Home » Archives by category » Bota » Shtetet e Linjës së Tretë

SHBA-ja po ndërton qendër të madhe spiunimi në Beograd!

SHBA-ja po ndërton qendër të madhe spiunimi në Beograd!

Lexuar 3447Në kuadër të ambasadës së SHBA-së në Beograd, që po ndërtohet në vendin e dikurshëm të Marshallatit në lagjen prestigjioze Dedinje, do të vendoset edhe qendra rajonale e CIA-s…

Djali nga Srebrenica: Mlladiç duhet të ndëshkohet me dënimin më të lartë

Djali nga Srebrenica: Mlladiç duhet të ndëshkohet me dënimin më të lartë

Lexuar 6028Mbresa e një boshnjakut gjatë takimit me Ratko Mlladiçin.24-vjeçari Izudin Aliç  kujton takimin e tij me Ratko Mlladiç para 16 vjetëve. Ishte një mbrëmje e nxehtë e korrikut 1995,…

Historia e marrëdhanieve Serbi-Francë në vitet 1815-1914

Historia e marrëdhanieve Serbi-Francë në vitet 1815-1914

Lexuar 84591 – Një miqësi politike dhe kulturore shumë e vjetër që fillon gjatë viteve 1815-1914. Marrëdhaniet politike, kulturore dhe ushtarake midis Francës dhe Serbisë para fillimit të Luftës së…

Ja dhe barbari serb i quajtur Ivan Bogdanov që dogji flamurin tonë shqiptar të shenjtë në mes të Italisë

Ja dhe barbari serb i quajtur Ivan Bogdanov që dogji flamurin tonë shqiptar të shenjtë në mes të Italisë

Lexuar 6453 Djegia e flamurit shqiptar, 17 të arrestuar Pas pezullimit të ndeshjes Itali-Serbi, shoqeruar me djegien e flamurit shqiptar nga ultrasit serbe, policia ka vene ne pranga 17 persona,…

Itali-Serbi, përleshje mes tifozëve. Serbët djegin flamurin shqiptar

Itali-Serbi, përleshje mes tifozëve. Serbët djegin flamurin shqiptar

Lexuar 4293Ultrasit e kombëtares serbe të ndodhur në Itali për të ndjekur përballjen mes vendit të tyre dhe Italisë kanë kthyer skenat guerrilase në stadiumet italiane. Pak para se të…

Ish Jugosllavia

Ish Jugosllavia

Lexuar 13343Jugosllavia ishte një shtet në pjesën perëndimore të gadishullit të Ballkanit. Emri Jugosllavija vjen nga fjala serbo-kroate “južni(juzhni) slaveni” që do të thotë “Sllavët e Jugut”, “Jugo” do të…

Masakra e Srebrenicës(Bosnje Hercegovinës 11 korrik 1995 – 11 korrik 2010)

Masakra e Srebrenicës(Bosnje Hercegovinës 11 korrik 1995 – 11 korrik 2010)

Lexuar 14598Srebrenica – Turpi i Europës. Gjenocidi në Srebrenicë të Bosnje Hercegovinës. 11 korrik 1995 – 11 korrik 2010 Gjenocidi i ndodhur në Srebrenicë në korrik të 1995, ku përfshiu…

50 Vjet komunizem ne Kube

50 Vjet komunizem ne Kube

Lexuar 3772Fidel Castro Merr Pushtetin Lufta e Ftohtë Me 16 shkurt 1959, Fidel Castro u betua si kryeminister i Kubes pas drejtimit te luftes guerrile qe detyroi diktatorin e krahut…

Drejte marredhenieve Shba-Kuba

Drejte marredhenieve Shba-Kuba

Lexuar 3378Presidenti Obama: Drejtim i ri në marrëdhëniet SHBA-Kubë Presidenti Barak Obama tha se do të dëgjojë dhe do të mësojë në takimin e nivelit të lartë të Hemisferës Perëndimore,…

KOREA – Lufta e Ndarjes se Koreve 25/6/1950 – 27/7/1953

KOREA – Lufta e Ndarjes se Koreve 25/6/1950 – 27/7/1953

Lexuar 10171Lufta per ndarjen e Kores 25.6.1950 – 27.7.1953 Lufta e Korese u zhvillua në periudhën prej 25 Qershor 1950 deri ne firmosjen e Traktatit te Ndarjes se Vijës se…

Korea e Veriut përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në

Korea  e Veriut përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në

Lexuar 3130Nje lajm i mrekullueshem. AKUJT MIDIS KORES SE VERIUT DHE AGRESORES SHBA PO SHKRIHEN. Korea e Veriut përmirëson marrëdhëniet me SHBA-në. Tërhequr më 01 Janar 2010 Një mesazh paqeje…

Vietnami – Popull liridashes dhe heroik

Vietnami – Popull liridashes dhe heroik

Lexuar 4498 VIETNAMI – POPULL LIRIDASHES DHE HEROIK Vietnami është shtet ne Azi. Kryeqytet ka Hanoin dhe gjuhë zyrtare është vietnamishtja. Sipas kushtetutës së vitit 1992, Vietnami është një Republikë…

Kuba – Popull liridashes dhe i pamposhtur

Kuba – Popull liridashes dhe i pamposhtur

Lexuar 6376KUBA Republika e Kubës është një arkipelag i Karaibeve qendrore, ndodhet midis Detit Karaibe, dhe Gjirit te Meksikës si dhe te Oqeanit Atlantik. Ne drejtim te veriut ndoodhet Shtetet…

Fidel Kastro – Revolucioni kuban

Fidel Kastro – Revolucioni kuban

Lexuar 4516REVOLUCIONI KUBAN Revolucioni Kuban është një lëvizje revolucionare, të cilat filluan me rebelët të cilët kundërshtuan diktaturën e Fulgencio Batista. Sot është e lidhur edhe me periudhën historike pas…

Porto Riko – Komb i kolonizuar nga SHBA

Porto Riko – Komb i kolonizuar nga SHBA

Lexuar 4963PORTO RIKO(Puerto RiKo) zytarisht esht ne Bashkësinë e Puerto Rikos (në anglisht: Bashkësia e Puerto Riko), është një popull (në kuptimin e partnerit identitetit kulturor) të cilit sistemi ligjor…