Home » Archives by category » Kosovë

Grupi i Dobrosinit ende nëpër gjykime!

Grupi i Dobrosinit  ende  nëpër  gjykime!

Lexuar 4799Duke  qenë përfaqësuese e autorizuar e Skender Jasharit, për ta përfaqësuar në procedurën e kompensimit, përmes padisë civile, të cilën  më 10.04.2019, është  dorëzuar  në Gjykatën Themelore në Prishtinë.…

Historia e fshatit Rahovicë, komuna e Preshevës!

Historia e fshatit Rahovicë, komuna e Preshevës!

Lexuar 517Fshati Rahovicë, është fshati më i madh i komunës së Preshevës, ka rreth 1200 shtëpi, me rreth 6000 banorë. Gryka në të cilën shtrihet ky fshat, është e stërmbushur…

Në Prishtinë shugurohet kisha e Shën Terezës së Kalkutës

Në Prishtinë shugurohet kisha e Shën Terezës së Kalkutës

Lexuar 1012Vërja e gurthemelit të shenjtorës kushtuar Shën Nënë Terezës së Kalkutës, në Prishtinë, u bë me 26 gusht të vitit 2005, pikërisht në shenjë të 95 vjetorit të lindjes…

Requiem per nje President

Requiem per nje President

Lexuar 2454Presidenti Klestil ndodhet përballë meje, mbulue me flamujt e kombit dhe landeve të ndryshme të Austrisë, e rreth e rrotull me kunora e tinguj organoje. Gjithçka kishte nisë me…

Kosova dhe Gjykata e Posaçme për KRIMET E LUFTËS

Kosova dhe Gjykata e Posaçme për KRIMET E LUFTËS

Lexuar 2197Vitin e fundit të shekullit XX (1999), ndodhi ngjarja më e rëndësishme (pas shpalljes së pavarësisë kombëtare) në historinë shqiptare: çlirimi i Kosovës nga çizmja e pamëshirshme serbe. Kjo…

Përkujtohet Sulltan Murati në Prishtinë

Përkujtohet Sulltan Murati në Prishtinë

Lexuar 2755Në njërën prej qendrave më të njohura historike të Ballkanit, edhe sivjet është përkujtuar Sulltan Murati. Në ceremoninë e zhvilluar në tyrben e Sulltan Muratit në afërsi të Prishtinës…

“Mozaiku i vlerave” i artistit kosovar Don Domenik Qerimi regjistrohet në Librin e Ginesit

“Mozaiku i vlerave” i artistit kosovar Don Domenik Qerimi regjistrohet në Librin e Ginesit

Lexuar 3820Mozaiku i vlerave”, vepër e rrallë artistike e autorit Don Dominik Qerimi përurohet të shtunën në Gjilan. Qerimi deklaroi për KultPlus se për realizimin e kësaj vepre i janë…

Kosova aplikon regjimin e vizave nga 1 korriku

Kosova aplikon regjimin e vizave nga 1 korriku

Lexuar 2160Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka sqaruar se regjimi i vizave për hyrje në Kosovë për qytetarët e 87 vendeve të botës, nuk hyn në…

Letër e hapur: Presidentes së Republikes së Kosovës, Atifete Jahjaga

Letër e hapur: Presidentes së Republikes së Kosovës, Atifete Jahjaga

Lexuar 2905Para pak ditesh mësuam për dekorimin që u bëtë disa institucioneve dhe përsonave në diasporën shqiptare të Amerikës. U indinjuam së tepërmi, kur në asnjë rast nuk përmendej komuniteti…

Kultura e Vandalizmit të Varreve në Kosovë !

Kultura e Vandalizmit të Varreve në Kosovë !

Lexuar 7868 Të cënosh dhimbjen ashtë deliktë, shpërfytyrim moral i njeriut.   Kosova po përballet me spektaklin e shëmtuem të vërsuljes mbi varrezat e shqiptarve të besimit katolik, të serbve…

Kosova i blen pasaportat katër herë më lirë se Shqipëria

Kosova i blen pasaportat katër herë më lirë se Shqipëria

Lexuar 3497Kosova filloi dy ditë më parë shpërndarjen e 1.3 milionë pasaportave biometrike, për të cilat ka paguar te një kompani austriake vetëm 14 milionë euro, ose më pak se…

Lëvizja “Bashkohu” – krijesë e Beogradit

Lëvizja “Bashkohu” – krijesë e Beogradit

Lexuar 9894Qysh kur Presidenti Rugova ideoi ndërtimin e Katedrales katolike në Prishtinë, një nismë shumë e qëlluar, e pritur fort mirë edhe nga Evropa kristiane dhe Amerika e madhe, Beogradi…

Dëshmitari i krimeve të luftës në Kosovë Agim Zogaj , u gjetë i vdekur në Gjermani/video dëshmia

Dëshmitari i krimeve të luftës në Kosovë Agim Zogaj , u gjetë i vdekur në Gjermani/video dëshmia

Lexuar 6036Një dëshmitar kyç në procedurat kundër krimeve të dyshuara gjatë luftës së Kosovës është gjetur i vdekur në Gjermani. Agim Zogaj, e kanë çuar gjatë luftës së Kosovës siç…

Vetëvendosja hyn në aksion

Vetëvendosja hyn në aksion

Lexuar 2077Vetëvendosja përmbys kamionin me mallra serbe. Anëtarë dhe deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje kthyen përmbys një kamion që po sillte mallra serbe në Kosovë përmes pikës kufitare të Merdarës. Në…

Promovuesi i pavarësisë së Kosovës, në burgun e Eritreas

Promovuesi i pavarësisë së Kosovës, në burgun e Eritreas

Lexuar 1890James Berisha promovuesi me avion i pavarësisë së Kosovës nëpër botë, që deri pak ditë më parë nuk i dihej destinacioni, është lajmëruar në burgun e Eritreas. Shteti afrikan…

Page 1 of 41234