Home » Archives by category » Maqedoni

Radikalizimi që vjen nga Radika

Radikalizimi që vjen nga Radika

Lexuar 3432Çdo shtet i ri që krijohet përpiqet të bëjë ndonjë akt të pastër force ndaj ndonjërit prej fqinjëve, për t’ u afirmuar, dhe për t’ u treguar qytetarëve të…

JO DEVIJIMIT TË LUMIT RADIKA

JO DEVIJIMIT TË LUMIT RADIKA

Lexuar 3668Qytetarët e Komunës së Dibrës dhe mbi 20 OJQ që veprojnë në këtë qytet kanë dorëzuar në Qeveri dhe Kuvend peticionin me mbi 7 mijë firmat e mbledhura kundër…

Digjet flamuri shqiptar në Shkup nga maqedonasit

Digjet flamuri shqiptar në Shkup nga maqedonasit

Lexuar 3956Trazira në Shkup, digjet flamuri para qeverisë. SHKUP- Gjatë protestës huliganët maqedonas kanë djegur edhe flamurin shqiptarë . Sipas Alsat M, deri në këtë moment raportohet se policia ka…

Maqedonia humb 15 milion euro nga bllokadat greke

Maqedonia humb 15 milion euro nga bllokadat greke

Lexuar 4625Shoqatat e transportuesve të Maqedonisë ka vlerësuar se nga bllokadat më shumë kanë pësuar transportuesit të cilët kanë si destinacion portin e Selanikut. Maqedonia po shënon humbje nga bllokimi…

Ilirët etiketohen si kusarë dhe jo si paraardhës të shqiptarëve

Ilirët etiketohen si kusarë dhe jo si paraardhës të shqiptarëve

Lexuar 4219Komisioni Nacional për librat shkollor ka bllokuar nxjerrjen në dritë të librit shkollor të klasës së gjashtë për shkak të përmbajtjes mohuese dhe fyese për origjinën e shqiptarëve. Problemi…

Maqedonasit nuk duan mbishkrime në gjuhën shqipe

Maqedonasit nuk duan mbishkrime në gjuhën shqipe

Lexuar 5641Institucione komunale e qendrore, dyqane, kafeteri dhe lokale të ndryshme në Shkup por edhe qytete tjera vazhdojnë të mos përfillin mbishkrimet në gjuhën shqipe. Tabelat hyrëse dhe treguese të…

Anashkalohen 50 mijë shqiptarët pa nënshtetësi

Anashkalohen 50 mijë shqiptarët pa nënshtetësi

Lexuar 3439SHKUP- Problemi i mungesës së shtetësisë për mijëra shqiptarë në Maqedoni deri tani nuk është përfshirë në agjendën dhe programin e asnjë partie në prag të zgjedhjeve të 5…

Maqedonia zgjedhje të parakohshme

Maqedonia zgjedhje të parakohshme

Lexuar 6292Gruevski ftoi Cërvenkovskin në zgjedhje të parakohshme. Kryeministri i vendit Nikolla Gruevski dhe njëherësh kryetari i partisë më të madhe Maqedonase VMRO-DPMNE, publikisht ftoi Branko Cërvenkovskit liderin e LSDM-së…

Gjuha shqipe në gjyq

Gjuha shqipe në gjyq

Lexuar 3750Strugë – Dhjetëra prind nga fshati Podgorc i Strugës janë paditur nga Inspektorati shtetëror për arsim, pasi fëmijët e tyre mësojnë në gjuhën shqipe. Për prindërit paditë janë të…

Nënçmime sistematike ndaj popullit shqiptar

Nënçmime sistematike ndaj popullit shqiptar

Lexuar 4978Shkup – Me rastin e sjelljes së Ligjit për media, ku mediat shqiptare obligohen që programet e tyre t’i titrojnë në gjuhën maqedonase, ka reaguar Lidhja Shqiptare, e cila…

DR-ja: VMRO-BDI tenton të zhbëjë gjuhën shqipe

DR-ja: VMRO-BDI tenton të zhbëjë gjuhën shqipe

Lexuar 3311Shkup – Partia Demokracia e Re nëpërmjet një komunikate për shtyp ka shprehur indinjimin e saj, kundër censurimit te të gjitha mediumet me program në gjuhën shqipe, të përkthejnë…