Home » Archives by category » Kosovë (Page 3)

PDK “zvogëlohet”, LDK, AAK e Vetëvendosja “rriten”!

PDK “zvogëlohet”, LDK, AAK e Vetëvendosja “rriten”!

Lexuar 4331Përderisa PDK-ja shënon një rënie, kjo parti vazhdon të ruajë “primatin” si partia e parë në Kosovë me numër më të madh të votave. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, publikoi…

KFOR-i amerikan stacionohet në veri

KFOR-i amerikan stacionohet në veri

Lexuar 1634Një kontigjent i trupave amerikane të KFOR-it pritet të zbarkojë në veri të Kosovës në muajin shkurt, duke marrë kështu përgjegjësinë për sigurinë në atë zonë, të banuar me…

Pakti i koalicionit: Thaçi kryeministër, Pacolli president

Pakti i koalicionit: Thaçi kryeministër, Pacolli president

Lexuar 1556Një prej tyre është sigurisht partia e Behgjet Pacollit, i cili edhe pse nuk e pranon zyrtarisht marrëveshjen, në “pritje të rezultatit përfundimtar nga KQZ-ja”, mund të jetë presidenti…

Le ta dijë Evropa mbarë, tash e mbas s’jemi shqiptarë!

Le ta dijë Evropa mbarë, tash e mbas s’jemi shqiptarë!

Lexuar 4223Kështu këndon gjeli mbaje koshit, një këngë të re të Halil Matoshit. Për të na zhdukur si komb, Serbia e Greqia dhe kisha ortodokse e tyre, na kanë pagëzuar…

Nënkryetari dhe sekretari i LDD-së japin dorëheqje pas humbjes në zgjedhje

Nënkryetari dhe sekretari i LDD-së japin dorëheqje pas humbjes në zgjedhje

Lexuar 1386 LDD aprovon dorëheqjet e Rugovës dhe Tolajt. Kryesia e Lidhjes Demokratike të Dardanisë, në mbledhjen e së hënës të kryesuar nga akademik Nexhat Daci, me propozim të kryetarit…

LDK-ja konteston rezultatin e zgjedhjeve

LDK-ja konteston rezultatin e zgjedhjeve

Lexuar 1985Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, dr. Isa Mustafa, në një konferencë me gazetarë që është organizuar të martën, paraqiti qëndrimin e LDK-së përkitazi me të gjitha parregullsitë e…

Komisioni Qendror Zgjedhor i Kosoves (KQZK) jep rezultatet preliminare të orës 21:00 – 13/12/2010

Komisioni Qendror Zgjedhor i Kosoves (KQZK) jep rezultatet preliminare të orës 21:00 – 13/12/2010

Lexuar 1546 Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) ka dhënë rezultatet preliminare për zgjedhjet parlamentare të 12 dhjetorit. REZULTATE PRELIMINARE 1- PDK me 33.5%, 2- LDK me 23.6%, 3- VV(Lëvizja Vetëvendosje) me…

Kosovë, mbyllen votimet KQZ: Votuan 47.80% Exit Poll: Kryeson PDK

Kosovë, mbyllen votimet KQZ: Votuan 47.80% Exit Poll: Kryeson PDK

Lexuar 1927PRISHTINE- Në Kosovë janë hapur sot në orën 07.00 qendrat e votimit për zgjedhjet parlamentare të parakohshme të parat pas deklarimit të pavarësisë më 17 shkurt 2008.Kosova zgjedh sot…

28 Nëntori dita e Flamurit Shqiptar sipas kushtetutës nuk njihet më si festë zyrtare në Kosovë

28 Nëntori dita e Flamurit Shqiptar sipas kushtetutës nuk njihet më si festë zyrtare në Kosovë

Lexuar 3492Kthejeni 28 Nëntorin. 28 Nëntori – Dita e Flamurit – sipas kushtetutës, nuk njihet më si festë zyrtare në Kosovë. Por, kjo nuk ka shumë rëndësi për shoqatat e…

Vëllazërimi i Kosovës me Turqin në 2010-tën

Vëllazërimi i Kosovës me Turqin në 2010-tën

Lexuar 2018Duam të kujtojmë një fakt historik shumë të rëndësishëm që shpesh nuk mirret parasysh nga opinioni publik shqiptar dhe injorohet krejtësisht nga politikanë si Hashim Thaçi i cili shpreh…

Klinton në Kosovë hiqen flamujt shqiptarë nga sheshet e Prishtinës

Klinton në Kosovë hiqen flamujt shqiptarë nga sheshet e Prishtinës

Lexuar 3826PRISHTINE- Flamuri kombëtar shqiptar, i vendosur në mesin e atij shtetëror dhe amerikan, është hequr nga sheshet e Prishtinës. Heqja e flamujve është bërë në prag të vizitës së…

Pas shkeljes 14 vjeçare së Kushtetutes të Kosovës Fatmir Sejdiu jep doreheqje me vendim te Gjykatës Kushtetuese kosovare

Pas shkeljes 14 vjeçare së Kushtetutes të Kosovës Fatmir Sejdiu jep doreheqje me vendim te Gjykatës Kushtetuese kosovare

Lexuar 2565Kosovë: Presidenti Sejdiu jep dorëheqjen. Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, shpalli dorëheqjen nga posti i presidentit. Dorëheqja e tij pasoi vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, e cila vlerësoi…

Shpallja e pavarësisë së Kosovës e ligjshme me të drejtat ndërkombëtare

Shpallja e pavarësisë së Kosovës e ligjshme me të drejtat ndërkombëtare

Lexuar 2823Kush janë vendet që votuan pro dhe kundër në GJND. E drejta ndërkombëtare nuk përmban asnjë ndalesë për shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Ky ka qenë vendimi i shumëpritur…

Në Kosovë, 6000 përdorues droge

Në Kosovë, 6000 përdorues droge

Lexuar 2212Në Kosovë, sipas zyrtarëve policorë, vlerësohet të jenë rreth 6 mijë përdorues të substancave narkotike. Kjo shifër, sipas tyre, është shqetësuese, marrë parasysh se numri përdoruesve po rritet çdo…

Ambasada amerikane në Tiranë nxite radikalizimin islamikë shqiptar ne Kosovë

Ambasada amerikane në Tiranë nxite radikalizimin islamikë shqiptar ne Kosovë

Lexuar 3588Larg duart e gjata nga pergjakja e truallit shqiptare! Takimi i zev- ambasadores amerikane Zëvëndës Shefe e Misionit – Deborah A. Jones ne Tirane me komunitetin islamik ne Tirane.…

Page 3 of 41234