Home » Archives by category » Bota (Page 8)

Ja dhe barbari serb i quajtur Ivan Bogdanov që dogji flamurin tonë shqiptar të shenjtë në mes të Italisë

Ja dhe barbari serb i quajtur Ivan Bogdanov që dogji flamurin tonë shqiptar të shenjtë në mes të Italisë

Lexuar 6088 Djegia e flamurit shqiptar, 17 të arrestuar Pas pezullimit të ndeshjes Itali-Serbi, shoqeruar me djegien e flamurit shqiptar nga ultrasit serbe, policia ka vene ne pranga 17 persona,…

Itali-Serbi, përleshje mes tifozëve. Serbët djegin flamurin shqiptar

Itali-Serbi, përleshje mes tifozëve. Serbët djegin flamurin shqiptar

Lexuar 4006Ultrasit e kombëtares serbe të ndodhur në Itali për të ndjekur përballjen mes vendit të tyre dhe Italisë kanë kthyer skenat guerrilase në stadiumet italiane. Pak para se të…

Si, ku dhe kur do të rrafshohen konflikte ndërfetare n’botë?

Si, ku dhe kur do të rrafshohen konflikte ndërfetare n’botë?

Lexuar 3080PËRSE GJITHË KJO URREJTJE FETARE E PUSHTETARVE NË BOTË? POPUJTË PO LËNGOJNË NGA MËNDJET MESJETARE TË PUSHTETARVE A KA SHPRESË BOTA T’I SHPORRI KËTA VRASËSA PUSHTETARËSH? Bota civile euro-amerikane…

Ish Jugosllavia

Ish Jugosllavia

Lexuar 12893Jugosllavia ishte një shtet në pjesën perëndimore të gadishullit të Ballkanit. Emri Jugosllavija vjen nga fjala serbo-kroate “južni(juzhni) slaveni” që do të thotë “Sllavët e Jugut”, “Jugo” do të…

Kryeministrja lesbike islandeze, Johanna Sigurdardottir nuk mirepritet per darka në Fereone

Kryeministrja lesbike islandeze, Johanna Sigurdardottir nuk mirepritet per darka në Fereone

Lexuar 2446Një udhëheqës i partisë në Ishujt Fereone(ishuj nën pushtimin danez edhe sot) refuzon për të ngrënë me kryeministren e Islandës dhe partneren e saj. Femra e Islandës, presidentja Johanna…

Nënë Tereza në film

Nënë Tereza në film

Lexuar 7010Në qoftë se një aktore femër do të ëndërrojnë të tre rolet kryesore, rolin që ajo do të zgjidhni? Olivia Hussey ishte vetëm 15 vjeç kur ajo në 1968…

S’pranoi pasaportën greke, racizëm ndaj Shkurtajt

S’pranoi pasaportën greke, racizëm ndaj Shkurtajt

Lexuar 6003GREQI- Përplasjet shqiptaro-greke në sport kanë njohur një ditë më parë një situatë të re, teksa futbollisti i kombëtares kuqezi Vasil Shkurtaj ka refuzuar pasaportën e Greqisë. Në fakt,…

Masakra e Srebrenicës(Bosnje Hercegovinës 11 korrik 1995 – 11 korrik 2010)

Masakra e Srebrenicës(Bosnje Hercegovinës 11 korrik 1995 – 11 korrik 2010)

Lexuar 14149Srebrenica – Turpi i Europës. Gjenocidi në Srebrenicë të Bosnje Hercegovinës. 11 korrik 1995 – 11 korrik 2010 Gjenocidi i ndodhur në Srebrenicë në korrik të 1995, ku përfshiu…

SHBA: Arrestohen 10 agjentë rusë

SHBA: Arrestohen 10 agjentë rusë

Lexuar 2875Zyra Federale e Hetimeve, FBI, ka arrestuar dhjetë persona, nën akuzat se kanë qenë agjentë sekretë të shërbimit rus të zbulimit. Qëllimi i të arrestuarve ishte depërtimi në rrethet…

Hitleri ne burg, zbulohen fakte

Hitleri ne burg, zbulohen fakte

Lexuar 2675Zbulohen për herë të parë fakte nga jeta e Hitlerit në burg. Dalin në dritë detaje se si Fyhreri i Gjermanisë merrte trajtim special në qeli Adolf Hitler gëzonte…

Shqipëria katolike e Veriut

Shqipëria katolike e Veriut

Lexuar 6360Edhe fëmijë edhe burra, por të armatosur, që domethënë shqiptarë. Dhe një njeri i rrallë i Europës midis tyre: Dr. Franz Baron Nopcsa ´Raporti mbi një udhëtim është në…

Ҫifutet hapen tre fronte të përgjakëshme lufte kundër njerëzimit

Ҫifutet hapen tre fronte të përgjakëshme lufte kundër njerëzimit

Lexuar 6306Historia dhe disa të verteta mbi luftrat e shkaktuara nga çifutet nëpër bote. Në shkatërrimin e Perandorise Austro – Hungareze me anë të vrasjes të kryeprincit të perandorisë Franc…

Afrika e Jugut

Afrika e Jugut

Lexuar 2814Afrika e Jugut – Simboli i Lirisë së Zezakëve – Mandela. Republika Afrika Jugore është shtet në jugun e Afrikës. Ndodhet në koordinatat 22 – 35° Jug dhe 17…

Polonia – Komb gjikand i Europës

Polonia – Komb gjikand i Europës

Lexuar 2202Republika Polake apo Polonia (polonisht: Rzeczpospolita Polska apo Polska) është shtet në pjesën qendrore të Evropës. Polonia ndodhet e kufizuar nga perëndimi me Gjermaninë, në jug me Çekinë, Sllovakinë,…

Afro 4000 sekte te rrezikëshme në SHBA

Afro 4000 sekte te rrezikëshme në SHBA

Lexuar 3076Sektet, si po i shkatërrojnë njerëzit dhe besimet fetare. Në Britaninë e Madhe gjenden gati gjysmë milioni njerëz që i përkasin njërës nga sektet e fshehta, numri i të…