Home » Archives by category » Ekonomi

Zbardhet historia e plotë: Kush e vodhi në të vërtetë floririn shqiptar

Zbardhet historia e plotë: Kush e vodhi në të vërtetë floririn shqiptar

Lexuar 1665Një ndër krimet më të njohura të regjimit komunist në Shqipëri, me karakter sa ekonomik aq edhe politik, është edhe grabitja e madhe e floririt që ndodhi kryesisht në…

7 arsyet pse punonjësit më të mirë japin dorëheqjen, edhe kur ata e pëlqejnë punën që bëjnë

7 arsyet pse punonjësit më të mirë japin dorëheqjen, edhe kur ata e pëlqejnë punën që bëjnë

Lexuar 1115Të humbasësh një punonjës të shkëlqyer është diçka e tmerrshme.Ka shpenzime të gjesh dhe trajnosh një zëvendësues.Është gjithashtu pasiguria se si do t’ia dalë ky punëtorë i ri. Ka…

Satira e bukës vazhdon…

Satira e bukës vazhdon…

Lexuar 1825Por kësaj rralle shqiptarët janë të përgatitur. Një tjetër teatër u luajt por kësaj rralle jo në salllen e Teatrit “Migjeni”, por në stadiumin e kompletuar “Loro Boriçi”. Komedia në…

Janet Yellen kryetarja e re e Rezervës Federale (Fed)

Janet Yellen kryetarja e re e Rezervës Federale (Fed)

Lexuar 2006Janet Yellen bëri sot betimin në Uashington si kryetarja e re e Rezervës Federale. Zonja Yellen ka qenë zëvendës kryetarja e Rezervës Federale dhe bëhet e para grua që…

Skllevër dhe Vandalë…

Skllevër dhe Vandalë…

Lexuar 4708Jetojmë në një kohë në të cilën vandalët të shtypin me këmbë dhe të trajtojnë si skllav…skllavëri njerëzish që duhet të punojnë dhe të bëjnë më shumë se kaq…

Njeriu Ëndërr…

Njeriu Ëndërr…

Lexuar 7572Tirana East Gate (TEG) është mrekullia e rradhës e Zotit Samir Mane! Ky njeri ëndërr më ka frymëzuar që në vitin 2005 me hapjen e të parës qendër tregtare…

Biznesi elektronik

Biznesi elektronik

Lexuar 4711Biznesi elektronik – filloi në vitin 1996, kur kompania Amazon.com filloi të sjellë në internet industrinë e librave elektronik ,duke mundësuar prezantimin e katalogëve, broshurave, kryerjen e pagesave etj. Modeli…

Kompanitë që “nuk vënë gjumë në sy”

Kompanitë që “nuk vënë gjumë në sy”

Lexuar 7656Jonida, një nënë e re, gjatë takimit që pati në zyrën time hodhi sytë te kalendari që kam pas shpine, ku mbaj të shënuara gjithë ditët pushim për festat…

Krerët e G20 bien dakord për rritjen e burimeve të FMN

Krerët e G20 bien dakord për rritjen e burimeve të FMN

Lexuar 3058Krerët e G20-ës në kanë i kanë dhënë fund samitit të tyre, me një plan për të nxitur rritjen ekononomike dhe për të ribalancuar ekonominë botërore. Kriza në vazhdim…

“Dhënësit” dhe “Mbledhësit” e kredive të këqia…

“Dhënësit” dhe “Mbledhësit” e kredive të këqia…

Lexuar 6473Kreditë e këqia janë kthyer në një makth për sistemin bankar dhe gjithe jetën ekonomike në Shqipëri. Çuditërisht ky fakt ose nuk mbulohet sa duhet në media, ose nuk…

Bizneset shpenzojnë 371 orë në vit vëtem për të paguar taksat

Bizneset shpenzojnë 371 orë në vit vëtem për të paguar taksat

Lexuar 3144Bërja e biznesit në Shqipëri do të jetë më e vështirë në vitin e ardhshëm krahasuar me tani. Një studim i Bankës Botërore mbi lehtësitë që ofrojnë qeveritë e…

Kosova i blen pasaportat katër herë më lirë se Shqipëria

Kosova i blen pasaportat katër herë më lirë se Shqipëria

Lexuar 3886Kosova filloi dy ditë më parë shpërndarjen e 1.3 milionë pasaportave biometrike, për të cilat ka paguar te një kompani austriake vetëm 14 milionë euro, ose më pak se…

Maqedonia humb 15 milion euro nga bllokadat greke

Maqedonia humb 15 milion euro nga bllokadat greke

Lexuar 4625Shoqatat e transportuesve të Maqedonisë ka vlerësuar se nga bllokadat më shumë kanë pësuar transportuesit të cilët kanë si destinacion portin e Selanikut. Maqedonia po shënon humbje nga bllokimi…

Mosdeklarimi i pagës dhe PO-të e dhimbshme….

Mosdeklarimi i pagës dhe PO-të e dhimbshme….

Lexuar 6219Ishte e premte pasdite, duke pritur intervistën e fundit me përmbledhjen e kandidatit të mëparshëm në duar, po mendoja për fundjavën dhe ditët me shi që do kaloja duke…

Banka Botërore dhe komploti i mendje ndriturve(iluminati)

Banka Botërore dhe komploti i mendje ndriturve(iluminati)

Lexuar 6402Kam vite që bëj pyetje vehtes apo dhe miqve të mi, mbi shumë fenomene dhe sisteme shoqërore që nga antikiteti dhe deri më sot. Që në rini kam hyrë shpesh…

Page 1 of 212