Home » Archives by category » Mafia (Page 4)

Mafia dhe pastrimi i parave nepermjet medias

Mafia dhe pastrimi i parave nepermjet medias

Lexuar 2107Mafia dhe pastrimi i parave nepermjet medias. Konglometari me i madh eshte ai i te ndjerit, Vajdin Lame. Ai ka ne fakt nje ndermarrje te ndertimit te puneve publike,…

Mafia shqiptare në SHBA: Më e pasofistikuara, por më e dhunshme se italianët e rusët

Mafia shqiptare në SHBA: Më e pasofistikuara, por më e dhunshme se italianët e rusët

Lexuar 3679Sipas FBI-së, megjithëse është luftuar, ajo vazhdon të operojë fuqishëm.Mafia shqiptare në pjesën verilindore të New York-ut ka zëvendësuar plotësisht “Cosa Nostran” italiane. Ky informacion vjen nga një raport…

Raporti i CIA: 2500 “padrino” shqiptarë

Raporti i CIA: 2500 “padrino” shqiptarë

Lexuar 3643Pesë vite më parë, Kris Sueker, asistent-drejtori i FBI-së për Hetimet Kriminale, dha alarmin për krimin e organizuar shqiptar. Lajmi u përcoll në CNN, ndërsa theksohej se, pas goditjeve…

Droga – maxi operacion i policise financiare italiane me 54 persona te arrestuar

Droga – maxi operacion i policise financiare italiane me 54 persona te arrestuar

Lexuar 1967Padova (10 nëntor) – Blic në Padova kundër trafikut të drogës të kërkimeve dhe inspektimeve të arritur nga një urdhër arresti në shtëpitë e 54 njerëzve . Grupi eshte…

Si ben pastrim parash mafia shqiptare

Si ben pastrim parash mafia shqiptare

Lexuar 3940TIRANË- Shqipëria vazhdon të mbetet një vend informal, ku individ të ndryshëm nuk e kanë pasur të vështirë të zhvillojnë aktivitete të dyshimta financiare, që nga pastrimi i parave,…

Si operojnë “bosët” e bandave në Shqipëri nëpërmjet të “dashurave”

Si operojnë “bosët” e bandave në Shqipëri nëpërmjet të “dashurave”

Lexuar 7236Dy ish-të dashurat e bandës së Durrësit që me dëshminë e tyre pritet ta fundosin Lul Berishën, përveç risisë që sollën, nuk janë femrat e vetme që kanë qenë…

Roberto Saviano: Ju rrëfej mafien shqiptare

Roberto Saviano: Ju rrëfej mafien shqiptare

Lexuar 3559Roberto Saviano është heroi kombëtar i Italisë, shkruan Umberto Eko. Enzo Biagi, pas intervistës me të, shkroi: Kam takuar Roberto Savianon. Djalin që jo vetëm denoncoi përbindëshin, por edhe…

Raporti i 2009, Shqipëria është vendburim i organizatave kriminale

Raporti i 2009, Shqipëria është vendburim i organizatave kriminale

Lexuar 5675Organizata policore evropiane EUROPOL, ka publikuar dje një raport special mbi krimin e organizuar për vitin 2009, në të cilin Shqipëria konsiderohet vendburim i organizatave kriminale. Sipas raportit, grupet…

Mjeku Kastriot Dautaj, 15 llogari bankare me 470 mijë USD

Mjeku Kastriot Dautaj, 15 llogari bankare me 470 mijë USD

Lexuar 4912Prokuroria i dorëzon gjykatës dosjet hetimore të urologut Kastriot Dautaj dhe kirurgut Ardian Nelaj. Pasuria e Dautajt, në sekuestro paraprake TIRANË – Nga mjekë të nderuar, në të pandehur.…

Une do bëhem terrorist..!” tha, Enver Hoxha…

Une do bëhem terrorist..!” tha, Enver Hoxha…

Lexuar 8057UNË DO BËHËM TERRORIST..!”, THA, ENVER HOXHA…–  POHON PROF. PETRO FUNDO. Në vitin 1962, kam fillue punën si mësues me të nderuemin Zef Preng-jaku, mbas disa peripecishë e transferimesh…

Page 4 of 41234