Home » Archives by category » Bota » Shtetet e Linjës së Tretë » Ish Jugosllavia

SHBA-ja po ndërton qendër të madhe spiunimi në Beograd!

SHBA-ja po ndërton qendër të madhe spiunimi në Beograd!

Lexuar 3428Në kuadër të ambasadës së SHBA-së në Beograd, që po ndërtohet në vendin e dikurshëm të Marshallatit në lagjen prestigjioze Dedinje, do të vendoset edhe qendra rajonale e CIA-s…

Djali nga Srebrenica: Mlladiç duhet të ndëshkohet me dënimin më të lartë

Djali nga Srebrenica: Mlladiç duhet të ndëshkohet me dënimin më të lartë

Lexuar 6001Mbresa e një boshnjakut gjatë takimit me Ratko Mlladiçin.24-vjeçari Izudin Aliç  kujton takimin e tij me Ratko Mlladiç para 16 vjetëve. Ishte një mbrëmje e nxehtë e korrikut 1995,…

Historia e marrëdhanieve Serbi-Francë në vitet 1815-1914

Historia e marrëdhanieve Serbi-Francë në vitet 1815-1914

Lexuar 84311 – Një miqësi politike dhe kulturore shumë e vjetër që fillon gjatë viteve 1815-1914. Marrëdhaniet politike, kulturore dhe ushtarake midis Francës dhe Serbisë para fillimit të Luftës së…

Ja dhe barbari serb i quajtur Ivan Bogdanov që dogji flamurin tonë shqiptar të shenjtë në mes të Italisë

Ja dhe barbari serb i quajtur Ivan Bogdanov që dogji flamurin tonë shqiptar të shenjtë në mes të Italisë

Lexuar 6430 Djegia e flamurit shqiptar, 17 të arrestuar Pas pezullimit të ndeshjes Itali-Serbi, shoqeruar me djegien e flamurit shqiptar nga ultrasit serbe, policia ka vene ne pranga 17 persona,…

Itali-Serbi, përleshje mes tifozëve. Serbët djegin flamurin shqiptar

Itali-Serbi, përleshje mes tifozëve. Serbët djegin flamurin shqiptar

Lexuar 4256Ultrasit e kombëtares serbe të ndodhur në Itali për të ndjekur përballjen mes vendit të tyre dhe Italisë kanë kthyer skenat guerrilase në stadiumet italiane. Pak para se të…

Ish Jugosllavia

Ish Jugosllavia

Lexuar 13292Jugosllavia ishte një shtet në pjesën perëndimore të gadishullit të Ballkanit. Emri Jugosllavija vjen nga fjala serbo-kroate “južni(juzhni) slaveni” që do të thotë “Sllavët e Jugut”, “Jugo” do të…

Masakra e Srebrenicës(Bosnje Hercegovinës 11 korrik 1995 – 11 korrik 2010)

Masakra e Srebrenicës(Bosnje Hercegovinës 11 korrik 1995 – 11 korrik 2010)

Lexuar 14552Srebrenica – Turpi i Europës. Gjenocidi në Srebrenicë të Bosnje Hercegovinës. 11 korrik 1995 – 11 korrik 2010 Gjenocidi i ndodhur në Srebrenicë në korrik të 1995, ku përfshiu…