Home » Archives by category » Politika (Page 5)

Diplomacia greke ndërhyn në bisedime për një qeveri tranzicioni në Libi

Diplomacia greke ndërhyn në bisedime për një qeveri tranzicioni në Libi

Lexuar 2023Diplomacia greke po lëviz për të ulur armët dhe për të vendosë palët në bisedime për një qeveri tranzicioni në Libi. Legjenda ose shenjat konvencionale të hartës. – Ngjyra…

“Prishet” aleanca, Gjinushi sulmon Ramën

“Prishet” aleanca, Gjinushi sulmon Ramën

Lexuar 2821Gjinushi akuzon Ramën: Nga oreksi për karrige na lë pa bashki. Zonat, kreu i PSD-së: Asnjë bashki dhe komunë, vetëm këshilla bashkiakë. Pas zyrtarizimit të kandidaturave nga Kryesia e…

Skandali, korrupsion në Parlamentin Evropian

Skandali, korrupsion në Parlamentin Evropian

Lexuar 5412Parlamenti Europian nisi zyrtarisht sot hetimet për skandalin e korrupsionit ndaj 3 eurodeputetËve të akuzuar nga gazeta britanike ‘Sunday Times’. Slloveni Zoran Thaler, austriaku Ernst Strasser dhe rumuni Adrian…

OKB miratoi Zonën e Ndalim-Fluturimit për qeverinë e Gadafit

OKB miratoi Zonën e Ndalim-Fluturimit për qeverinë e Gadafit

Lexuar 1606OKB miratoi Zonën e Ndalimit të Fluturimit me avion për qeverinë Gadafit. Vendimi u përshëndet nga rrebelët e qytetit të Bengazit. Rezolutë e Këshillin e Sigurimit të OKB-së është marrë…

SHBA dhe Izraeli destabilizojnë Jemenin

SHBA dhe Izraeli destabilizojnë Jemenin

Lexuar 2014Sanaa-Presidenti i Jemenit thotë se trazirat janë kurdisur nga SHBA dhe Izraeli që financojnë këto demostrata. Ndërkohë vazhdojnë demostratat kundër presidentit. Ali Abdullah Saleh, presidenti jemenas akuzon Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin se ka shkaktuar kryengritje në botën islame. Presidenti është vetë nën presion nga protestat popullore, e…

Kastriot Islami: Edi Rama është duke përgatitur alibinë e humbjes së bashkisë së Tiranës

Kastriot Islami: Edi Rama është duke përgatitur alibinë e humbjes së bashkisë së Tiranës

Lexuar 2007Deputeti socialist thotë se dështimi i pritshëm në zgjedhjet e 8 majit, i ngarkon përgjegjësi të veçanta kryetarit në detyrë të bashkisë, Edi Rama, sepse humbja vjen si rrjedhojë…

Dobësohen strukturat e PS-së

Dobësohen strukturat e PS-së

Lexuar 3167Pas Kokonës ikin të tjerë aktivistë të PS-së. Coku: Rama ka monopolizuar partinë Kur duhen vetëm pak më shumë se 2 muaj përpara zgjedhjeve vendore të 8 majit 2011,…

Era e lirisë po fryn edhe në Kinë i quajtur “Revolucioni Jasminë”

Era e lirisë po fryn edhe në Kinë i quajtur “Revolucioni Jasminë”

Lexuar 1546Qeveria kineze reagon ndaj thirrjes për protesta. Asia Pacific. Pekin– Zyrtarët e sigurisë së brendshme, reaguen me një masë të madhe policësh në të gjithë Kinën, të dielën, pasi…

Trazirat në Libi: Janë vrarë në ekspedita shtetnore si ‘masakra’ e Benghazi-t

Trazirat në Libi: Janë vrarë në ekspedita shtetnore si  ‘masakra’ e Benghazi-t

Lexuar 2369Doktor ‘Braikah’ në Bengazi përshkruan ‘një masakër “( Video amatore me këtë intervistë supozohet se tregon trazirat e fundit në disa pjesë të Libisë) Detajet kanë dalë të figurave…

Gent Strazimiri: Ja plani i Edi Ramës për t’u bërë kryeministër me 13 mijë të vrarë

Gent Strazimiri: Ja plani i Edi Ramës për t’u bërë kryeministër me 13 mijë të vrarë

Lexuar 6271Deputeti i Partisë Demokratike, njëkohësisht edhe anëtar i  komisionit hetimor të ngjarjeve të 21 janarit, Gent Strazimiri përmes një komunikimi me mediat  ditën e djeshme informoi opinionin publik rreth…

Parlamenti shqiptar: Grushta, dhunë dhe skenar shkatërrimi/video

Parlamenti shqiptar: Grushta, dhunë dhe skenar shkatërrimi/video

Lexuar 6184Sterkaj provokon, Prenga godet Palokën. Mazhoranca nis votimin e ligjeve, opozita ikën nga salla Dhuna e nisur nga opozita të premten e 21 janarit u zhvendos dje në Parlamentin…

Agjenda politike personale, “thembra e Akilit” e Presidentit Topi, që e dallon nga paraardhësi Moisiu

Agjenda politike personale, “thembra e Akilit” e Presidentit Topi, që e dallon nga paraardhësi Moisiu

Lexuar 6941Presidenti Topi ka një ndryshim të madh në krahasim me  paraardhësin e tij Moisiu, i cili në fillim të vitit 2007 zgjidhi me marrëveshje një krizë politike mes qeverisë…

Si të bësh propogandë edhe me të vdekurit …….!

Si të bësh propogandë edhe me të vdekurit …….!

Lexuar 2220BENSONHURTS  – BROOKLYN NY : “E premtja, 21 janari, ishte një ditë e trishtueshme për gjithë shqiptarët, veçanërisht për shkak të humbjes së jetës së tre personave gjatë dhunës…

Socialistët e Shkodrës largohen nga PS-ja dhe bashkohen me LSI-në

Socialistët e Shkodrës largohen nga PS-ja dhe bashkohen me LSI-në

Lexuar 3734Shkodër – Një pjesë e strukturave të Partisë Socialiste në Shkodër kanë deklaruar sot largimin për te Lëvizja Socialiste për Integrim LSI. Në grupin e larguar është dhe ish-kryetari…

Demostruesi me granat kundër policisë video

Demostruesi me granat kundër policisë video

Lexuar 2603Tiranë – Filmimet e kamerave të televizioneve dhe të policisë vazhdojnë të kapin imazhe të personave të dyshimtë, që morën pjesë në demostratë të armatosur. Gjin Ndreu, i arrestuar përsëri mbrëmjen e së hënës pas lirimit nga gjykata, nuk ishte i vetmi protestues…