Home » Archives by category » Bota (Page 9)

Fëdor Michajlovič Dostoevskij, biografia

Fëdor Michajlovič Dostoevskij, biografia

Lexuar 2516Lindja veprimtaria dhe vdekja. 1821 30 tetor -Lindja e Fjodor Mihajlloviç Dostojevskit në ndërtesën e spitalit moskovit për të varfër , Mariinskaja, në familjen e mjekut ushtarak, Mihal Andrejeviç…

Emigracioni, skllavopronaria kapitaliste

Emigracioni, skllavopronaria kapitaliste

Lexuar 3026Emigrantet të ashtuquajturit skllevërit e bardhë që sot paguajnë për ta hequr lirinë e tyre thjesht për mbijetesë…çfarë absurditetit, pjellë e sistemit shoqërorë kapitalist ku njeriu sot nuk blihet…

Sa shqiptarë jetojnë nëpër botë?

Sa shqiptarë jetojnë nëpër botë?

Lexuar 6490Sa shqiptarë ka në të gjithë botën. Këtë pyetje nuk e bëjmë vetëm ne shqiptarët, por edhe të huaj studiues dhe profesionistë. Nëse do t’u referoheshim të dhënave demografike,…

Traktati i Shengenit 14 qershor 1985

Traktati i Shengenit 14 qershor 1985

Lexuar 3187A. Fshati Shengen u ba i famshem me 14 qershor tei 1985 kur ne Takimin e Shengenit u nenshkrue  ne bordin e Anijes “Princesha Marie-Astrid” te ankoruem ne lumin…

Anton Simenioviç Makarenko – Pedagogu i madh Ukrainas

Anton Simenioviç Makarenko – Pedagogu i madh Ukrainas

Lexuar 4350Anton Simeonoviç Makarenko (1888-1939), ishte edukator ruse, lindur në krahinën Çarkov të Ukrainës. Familja u vendos në Kremencug, ku babai i tij ka punuar si piktor për administraten hekurudhore.…

Shqiperia, endrra e re e turisteve te huaj

Shqiperia, endrra e re e turisteve te huaj

Lexuar 2379Ne sezonin e veres, vec marketingut, destinacionet e ndryshme turistike ne mbare boten reklamohen edhe ne internet fale pushuesve te shumte nderkombetare. Ne faqe te ndryshme te kushtuara turizmit,…

Eurostat: BE, tashme mbi 1 milion shqiptarë

Eurostat: BE, tashme mbi 1 milion shqiptarë

Lexuar 3573Në territorin e vendeve të Bashkimit Evropian jetojnë më shumë se 1 milion shqiptarë. Një fakt i tillë pohohet në raportin më të fundit të Institutit Evropian të Statistikave…

50 Vjet komunizem ne Kube

50 Vjet komunizem ne Kube

Lexuar 3410Fidel Castro Merr Pushtetin Lufta e Ftohtë Me 16 shkurt 1959, Fidel Castro u betua si kryeminister i Kubes pas drejtimit te luftes guerrile qe detyroi diktatorin e krahut…

Danimarka më e shtrenjta në Europë

Danimarka më e shtrenjta në Europë

Lexuar 2731Danimarka vendi më i shtrenjtë për jetesë në BE, Bullgaria vendi më i lirë Nga 27 vendet e Bashkimit Evropian, Danimarka është vendi më i shtrenjtë për jetesë, me…

Muslimanet zgjedhin shkollat katolike

Muslimanet zgjedhin shkollat katolike

Lexuar 14293 tetor, 2008  Gülay Kocbay(pershtypjet e  prinderve) Kenga e mengjezit, mesimi kristian eshte rregulli i perditshmem ne shkollat katolike. Ne ket shkolle fokusohen ne muziken kristiane. Jane 100 femije…

Rasmus – Kujdese me fene e tjetrit!

Rasmus – Kujdese me fene e tjetrit!

Lexuar 1510Z.Rasmussen ka thënë se nuk kërkon ndjesë për lirinë e shtypit Rasmussen: Më kujdes ndaj çështjeve fetare Personi i emëruar si Sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, Anders…

Drejte marredhenieve Shba-Kuba

Drejte marredhenieve Shba-Kuba

Lexuar 3058Presidenti Obama: Drejtim i ri në marrëdhëniet SHBA-Kubë Presidenti Barak Obama tha se do të dëgjojë dhe do të mësojë në takimin e nivelit të lartë të Hemisferës Perëndimore,…

20 Vjet me pas, udhëtim në gjurmët e Perdes së Hekurt

20 Vjet me pas, udhëtim në gjurmët e Perdes së Hekurt

Lexuar 1988“Muret te vjeter qe bien dhe te rinj qe ndertohen” Një mur, një shenjë e gjatë ndarjeje plot shtatë mijë kilometra, nga qiejt ngjyrë plumbi të veriut deri në…

Kroacia dhe Shqiptaret

Kroacia dhe Shqiptaret

Lexuar 4454PAK PER KROACINE Republika e Kroacisë (kroatisht: Hrvatska), është një vend në jug të pjesës qendrore të Evropës, buzë Detit Adriatik. Eshte shtet  ballkanik që në përbërjen e ish…

Polonia – Kisha dhe SOLIDARNOSTI

Polonia – Kisha dhe SOLIDARNOSTI

Lexuar 1752Për ata që kanë vrarë Fratin Jerzy Popieluszko, thotë prokurori Andrzej Witkowski. “Super Express”: – Sipas versionit zyrtar, i cili u paraqit gjatë gjykimit të Torun, dhe pastaj përsëritet…