Home » Archives by category » Politika (Page 2)

Kush ishte, është dhe do të jetë Partia Demokratike…

Kush ishte, është dhe do të jetë Partia Demokratike…

Lexuar 2191U bënë tashmë 23vite që u plurarizua  politika shqiptare duke krijuar shumë parti të kryesuara nga Partia Demokratike. Besoj se nuk kemi nevoj të përsërisim tashmë faktet e pakontestueshme…

Përse gjithë kjo URREJTJE FETARE e pushtetarëve ndaj besimtarëve në BOTË?

Përse gjithë kjo URREJTJE FETARE e pushtetarëve ndaj besimtarëve në BOTË?

Lexuar 1980POPUJTË E BOTËS JANË KUNDRA STRATEGJISË KANIBALE TË STRATEGJISË TË URREJTJEVE FETARE TË PUSHTETARVE TË TYRE. POPUJTË PO LËNGOJNË NGA MËNDJET MESJETARE TË PUSHTETARVE. TË MJERËT POPUJ PËR KËTA…

Edi Rama: Myslimanizmi i shqiptarëve, faktor në refuzimin e statusit

Edi Rama: Myslimanizmi i shqiptarëve, faktor në refuzimin e statusit

Lexuar 1334Kryeministri Rama theksoi se ekstremistët europianë kundër myslimanëve kanë pasur një rol kryesor për sa i përket refuzimit të statusit kandidat të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Në një intervistë…

Europa e “krishterë” dhe Shqipëria “myslimane”

Europa e “krishterë” dhe Shqipëria “myslimane”

Lexuar 1613Me qëllime të mbrapshta në këto ditë ka gjarpëruar në Shqipëri idea se mosmarrja e vendit kandidat nga Europa është bërë për shkak të pranisë  së myslimanëve në Shqipëri.…

Gratë e bukura në PD – kurthi i intrigantit Lulzim Basha

Gratë e bukura në PD – kurthi i intrigantit Lulzim Basha

Lexuar 15237Episodi i Grida intrigante Duma/Shqina si kandidate e parlamentit. Në Kuvendin e Grave të Partisë Demokratike në Tiranë të mbajtun më 3 maj të 2013 u prezantuen zonjat si…

Në Parlamentin Kombëtar të Greqisë, gjatë një dhjetëvjeçari, flitej shqip

Në Parlamentin Kombëtar të Greqisë, gjatë një dhjetëvjeçari, flitej shqip

Lexuar 2709Shteti Shqiptar i 1912-ës, me të drejtë mund ta quajmë shtetin e dytë të shqiptarëve, pas atij të 1822-it, dhe i treti është ai i Kosovës!  Historianët grekë me…

Ish hetuesit të diktaturës i ngrihet busti në Tiranë nga ”demokratët”

Ish hetuesit të diktaturës i ngrihet busti në Tiranë nga ”demokratët”

Lexuar 2319 Busti i Sabri Godos Prej datës 10 maj të 2013, Tirana dikur e kuqe, kryeqendra e diktaturës, e intrigave dhe banesa e bandës të diktaturës terroriste komuniste sllave-osmane…

Berisha me jelek antipblumb?

Berisha me jelek antipblumb?

Lexuar 1869A është ky djalosh, shkaku i jelekut antiplumb të Berishës? Kohët e fundit në medie janë evidentuar raste të shumta të daljeve publike të kryeministrit të vendit, ku nën…

Skandali i rrallës i Edi Ramës, godet diplomatin shqiptar në OSBE, Egin Ceka. Reagon Ministria e Jashtme

Skandali i rrallës i Edi Ramës, godet diplomatin shqiptar në OSBE, Egin Ceka. Reagon Ministria e Jashtme

Lexuar 3346Kryetari i PS, Rama është përfshirë dje në një përleshje publike me një nga diplomatët, pjesë e Akademisë Diplomatike të Vjenës, ndërsa të pranishëm kanë qenë mbi 100 diplomatë.…

Botohet padia gjygjësore e Edvin Kristaq Rames ndaj ish gruas në 1987-ten

Botohet padia gjygjësore e Edvin Kristaq Rames ndaj ish gruas në 1987-ten

Lexuar 3568Facebook: Sapo u publikua nga profili i politikanes pdiste Majlinda Bregu në shenjë “hakmarrjeje” kopje nga padia gjygjësore e ishçiftit Majlinda e Edvin Kristaq Rama ku përfoj me ndarje…

Ilir Meta në ,,thertoren,, e PS-ës

Ilir Meta në ,,thertoren,, e PS-ës

Lexuar 2399Morfologjia hospitalore e dy hijenave Kartela e morfologjisë hospitalore dihen midis Ilir Metës dhe Edvin Ramës. Dosjet më të kriminalizueme të dy hijenave të politikës shqiptare janë seriale për…

Kryeterroristi, Dritan Sheme Lamaj, Fytyra e Policisë të Sali Berishës

Kryeterroristi, Dritan Sheme Lamaj, Fytyra e Policisë të Sali Berishës

Lexuar 5289Me 28 plumba u ekzekutua Dritan Sheme Lamaj, ish komisar i komisariatit Nr. 6 të Tiranës pranë shtëpisë tij. Shumë gazeta dhe televizionet e pasqyruen me bujë pa e…

Vizioni politik i politikanëve shqiptarë

Vizioni politik i politikanëve shqiptarë

Lexuar 3838Nuk besoj se ka shtet tjeter në Botë perveç Shqipnisë, që deri në fundin e shekullit XX nuk ka shkrue në mënyrë të saktë Historinë e vet në 100…

Profesori, Dekani i fakultetit të shkencave politike, Akademiku Kosta Bajraba arrestohet për vjedhje së bashku me vajzën Joniada dhe gruan e tij Fatbardha

Profesori, Dekani i fakultetit të shkencave politike, Akademiku Kosta Bajraba arrestohet për vjedhje së bashku me vajzën Joniada dhe gruan e tij Fatbardha

Lexuar 2514SHBA-Arrestohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës profesori Kosta Bajraba. Lajmi bëhet i ditur nga mediat amerikane, sipas të cilave profesori Kosta Bajraba 52 vjeç është vënë në pranga…

E majta, përtej sindikatave, ka vlerë negative

E majta, përtej sindikatave, ka vlerë negative

Lexuar 2316Brenda një bashkësie e majtja nuk përfaqëson asnjë ideologji përveç rishpërndarjes së pasurisë,pra si alternativë le te themi të diskutueshme si ‘pozitive’. Pjesa tjeter e ideologjise është si të…