Home » Archives by category » Ekonomi (Page 2)

Vendet e industrializuara në qendër të kritikave të FMN dhe Bankës Botërore

Vendet e industrializuara në qendër të kritikave të FMN dhe Bankës Botërore

Lexuar 2479Me paralajmërime për rreziqe të vjetra dhe të reja, përfundoi takimi i pranverës i FMN-së dhe Bankës Botërore. Në qendër të kritikave ishin vendet e industrializuara: borxhet e tyre…

Bujqët kinezë shesin prodhimet e tyre online

Bujqët kinezë shesin prodhimet e tyre online

Lexuar 2582Për vite të tëra, Wan Yulan dhe burri i saj kanë vozitur automjetin e tyre që ka tri rrota për në një treg në Peking, për të shitur brokoli,…

OPEK-u është gati për të shtuar kapacitetin e prodhimit të naftës më shumë në qoftë se e ndërpret Libia: IEA

OPEK-u është  gati për të shtuar kapacitetin e prodhimit të naftës më shumë në qoftë se e ndërpret Libia: IEA

Lexuar 3372RIYADH: Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë tha të martën se çdo pakësim të prodhimit të naftës, si rezultat i trazirave të vazhdueshme në Libi mund të shkaktojë rritjen e çmimit të naftës, por që nuk janë të rezervave strategjike dhe Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës është gati për t’u përdorur kapacitetin e saj rezervë.…

GAZPROMI marrëveshtje Gjermano-Ruse e rrezikshme për sigurinë në Europë

GAZPROMI marrëveshtje Gjermano-Ruse e rrezikshme për sigurinë në Europë

Lexuar 3965“Gazpromi” “blen” politikanët. Me një projekt të ri ambicioz në rrugë e sipër, siç është ndërtimi i gazsjellësit në shtratin e detit Baltik, gjiganti rus, ‘Gazprom’, po krijon ndarje…

Greqia – Delja e zezë e ekonomisë së Europës

Greqia – Delja e zezë e ekonomisë së Europës

Lexuar 2545Greqia në krizë financiare. Papandreu: Kombi në rrezik.Greqi ndodhet ne krize financiare qe kercenon kombin, ka deklaruar kryeministri Grek Jorgos Papandreu i cili eshte shprehur se e sheh të…

Page 2 of 212