Home » Archives by category » Politika (Page 4)

Disa ide, parime e vlera për ripërtëritjen e së djathtës shqiptare!

Disa ide, parime e vlera për ripërtëritjen e së djathtës shqiptare!

Lexuar 2148Pas 21 vitesh tranzicion rraskapitës dhe protodemokraci langaraqe në Shqipëri, neve qytetarëve shqiptarë na bie mbi shpinë barra e rëndë për tu bërë edhe njëherë autorë, aktorë dhe faktorë…

Statuti i ri, Pëllumbi: Po e ktheni partinë në OJF

Statuti i ri, Pëllumbi: Po e ktheni partinë në OJF

Lexuar 3412Debatet e plota në Asamblenë e PS-së për statutin e ri dhe programin. Pëllumbi, Majko, Braçe kritika për organizimin e ri të PS-së në bazë dhe braktisjen e modelit…

Loja e padrejtë e shahut…

Loja e padrejtë e shahut…

Lexuar 4332Le ta fillojmë me  Sirinë e sotme. Megjithëse populli sirian luftoi heroikisht për pesë muaj me radhë, duke pasur mijera viktima (jo qindra), Amerika dhe BE i bënin presion…

Itali hetime mbi shumë të kërkuarin V.Lavitola edhe Ilir Meta i përfshirë

Itali hetime mbi shumë të kërkuarin V.Lavitola edhe Ilir Meta i përfshirë

Lexuar 4006ROMË – Në vazhdin e hetimeve dhe përgjimeve telefonike që po kryen prokuroria romake si dhe gazeta e famshme italiane “La Republica”, sot është publikuar edhe  fotoja e Valter…

Pushteti Gjyqësor në gjunjë para Politikës

Pushteti Gjyqësor në gjunjë para Politikës

Lexuar 1676Përvoja e hidhur e pushtetit gjyqësor të diktaturës së proletariatit megjithëse duhej t`i ishte i ështe harruar shija, sot në periudhën e një sistemi demokratik të reformuar e bazuar…

Rreth 90% e amerikanëve kërkojnë një parti të tretë

Rreth 90% e amerikanëve kërkojnë një parti të tretë

Lexuar 2517Në sondazhet e fundit në SHBA thuhet se gati 90 % e amerikanëve kërkojnë një alternativë tjetër politike. Shumë votues amerikanë, mendojnë se një zgjidhje e mirë do të…

Shengeni dhe Danimarka

Shengeni dhe Danimarka

Lexuar 2506Reformimit e Traktatit të Shengenit ishte në qendër të vëmendjes në punimet e sotme të Këshillit të jashtëzakonshëm të ministrave të brendshëm, mbledhur në Bruksel. Ndërmjet temave, disktuar nga…

Lulzim Basha fiton bashkinë e Tiranës

Lulzim Basha fiton bashkinë e Tiranës

Lexuar 3234Rifreskim lajmi- 24/05/2011. Tiranë – KQZ konfirmoi rezultatin që ne kemi shpallur 12 ditë më parë, falë informacionit që na erdhi nga burimet socialiste ku Basha shpallej fitues. Siç e kuptoni…

Partitokracia shqiptare

Partitokracia shqiptare

Lexuar 3590Besoj se kemi dëgjuar mbi këtë term që rrallë lakohet nga politikanët shqiptar për vetë faktin se ata e njohin mirë këtë fenomen. Një formulim të shkurtër të termit…

“Nuk ka term Vorio-Epir, por vetëm Shqipëri e Jugut”

“Nuk ka term Vorio-Epir, por vetëm Shqipëri e Jugut”

Lexuar 8179Kryebashkiaku i Selanikut, “kryeqytetit të dytë” grek, Janis Boutaris, i ardhur në pushtet pa i përkitur asnjë rryme politike, tha në një intervistë se ka ndër mend të zbatojë…

“E vetmja rrugë” është Marksizëm – Leninizëm

“E vetmja rrugë” është Marksizëm – Leninizëm

Lexuar 4582Kur pashë e dëgjova për herë të parë sloganin e fushatës së Partisë Socialiste “E vetmja rrugë…”, instiktivisht kujtesa çeli derën dhe shtova me vete “…marksizëm – leninizmi”. Se…

PD dhe PS në zgjedhjet e 8 Majit diskriminojnë gruan

PD dhe PS në zgjedhjet e 8 Majit diskriminojnë gruan

Lexuar 2136Cilat janë arsyet që në Shqipëri ka një nivel kaq të ulët të aksesit të gruas në politikë? Ligji zgjedhor në Shqipëri parashikon që një ndër tre kandidatë të…

Islami: PS, do të humbasë mbi 25% deri në 35% të bashkive që fitoi në 2007-ën

Islami: PS, do të humbasë mbi 25% deri në 35% të bashkive që fitoi në 2007-ën

Lexuar 1893Jo vetëm që nuk parashikohet fitore për Partinë Socialiste në zgjedhjet vendore të 8 Majit, madje ajo sipas Sekretarit të saj për çështjet zgjedhore Kastriot Islami, forca kryesor në…

SHBA i hoqi sanksionet financiare dezertorit libian Musa Koussa

SHBA i hoqi sanksionet financiare dezertorit libian Musa Koussa

Lexuar 2214Administrata e Obamës i hoqi sanksionet financiare të hënën e dt. 4 prill 2011 kundër ministrit të jashtëm, ish Shefit të Shërbimit Sekretë, libian Musa Koussa, që u dorëzue…

Kërcënimi, e vetmja rrugë elektorale e Ramës

Kërcënimi, e vetmja rrugë elektorale e Ramës

Lexuar 3752Fushata elektorale e zgjedhjeve të 8 majit ka tërhequr më shumë se sa pritej vëmendjen e opinionit por edhe institucioneve brenda dhe jashtë vendit për shkak të përballjeve përtej…