Beograd!

Lexuar 3428Në kuadër të ambasadës së SHBA-së në Beograd, që po ndërtohet në vendin e dikurshëm të Marshallatit në lagjen prestigjioze Dedinje, do të vendoset edhe qendra rajonale e CIA-s…

Papademos Kryeministër realizohet marrëveshtja për Greqin

Papademos Kryeministër realizohet marrëveshtja për Greqin

Lexuar 2599Ish-Zëvendëspresidenti i Bankës Qendrore Europiane, Lucas Papademos do të drejtojë qeverinë e re të unitetit kombëtar në Greqi, e cila do të ketë për detyrë të shpëtojë vendin nga…

Loja e padrejtë e shahut…

Loja e padrejtë e shahut…

Lexuar 4856Le ta fillojmë me  Sirinë e sotme. Megjithëse populli sirian luftoi heroikisht për pesë muaj me radhë, duke pasur mijera viktima (jo qindra), Amerika dhe BE i bënin presion…

Itali hetime mbi shumë të kërkuarin V.Lavitola edhe Ilir Meta i përfshirë

Itali hetime mbi shumë të kërkuarin V.Lavitola edhe Ilir Meta i përfshirë

Lexuar 4542ROMË – Në vazhdin e hetimeve dhe përgjimeve telefonike që po kryen prokuroria romake si dhe gazeta e famshme italiane “La Republica”, sot është publikuar edhe  fotoja e Valter…

Rreth 90% e amerikanëve kërkojnë një parti të tretë

Rreth 90% e amerikanëve kërkojnë një parti të tretë

Lexuar 2935Në sondazhet e fundit në SHBA thuhet se gati 90 % e amerikanëve kërkojnë një alternativë tjetër politike. Shumë votues amerikanë, mendojnë se një zgjidhje e mirë do të…

Shengeni dhe Danimarka

Shengeni dhe Danimarka

Lexuar 2929Reformimit e Traktatit të Shengenit ishte në qendër të vëmendjes në punimet e sotme të Këshillit të jashtëzakonshëm të ministrave të brendshëm, mbledhur në Bruksel. Ndërmjet temave, disktuar nga…

“Nuk ka term Vorio-Epir, por vetëm Shqipëri e Jugut”

“Nuk ka term Vorio-Epir, por vetëm Shqipëri e Jugut”

Lexuar 9128Kryebashkiaku i Selanikut, “kryeqytetit të dytë” grek, Janis Boutaris, i ardhur në pushtet pa i përkitur asnjë rryme politike, tha në një intervistë se ka ndër mend të zbatojë…

SHBA i hoqi sanksionet financiare dezertorit libian Musa Koussa

SHBA i hoqi sanksionet financiare dezertorit libian Musa Koussa

Lexuar 2707Administrata e Obamës i hoqi sanksionet financiare të hënën e dt. 4 prill 2011 kundër ministrit të jashtëm, ish Shefit të Shërbimit Sekretë, libian Musa Koussa, që u dorëzue…

Diplomacia greke ndërhyn në bisedime për një qeveri tranzicioni në Libi

Diplomacia greke ndërhyn në bisedime për një qeveri tranzicioni në Libi

Lexuar 2475Diplomacia greke po lëviz për të ulur armët dhe për të vendosë palët në bisedime për një qeveri tranzicioni në Libi. Legjenda ose shenjat konvencionale të hartës. – Ngjyra…

Page 1 of 212